آشنایی بیشتر با ردیابی تجهیزات

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر باعث شده سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی افراد عادی از تجهیزات بیشتری استفاده کنند. این تجهیزات به مدیریت و نظارت بیشتری نیاز دارند تا در امان و سالم بمانند. هرچه سازمان‌ها مدرن‌تر می‌شوند، تجهیزات و دارایی‌های بیشتری هم در خود جای می‌دهند، برای حفظ این سرمایه باید بتوانید به درستی بر آن‌ها نظارت کرده و از موقعیت دقیق‌آن‌ها اطلاع داشته باشید. اگر تا به حال با واژه ردیابی تجهیزات آشنا نشده‌اید، در ادامه می‌توانید اطلاعات مناسبی را در این زمینه بدست آورید. 


ردیابی تجهیزات چیست؟
ردیابی تجهیزات در واقع فرایند یافتن ردی از تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی شرکت و اطلاعات مربوط به آنها مانند موقعیت مکانی است. با توجه به کسب و کاری که دارید، تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی متفاوتی همچون دستگاه‌های فناوری اطلاعات، ابزارها یا وسایل نقلیه مختلف را استفاده می‌کنید. عبارت«ردیابی تجهیزات» اغلب به جای «مدیرت تجهیزات» استفاده می‌شود.
 
چرا باید از ردیابی تجهیزات استفاده کرد؟ 
هدف اصلی از ردیابی تجهیزات خیلی ساده است، این هدف صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها است. ردیابی دارایی‌ها و تجهیزات یک شرکت می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی درباره استفاده از تجهیزات (چه کسی از تجهیزات استفاده کرده و به چه منظور و چه زمانی استفاده شده است)، برنامه‌های زمانی مربوط به تنظیمات و تعمیر و نگهداری و نیاز این تجهیزات به قطعات جدید را فراهم کند. داده‌هایی که از طریق سیستم ردیابی تجهیزات بدست می‌آید را می‌توان برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری، پیشگیری از ضرر و زیان و به حداکثر رساندن نرخ استفاده از تجهیزات استفاده کرد. 

در کدام صنایع و کسب و کاری می‌توان از ردیابی تجهیزات استفاده کرد؟ 
صنایه مختلف می‌توانند از مزایای متنوع سیستم‌های ردیابی تجهیزات بهره‌مند شوند. البته کاربرد این سیستم به دامنه هر کسب و کار بستگی دارد. در ادامه به برخی از صنایع اشاره می‌شود: 

  • ساخت و ساز: از سیستم ردیابی تجهیزات می‌توانید برای ردیابی ابزار مورد استفاده در تمامی کارگاه‌ها و انبارها استفاده کنید. 
  • درمان و سلامت: از چنین سیستمی می‌توانید برای ردیابی تجهیزات پزشکی در داخل بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها استفاده نمایید. 
  • آموزش: به کمک سیستم ردیابی تجهیزات می‌توانید از امنیت تجهیزات گران آزمایشگاهی در داخل ساختمان و محوطه دانشگاه مطمئن باشید. 
  • اجاره تجهیزات: سیستم ردیابی تجهیزات به ثبت سوابق و داده‌های مربوط به تجهیزات کمک می‌کند. ضمن اینکه متناسب با میزان کارکرد واقعی تجهیزات اجاره داده شده برای مشتری فاکتور صادر می‌شود. 
نحوه استفاده از ردیابی تجهیزات 
روش‌های بسیاری برای ردیابی کردن تجهیزات وجود دارد. برخی از شرکت‌ها با استفاده از قلم و کاغذ یا فرم‌های اکسل در کامپیوتر این کار را به صورت دستی انجام می‌دهند. اما موثرترین روش برای ردیابی کردن تجهیزات یک شرکت،استفاده از یک نرم‌افزار ردیابی تجهیزات است. برای اطلاع از نرم‌افزارهای مدیریت و ردیابی تجهیزات بهتر است با متخصصین این حوزه مشورت کنید. 

بهترین راه‌حل این است که از راهکاری استفاده شود که همراه با یک برنامه کاربردی مختص گوشی تلفن همراه و برچسب‌های قابل اسکن روی تجهیزات باشد. به کمک برنامه کاربردی گوشی تلفن به راحتی می‌توانید اطلاعات مربوط به تجهیزات را به صورت لحظه‌ای بررسی و به روز رسانی کنید. برچسب‌های قابل اسکن نیز برای شناسایی تجهیزات به کار می‌روند و مانند یک لینک ارتباطی بین تجهیزات و اطلاعات آنها در پایگاه داده‌ها عمل می‌کنند. بارکدها، کدهای QR، سیستم ان‌اف‌سی (NFC) و یا سیستم‌های ردیابی جی‌پی‌اس (GPS) از جمله راهکارهای مورد استفاده در بسیاری از شرکت‌های در سطح جهان هستند. 

ردیابی تجهیزات تنهای مربوط به اطلاع داشتن از موقعیت مکانی تجهیزات مربوطه نیست. بلکه روشی برای ردیابی کردن تمامی اطلاعات مربوط به تجهیزات و قطعات سوار شده روی آن است. این سیستم به شما کمک می‌کند تمامی جزئیات مربوط به تعمیر و نگهداری، زمان استفاده از تجهیزات و تعویض آن، تاریخ انقضای تجهیزات، افرادی که از تجهیزات استفاده کرده‌اند را ثبت می‌کند. برای اطلاع از اینکه چگونه می‌توانید از این سیستم در کسب و کار خود استفاده کنید، همین امروز به متخصصین و مشاورین خبره در این زمینه مراجعه کنید.