ارتباط بین سلامت دیجیتال و رضایت بیمار

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۹


از آنجا که بیماران نقش مصرف‌کننده یا مشتری را در حوزه مراقبت‌های درمانی ایفا می‌کنند، مراکز درمانی باید برای موفقیت بر بهبود شرایط آن‌ها تمرکز کنند. بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و سلامت امروزه از تکنولوژی‌های دیجیتالی برای بهبود تجربه بیماران و ارتباط بهتر بیمار با خدمات درمانی آن‌ها استفاده می‌کنند. از این رو سلامت دیجیتال به یکی از ابزارهای موفقیت مراکز درمانی تبدیل شده است. سلامت دیجیتال در واقع به بیماران امکان دسترسی به مراکز درمانی، اطلاعات و مزایای دیگر بخش درمان و سلامت را از طریق یک کانال دیجیتال می‌دهد. این ارتباط از طریق اینترنت و یک دستگاه همراه مانند گوشی هوشمند تلفن همراه یا تبلت ایجاد می‌شود. درست است که نوآوری‌های سلامت دیجیتال به خوبی در سرتاسر جهان استفاده می‌شوند و مزایای بسیاری برای بیماران و ارائه‌دهندگان خدمات درمانی دارند، اما نقش حیاتی در دستیابی به رضایت بیمار دارند. 
آمارها و نتایج پژوهش‌های جهانی نشان می‌دهد بیش از 90 درصد از بیماران تمایل دارند از ابزارهای دیجیتال برای ارتباط با مراکز درمانی استفاده کنند، 85 درصد خواهان دسرسی به مراقبت‌های مجازی هستند، تقریباً تمامی کاربران نظر مثبتی نسبت به برنامه‌ریزی آنلاین روند درمان دارند و 92 درصد تمایل به استفاده از ابزارهای پرداخت آنلاین دارند. درست است که فاصله بین انتظارات مردم و واقعیت سلامت دیجیتال هنوز زیاد است. اما امروزه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات درمانی دیجیتال تلاش می‌کنند تا این فاصله را کم کرده و سطح رضایت بیماران را افزایش دهند. در ادامه نشان می‌دهیم که سلامت دیجیتال چگونه می‌تواند به مراکز درمانی و پزشکان کمک کرده تا سطح رضایت بیماران را افزایش دهند و مانع افت نرخ بازگشت بیمار به این مراکز و ارائه‌‌دهندگان خدمات درمانی شوند. 

افزایش رضایت بیمار در نتیجه سلامت دیجیتال 
نتایج مطالعه‌ اخیر سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد حدود 64 درصد از بیماران ترجیح می‌دهند از طریق نظارت و پیگیری آنلاین از وضعیت سلامت خود مطلع شوند تا اینکه حضوری به پزشک یا بیمارستان مراجعه کند. 
افراد به طور معمول ترجیح می‌دهند کمتر در بیمارستان بستری باشند و مراقبت‌های درمانی را در خانه دریافت کنند. در بسیاری از موارد عدم رعایت توصیه‌های دارویی و مراحل درمان در خانه باعث می‌شود فرد دوباره در بیمارستان بستری شود. نتیجه اینکه نه تنها مدت زمان حضور در بیمارستان کاهش نمی‌یابد بلکه هزینه بیشتری هم باید پرداخت گردد. در نهایت سطح رضایت بیمار کاهش یافته و تصور می‌کند مرکز درمانی یا پزشک مربوطه قادر به رفع مشکل ایشان نمی‌باشد. 
سلامت دیجیتال راه‌حلی مناسب برای این مسئله نشان می‌دهد. از طریق اپ‌های سلامت دیجیتال روی گوشی تلفن همراه یا تبلت یا از طریق وب‌سایت‌های سلامت آنلاین این امکان به وجود آمده که پزشک یا پرستار از راه دور وضعیت بیماران را نظارت کند و رعایت شدن توصیه‌های درمانی و دارویی و تداوم مراحل درمان توسط بیمار را پیگیری کنند. بیماران می‌توانند پس از مرخص شدن از بیمارستان، از داخل خانه درمان خود را ادامه داده و بهبود یابند. بدین ترتیب نرخ رضایت بیماران به شدت بالا می‌رود. این سامانه‌ها در واقع به نفع هر دو طرف است، هم بیمار و هم پزشک و مرکز درمانی از نتیجه حاصل منتفع خواهند شد. بیمار از سلامت برخوردار خواهد شد، پزشک یا مرکز درمانی نیز ضمن حفظ بیمار، از نرخ بالاتر موفقیت فرایندهای درمانی برخوردار خواهند شد. 

بهبود نتایج درمان با نظارت از راه دور 
نظارت بر وضعیت سلامت از راه دور طی چند سال اخیر با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است. سامانه‌های پایش و نظارت از راه دور به تدریج ارتقا یافته‌اند و از نتایج مطلوب‌تری برخوردار شده‌اند، ضمن اینکه با گذشت زمان تجربه‌ مطلوب‌تر و بیشتری در مدریت وضعیت سلامت بیماران به‌دست آورده‌اند. 
در حال حاضر بسیاری از سامانه‌های مدرن روی ساعت‌ها و گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها نصب می‌شوند و به کمک سنسورهای پیشرفته این دستگاه‌ها، داده‌های بیومتریک مانند کیفیت خواب، ضربان قلب، شرایط تعادل بدن و موارد دیگری را اندازه‌گیری می‌کنند. اندازه پارامترهای مهم و حیاتی از طریق پلتفرم‌ها و اپ‌های همراه به پزشک یا پرستار گزارش داده می‌شود و با توجه به این گزارش شرح حال دقیق پیگیری‌ها و توصیه لازم را دریافت می‌کند. 
با روی کار آمدن ابزارها و سامانه‌های دیجیتال و امکان نظارت بر وضعیت بیمار و دریافت پشاوره آنلاین، سطح رضایت بیماران طی یک تا دو سال اخیر حدود 12 درصد در سرتاسر جهان افزایش یافته است. انتضار می‌رود این رقم طی سال‌های آینده با رشد بسیار بالاتری مواجه شود. 

سامانه‌های ارتباط با بیمار و رفع نیازهای اصلی 
یک سامانه ارتباط با بیمار برای موفقیت باید محور اصلی فعالیت‌ها و خدمات خود را بیماران قرار دهد و نیازهای بیماران را کاملاً درک کند. اغلب ارائه‌دهندگان خدمات درمانی آنلاین بیشتر منافع خود را در نظر می‌گیرند، این شرکت‌ها شاید در ابتدا مراجعه‌کنندگان زیادی داشته باشند، اما به مرور زمان از تعداد آن‌ها به شدت کاسته می‌شود. سامانه‌ای موفق خواهد شد که بر اساس نیازهای بیماران و رفع نیازهای آن‌ها طراحی شده باشد. 
علاوه بر این نباید از به روز رسانی تکنولوژی مورد استفاده عقب بمانند. به کمک تکنولوژی سامانه‌های ارتباط با بیمار و ارائه‌دهنده خدمات درمانی و سلامتی آنلاین می‌توانند عملکرد خود را بهبود بخشند و متعاقباً سطح رضایت بیماران را افزایش دهند. هرچه بیمار خدمات بهتری و کارآمدتری دریافت کند، رضایت بیشتری هم خواهد داشت. یکی دیگر از عوامل که ممکن است باعث عدم رضایت بیمار شود، سختی ورود به سامانه است. هرچه نحوه ورود و ثبت‌نام در یک سامانه سلامت دیجیتال سخت‌تر باشد، بیمار تجربه آزاردهنده‌تری خواهد داشت در نتیجه ممکن است سطح رضایت بیمار کاهش یابد. 

تعاملات ساده بین بیمار- مراکز درمانی 
رضایت بیمار به میزان قابل توجهی به ارتباط بیمار با مرکز ارائه‌دهنده خدمات درمانی بستگی دارد. برخی از کارشناسان معتقدند که سلامت دیجیتال می‌تواند در آینده نزدیک به طور کامل جایگزین تعاملات رو در رو بیمار-پزشک شود. با این حال دیدگاه‌ها و نظرات بیماران نشان می‌دهد ارتباط با پزشک یا خدمات درمانی در جلب رضایت آن‌ها نقش مهمی دارد. سلامت دیجیتال شرایطی را فراهم می‌آورد که بیماران به راحتی از راه دور و از طریق یک سامانه یا اپ آنلاین روی لپتاپ یا گوشی تلفن همراهشان با مراکز درمانی ارتباط برقرار کنند. به کمک سامانه‌های سلامت دیجیتال همچون سامانه بهزی بیماران می‌توانند هر زمان که بخواهند و از هر نقطه‌ای از کشور با پزشک، پرستار یا مراکز درمانی ارتباط برقرار کنند و بهترین نتیجه را در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار دهند. 
سلامت دیجیتال کمک می‌کند تا بیمار ارتباط بهتر و جامع‌تری با مراکز درمانی داشته باشد و در نتیجه سطح رضایت بیمار افزایش خواهد یافت. نخستین کاری که سامانه سلامت دیجیتال انجام می‌دهد این است که یک بیمارستان هوشمند ایجاد می‌کند. مراقبت از بیمار، نظارت بر روند درمان و پیگیری وضعیت سلامتی در کنار ارائه توصیه‌های پزشکی مناسب تنها بخشی از گزینه‌های پیشنهادی به بیماران است که همگی از طریق تکنولوژی‌های هوشمند و از راه دور امکان‌پذیر است. به کمک یک اپ یا وب‌سایت ارائه خدمات درمانی و سلامتی آنلاین نه تنها می‌توان رضایت بیماران را افزایش داد، بلکه می‌توان به سرتاسر کشور و حتی دور افتاده‌ترین مناطق خدمات‌رسانی کرد.