استراتژی مناسب برای ارسال پیامک: کیفیت بالا، تعداد کمتر

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۰۲


در دنیای امروز با وجود اینکه اکثر مردم دارای گوشی‌های هوشمند هستند، ترجیح می‌دهند از طریق پیامک با شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف ارتباط داشته باشند. این کانال ارتباطی بسیار سریع، بدون هر گونه مزاحمت و البته بر پایه واقعیت است. به کمک یک استراتژی مناسب ارسال پیامک و تمرکز بر کیفیت بیشتر و تعداد کمتر پیامک، می‌توانید از مزایای ارسال پیامک بهره‌مند شوید. 

هیچ کسی دوست ندارد با پیام‌های زیاد بمباران شود که فاقد معنا و ارتباط هدفمندی هم هستند. متأسفانه بسیاری از شرکت‌ها سعی می‌کنند با ارسال پیام‌های کسل‌کننده و تکراری شهرت و اعتبار کسب کنند، در حالی که این پیام‌ها بیشتر آزاردهنده هستند تا اینکه ارزشمند باشند. 
تعداد ایده‌آل پیامک‌های تجاری که برای مشتریان ارسال می‌شود تقریباً 4 بار در ماه است. شاید این عدد باعث شود که کمی بیشتر به ایده بمباران مخاطب با پیام‌های قدیمی و تکراری فکر کنید. در مقابل به جای این راهکار بهتر است به برنامه‌ریزی برای استراتژی بازاریابی پیامکی خود فکر کنید. 

3 گام مهم جهت برنامه‌ریزی برای استراتژی مناسب ارسال پیامک 

گام اول: تعیین هدف  
از پیامک می‌توان به نحوی تأثیرگذار برای ارتقای برنامه‌های بازاریابی استفاده کرد. 
از جمله اهدافی که باید در این راستا مد نظر قرار داد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • ارائه پیشنهاد تبلیغاتی و ترویج‌کننده برای افزایش فروش 
  • هدایت ترافیک به سایر کانال‌های متعلق به خود، مانند وب‌سایت، وبینار یا پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی 
  •   بهبود شیوه پذیرش مشتری 
  • افزایش مشارکت در برنامه‌های وفاداری ویژه یا VIP
  • اخذ اطلاعات بیشتر درباره مشتریان آتی و مشتریان کنونی 
پس از تعیین اهداف، باید پارامترهای مورد استفاده را تعریف کنید. یک هدف را به صورت اختصاصی مشخص کنید و نتایج عملکردی مربوط به آن را تعیین کنید، با این کار می‌توانید موفقیت خود را بسنجید. همچنین این امکان وجود دارد که برای یک کمپین پیامکی بلندمدت، چندین هدف در یکدیگر ادغام شود. 
به عنوان مثال برای هدایت مخاطب به سمت وب‌سایت باید آن‌ها را ترغیب به شرکت در نظرسنجی کنید، با مشارکت مخاطبین در این نظرسنجی به سمت وب‌سایت شما هدایت خواهند شد و از یک طرف اطلاعات بیشتری درباره مشتریان آتی خود بدست می‌آورید و از طرف دیگر محتوای وب‌سایت خود را ارتقا خواهید داد. در اینجا می‌توان یک پیشنهاد تبلیغاتی برای مخاطبین وب‌سایت ارسال کرد، آن گروه از مخاطبین که به موجب این پیشنهاد از وب‌سایت خرید کنند به مشتریان ویژه یا VIP تبدیل میشوند و متعاقباً در برنامه‌های وفاداری گنجانده خواهند شد. 
بدین ترتیب بهتر است درباره اهدافی که باعث افزایش ارزش کسب و کارتان می‌شود و مکالماتی که باید برای ارتباط با مخاطب منتخب در برنامه بازاریابی پیامکی خود داشته باشید کمی بیشتر تأمل کنید. 

گام دوم: تقسیم‌بندی مخاطب 
بر اساس اهدافی که در گام نخست تعیین کرده‌اید، در مرحله بعد باید مشخص کنید کدام گروه از افراد بزرگترین ذینفع این کمپین پیامکی هستند؟ 
به علاوه این کار به سادگی انتخاب کل مشتری کنونی یا مشتری احتمالی نیست. مصرف‌کنندگان امروزی انتظار پیشنهادات مرتبط‌تر دارند، از این رو باید تعیین کنید کدام یک از بین مشتری کنونی یا مشتری احتمالی بیشتر سود می‌برد؟ 
اگر هدف منتخب شما «ارائه پیشنهاد تبلیغاتی» است، لازم است مشتری خود را بشناسید و بدانید که کدام افراد بیشترین و بهترین مطابقت را با پیشنهاد شما دارند. ممکن است این افراد قبلاً هم اقدام به خرید محصولاتی کرده باشند که اکنون در پیشنهاد تبلیغاتی شما موجود است. ممکن است به طور مثال رنگ سبز، رنگ مورد علاقه آن‌ها باشد، یا اینکه این پیشنهاد برای افراد 16 تا 20 سال مناسب باشد. با اخذ اطلاعات مناسب می‌توانید مشتری مورد نظر را شناسایی کنید. 
یا اگر به طور مثال هدف منتخب شما «افزایش مشارکت در برنامه‌های وفاداری VIP» باشد، در اینجا لازم است گروهی از مشتریان را انتخاب کنید که با تعریف شما از ویژه یا VIP مطابقت دارد. 
حتماً آن گروه از مشتریان را انتخاب کنید که با پارامترهای تعیین شده در گام نخست مطابقت داشته باشند. 

     گام سوم: طراحی کمپین بازاریابی پیامکی 

پس از دو گام نخست، اکنون باید تمامی اطلاعات مورد نیاز برای طراح ارسال پیام را در اختیار داشته باشید، اطلاعاتی که برای اجرای برنامه خود به آن نیاز خواهید داشت. 


به طور مثال اگر هدف شما افزایش مخاطب در یک کنفرانس ویدئویی باشد باید نکات مهم را مشخص کنید: 

  • اینکه چگونه از طریق این کنفرانس ویدئویی به صورت آنلاین ارزیابی مطلوب‌تری را به مشتریان ارائه دهید
  • و اینکه چگونه ارزیابی‌های آنلاین می‌توانند به افزایش فروش کمک کنند 

در تمامی حوزه‌ها نکات مهم باید مبتنی بر یکدیگر ایجاد شوند. با این کار می‌توانید ارزش شرکت خود را در ذهن مشتریان چند برابر کنید.  

وقتی مشتریان شناسایی شده‌اند، باید پیام‌های اختصاصی برای آن‌ها ایجاد کنید و در فواصل زمانی معین آن را ارسال کنید. برای درک بهتر همین مثال فوق را در نظر بگیرید: 

ابتدا پیام ثبت‌نام در کنفرانس ویدئویی را ارسال کنید، اگر مشتری ثبت‌نام نکرد یک هفته بعد مجدد پیام ثبت‌نام را ارسال کنید. سپس وقتی مشتری برای شرکت در کنفرانس ثبت‌نام کرد، یک روز قبل از برگزاری کنفرانس پیام یادآوری زمان شروع کنفرانس را ارسال کنید. 

در حقیقت در راستای افزایش مخاطب، از یک سو اطلاعات بیشتری درباره مشتری بدست می‌آورید و از سوی دیگر مشتری را ترغیب به مشارکت در کمپین خود می‌کنید. 


کلام آخر 

بهترین بخش کمپین پیامکی این است که تمامی این مراحل را می‌توان به صورت خودکار و تنها با استفاده از پلتفرم ارسال پیامک انجام داد. هر پیامک که ارسال یا دریافت می‌شود، در سابقه مربوط به هر مشتری موجود در پلتفرم ارسال پیامک و سیستم CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) ثبت خواهد شد. 

بر اساس تعداد ثبت‌نام‌هایی که موجب پیامک‌های ارسالی برای مشتریان انجام شده است و تعداد افراد حاضر در کمپین بازاریابی می‌توانید عملکرد برنامه خود را بسنجید. وقتی بر روی دستیابی به هدفتان تمرکز می‌کنید، این امر مانع ارسال پیام‌های تصادفی به مشتریان می‌شود. تعداد پیامک‌های ارسالی دیگر در اینجا اهمیت ندارد، موضوع اصلی کیفیت ارتباطات است. پیامک‌ها به طریقی طراحی می‌شوند که مشتریان منتخب را هدف قرار دهند و مشتری پیام‌های کاملاً مرتبط را دریافت خواهد کرد و در زمان واقعی در کمپین بازاریابی مشارکت خواهد داشت. 

پس از موفقیت در یک هدف می‌توانید به اهداف بعدی و علایق دیگر مشتریان فکر کنید. یک استراتژی مناسب برای بازاریابی پیامکی کمک می‌کند نتایج بهتری حاصل شود، ضمن اینکه مشتریان تعداد کمتری پیامک دریافت می‌کنند در حالی که پیامک‌های ارسالی آزاردهنده و کسل‌کننده نیز نخواهند بود.