برترین ایده‌های بازاریابی پیامکی برای افزایش فروش

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۰


بازاریابی پیامکی روشی ایده‌آل برای تعامل با مشتریان به ویژه بزرگسالان دارای گوشی‌های تلفن همراه است. آمار شگفت‌انگیز مربوط به موفقیت این راهکار بازاریابی گویای این مطلب است. از مهمترین این موارد می‌توان به آمار 95 درصدی باز شدن و خواندن پیامک‌ها ظرف 3 دقیقه از زمان ارسال اشاره کرد. به علاوه میانگین پاسخ‌دهی به پیامک نیز هزاران برابر سریع‌تر از ایمیل است. 


امروزه اکثر افراد به موفقیت این راهکار بازاریای پی برده‌اند، به همین دلیل تلاش می‌کنند مشتریان را متقاعد به ثبت‌‌نام برای دریافت پیامک تبلیغاتی خود کنند. اما فرض را بر این بگذارید که مشتریان تمایل خود برای دریافت پیامک‌های شما را اعلام کردند، چه محتوایی را برای آن‌ها ارسال می‌کنید؟ 
برای موفقیت باید به صورت مرتب ارزش و اعتباری را برای مشتری ارسال کنید تا دلیل محکمی برای تعامل با شما داشته باشند. با مطالعه 15 ایده برتر بازاریابی پیامکی زیر می‌توانید سطح فروش شرکت خود را به نحوی قابل توجه افزایش دهید. اما قبل از آن باید این را بدانید که تمامی پیامک‌ها از ارزش و اعتبار یکسان برخوردار نیستند. 

به نظر شما کدام یک مطلوب‌تر است: کدهای عددی کوتاه یا بلند
دو نوع کد شامل کدهای بلند و کدهای کوتاه را می‌توان از طریق بازاریابی پیامکی برای مشتریان ارسال کرد.
کدهای عددی کوتاه دارای ارقام کمتر به طور مثال 555 هستند. این نوع پیامک‌ها بسیار سریع و خودکار هستند و برای ارسال پیام‌هایی با محتوای طولانی‌تر مناسب هستند. 
برخی معتقدند که کدهای کوتاه برای تعامل با مخاطب از طریق مناسب نیستند. کدهای کوتاه کاملاً خودکار هستند، به همین علت مشتریان نمی‌توانند به طور مستقیم به پیامک مربوطه پاسخ دهند. به علاوه گاهی برای استفاده از این نوع کدها مجبور هستید با شرکت یا سازمان دیگری به صورت مشترک عمل کنید که مدیریت کلمات کلیدی و گردش کار را با چالش‌هایی مواجه می‌کند.  
در مقابل کدهای عددی بلند مانند 0111-218-3000 قرار دارند. این نوع کدها برای پیامک‌هایی با حجم کمتر استفاده می‌شوند و معمولاً خودکار نیستند. به عبارت دیگر این کدها به میزان کمتری به عنوان پیام‌های ناخواسته یا اسپم اطلاق می‌شوند. 
به علاوه همراه با این کدها می‌توانید از ارتباطات چند رسانه‌ای مانند تصاویر هم استفاده کنید که به هدایت بهتر تعامل با مشتری کمک خواهد کرد. 
اینکه کدامیک بهتر است کاملاً به موقعیتی بستگی دارد که در آنجا استفاده می‌کنید. در ادامه و پس از آشنایی با ایده‌های برتر بازاریابی پیامکی بیشتر در این رابطه صحبت خواهد شد. 

 • پیشنهاد منحصرا پیامکی برای مشتریان ارسال کنید
آیا با دیدن پیشنهادات جذاب برای خرید که صرفاً مربوط به مشتریان جدید است احساس نا امیدی می‌کنید؟ تقریباً تمامی افراد این حس را دارند. 
بنابراین پیامک‌های حاوی تخفیف و پیشنهادهای استثنایی برای خرید یا استفاده از خدمات را برای مشتریان قدیمی و کنونی ارسال کنید. به طور مثال «10 درصد تخفیف با نشان دادن این پیامک دریافت کنید»، یا «با کلیک بر روی لینک ارائه شده در این پیامک در خرید آخر هفته 20000 هزار تومان پس‌انداز کنید» 
92 درصد از خریداران از کدهای تخفیف استفاده می‌کنند، این پیشنهادهای منحصراً پیامکی باعث می‌شود تا بسیاری از مخاطبان در فهرست مشترکین باقی بمانند و دوباره و دوباره اقدام به خرید یا استفاده از محصولات شما کنند. 

 • یک رقابت ایجاد کنید 
اکثریت مردم تمایل دارند شانس خود در برنده شده امتحان کنند، به همین دلیل می‌توانید در استراتژی پیامکی خود رقابت‌هایی را ایجاد کنید و سطح تعامل مخاطب از طریق پیامک را افزایش دهید. 
به طور مثال: «پاسخ دهید تا شانس خود برای برنده شده ----- را افزایش دهید» یا «آیا دوست دارید یک ماه به صورت رایگان از خدمات ----- استفاده کنید؟ کد 582-042-3850 را وارد کنید تا وارد رقابت شوید». 
حتی می‌توانید با شرکت یا سازمان دیگری شریک شده تا این رقابت پیامکی را به صورت گسترده‌تر اجرا کنید. این رقابت یک معامله برد- برد برای تمامی افراد حاضر در آن است. از یک طرف مخاطبین شرکت دیگر را هم در اختیار دارید، از طرف دیگر نرخ تعامل مشتریان وقتی وارد رقابت یا قرعه‌کشی می‌شوند افزایش می‌یابد. 

 • درباره حراج‌های آینده به مخاطب اطلاع‌رسانی کنید 
اگر در نظر دارید یک حراج بزرگ برگزار کنید، به مخاطبین پیامکی خود از قبل اطلاع دهید. از این طریق مخاطب می‌داند که چه زمانی حراج شروع می‌شود و خرید خود را همان موقع انجام می‌دهد. به طور مثال: «حراج بزرگ در دوشنبه ساعت 2 بعد از ظهر شروع می‌شود. فرصت را از دست ندهید» یا «بشتابید، حراج 50 درصد تخفیف امروز ساعت 5 بعد از ظهر آغاز می‌شود و تنها تا نیمه شب ادامه دارد، از لینک زیر برای دریافت تخفیف‌های ویژه استفاده کنید». 
همچنین می‌توانید پیامک‌های یادآوری را قبل از آغاز حراج برای مخاطب ارسال کنید. به طور مثال: «حراج 50 درصد تخفیف تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود». با اینکار مخاطب بیشتر تحریک شده و احتمال خرید محصولات شما نیز افزایش می‌یابد. 

 • با برگزاری نظرسنجی مشتریان خود را بهتر بشناسید 
یکی از بایدهای همیشگی برای یک بازاریابی موفق، شناخت بهتر مشتریان است. اطلاعات مشتری به ایجاد یک پرسونای دقیق از خریدار کمک می‌کند. به عبارت بهتر با اطلاع از شخصیت خریداران می‌توانید افراد مشابه با آن‌ها را شناسایی و جذب کنید و محصولات و خدمات خود را بهبود بخشید. 

با ارسال پیامک شرکت در نظرسنجی می‌توانید این شناخت را از مشتریان بدست آورید، به طور مثال موارد زیر را در نظرسنی بپرسید:  

 • از 1 تا 10 چه امتیازی را برای ما در نظر می‌گیرید؟ 
 • چند درصد احتمال دارد ما را به دوستان خود توصیه کنید؟ 
 • آیا دوباره محصولات ما را خریداری خواهید کرد؟ 
توجه داشته باشید که این پرسش‌ها کوتاه و هدفمند باشند. به علاوه مراقب باشید فهرست سوالات نیز طولانی نباشند. هرچه تعداد سوالات کمتری از مشتری بپرسید، احتمال شرکت آن‌ها در این نظرسنجی بیشتر است. 

 • پیامک‌های ویژه و شخصی برای خریداران ویژه ارسال کنید 
فراموش نکنید که پیامک‌های یادآور بسیار اثربخش‌تر از سایر کانال‌ها مانند ارسال ایمیل است، زیرا اکثر مردم تلفن همراهشان را همیشه در کنار خود نگه می‌دارند و از آن مهمتر پیامک‌های دریافتی را بیشتر از ایمیل‌ها چک می‌کنند. 
سبد خرید آنلاین مشتری را بررسی کنید، یا اگر خدماتی را ارائه می‌دهید بررسی کرده کدام نوع از خدمات بیشتر مورد توجه بوده است، سپس پیامک‌هایی مربوط به خدمات و محصولات مورد توجه مشتری را ارسال کنید. این پیامک‌ها را می‌توان به صورت خودکار و بر اساس رفتار مشتری ایجاد کرد. به طور مثال: «اگر درصدد نقاشی منزل خود هستید، با کمک کارشناسان خبره ما، همین امروز این کار را انجام دهید» یا «اگر هنوز هم علاقه‌مند به خرید این محصول هستید، فقط 6 عدد در انبار موجود است، با مراجعه به لینک زیر خرید خود را انجام دهید».  

 • اخبار هیجان‌انگیز شرکت را به اشتراک گذارید 
یک عضو جدید به مجموعه اضافه شده است؟ به یکی از اهداف مهم بازاریابی دست یافته‌اید؟ یا با یک شرکت دیگر ادغام شده‌اید؟ 
صرف نظر از اینکه اخبار شرکت کم اهمیت یا بسیار مهم باشد، از طریق پیامک به مخاطبین حاضر در چرخه مربوطه اطلاع دهید، اما مراقب باشید که این پیامک را تنها برای افراد علاقه‌مند به شنیدن اخبار شرکت شما ارسال کنید. 
به طور مثال اگر با شرکت دیگری ادغام شده‌اید، یک پیامک ساده مانند «توجه! توجه! به تازگی با شرکت ---- ادغام شده‌ایم! این مسئله یعنی تعداد کارمندان و سرمایه شرکت چند برابر شده است. برای اطلاعات بیشتر به لینک مراجعه کنید» می‌توانید برای مخاطبین ارسال کنید. 
حفظ مشتریان در چرخه کاری شرکت از مزایایی مختص خود برخوردار است. توصیه می‌شود از این نوع پیامک به جای خبرنامه‌های ایمیلی یا برای تکمیل این خبرنامه‌ها استفاده کنید. بدین طریق می‌توانید هم با مشتریان کنونی و هم با مشتریان آتی ارتباط برقرار کنید و نشان دهید کسب و کارتان بسیار موفق است و همواره در حال تلاش هستید. این پیامک‌ها باعث افزایش تعامل مشتری با شرکت و در نتیجه افزایش سطح فروش می‌شود. 

 • همواره توجه ویژه‌ای به تعطیلات رسمی در استراتژی پیامکی داشته باشید
یکی دیگر از ایده‌های برتر بازاریابی پیامکی در نظر گرفتن تعطیلات رسمی در استراتژی پیامکی است، بررسی کنید که آیا می‌توانید این تعطیلات را در پیامک‌های خود بگنجانید یا خیر. حتی یک پیامک بسیار کوتاه هم تأثیرگذار است؛ به طور مثال: «سال نو مبارک» یا «سال خوبی داشته باشید» 
این پیامک‌های کوتاه و مختصر نشان می‌دهند شما برای مشتریان خود ارزش قائل هستید، بدون اینکه احساس کنند قصد بازاریابی یا فروش بیشتر دارید. وقتی ارتباط قوی‌تری با مشتری ایجاد شود، قدرت برند و در نتیجه سطح فروش افزایش خواهد یافت. 
بررسی کنید که کدام تعطیلات فرصت‌های بیشتر را ایجاد می‌کنند. مناسبت‌های سنتی مانند عید نوروز یا شب یلدا معمولاً تأثیر بهتری دارند. اما به یاد داشته باشید که هزاران برند دیگر هم این مسئله را نظر می‌گیرند، به همین علت باید استراتژی پیامکی شما باید متمایز و جذاب‌تر از سایرین باشد تا در رقابت پیروز شوید. 

 • مشتریان را ترغیب به حضور در شبکه‌های اجتماعی خود کنید
از پیامک می‌توانید استفاده کنید تا مخاطبین را ترغیب کنید با شما از طریق سایر پلتفرم‌های اجتماعی هم در ارتباط باشند. به طور مثال یک پیامک برای آن‌ها ارسال کنید تا در یک رقابت شرکت کنند و برای برنده شدن 3 پست روی صفحه اینستاگرام شما را لایک کنند. یا پیامکی ارسال کنید و از آن‌ها بخواهید اخبار بیشتر را از وبسایت شما دنبال کنند. یا از طریق پیامک اطلاع دهید: «پیشنهادی جذاب‌ برای فالورهای اینستاگرام یا لینکدین!» در انتها نیز یک کد تخفیف برای آن‌ها بفرستید. 
به خاطر داشته باشید که همیشه برای مخاطبین خود انگیزه مناسب ایجاد کنید تا آن‌ها ترغیب به حرکت در راستای اهداف خود کنید. اگر رسانه‌های اجتماعی بخشی از استراتژی کلی بازاریابی شرکت است، این روش یکی از تأثیرگذارترین راهکارها برای بهبود سطح تعامل با مشتری است. زیرا مشتری را از سامانه پیام کوتاه به سمت پلتفرم مورد نظر خود هدایت می‌کنید و آن‌ها را ترغیب نموده تا برنامه‌های شما را در سایر کانال‌های اجتماعی نیز دنبال کنند. 
به طور مثال اینستاگرام، از جمله رسانه‌های اجتماعی است که باعث تعامل بیشتر با مشتری می‌شود، با ایجاد پیامک‌های جایزه‌دار مشتری را به دنبال کردن صحفه خود در اینستاگرام کنید. 

 • نکات مهم را رایگان به اشتراک گذارید
همیشه نباید به دنبال فروش کالا یا خدماتی به مشتری باشید. گاهی اوقات وقتی هیچ اقدامی انجام نمی‌دهید، نتیجه بهتری بدست می‌آورید. اجازه دهید تا افراد خودشان تصمیم بگیرند چه زمانی برای خرید بهتر است. اما در این مدت رفتار مشتری را کاملاً تحت نظر بگیرید. به جای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی، نکات مهمی را به رایگان به اشتراک گذارید. از پیامک می‌توانید به عنوان روشی برای ارائه محتوای آنلاین خود استفاده کنید. توصیه‌های مهم درباره یک موضوع خاص را به صورت مستقیم به تلفن همراه مشتریان ارسال کنید. 
به عنوان مثال اگر شرکت شما در زمینه کنترل آفات است می‌توانید این پیامک را ارسال کنید: «آیا می‌دانید بستن درب سطل زباله در محیط خارج از خانه می‌تواند مانع تجمع مگس و سایر آفات در اطراف آن شود؟» 
یا اگر در زمینه بازاریابی فعالیت می‌‌کنید می‌توانید این پیامک را ارسال کنید: «هر سه روز یکبار بخش ارسال تبلیغات از طریق ایمیل را کنترل کنید تا مطمئن شده بیش از حد برای مخاطبین ایمیل ارسال نشود، برای اطلاعات بیشتر به سایت--- مراجعه کنید». 
به علاوه حتماً سعی کنید محتوای ارسالی مرتبط با مخاطب باشد و مطالبی باشد که برای مخاطب تازگی دارد. هدف اصلی از ارسال این نوع پیامک‌ها، آموزش مخاطبین است، به علاوه به آن‌ها اثبات می‌کنید در صنعت خود کاملاً متخصص و حرفه‌ای هستید. آن‌ها باید از این مسئله مطمئن شوند، قبل از اینکه بخواهند اقدام به خرید محصولات یا خدمات شما کنند. 

 • محتوای وبسایت خود را تبلیغ کنید 
با انتشار محتوا در وبسایت خود تنها نیمی از راه را رفته‌اید. برای معرفی آن به مخاطبین بیشتر باید به سختی تلاش کنید. امروزه دیگر انتشار و انتظار برای دیده شدن کارایی ندارد، روزانه میلیون‌ها پست در بلاگ‌های مختلف منتشر می‌شود، بنابراین برای دیده شدن مطالب خود بایستی آن را تبلیغ کنید. 
پیامک یکی از بهترین راه‌ها برای تبلیغ محتوای وبسایت است. تنها از طریق یک پیامک ساده می‌توانید مخاطبین را به وبسایت خود هدایت کنید. به طور مثال: «به تازگی مطلبی درباره 5 نکته طلایی درباره استخدام نیروی تازه در وبسایت ما منتشر شده است: (لینک سایت مربوطه)» یا «توجه: هر آنچه لازم است در زمان مشاهده یک لانه زنبور در خانه خود انجام دهید: (لینک سایت مربوطه)». 
توجه داشته باشید که این تبلیغ محتوای سایت حتماً لازم نیست به بخش بلاگ‌ها لینک شود، می‌تواند به یک ویدئو روی وبسایت شما یا شخص ثالث، یا به یک پادکست یا هر نوع محتوایی که منتشر کرده‌اید لینک شود. 

 • از محتوای تعاملی دوطرفه برای ترغیب مخاطبین به ارسال پیامک و ارتباط با شما استفاده کنید 
یک محتوای تعاملی 2 برابر یک محتوای غیر تعاملی باعث تبدیل مخاطب به خریدار می‌شود. با درخواست از مخاطب برای پاسخ دادن به پرسش‌ها یا نظرخواهی‌ها، از مزایای محتوای تعاملی در کمپین‌های بازاریابی پیامکی خود استفاده کنید. 
به طور مثال از مخاطب بخواهید در پاسخ به پرسش ارسال شده، ایموجی مورد علاقه‌شان را ارسال کنند. یا در پیامک ارسالی سوال کنید: «تمایل دارند کدامیک از محصولات (1)، (2) یا (3) در حراج بعدی قرار داده شود؟» 
این ایده بازاریابی پیامکی تقریباً مشابه نظرسنجی پیامکی (شماره 4) است، تفاوت بین این دو ایده در این است که در اینجا تمرکز بر روی مخاطب است. از مخاطب می‌خواهید که در یک برنامه شاد و جالب شرکت کند، تنها درخواست ارائه بازخورد یا نظراتشان را ندارید. 

 • تأیید سفارش را ارسال کنید 
تأیید سفارش وقتی از طریق ایمیل ارسال می‌شود، ممکن است در بین انبوه ایمیل‌های ارسالی برای مخاطب گم شود یا به بخش اسپم برود. ارسال پیامک تأیید سفارش 250 درصد تأثیرگذارتر و بهتر از ایمیل است. به علاوه مشتری به راحتی می‌تواند سفارش خود را پیگیری کند، به ویژه وقتی پیامک هر مرحله از سفارش (بارگیری، تحویل پیک، تحویل به مشتری) برای مشتری ارسال می‌شود. 

به مثال زیر توجه کنید: 

 • «با تشکر از اینکه خرید خود را از طریق شرکت ما انجام دادید، سفارش شما با شماره 19439 آماده شده است. محموله را از اینجا (لینک مربوطه) پیگیری نمایید.» 
 • کالای شما تحویل پیک شده است و بین ساعات 4 تا 6 بعد از ظهر به شما تحویل داده می‌شود. 
 • سفارش شما تحویل داده شد، در صورت هر گونه پرسش یا مسئله‌ای در رابطه با این سفارش به این پیامک پاسخ دهید. 

 • فروش سایر محصولات یا خدمات در کنار کالای اصلی 
هنگامی که یک مشتری کالایی را خریداری می‌کند، پیامکی را ارسال کنید حاوی توصیه خرید محصولات جانبی در آینده مرتبط با کالایی که هم‌اکنون خریداری کرده است. با نگاه کردن به لیست خرید مشتری، سایر محصولات جانبی را معرفی کنید که ممکن است در آینده علاقه‌مند به خرید آن شوند. 
بهه طور مثال اگر مشتری یک دستگاه کامپیوتر از شما خریداری کرده است، پیامکی با این محتوا ارسال کنید: «از لک شدن مداوم صفحه کامپیوتر خود خسته شده‌اید؟ با تخفیف 40 درصدی و ارسال رایگان، محلول مخصوص پاک‌کننده صفحه مانیتور را خریداری کنید، (لینک مربوطه)» 
با این کار می‌توانید درآمد شرکت را از هر مشتری افزایش دهید، احتمال فروش یک محصول به مشتری کنونی 60 تا 70 درصد است، در حالی که احتمال فروش محصولات به مشتری جدید 5 تا 20 درصد است. 

 • قرار ملاقات‌ آتی را به مشتریان یادآوری کنید 
فرقی ندارد که در کدم حوزه فعالیت می‌کنید، در صورتی که قرار ملاقانی دارید، حاضر نشدن مشتری در قرار ملاقات تأثیر نامساعدی بر کسب و کارتان می‌گذارد، به ویژه اگر به طور مثال در صنعت آرایشگری، رستوران‌داری، ارائه‌دهنده خدمات و تعمیرات منزل فعالیت دارید. 
چه منتظر حضور یک مشتری بر سر قرار ملاقات بمانید، چه یک مشتری را به خاطر قرار ملاقات با مشتری دیگر رد کنید، در هر صورت ممکن است متحمل ضرر و زیان شوید. با ارسال یک پیامک یادآوری قرار ملاقات می‌توانید احتمال عدم حضور مشتری سر موعد معین را کاهش دهید. 
با ارسال پیامکی مانند «بی‌صبرانه منتظر ملاقات با شما رأس ساعت 2 بعد از ظهر هستیم! در شرایطی که قادر به حضور در وقت تعیین شده نیستید اطلاع دهید تا دوباره برنامه‌ریزی شود». با این کار به مشتری یادآوری می‌کنید که باید در ساعت معین در قرار تعیین شده حاضر شود. اگر مشتری این مسئله را فراموش کرده باشد با این پیامک احتمال عدم حضور او را کاهش می‌دهید. در صورتی هم که قادر به حضور نباشد دوباره برای ایشان برنامه‌ریزی می‌کنید و هم اینکه دیگر مجبور نیستید مشتری دیگری را رد کنید. 

 • مشتریان را ترغیب به ارائه نظارت آنلاین کنید 
ارائه نظرات و بازخوردهای مثبت برای هر کسب و کاری مهم است. به طور متوسط هر مشتری قبل از تصمیم‌گیری درباره اعتماد به یک شرکت حداقل نظر هفت کاربر را مطالعه می‌کند و بخش عمده‌ای از مشتریان نیز معتقدند این نظرات در تصمیم‌گیری برای خرید یک کالا بسیار تأثیرگذار هستند. 
دریافت یک جریان دائمی از نظرات مثبت بسیار ایده‌آل است. برای این منظور می‌توانید از مشتریانی که هم‌اکنون محصولات یا خدمات شما را خریداری کرده یا استفاده نموده‌اند بخواهید به پیامک‌های شما پاسخ دهند و نظرات کوتاه خود را ارائه دهند. به طور مثال پیامک‌های «نظر شما درباره خدمات ما چیست؟» یا «آیا کیفیت مطلوب کالای خریداری شده شما را تحت تأثیر قرار داد؟» یا «آیا پس از خرید این کالا، هیچ کدام از ویژگی‌های مثبت آن شما را شگفت‌زده کرد؟» را ارسال کنید. 
به علاوه می‌توانید به طور مستقیم از مشتریان بخواهید نظرات خود را در پلتفرم‌هایی نظیر گوگل با سایرین به اشتراک گذارند. در ایجا نیز باید انگیزه لازم را به مشتری بدهید تا ایشان را ترغیب به ارائه نظرات مثبت کنید. 
اکنون که با ایده‌های برتر بازاریابی آشنا شده‌اید زمان آغاز کمپین بازاریابی و تعامل بیشتر و بهتر با مخاطبین است. با روش‌های قدیمی خداحافظی کنید و این راهکار بسیار موفق را در کمپین کلی بازاریابی خود بگنجانید. به کمک این ایده‌های برتر می‌توانید به بهترین شکل با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و سطح فروش را افزایش دهید.