بهترین زمان برای ارسال پیامک‌های بازاریابی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۱۵

ارسال پیامک به نظر ساده است، اما نحوه ایجاد پیامک و زمان صحیح برای ارسال آن نقش حیاتی در موفقیت یک کمپین پیامکی ایفا می‌کند. 

وقتی یک پیامک را ارسال می‌کنید، حتماً می‌خواهید از دریافت و خوانده شدن آن اطمینان حاصل کنید. درست است که پیامک از نرخ خوانده شدن قابل توجهی برخوردار است، اما برای اینکه بتوانید مخاطبین و افرادی که پیامک شما را دریافت کرده‌اند را به مشتری واقعی تبدیل کنید باید این پیامک‌ها را در زمان مناسب و صحیح ارسال کنید.  
انتخاب بهترین زمان برای ارسال یک پیامک بازاریابی بر تعداد افرادی که پیامک شما را می‌خوانند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهند به شدت تأثیر می‌گذارد. 
در واقع قانون طلایی برای انتخاب بهترین زمان برای ارسال پیامک وجود ندارد. اما برای پیدا کردن زمان مناسب بهتر است به نحوی منطقی ویژگی‌های مخاطبین خود را در نظر بگیرید و به این موضوع فکر کنید که آن‌ها چه زمانی علاقه‌مند به خواندن پیام‌های شما هستند،تحقیقات بسیاری نشان می‌دهند که کمپین‌های بازاریابی بهترین نوع بازاریابی برای دیده شدن از سوی مخاطبین و جلب توجه آن‌ها است. برای اینکه از مزایای این راهکار شگفت‌انگیز استفاده کنید هرگز زمان را نادیده نگیرید. 

متداول‌ترین زمان ارسال یک پیامک چه موقع است؟ 
گوشی تلفن همراه یکی از کانال‌های ارتباطی است که مردم در کل روز به آن دسترسی دارند، اما پیامک تأثیرگذارترین استراتژی در طول ساعات کاری است، اگرچه در اغلب اوقات مردم از اپ‌ها و مرورگرهای اینترنت استفاده می‌کنند، اما هیچ کدام اندازه پیامک تأثیرگذار نیستند. 
هیچ زمان مشخصی برای ارسال پیامک وجود ندارد و هر شرکت با توجه به مشتریان خود می‌تواند در ساعات مختلف پیامک ارسال کند. برخی مشتریان نسبت به پیامک‌هایی که ساعت 9 صبح ارسال می‌شوند واکنش نشان می‌دهند، در حالی که برخی دیگر تمایل دارند پیامک‌های بازاریابی ارسالی را به طور مثال در ساعت 5 عصر بخوانند. طبق برآوردهایی که صورت گرفته است شرکت‌ها بهتر است برخی نکات را در زمان ارسال پیامک در نظر بگیرند: 

  • بین ساعت 9 صبح تا 12 ظهر در روزهای کاری: اغلب مردم تمایل دارند پیامک‌های دریافتی خود را در طول این ساعات مطالعه کنند، قبل از اینکه فعالیت‌های کاری خود را آغاز کنند. 
  • بین ساعت 5 عصر تا 9 شب در روزهای کاری: در این زمان ساعات کاری اکثر مردم به پایان رسیده است و اغلب سرگرم تلفن همراهشان هستند. 
  • بین ساعت 10 صبح تا 12 ظهر تعطیلات پایان هفته: بهترین زمان برای ارسالی پیامک‌های انبوه است، در این زمان مخاطبین هنوز درگیر فعالیت‌های تعطیلات پایان هفته نشده‌اند. 
  • بین ساعت 4 عصر تا 7 عصر در روزهای جمعه: ایده‌آل‌ترین زمان برای جلب توجه مخاطبین است، در این ساعات اکثر افراد در حال آماده‌سازی لوازم و برنامه‌ریزی کارها برای هفته آتی هستند. 

حال با توجه به مواردی که ذکر شد و تنوع برنامه‌های مخاطبین، چگونه چارچوب زمانی مناسب برای پیامک‌های بازاریابی را شکل دهیم؟ 
پیدا کردن بهترین زمان برای بازاریابی پیامکی به اهداف، صنعت و عادات مشتریان شما بستگی دارد. به کمک نکات زیر می‌توانید بهترین زمان را برای مشتریان خود پیدا کنید. 

  • نوع پیام ارسالی را در نظر بگیرید 
محتوای پیامک ارسالی را در نظر بگیرید و بهترین زمان‌ها برای ارسال را شناسایی کنید، سپس محدوده زمانی را محدودتر کنید. پیامک‌های تجاری در دو نوع پیام‌های تبلیغاتی و پیام‌های تراکنشی قرار می‌گیرند،پیامک‌های تبلیغاتی برای افزایش فروش، تبلیغ محصول یا خدمات یا افزایش آگاهی نسبت به برند ایجاد می‌شوند. تخفیف‌ها، کوپن‌های خرید و پیشنهادهای ویژه از انواع پیامک‌های تبلیغاتی هستند. 
پیامک‌های تبلیغاتی باید فقط در طول ساعات کاری رایج ارسال شوند. ساعات کاری به طور معمول در اکثر کشورها از 8 صبح تا 9 شب تعریف شده است،قبل از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی اطمینان حاصل کنید مخاطب زمان کافی برای اقدام داشته باشد. به طور مثال وقتی یک پیامک حاوی هشدار درباره حراج آخر هفته برای مخاطب ارسال می‌کنید، اگر این پیامک روز پنجشنبه یا جمعه ارسال شود، هیچ کارایی ندارد، ضمن اینکه مخاطب را نسبت به برندتان دلسرد می‌کند. این پیامک را روز سه شنبه یا چهارشنبه ارسال کنید تا مخاطب زمان کافی برای تصمیم‌گیری و خرید داشته باشد. 
پیامک‌های تراکنشی حاوی اطلاعاتی حساس به زمان است و برای مشتری که اقدام به خرید یا استفاده از محصول یا خدمات شما کرده است، ضروری است. از جمله پیامک‌های تراکنشی می‌توان به تأیید سفارش و پرداخت، تأیید رزرو، کد احراز هویت، یا کد رمز پرداخت، یا موفقیت و عدم موفقیت تراکنش اشاره کرد،برخلاف پیامک‌های تبلیغاتی، پیامک تراکنش را می‌توان در هر زمان از شبانه روز ارسال کرد. زیرا این پیام‌ها زمانی ارسال می‌شوند که مشتری اقدام به خرید یا استفاده از خدمات و محصولات شما کرده است و باید در همان زمان ارسال شوند. 
بهتر است پیامک‌های تراکنشی در سریع‌ترین زمان ممکن برای گیرنده پیام ارسال شود تا اطلاعاتی درباره تأیید پرداخت و به روزرسانی حساب بانکی‌شان سریعاً در اختیار ن‌ها قرار گیرد. اگر این نوع پیامک‌ها فوراً ارسال نشوند و تأخیر زیادی داشته باشند، این مسئله باعث نگرانی و سردرگمی مشتری خواهد شد و در نتیجه اعتماد وی به برند شما در آینده خدشه دار خواهد شد. 

  • برنامه زمانی مخاطب را در نظر بگیرید 
شاید بهترین زمان ارسال پیامک مشخص نباشد، اما مطمئناً زمان‌های نامناسب برای ارسال وجود دارد. ارسال یک پیام در صبح خیلی زود یا آخر شب نتایج نامساعدی دارد،در زمان ارسال پیامک‌های انبود این مسئله را در نظر داشته باشید و منطقه مورد نظر را هم در نظر بگیرید. به طور مثال زمان ارسال پیامک در شهرهای بزرگ با مناطق روستایی و کوچک متفاوت است. همچنین بهتر است از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی در ایام تعطیلات همگانی مانند عید نوروز اجتناب نمایید. 
قبل از عید و به طور کلی زمانی که مردم در تکاپو برای خرید هستند می‌تواند زمان مناسبی برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی یا پیشنهادهای ویژه باشد. اما در طول روزهای تعطیل مردم استراحت می‌کنند و ارسال پیامک‌های تبلیغاتی ممکن است برای بسیاری آزاردهنده باشد. 

  • روزهای مختلف هفته را برای ارسال پیامک آزمایش کنید 
آزمایش کنید که کدام روز هفته و چه زمانی از روز نتایج مطلوب‌تری به دست می‌آورید. اگر نمی‌دانید که مخاطبین شما در کدام روزهای هفته یا چه ساعاتی از روز به پیامک‌های تبلیغاتی شما پاسخ می‌دهند بهترین راهکار اجرای کمپین آزمایشی است،به کمک این کمپین آزمایشی متوجه می‌شوید که کدام یک از روزهای مفهته و چه زمان‌هایی از روز برای مخاطبین شما مناسب‌تر است و نرخ تعامل افزایش می‌یابد.  
در انتها فراموش نکنید که از ارسال پیامک در زمان‌های صرف غذا و خواب خودداری کنید. با این کار به مشتریان خود احترام بگذارید و نشان دهید برای زمان آن‌ها ارزش قائل هستید،به طورکلی این مسئله را در نظر داشته باشید که اگر پیام شما حاوی اطلاعات ارزشمند و مهمی است، در همان ساعات ابتدایی روز بین 8 صبح تا 12 ظهر ارسال کنید. 
اگر فکر می‌کنید در ساعاتی که افراد در حال استراحت پس از ساعات کاری هستند و تمایل به انجام هیچ کاری ندارند، یعنی ساعات 5 عصر تا 9 شب، ارسال پیامک نتیجه بهتری دارد و می‌تواند نظر آن‌ها را جلب کند، در همان ساعات از روز پیامتان را ارسال کنید،موارد مختلف از جمله منطقه زندگی، ساعات کاری، بازار، صنعت، سبک زندگی مردم و ده‌ها عامل دیگر را بررسی کنید، گزینه‌های مختلف را آزمایش کنید و سپس کمپین پیامکی خود را راه‌اندازی کنید. مرتبط‌ترین پیام را در بهترین زمان ارسال کنید، مطمئن باشید نتیجه مطلوبی به دست می‌آورید.