جذب مخاطب به کمک پیامک

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۹


با وجود بی‌شمار اطلاعاتی که امروزه به صورت آنلاین در دسترس عموم قرار دارد، «توجه انسان‌ها» در این عصر دیجیتال عنصری ارزشمند به شمار می‌رود. با در نظر گرفتن این موضوع که توجه انسان‌ها از صفحات تلویزیون به صفحات تلفن همراه کشیده شده است، کسب و کارها باید خود را با این تغییرات سازگار کنند و آگاه باشند که تمرکز و توجه مشتریانشان در کدام حوزه بیشتر است. 

برای موفقیت در اقتصاد امروز، تعامل با مخاطب به ویژه در کسب و کارهای آنلاین نقش حیاتی ایفا می‌کند. موبایل مارکتینگ به کسب و کارها اجازه می‌دهد به طور مستقیم و از طریق گوشی‌های تلفن همراه با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. با استفاده از پیامک‌های تجاری، سرویس پیام‌رسان OTT، بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات اینترنتی و سایر روش‌ها در کمپین‌های مارکتینگ خود می‌توانید ارتباطات قوی و با دوامی ایجاد کنید. 

آیا به قدر کافی توجه می‌کنید؟ 
یکی از عوامل مهم در موفقیت یک کسب و کار این است که بدانید مخاطبین شما علاقه دارند چه مسائلی را بشنوند. در حالی که اغلب شرکت‌ها این عامل را نادیده می‌گیرند. هر چیزی که ممکن است با موفقیت توجه مخاطب را به خود جلب کند، ممکن است توانایی حفظ و تبدیل این توجه به فروش را نداشته باشد. ارائه اطالاعات مطلوب و مناسب در زمان و مکان مناسب، مطمئن‌ترین راه برای باقی ماندن در ذهن مخاطب است. اگرچه مشتریان در همان لحظه که اطلاعات را دریافت می‌کنند ممکن است اقدام به خرید نکنند، اما وقتی قصد خرید دارند، آن اطلاعات در ذهنشان حک شده و می‌دانند باید به کجا مراجعه کنند. 
قبل از اجرای هر گونه استراتژی بازاریابی، باید بدانید مخاطب اصلی کیست و چرا دانستن این مسئله اهمیت دارد. شناسایی، ارزیابی و درک مخاطب برای اجرای یک کمپین موفق و ایجاد ارتباط شخصی حیاتی است. 

مخاطب اصلی کیست؟
مخاطب اصلی در واقع به یک گروه از مردم اطلاق می‌شود که خواهان واقعی یک محصول یا خدمات هستند. به طور مثال یک کسب و کار را در نظر بگیرید که یک راه‌حل را برای یک مشکل خاص ارائه می‌دهد. تمامی افراد جامعه ممکن است به راه‌حل این شرکت نیاز نداشته باشند. بنابراین به جای اینکه وقت و سرمایه خود را صرف تلاش برای فروش محصول یا خدماتش به تمامی مردم بکند، باید افرادی را پیدا کند که نیاز به این راه‌حل دارند و با اشتیاق برای بدست آوردن آن پول پرداخت می‌کنند. این مسئله در توسعه یک کسب و کار اهمیت بالایی دارد. 
تبلیغات در مقیاس بزرگ و از طریق رسانه‌ها یکی از متداول‌ترین روش‌های بازاریابی است. اما این روش‌ها بسیار گران هستند و ردیابی موفقیت آن‌ها بسیار دشوار است. اگرچه برندسازی و معرفی بهتر برند می‌تواند توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند، اما از اثربخشی یک ارتباط هدفمند و مستقیم برخوردار نیست. 
دیجیتال مارکتینگ و ارتباط آنلاین مقرون به صرفه، کارآمد و مبتنی بر اتوماسیون است. به راحتی و از طریق سیستم‌های پیشرفته قابل ردیابی است. کسب و کارها می‌توانند یک کمپین بازاریابی را در زمان و مکان مناسب تحلیل و ارزیابی کنند. 
اما تحقیقات نشان داده حتی با پیشرفت چشمگیر ارتباطات آنلاین، هیچ راهکاری مانند خدمات پیام کوتاه، پیامک یا اس ام اس (SMS) برای ایجاد یک ارتباط تجاری مستقیم با مشتری کارآمد نیست. این تأثیرگذاری به علت ماهیت شخصی ارسال پیام از طریق تلفن همراه است. به طور مثال کاربران گوشی‌های هوشمند هر 10 دقیقه تلفن همراه خود را بررسی می‌کنند، حدود 80 درصد از این کاربران تمامی پیام‌های دریافتی خود را باز می‌کنند. از این رو جای تعجب ندارد که پیامک راهکاری ایده‌آل برای ارتباطات هدفمند با مخاطب است. علاوه بر اینکه پیامک راهکاری مورد ترجیح اکثریت مشتریان و کسب و کارها است، یک نوع ارتباط صمیمی و راحت است که تقریباً تمامی مردم با نحوه ارسال و دریافت آن آشنا هستند. 

توجه به علایق مخاطب اصلی 
اکثر اوقات خواسته مشتریان بیش از یک حراج یا خرید یک محصول از یک شرکت است. ارائه محتوایی مرتبط و واقعی به طور مثال اطلاع‌رسانی درباره یک محصول جدید یا یک ویدئوی آموزشی برای مشتریان بسیار ارزشمند است. این کار نشان می‌دهد یک شرکت برای مشتریان خود به عنوان یک انسان ارزش قائل است و فقط به فکر افزایش درآمد نیست. این فرایند برای حفظ مشتری و ایجاد ارتباط تجاری بلند مدت اهمیت زیادی دارد. با ارسال پیامکی حاوی محتوای مناسب می‌توانید پیام کسب و کار خود را مستقیم به مخاطب اصلی برسانید. 

زمان مناسب برای ارتباط با مخاطب 
این مسئله به نوع کسب و کار شما بستگی دارد. شنیدن صدای زنگ ارسال پیامک به صورت مداوم برای بسیاری از مردم آزار‌دهنده است. به همین زمان ارسال پیامک بسیار مهم است. البته این مسئله را هم در نظر بگیرید که پیامک‌های تجاری با ماهیت اطلاع‌رسانی یا به روز رسانی نرم‌افزار جدا از پیامک‌های عادی هستند. 
ارسال پیامک برای اطلاع‌رسانی پیام‌های اختصاصی مانند یادآوری یک قرار ملاقات یا آخرین مهلت حراج یا به روز رسانی موقعیت سفارش خرید ضروری است. برای اهداف تبلیغاتی، طول کوتاه یک پیامک باعث می‌شود سریع‌تر اصل مطلب بیان شود. بر اساس نظرسنجی که از افراد مختلف انجام شده است، حدود 70 درصد از مردم اعتقاد دارند که پیامک یک روش عالی برای جلب توجه است و همچنین معتقدند که شرکت‌ها باید از ارتباطات پیامکی استفاده کنند.
دریافت پیامک در طول ساعات کاری عادی است، اما تصور کنید یک پیامک تبلیغاتی 3 صبح ارسال شود. این کار حقیقتاً غیر حرفه‌ای است، حتی اگر مخاطب در آن ساعت بیدار باشد. در رابطه با زمان ارسال پیامک دو موضوع اهمیت دارد، (1) اینکه چه موقع از روز بهترین زمان ارسال پیام برای مخاطبین یک کسب و کار است و (2) هر چند وقت یکبار این پیامک‌ها باید ارسال شوند که برای مخاطب آزار‌دهنده نباشد. 
با استفاده از اتوماسیون‌هایی مانند اتوماسیون گردش کار و برنامه‌ریزی برای ارسال پیامک می‌توانید پیام‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود در زمان مناسب و طبق یک برنامه منظم برای مخاطب ارسال کنید. این پلتفرم‌ها اجازه می‌دهند زمان‌بندی و نوع ارسال پیامک‌های کمپین بازاریابی خود را به دلخواه تغییر دهید، موفقیت کمپین بازاریابی را ردیابی و تجزیه و تحلیل کنید. در نهایت به کمک نتایج حاصل استراتژی ارتباطی خود را برنامه‌ریزی کرده و آن را بهبود بخشید. 

ویژگی‌های پلتفرم تبلیغات پیامکی 
پلتفرم‌های تبلیغت پیامکی باعث افزایش موفقیت استراتژی بازاریابی از طریق تلفن همراه می‌شود. از جمله ویژگی‌های این پلتفرم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • پیامک‌های برنامه‌ریزی شده 
 • ارسال پیامک انبوه 
 • ارسال پاسخ به صورت اتوماتیک به مشترکین 
 • اتوماسیون گردش کار 
 • چارچوب زمانی محدود 
 • گزارش‌دهی به صورت منظم 
نرم افزارهای تخصصی ارسال پیامک ار قدرت مناسبی برای ردیابی و گزارش تعاملات فردی و کمپین های انبوه در یک سیستم برخوردار هستند، در صورتی که این نرم افزارها با سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یکپارچه شود، می توان ارتباطات پیامکی را به صورت دقیق و با جزئیات کامل در کنار سایر تعملات با مشتری ثبت کرد و دیدگاه های جامع تری از مشتریان به دست آورد، بدین ترتیب امکان ارتباط تجاری بهتر، مرتبط تر و شخصی تر با مشتری فراهم می شود.

راهکاری برای جذب مخاطب 
ایجاد ارتباط تجاری شخصی و مختص هر مشتری تنها از طریق پیامک ممکن است. پیامک مزایای بسیاری دارد و ماهیت آن به طریقی است که به ارتباط و تعامل بهتر با مشتری کمک می‌کند. در زمان برنامه‌ریزی برای ایجاد ارتباطات تجاری شخصی و هدفمند با مخاطبین باید برخی عوامل را در نظر داشت: 

 •         رفتار آنلاین مخاطب، توجه کنید که مخاطب علاقه‌مند به ثبت‌نام در کدام برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها است، چه گزینه‌هایی را دانلود می‌کند، چه مدت زمانی را صرف فضای آنلاین کرده است. 
 • نگرانی‌ها و دغدغه‌های مخاطب، توجه به مشکلات مخاطب و اینکه چگونه محصول یا منابع اطلاعاتی شما می‌تواند نگرانی آن‌ها را برطرف کند و در نهایت توجه مخاطب را به خود جلب کند. 
 • بررسی نمودارهای جمعیتی، سن، جنسیت، منطقه زندگی، سطح تحصیلات و حوزه فعالیت مخاطب را همواره مد نظر قرار دهید. 
 • نحوه ارتباطات آن‌لاین، در کدام رسانه‌های اجتماعی، بلاگ‌ها، فروم‌ها، وبینارها و شبکه‌های آنلاین حضور دارد. 

بهترین راه برای جذب مخاطب بیشتر شناخت کامل مخاطب است. باید بدانید که مخاطب یا مشتری تمایل دارد از چه طریق با شما ارتباط داشته باشد. آیا ارتباط از طریق تلفن همراه را ترجیح می‌دهد؟ آیا تمایل به مشارکت در کمپین بازاریابی شما دارد؟
از طرفی با شناخت بهتر مخاطب و مشتریان واقعی می‌توانید پیام‌های مناسب برای هر مشتری را ارسال کنید که به موفقیت بیشتر راهکار بازاریابی کمک می‌کند. وقتی مخاطب را بشناسید، پیامکی که از طرف یک شرکت ارسال می‌شود دیگر حالت رسمی و تجاری ندارد، بلکه صمیمی‌تر است و فرد احساس خواهد کرد این پیامک تنها برای او ارسال شده است. 
نحوه شناسایی مخاطب 
همان طور که تا به حال گفته شد شناسایی مخاطب به ویژه مخاطب اصلی نقش مهمی در موفقیت یک کمپین بازاریابی پیامکی ایفا می‌کند. در زمان شناسایی مخاطبین اصلی خود دو فاکتور مهم را در نظر بگیرید: 

 1.  چه افرادی به محصول یا خدمات شما نیاز دارند؟ 
 2.  چه افرادی علاقه به خرید محصول و خدمات شما دارند؟ 
در زمان تعریف مخاطب اصلی کسب و کارتان برخی عوامل کلیدی را مد نظر داشته باشید: 
 اندازه کسب و کار و روند رشد آن؛ 
 1.  قابلیت دسترسی به محصولات و خدمات شما و اینکه افراد چه اندازه حاضر هستند برای آن هزینه کنند. به علاوه شرکت شما تا چه اندازه حاضر است راحتی و آسایش را برای مخاطب خود فراهم کند.
 2. مزایای خدمات و محصولات شما در مقایسه با سایرین و اینکه بازار تا چه اندازه اشباع شده است.
 3.  چرا مخاطب باید محصول شما را به سایر محصولات مشابه ترجیح دهد.
 4.   تا چه اندازه نیازهای مخاطب را برطرف می‌کنید. آیا راه‌حلی ایده‌‌آل برای نگرانی مخاطب پیشنهاد می‌دهید. آیا محصول و خدمات شما قادر است مخاطب را راضی کند. 
با در نظر گرفتن این فاکتورها و البته ارزیابی بازار، باید بررسی کنید که کدام گروه از افراد با تعریف‌های شما سازگاری دارند و جذب محصولات و خدمات شما می‌شوند. این موارد کمک می‌کند در زمان شناسایی مخاطبین اصلی کسب و کار خود، دیدگاه جامع‌تری داشته باشید. 
بهترین استراتژی برای ارسال پیامک
تقسیم‌بندی مشتریان یا مخاطبین یکی از راهکارهای مناسب برای اجرای یک کمپین بازاریابی پیامکی است. مخاطبین را به گروه‌های مشتریان کنونی، مشتریان راغب و مشتریان آینده تقسیم کنید. با این کار می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای ارسال پیامک و تهیه محتوایی مناسب داشته باشید. 

یکی دیگر از استراتژی‌های مناسب، ارزیابی رقبا و پیامک‌های ارسالی آن‌ها برای مخاطبین‌شان است. با مقایسه و تحلیل پیشنهادهای آن‌ها با پیشنهادهای خود می‌توانید از یک طرف برنامه‌ریزی مطلوب‌تری برای جذب مخاطب داشته باشید. از طرف دیگر به کمک نتایج این تحلیل‌ها می‌توانید محتوای پیامک‌های خود را اصلاح کنید و محتوای جذاب‌تری را برای پیامک‌ها تهیه کنید. 
و در آخر قدرت بازخورد را دست کم نگیرید. یکی از استراتژی‌های برتر برای اطلاع از موفقیت پیامک‌های ارسالی اطلاع از بازخود مشتریان است. با ارسال پیامک حاوی درخواست از مشتریان برای ارسال نظرات خود یا حاوی شرکت در یک نظرسنجی، سعی کنید بازخورد مخاطبین را به دست آورید. با تحلیل بازخوردها هم میزان تعامل مشتریان را می‌توان سنجید و هم می‌توان از میزان موفقیت کسب و کار در بین مشتریان مطلع شد. 

 سخن آخر 
فراموش نکنید که شناسایی مخاطب اصلی یک فرایند ادامه‌دار است و باید به صورت مرتب انجام شود. رفتار کاربران تلفن همراه به ویژه در عصر دیجیتال به سرعت رو به تغییر است. دسترسی قابل توجه به محتوای آنلاین به صورت دائمی در حال رشد است و این مسئله به معنی تغییر در روند توجه مخاطبین است. توجه مخاطب ممکن است روزانه تغییر کند و به سمت حوزه متفاوتی از تکنولوژی گرایش پیدا کند. برندها همواره باید بهترین روش را برای جلب توجه مخاطب خود انتخاب کنند. به همین دلیل برای جذب مخاطب بیشتر فراموش نکنید که بهترین کار تحلیل مداوم رفتار مخاطب است.