حمل و نقل عمومی هوشمند و ایمن به کمک اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

زیرساخت‌های ضعیف، رشد جمعیت، مهاجرت به شهرها، افزایش تعداد وسایل نقلیه و حجم بالای ترافیک و بسیاری مسائل دیگر، اغلب چالش‌هایی را پیش روی بخش حمل و نقل عمومی قرار می‌دهد. هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء راهکارهای جدیدی برای مقابله با این چالش‌ها ارائه می‌دهند و ورود به این بازار را تسهیل می‌کنند. توسعه فناوری‌های دیجیتالی به صنعت حمل و نقل عمومی کمک می‌کند تا بسیاری از چالش‌های پیش روی خود را حل و فصل کند. به طور مثال استفاده از دوربین‌های پیشرفته به شناسایی حوادث مربوط به امنیت و رفتار، مشکلات عملیاتی یا حتی روش‌هایی برای بهبود تجربه سفر مسافران کمک می‌کند. استفاده از اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت و باعث ایمن‌تر و کارآمدتر شدن سیستم‌های حمل نقل خواهد شد. 
شاید وقتی صحبت از هوش مصنوعی می‌شود، اولین موضوعی که به ذهن خطور می‌کند هایپر لوپ‌ها، خودروهای بدون راننده و حتی جابجایی لحظه‌ای از یک محل به محل دیگر باشد، اما واقعیت این است که آینده حمل و نقل هوشمند در ابتدا بر اساس ایمن‌تر ساختن حمل و نقل عمومی شکل می‌گیرد. این امنیت تنها با کمک اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) بدست می‌آید. 

راهکارهایی که توسط هوش مصنوعی برای افزایش سطح جابجایی از طریق دستگاه‌های هوشمند فراهم شده منجر به شکل‌گیری دنیایی متصل به اینترنت اشیاء و افزایش تقاضا برای فناوری‌های نوین شده است. به طور مثال می‌توان به سنسورها اشاره کرد که می‌توانند هر موضوعی از عادات خرید تا کیفیت هوا را ثبت و تجزیه و تحلیل کنند. اینترنت اشیاء تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره انسان‌ها داشته است و نحوه رفتار و تعامل با اطرافیان، روش‌های انجام کسب و کار و شیوه‌های تأمین امنیت را تغییر داده است. 

اینترنت اشیاء بسیاری از بازارها را نیز تحت تأثیر قرار داده است و صنعت حمل و نقل در رأس این فهرست قرار دارد. آمار و اطلاعات نشان می‌دهد کسب و کارهای فعال در زمینه امنیت حمل و نقل عمومی طی سال‌های آتی با رشد بالایی مواجه خواهند شد. با توجه به روند رو به رشد سطح جرم و جنایت در جوامع مختلف، استفاده از فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی برای تأمین امنیت حمل و نقل عمومی در آینده حیاتی است. 

هوشمندسازی 
امروزه دیگر با تصوراتی که در فیلم‌های مربوط به آینده درباره خودروهای بدون راننده، قطارهای سریع‌السیر و حمل و نقل سریع‌تر از سرعت نور مشاهده می‌کردیم فاصله چندانی وجود ندارد. در دنیای کنونی استفاده از فناوری‌های دیجیتالی باعث افزایش راندمان خدمات عمومی و روزمره می‌شود. 

اولین و مهمترین موضوع در یک سیستم حمل و نقل، ایمنی است. تمرکز بر ایمنی باعث کاهش جرایم و ایمن‌تر شدن شرایط برای مسافران می‌شود، به علاوه مدت زمان پاسخ‌دهی به حوادث احتمالی را کاهش می‌دهد. بدست آوردن این سطح از ایمنی نیازمند داده و اطلاعات است. 

حمل و نقل ایمن تنها با در دست داشتن اطلاعات حاصل از مجموعه‌ای از سنسورها، پایگاه داده‌ها، داده‌ها و تحلیل‌های ویدئویی بدست می‌آید. سیستم تشخیص چهره، آنالیزهای رفتاری، تشخیص پلاک خودرو و سایر راهکارهای هوشمند به ابزارهایی رایج و متداول تبدیل شده‌اند، این مسئله یعنی جمع‌آوری، آنالیز، ذخیره و استفاده از اطلاعات در زمان واقعی برای دستیابی به اهداف ایمنی و عملیاتی ضروری است. این اهداف بدون زیرساخت‌های مناسب تحقق نخواهند یافت. 

سیستم‌های حمل و نقل ایمن در آینده 
در حال حاضر اکثریت سازمان های حمل و نقل برای حفاظت بهتر و بهینه‌سازی عملیات‌ها و مسافران خویش متکی به پلتفرم‌های ویدئویی، امنیتی و اینترنت اشیاء هستند، اما این راهکارها اغلب غیرمتمرکز بوده و قطع می‌شوند، مستعد خرابی هستند و حفظ‌ آنها به هزینه بالایی نیاز دارد. علاوه بر این، هرچه تلاش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات افزایش می‌یابد، تقاضا برای آنالیز این اطلاعات در زمان واقعی به منظور آگاهی بیشتر نسبت به موقعیت کنونی نی افزایش خواهد یافت. با افزایش حجم داده‌ها، زیرساخت‌های قدیمی فناوری اطلاعات قادر به تأمین چنین تقاضایی نخواهد بود. 

راهکار زیربنایی مبتنی بر فناوری اطلاعات یک شرکت حمل و نقل، علاوه بر اینکه باید امور نظارت، ذخیره‌سازی، تأمین امنیت، پردازش و انتقال داده‌ها از صدها دوربین و سنسور را انجام دهد، باید به نحوی یکپارچه با فناوری‌های کنونی و جدید اینترنت اشیاء ادغام شود. این راهکار باید بتواند تقاضاهای مختلف و برنامه‌های کاربردی جمع‌آوری داده‌ها و آنالیزها از جمله برنامه مدیریت جمعیت، نظارت بر ترافیک، سیستم‌های پارکینگ و موارد مشابه را تحت پوشش قرار دهد. 

یک راهکار زیربنایی نرم‌افزار محور که از انعطاف‌پذیری لازم برای به تعادل رساندن عملکرد، پیشرفت و مقیاس‌پذیری برخوردار است می‌تواند تضمین کند تمامی عناصر ایمنی و امنیت یک سیستم حمل و نقل به صورت یکپارچه عمل کنند. بدین طریق می‌تواند از مسافران در برابر جرایم و حملات تروریستی محافظت کند و خطرات را کاهش دهد و در عین حال تجربه مسافران از سفر را بهبود بخشد. 

یک زیرساخت یکپارچه امکان ادغام مدیریت ویدئویی، جمع‌آوری اطلاعات از اینترنت اشیاء، تصاویر ویدئویی، تحلیل‌های داده‌ای و ذخیره و کنترل دسترسی به اطلاعات را در یک دستگاه فراهم می‌کند؛ دستگاهی که به سادگی نصب و مدیریت می‌شود. یک زیرساخت یکپارچه پیچیدگی‌های سرورهای مجزا را حذف می‌کند. 

مدیریت امنیت حمل و نقل و گروه‌های فناوری اطلاعات بایستی همواره با چالش‌های امنیتی، ایمنی و عملیاتی مقابله کنند. آنها دائماً در حال ایجاد، توسعه و مدیریت یک سیستم امنیتی در مقیاس بزرگ هستند که برای انجام خدمات امنیتی، رعایت پروتکل‌های ایمنی، مطابقت با قانون و خط‌مشی، افزایش راندمان عملیاتی و تأمین نیازهای تجاری متغیر ضروری است. با پیشرفت همه این موارد، مسافران تجربه بهتری از سفر خویش خواهند داشت و هزینه‌ها کاملاً تحت کنترل باقی خواهد ماند. 

استفاده از اینترنت اشیاء و راهکارهای هوش مصنوعی به حفظ ایمنی مسافران، حرکت به موقع اتوبوس‌ها و قطارها، حمل و نقل ایمن‌تر و گسترده‌تر کمک می‌کند. ضمن اینکه تجربه‌ای بی‌نظیر از سفر برای مسافران ایجاد خواهد کرد و با توجه به مزایای آن منجر به ورود بسیاری از سرمایه‌گذاران به حوزه حمل و نقل عمومی خواهد شد.