درس‌هایی برای راه‌اندازی یک استارتاپ مشاوره پزشکی

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۶

صنعت درمان و سلامت مملو از تغییر و تحولات جدید و استارتاپ‌ها است. این گستردگی تغییرات و ظهور شرکت و ارائه‌دهندگان خدمات درمانی نوآورانه به این پرسش منتهی می‌شود که آیا راه بهتری برای سرمایه‌گذاری غیر از این حوزه وجود دارد؟ 

اگر قصد راه‌اندازی یک شرکت نوآورانه در حوزه درمان و سلامت یا یک استارتاپ مشاوره پزشکی دارید، لازم است تا نکات مهم در رابطه با این صنعت را یاد بگیرید. در ادامه نکات با ارزشی درباره استارتاپ‌های مشاوره پزشکی را یاد خواهیم گرفت. 

اعتماد 
مهمترین عامل در این حوزه اعتماد است. البته اعتماد پایه و اساس تمامی کسب و کارها است، برای یک استارتاپ در حوزه بسیار مهم و حیاتی مثل درمان و سلامت از اهمیت بالاتری برخوردار است. تصمیمات مرتبط با سلامتی، مهمترین تصمیماتی هستند که مردم در زندگی خود می‌گیرند، مخاطبین قبل از اینکه تصمیم به پرداخت پول بگیرند و به کاربران دائمی یک شرکت تبدیل شوند، باید به آن شرکت اعتماد کنند. این مسئله که خدمات یک کسب و کار بر مبنای این فرایند فکری ساخته شود از اهمیت بالایی برخوردار است. کارآفرینان و موسسان استارتاپ‌ها برای موفقیت باید مدت زمان زیادی را به شناسایی ارزش‌های افزوده برای مشتریان و نحوه ارائه آن اختصاص دهند
راه‌اندازی چنین کسب و کاری مدت زمان زیادی طول می‌کشد، اما وقتی که انجام شد مدت‌ها دوام می‌آورد و از موفقیت بالایی هم برخوردار خواهد بود. زمانی که یک استارتاپ مشاوره پزشکی شروع به فعالیت می‌کند، شاید ماه‌ها و حتی یک سال طول می‌کشد تا کاربران واقعی خود را پیدا کند. این کاربران در آینده تبدیل به سفیران استارتاپ تبدیل می‌شوند و به گسترش استارتاپ کمک می‌کنند. مراجعین بخش اصلی از یک کسب و کار حرفه‌ای به شمار می‌روند. بنابراین سعی کنید اعتماد آن‌ها را جلب کنید. 

تبدیل چالش‌ها به فرصت‌های رشد 
هر کسب و کاری چالش‌های مختص خود را دارد، اما این چالش‌ها فرصت‌هایی را به همراه می‌آورند. یک استارتاپ پزشکی فرصت‌ها و چالش‌های بسیاری را پیش روی خود دارد. به طور مثال از آنجا که چنین استارتاپی خدمات درمان از راه دور و مشاوره آنلاین می‌دهد، بیمارانی از شهرها و یا روستاهای مختلف ممکن است از خدمات این استارتاپ استفاده کنند. این مسئله چالش‌های جغرافیایی، زبانی و فرهنگی و حتی در برخی موارد مقرراتی را به همراه دارد. اما از طرفی فرصت خدمات‌رسانی به تعداد بالایی از افراد در سرتاسر کشور را به وجود می‌آورد. 
در واقع ممکن است چالش‌هایی پیش روی یک استارتاپ پزشکی پیش آید، اما می‌تواند به بیماران با ناتوانی جسمی، معلولیت، ساکن مناطق دور افتاده، سالخورده و هزاران بیمار دیگر کمک کند و خدمات درمانی و سلامتی را به آن‌ها ارائه نماید. از سویی تعداد کاربران خود را افزایش می‌دهد و می‌تواند درآمدزایی بیشتری داشته باشد. 
سالانه میلیون‌ها نفر از شهرها یا روستاهای مختلف به شهرهای بزرگ مانند تهران سفر می‌کنند تا از خدمات درمانی و پزشکی مطلوب‌تر برخوردار شوند. تکنولوژی نقش مهمی در سازمان‌دهی این بخش ایفا می‌کند و دسترسی بیماران به خدمات درمانی و مشاوره‌های پزشکی را ساده‌تر می‌کند. چالش‌ها وجود دارند، مطمئناً برای استارتاپ‌ها بیشتر هم هستند، اما فرصت‌هایی را هم به همراه خود می‌آورند که به رشد و پیشرفت بیشتر در آینده کمک خواهند کرد. 

خلق یک کسب و کار روی کاغذ با اجرای آن تفاوت دارد 
وقتی یک کسب و کار جدید شروع به کار می‌کند، هر چقدر هم که طرح این کسب و کار سودآور و موفق به نظر برسد مدت‌ها طول می‌کشد تا به موفقیت دست یابد. پشتکار یکی از کلیدهای موفقیت است. به رغم مشکلات و موانع اولیه بسیار مهم است که به راهتان ادامه دهید. تیمی که برای این استارتاپ جمع کرده‌اید نقش حیاتی در رونق و پیشرفت کسب و کارتان ایفا می‌کنند. اگر افرادی در تیمتان داشته باشید که همواره تلاش می‌کنند بهتر از دیگران باشند، مطمئن باشید نیمه اول بازی را حتماً می‌برید. 
در حوزه درمان و سلامت بهتر است با افرادی دارای اعتبار و دانش بالا در این زمینه همکاری کنید تا بتوانید در نهایت اعتماد بیماران را جلب کنید. در زمان توسعه یک استارتاپ مشاوره پزشکی به توانایی افراد و نه نام بزرگ آن‌ها توجه کنید و یک شبکه متشکل از افراد توانمند و خلاق را ایجاد کنید. در کنار هم و شانه به شانه سعی کنید استارتاپ خود را توسعه دهید. 

نگرش مسری است 
نگرش مهمترین عنصر در توسعه یک استارتاپ است و البته مسری است. در حقیقت مدیر یک استارتاپ پزشکی هر نگرشی که داشته باشد، اعضای تیم هم همان نگرش را خواهند داشت. خوشبین باشید و با خودتان تکرار کنید که همه چیز به بهترین نحو انجام خواهد شد، حتی اگر روز بدی دارید و یا موانع بزرگی پیش روی خود دارید. این نوع نگرش و طرز برخورد در اعضای تیم و اطرافیان شما انگیزه ایجاد می‌کند و به رشد کسب و کارتان کمک خواهد کرد. 

مقررات بسیار مهم و اجتناب‌ناپذیر هستند 
برخلاف بسیاری از صنایع، صنعت درمان و سلامت به شدت مبتنی بر مقررات است. این مقررات از حریم خصوصی بیماران، ارائه‌دهنده خدمات درمانی و سلامت بیماران محافظت می‌کنند. این مسئله مشکلاتی را پیش روی استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و درمان و نظارت بر روند درمان از راه دور قرار می‌دهد. آن‌ها برای آشنایی با مقررات، رعایت و مطابقت با قوانین و مقررات کارهای زیادی را باید انجام دهند. 
ممکن است یک استارتاپ مشاوره پزشکی یا سلامتی برای انجام فعالیت‌های خود نیاز به رعایت مقررات و قوانین وزارت بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو، قوانین کلی بخش درمان و سلامت کشوری و حتی سازمان بهداشت جهانی و ده‌ها سازمان دیگر باشد. آیا از پشتکار لازم برای اخذ مجوزها و تأییدات لازم و رعایت استانداردها و قوانین قابل توجه این حوزه برخوردار هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است مطمئن باشید در انتها به نتیجه مطلوب و مد نظر خود دست خواهید یافت. 
اگر می‌دانید که چطور فرایندهای مقرراتی را با موفقیت و به نحوی قانونی انجام دهید و از صبر، انرژی و انگیزه لازم برای این کار برخوردار هستید، راه‌اندازی و توسعه یک استارتاپ مشاوره پزشکی به هیچ وجه دشوار نخواهد بود. بلکه در مقابل کسب و کاری پر منفعت به شمار می‌رود. 

شما نمی‌توانید قدرت‌های برتر را شکست دهید پس با آن‌ها همکاری کنید 
یک طرز فکر استارتاپی و کارآفرینی مطمئناً در بخش درمان و پزشکی با توجه به فرصت‌های موجود در این بخش می‌تواند بسیار سودآور باشد. اما به طور بالقوه یک استارتاپ در هر حوزه‌ای با توجه به ماهیت استارتاپی آن مستعد ضرر و زیان است. 
راه‌اندازی یک استارتاپ مشاوره پزشکی مانند یک استارتاپ در حوزه تکنولوژی نیست. در بخش درمان و سلامت در حال حاضر بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی بسیاری هستند که در سرتاسر کشور فعالیت می‌کنند. به همین دلیل یک استارتاپ مشاوره پزشکی نیاز به همکاری با آن‌ها دارد و بهتر است درصدد رقابت با آن‌ها نباشد. 
استارتاپ‌های بخش خدمات درمانی که می‌دانند چطور از تکنولوژی در سیستم درمان و سلامت استفاده کنند و نوآوری را به این حوزه آورده‌اند می‌توانند تا حدی به موفقیت دست یابند. این استارتاپ‌ها به طور مثال با ارائه خدمات درمانی از راه دور یا مشاوره‌های پزشکی آنلاین یا با فراهم آوردن نظارت بر روند درمان از راه دور می‌توانند کاربران زیادی را به خود جذب کنند. همین مسئله باعث می‌شود فضای کافی برای فعالیت خود به‌دست آورند. در نتیجه بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خوهان همکاری با آن‌ها هستند. 
یک استارتاپ مشاوره پزشکی برای موفقیت باید با نقش‌آفرینان بزرگ‌تر به طور مثال بیمارستان‌ها، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های داروسازی و حتی مراکز درمانی دولتی همکاری کند. این همکاری بخشی از این صنعت است و یک استارتاپ به تنهایی نمی‌تواند به موفقیت و نتیجه مطلوب دست یابد. 
این یک حقیقت است که یک استارتاپ مشاوره پزشکی یا ارائه‌دهنده خدمات درمانی برای موفقیت و پیشرفت موانعی در مسیر خود دارد، اما این حوزه همواره در حال پیشرفت است و دستاوردهای آن کلان است. 
تمامی مقررات و موانع این کار را به دقت بررسی کنید و درباره راهکارها و اسرار موفقیت یک استارتاپ پزشکی تحقیق کنید. این مسئله را بپذیرید که برای پیشرفت نیاز به همکاری با بازیگران اصلی این حوزه دارید. اگر فکر می‌کنید استارتاپ پزشکی و خدمات درمانی شما طرحی موفق است و می‌توانید از موانع این حوزه به خوبی عبور کنید، تردید نکنید! چرا که یک استارتاپ حوزه درمان و مراقبت‌های درمانی که با قدرت و استحکام به این حوزه قدم گذاشته است مطمئناً می‌تواند به موفقیت چشمگیری دست یابد.