درمان خارج از دیوارهای بیمارستان

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۰

با توجه به پیشرفت روز افزون خدمات آنلاین و دیجیتالی شدن زندگی انسان‌ها، امروزه تقریباً تمامی امور به صورت آنلاین انجام می‌شود. خدمات و امور مربوط به سلامت و درمان نیز از این فرایند جدا نیست و برای اینکه از سایر حوزه‌ها عقب نماند، باید همگام با تکنولوژی حرکت کند. 


درمان از راه دور یا سلامت دیجیتال می‌تواند بسیاری از مشکلات بخش درمان را برطرف کند، هزینه‌ها را کاهش بدهد و کیفیت زندگی مردم را با امکان مراقبت از راه دور بهبود بخشد. به کمک سامانه‌های پایش و نظارت از راه دور می‌توان علائم حیاتی یک فرد را تحت نظارت داشت و به موقع وارد عمل شد، بدون اینکه لازم باشد بیمار به مرکز درمانی یا بیمارستان مراجعه کند،سلامت دیجیتال به مردم به ویژه افراد پیر و دارای معلولیت جسمی کمک می‌کند به صورت مستقل و ایمن در خانه خود زندگی کنند. نظارت مداوم باعث می‌شود اطلاعات و شرح حال بیمار فوراً به مرکز درمانی ارسال شده و بهترین و مناسب‌ترین عکس‌العمل نسبت به آن برای بیمار فراهم شود. 
با این حال بسیاری از کشورها هنوز هم پیشرفت چندانی در استفاده از دیجیتال در حوزه درمان و سلامت نداشته‌اند و در حالی که آن‌ها هنوز درگیر استفاده یا عدم استفاده از تکنولوژی در این حوزه هستند، بیماران روز به روز بیشتر علاقه‌مند به مدیریت وضعیت سلامت و پیگیری روند درمانشان از طریق گوشی‌های هوشمند هستند،نتایج تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که میزان استفاده از اپ‌ها و سامانه‌های آنلاین در بین بیماران رو به افزایش است و به همین دلیل بسیاری از مراکز درمانی به تازگی و طی یک تا دو سال اخیر اشتیاق بیشتری به استفاده از تکنولوژی و ارائه خدمات آنلاین از خود نشان داده‌اند. 
درمان از راه دور و سامانه‌های پایش و نظارت بر وضعیت بیمار به ویژه برای بیماران نیازمند به خدمات درمانی مداوم و مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای اهمیت ویژه‌ای دارد. دسترسی به یک اپ همراه باعث می‌شود سطح دسترسی مردم به کلینیک‌ها یا پزشکان بیشتر شود. بیمار می‌تواند تماس مداوم با پزشک داشته باشد، این مسئله نقش مهمی در حفظ  سلامت افرادی دارد که قادر به مراقبت از خود نیستند. بیمار به صورت آنلاین می‌تواند قرار ملاقات با پزشک را تعیین کند و شرح حال خود را به صورت آنلاین به اطلاع پزشک برساند. 
پلتفرم‌های دیجیتالی و یکپارچه باعث شده تا شکل مراقبت‌های درمانی تغییر کند و تعاملات رو در رو به تعاملات آنلاین تغییر کند. به همین دلیل پزشکان امروز می‌توانند یک بیمار در دورافتاده‌ترین منطقه یا یک فرد معلول یا از کارافتاده را از داخل خانه یا محل اقامتشان به صورت آنلاین معاینه کنند یا مشاوره درمانی بدهند. 
یکی از دغدغه‌های درمان بیماران پیگیری درمان است، به کمک اپ‌ها یا سامانه‌های آنلاین پزشک می‌تواند کل روند درمان بیمار را تحت نظر داشته باشد. از یک طرف بیمار رضایت بیشتری از نتیجه درمان خواهد داشت، از طرف دیگر پزشک می‌تواند وقت خود را به تعداد بیشتری از بیماران اختصاص دهد. سلامت دیجیتال منجر به افزایش راندمان مراکز درمانی و بهینه‌تر شدن نتایج درمان بیماران می‌شود. 
سامانه‌های خدمات درمانی از راه دور به نحوی چشمگیر باعث افزایش دسترسی به خدمات درمانی می‌شود، ضمن اینکه کمک می‌کند بیماران دور از بیمارستان و فشارهای ناشی از آن بمانند. وقتی بیمار به موقع به پزشک دسترسی داشته باشد، نتیجه بهتری هم از درمان و وضعیت سلامتش به دست می‌آورد. در نتیجه دیگر نیازی به بستری مجدد در بیمارستان نیست. این حالت به کاهش هزینه‌های بیمار و رفع فشارهای ناشی از حضور در بیمارستان کمک می‌کند. 
از طرفی بسیاری از بیماران به دلیل دوری مسافت تا نزدیک‌ترین مرکز درمانی یا سختی‌های خارج شدن از خانه پس از اولین مراجعه دیگر روند درمان خود را پیگیری نمی‌کنند. سامانه‌های سلامت دیجیتال کمک می‌کند تا بیماران از خانه و دور از دیوارهای بیمارستان به کمک پزشکان حاذق روند درمانشان را پیگیری کنند. 
اپ‌های نظارت و پایش بیماران از راه دوره باعث موثرتر شدن روند درمان، بهبود کیفیت زندگی بیماران و همراهان بیمار، رفت و آمد کمتر، دنبال کردن کل دوره درمان، افزایش اطمینان خاطر به بهبودی در بیماران، مدیریت بهتر وضعیت سلامتی، استرس کمتر، کاهش بستری در بیمارستان و صدها مزایای دیگر می‌شوند. 
این سامانه‌ها برای پزشکان و مراکز درمانی هم مزایای بسیاری دارد. با طبقه‌بندی ریسک‌ها می‌توانند افراد دارای بیماری‌های مزمن، افراد دارای ریسک بالاتر و افراد نیزمند به مراقبت مداوم را به طور مثال شناسایی کنند و به نحوی بهتر از بیماران پشتیبانی کنند. پزشکان می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری از شرح حال بیمار داشته باشند و تصمیمات مناسب‌تری برای درمان بگیرند. 
دسترسی دائمی به اطلاعات و سوابق بیماران همچنین به این معناست که پزشک یا مرکز درمانی مربوطه به موقع می‌تواند دخالت کرده و ریسک مرگ و میر بیماران کاهش می‌یابد. سامانه‌های آنلاین می‌توانند به بیماران آموزش داده تا همواره از وضعیت بیماری و سلامتشان مطلع باشند و اقدامات پیشگیرانه را در زمان مناسب انجام دهند. 
درمان خارج از دیوارهای بیمارستان و سلامت دیجیتال به بهبود زندگی تمامی بازیگران حوزه درمان و سلامت کمک می‌کند. از بیماران گرفته تا پزشک و پرستار و حتی همراه و مراقبین بیماران می‌توانند زندگی مطلوب‌تر و کم استرس‌تری را داشته باشند. وقتی درمان به موقع انجام شود، امکان بستری شدن در بیمارستان به شدت کاهش می‌یابد، وقتی روند درمان به طور کامل دنبال شود، امکان بستری مجدد در بیمارستان به حداقل و گاهاً به صفر می‌رسد. 

ساز و کار سلامت دیجیتال 
ایجاد اطمینان خاطر در بیماران،  مدیریت بهتر وضعیت سلامت و پیگیری روند درمان از مهمترین دستاوردهای سلامت دیجیتال و به عبارت بهتر سامانه‌های آموزش، نظارت و پایش بیماران از راه دور هستند. طی سال‌هایی که سلامت دیجیتال وارد حوزه درمان و سلامت شده است، نتایج درمان بهتر و مطلوب‌تری به دست آمده و در نتیجه نرخ مرگ و میر کاهش یافته است،سامانه‌ها و اپ‌های سلامت از راه دور خصوصی هستند، امکان تعامل با پزشک، پرستار و مرکز درمانی را فراهم می‌کنند، هر زمان و در هر مکان قابل استفاده هستند، همیشه همراه بیمار هستند و استفاده از آن‌ها بسیار شاده است، به طوری که تنها با چند کلیک ساده یا لمس کلیدهای روی صفحه گوشی هوشمند خود می‌توانید به بهترین و مطلوب‌ترین خدمات درمانی دسترسی پیدا کنید.
یکی دیگر از امکانات این پلفرم‌ها یا اپ‌ها، امکان ارتباط بیماران یا کاربران با یکدیگر است. کاربران می‌توانند اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و نشان دهند که چگونه با کنترل بهتر وضعیت سلامت خود توانسته‌اند به خوبی درمان شوند، یا برعکس نیاز به مراقبت و نظارت بیشتر دارند. یا می‌توانند عوارض جانبی یک دارو یا روش درمان را به بیماران دیگر اطلاع دهند. در یک فضای دیجیتال تمامی طرفین می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از تجربه‌ها یا روش‌های مختلف درمان یا مزایا و عوارض جانبی داروها با یکدیگر صحبت کنند. در چنین فضایی همواره امکان یادگیری مطالب جدید و اطلاع از روش‌های جدیدتر درمان وجود دارد. 
طی دهه گذشته درمان از راه دور و سلامت دیجیتال یکی از حوزه‌های رو به رشد صنعت درمان و پزشکی بوده است و هر سال ویژگی‌های بهتر و مطلوب‌تری به این نوع خدمات اضافه شده است. این روند با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و به خصوص هوش مصنوعی در آینده نیز ادامه خواهد یافت. رویکردهای نوآورانه شکل جدیدی از درمان را پیش روی بیماران و پزشکان قرار داده است که تمامی طرفین، بیمار، پزشک، ارائه‌دهنده خدمات آنلاین، مراکز درمانی، می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند.