دستگاه لاگ گیری الکترونیکی یا ELD

تاریخ انتشار: جمعه ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

اصولاً فعالیت در حوزه‌هایی که به شدت تابع قوانین و مقررات هستند، چالش‌های خاص خود را دارد. هیچ وقت نمی‌دانید که قانون‌گذاران چه زمانی و با چه هدفی یک لایحه قانونی را تصویب می‌کنند، با این حال این قوانین به طور معمول به نفع جامعه است.

 یکی از قوانین که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای به تصویب رسیده است قانون استفاده از ELD یکی از قوانین که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای به تصویب رسیده است قانون استفاده از ELD  برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حمل و نقل است. چه برای اولین بار است که درباره قانون استفاده اجباری از ELD مطلبی را مطالعه می‌کنید، چه علاقه‌مند به استفاده از سیستم‌های ELD بر روی وسیله نقلیه خود هستید، این راهنمای جامع به شما کمک خواهد کرد. در ادامه با ما باشید تا بیشتر درباره قانون استفاده اجباری از ELD و مزایای دستگاه ELD بیاموزیم.


قانون استفاده اجباری ELD چیست؟ 
با تصویب این قانونی یکی از برجسته‌ترین تغییرات در صنعت حمل و نقل و باربری به وقوع پیوست. به موجب این قانون ناوگان شرکت‌های ارائه‌دهده خدمات حمل و نقل ملزم به استفاده از یک دستگاه لاگ گیری الکترونیکی یا ELD برای ثبت وظایف رانندگان شدند.

 اهمیت قانون استفاده اجباری از ELD
تا وقتی تغییرات مربوط به قانون استفاده اجباری از ELD به طور کامل اِعمال نشود و در کل صنعت حمل و نقل به کار گرفته نشود، نمی‌توان به طور کامل اهمیت این قانون را برآورد کرد. با این حال شواهد حاکی از اهمیت بالای این قانون است. 

  • بسیاری از تصادفات زمانی اتفاق می‌افتد رانندگان کامیون‌ها برای مدت زمان طولانی به رانندگی ادامه می‌دهند. ELD به صورت خودکار تضمین می‌کند که رانندگان مطابق با الزامات و انتظارات ساعات ارائه خدمات عمل کرده‌اند. این مسئله از نظر مقررات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است. 
  • این قانون به این دلیل اهمیت دارد که امکان ثبت دقیق‌تر و بهتر اطلاعات را فراهم می‌کند. نه تنها دیدگاه صادقانه‌ای درباره حرکت کردن کامیون در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه به رعایت فرمت استاندارد و مقررات ثبت اطلاعات رانندگان کمک می‌کند.

تاثیر قانون جدید بر شرکت های ارائه هنده خدمات حمل و نقل

مادامی که ناوگان شما در هر اندازه ای که هست،نیاز به ثبت کاری و وضعیت ماموریت خو داشته باشد، شما به یک دستگاه ELD نیاز خواهید داشت، کلیه شرکت های ارائه دهنده خدمات حمل و نقل در صدد بهینه سازی عملیت های حمل و نقل و باربری خود هستند،بسیاری از شرکت ها ممکن است از اجرای این قوانین طفره روند،اما آیا واقعا می دانید این قانون چه منفعتی برای شما دارد؟ شاید بهتر باشد که ابتدا اطلاعات بیشتری درباره ELD و مزایای آن به دست بیاورید و سپس درباره اجرا و یا عدم اجرای این قانون تصمیم بگیرید.


ELD چیست و چه مزایایی دارد؟
اگر اولین بار است در این زمینه مطالبی را مطالعه می کنید،شاید برایتان سوال پیش آمده که ELD چیست؟ ELD یا دستگاه لاک گیری الکترونیکی در واقع یک فناوری برای رانندگان وسیله نقلیه تجاری است.
این دستگاه از یک طرف با اتصال به موتور وسیله نقلیه کمک می کند تا داده های مربوط به ساعات ارائه سرویس، مدت زمان رانندگی و مسافت طی شده ذخیره شود،از طرف دیگر یک مانیتور برای رانند دارد که به کمک آن راننده می تواند بر موقعیت کنونی خویش نظارت کند و از ساعات سرویس دهی پیرینت بگیرد.

مزایای دستگاه:

  • صرفه‌جویی در هزینه‌های شرکت و عدم نیاز به خرید دفاتر ثبت سوابق کاغذی 
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های بیمه و کاهش بدهی‌ها، استفاده از ELD بیش از حدی که تصور کنید به کنترل و مدیریت هزینه‌ها کمک می‌کند
  • افزودن ساعات ارائه خدمات به نحوی صحیح بدون نگرانی درباره سوابق اشتباه یا دفاتر ثبت فاقد ساعات ارائه خدمات 
  •  دستگاه‌های ELD امکان ثبت مدت زمان ارائه خدمات را به نحوی کاملاً دقیق حتی تا دقیقه آخر را فراهم می‌کند، این امر با مدل‌های کاغذی به نحو دقیق امکان‌پذیر نیست. 
  • رانندگان دیگر نیازی به توقف برای ثبت اطلاعات در دفاتر ثبت سوابق ندارند، آنها می‌توانند با وجود یک دستگاه ELD چند مایل بیشتر در روز رانندگی کنند. این دستگاه همچنین مدت زمان درجا کار کردن و در نتیجه هدررفت سوخت را کاهش می‌دهد. 
  •  سیستم عیب‌یابی ELD وسیله نقلیه به صورت خودکار به پورت عیب یابی وسیله نقلیه متصل می‌شود. در نتیجه دستگاه مرتب بر کدهای اشتباه نظارت می‌کند و با اعلام هشدار و گزارش‌های دقیق در زمان واقعی، شما همواره یک قدم جلوتر از مشکلات احتمالی وسیله نقلیه هستید. 
  • این دستگاه امکان ردیابی موقعیت مکانی و مدیریت مسیر را به صورت بهتر و کارآمدتر فراهم کرده و مدیران ناوگان می‌توانند به راحتی موقعیت مکانی تمامی وسایل نقلیه خود را ردیابی کنند. دیگر آن روزهایی که مجبور بودید برای اطلاع لحظه‌ای از موقعیت رانندگان با آنها تماس بگیرید گذشته است. به علاوه مدیران ناوگان و رانندگان از طریق سیستم ردیابی GPS و اطلاعات ثبت شده درباره موقعیت مکانی می‌توانند کوتاه‌ترین مسیرها را پیدا کرده و برای سفر خود برنامه‌ریزی کنند. 

به موجب قانون استفاده اجباری از ELD، تمامی این دستگاه‌ها باید مطابق با استانداردهای مشخصی باشند، در غیر این صورت شما قانون را نقض کرده‌اید و متحمل مجازات خواهید شد. با افزایش سطح دانش و اطلاعات خود درباره مکانیسم عمل و نحوه کار با این دستگاه‌ها هم راندمان ناوگان خود را بالا خواهید برد، هم مطابق با قانون عمل خواهید کرد. بهترین راه‌حل، مشاوره با متخصصین این حوزه است. آنها می‌توانند این دستگاه و قانون استفاده اجباری از آن را به خوبی شرح داده و تا رسیدن به اهداف از شما پشتیبانی کنند.