دلایل اهمیت فین‌تک

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۲


درست است که فین‌تک یا فناوری مالی، تکنولوژی جدیدی نیست، اما این حقیقت را نمی‌توان نادیده گرفت که این انقلاب دیجیتالی باعث تغییر قابل ملاحظه در کلیه خدمات و امور مالی شده است و این تغییرات در آینده نیز ادامه خواهد یافت. هم‌اکنون صنعت مالی در مقایسه با یک دهه پیش از سرعت و کارایی مطلوب‌تری برخوردار شده است. با توجه به پیشرفت روز افزون این صنعت طی 10 سال گذشته و تداوم این روند رو به رشد در آینده، بدون شک فین‌تک یکی از مهمترین ویژگی‌های اقتصاد خواهد بود. 


اینکه چرا این تکنولوژی از اهمیت بالایی برخوردار است، موضوع مورد بحث در این مقاله است، با خواندن این مطلب از ضرورت استفاده از آن برای انجام امور مالی خویش آگاه خواهید شد. 

فین‌تک چیست؟ 
یک تعریف بسیار ساده از فین‌تک، همان فناوری مالی (Financial Technology) است. این تکنولوژی جدید در ابتدا برای استفاده در سیستم‌های سرور موسسات مالی بزرگ ساخته شد. اما به مرور زمان به طور کلی وارد صنعت مالی شد و با بهینه‌سازی و خودکار کردن خدمات مالی تغییر بزرگی در این حوزه به وجود آورد. 
فین‌تک به کمک نرم‌افزارها و الگوریتم‌های تخصصی که در ابتدا بر روی کامپیوترها استفاده شد و به تدریج روی گوشی‌های هوشمند نیز ارائه شد، از شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و مشتریان پشتیبانی کرده و به مدیریت بهتر عملیات‌های مالی کمک می‌کند. 
فین‌تک در طول زمان به سمت خدمات مشتری محور حرکت کرده است و اکنون شامل حوزه‌ها و صنایع مختلفی از جمله بانکداری، آموزش، جمع‌آوری کمک‌های مالی، سازمان‌های غیرانتفاعی و دیگر موارد می‌شود. در ادامه بیشتر با اهمیت این فناوری آشنا خواهیم شد. 

دلایل اهمیت فین‌تک 

  • قابل استفاده از هر گوشه از دنیا 
به لطف قدرت و وسعت اینترنت و تکنولوژی‌های شگفت‌انگیز امروز، خدمات مالی هرگز تا این اندازه در دسترس نبوده است. مهم نیست یک شرکت یا سازمان در کدام منطقه یا شهر واقع شده باشد، تنها با استفاده از اینترنت وای‌فای می‌تواند به دنیای جادویی فین‌تک وارد شود. 
بر اساس مصاحبه‌ای که با 27,000 مصرف‌کننده تکنولوژی فین‌تک در 27 بازار مختلف و در 6 قاره متفاوت انجام شده است، 56 درصد از شرکت‌ها با اندازه کوچک یا متوسط اعلام کردند که از خدمات بانکداری و پرداخت فین‌تک و 46 درصد هم اعلام کردند از خدمات تأمین مالی فین‌تک استفاده می‌کنند. 

  • ارزان 
فین‌تک در مقایسه با بانک‌های دنیای واقعی اغلب راهکاری ارزان‌تر است. اگرچه بانک‌های سنتی هم امروزه خدمات آنلاین برای دسترسی به حساب‌ها و انتقال وجوه را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، اما کار کردن با نرم‌افزارهای مورد استفاده بانک‌ها برای بسیاری از افراد راحت نیست و نیازمند دانش بیشتر است. به علاوه در ازای انجام برخی از این خدمات بانک‌ها، مشتری باید مبلغی را پرداخت کند. 
در حالی که بانک‌های فین‌تک از ابتدا به هدف آسان شدن خدمات بانکداری و مبتنی بر نیازهای مشتریان و با هزینه‌های بسیار پایین‌تر ایجاد شده‌اند. 

  • بسیار ایمن 
بسیاری از مردم درباره این قابل اعتماد بودن فین‌تک و مسائل ایمنی آن نگران هستند. در بسیاری از موارد فین‌تک بسیار ایمن‌تر از بانکداری سنتی است. بانک‌های سنتی عملکرد کندتری در مقابله با حملات سایبری دارند. شالوده اصلی فین‌تک بر اساس تکنولوژی است، درحالی که بانک‌های سنتی با تکنولوژی به عنوان یک بخش ضروری که به مدل‌های آزمایش شده کنونی آن‌ها افزوده شده رفتار می‌کنند. 
از آنجا که بانک‌ها به اندازه فین‌تک‌ها، بر روی تکنولوژی تمرکز ندارند مجرمین سایبری به راحتی به سیستم بانک‌های بزرگ و متعارف نفوذ می‌کنند. بنابراین اگرچه فین‌تک دارای نقاط ضعف و آسیب‌پذیری‌های مختص خود است، اما شیوه‌ای که فرایند ایمنی در فین‌تک ایجاد شده باعث موقعیت بهتر آن در مقابله با حملات سایبری در مقایسه با بانک‌های سنتی می‌شود. 

  • منجر به رشد اقتصادی 
بر اساس شاخص جهانی استفاده از فین‌تک در سال 2019، میزان استفاده از خدمات فین‌تک از 16 درصد در سال 2015 به 33 درصد در سال 2017 و به 64 درصد در سال 2019 افزایش یافته است. به علاوه آمارها نشان می‌دهد شرکت‌های فین‌تک با رشد اقتصادی بسیار قابل توجهی مواجه شده‌اند. به طوری که در برخی شرکت‌ها نرخ استفاده از خدمات نقل و انتقال پول و اپ‌های پرداخت به 95 درصد رسیده است. این مسئله ثابت می‌کند فین‌تک نه تنها به رشد اقتصادی کمک می‌کند، بلکه موقعیت‌های شغلی موفقیت‌آمیزی هم در این صنعت به وجود می‌آورد. 

  • افزایش قدرت شرکت‌ها 
فین‌تک راهکارهایی را پیشنهاد می‌دهد که در آن تمامی کسب و کارها می‌توانند از مزایای گسترده آن استفاده کنند. شرکت‌هایی با اندازه کوچک یا متوسط بیش از شرکت‌های بزرگ نیاز به رشد اقتصادی دارند و اغلب آن‌ها با مشکلات بیشتری در زمینه تأمین منابع مالی مورد نیاز برای رشد و شکوفایی خویش مواجه هستند. 
محصولات نوآورانه فین‌تک بسیار کارآمد و تأثیرگذار هستند و به شرکت‌های دارای اندازه کوچک یا متوسط امکان دسترسی به انواع خدمات تأمین مالی و جذب سرمایه‌گذار را می‌دهند. این خدمات سازگار با نیازهای شرکت‌های کوچک هستند و شامل خدمات اعطای وام، تجارت و تجارت الکترونیک، تراکنش‌های مالی، امور مالی زنجیره تأمین آنلاین و امور مالی تجارت آنلاین و بسیار موارد دیگر می‌شوند. علاوه بر شرکت‌های کوچک یا متوسط، به شرکت‌های بزرگ و دارای سرمایه بیشتر نیز کمک می‌کند تا خدمات خود را توسعه دهند و با راندمان بالاتری فعالیت کنند. 
فین‌تک با کمک به رشد اقتصادی شرکت‌های کوچک و متوسط در واقع نقش مهمی در کاهش فقر، ایجاد شغل، افزایش برابری جنسیتی و بهبود امنیت غذا ایفا می‌کند. این تکنولوژی مالی داده‌ها و اطلاعات مطلوب‌تری را در اختیار کشورها قرار می‌دهد و دولت‌ها به کمک این داده‌ها می‌توانند ریسک‌های پیش روی کشورها را پیش‌بینی و در نتیجه برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند. در مجموع فین‌تک می‌تواند باعث احیای اقتصاد در بسیاری از جوامع شود. 

  • تبدیل داده‌های کلان به داده‌های معنادار 
با توجه به روی کار آمدن تکنولوژی‌هایی پیشرفته امروزه شرکت‌ها قادرند حجم بالایی از داده‌ها را درباره خریداران، مشتریان، فروش، ترافیک وب‌سایت و بیشمار مسائل دیگر به‌دست آورند. این شرکت‌ها باید نحوه استفاده از این داده‌ها در جهت منافع خود و رشد کسب و کار خود را یاد بگیرند. 
فین‌تک با ایجاد ابزار و فرایندهایی برای تبدیل داده‌های کلان به داده‌های معنادار، به تمامی شرکت‌ها در هر اندازه‌ای کمک می‌کند تا این داده‌ها را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنند. از این طریق شرکت‌ها می‌توانند الگوها، ترندهای بازار یا لینک‌ها را آنالیز کنند. به علاوه به کمک گزارش‌هایی که فین‌تک ارائه می‌دهد شرکت‌ها می‌توانند دیدگاه‌های جدید و اطلاعات مفید را ردیابی کنند و در نتیجه استراتژی‌های اثربخش را در صنعت خود به کار گیرند. 

  • امکان استفاده از خدمات مالی برای همه افراد 
فین‌تک نه تنها امکان استفاده از خدمات مالی از هر نقطه از کشور را ایجاد کرده است، بلکه این خدمات امروز در دسترس همه افراد قرار دارد. اکنون تعداد بیشتری از مردم تمایل دارند به جای استفاده از بانکداری سنتی از فین‌تک‌ها استفاده کنند و همین مسئله باعث شده تا یک رقابت دیجیتال در بخش مالی ایجاد شود و روز به روز تعداد شرکت‌های فین‌تک افزایش یابد.  
افزایش پدیده دیجیتالی شدن باعث شده تا ظرفیت‌ها و توانایی‌های نرم‌افزارهای جهانی و داخلی به نحوی چشمگیر افزایش یابد و در نتیجه تغییر و تحولی عظیم در بخش خدمات مالی ایجاد شود. درمجموع امروزه حتی افرادی که در جوامع فاقد زیرساخت‌های بانکداری سنتی زندگی می‌کنند می‌توانند از پشتیبانی مطلوبی در زمینه خدمات مالی آنلاین دریافت کنند. 

  • بهبود شرایط خدمات مالی سنتی 
صنعت بانکداری نباید شرکت‌های فین‌تک را به عنوان رقیب در نظر بگیرند، بلکه باید از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و راهکارهای فین‌تک را به مشتریان آنلاین خود ارائه دهند. رقابت بین فین‌تک و خدمات مالی سنتی منجر به بهبود سیستم‌های بانکداری و ظهور راهکارهای جدید و نوآورانه شده است که می‌تواند مزایایی قابل توجهی را برای مصرف‌کنندگان و سایر بخش‌های اقتصاد دربر داشته باشد. بانک‌ها تلاش می‌کنند مخاطبین جدید و پویای خویش را پیدا کنند و با بهبود خدمات دیجیتال خود تجربه بهتری را برای کاربران ایجاد کنند. 
بانک‌های سنتی و شرکت‌های ارائه‌دهنده فین‌تک باید اهداف مشترک خود را در کنار یکدیگر قرار دهند و تجربه بهتری برای مشتریان ایجاد کنند. همکاری این دو می‌تواند درآمدها را افزایش دهد و کسب و کارها و مشاغل جدید ایجاد کنند. در نتیجه این همکاری فرصت‌های جدید برای پیشرفت ایجاد می‌شود، به جای اینکه تهدید برای بانکداری سنتی ایجاد شود. 

خلاصه کلام اینکه 
فین‌تک چندین دهه است که در حوزه تکنولوژی حضور دارد. اما آنچه باعث شده امروزه بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، پیشرفت تکنولوژی است. به همین دلیل است که فین‌تک بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان تبدیل شده است. در عصر دیجیتال فین‌تک سطح جدیدی از مسائل مالی را تحت پوشش قرار داده است، به نحوی که اکنون چهره بانکداری مدرن را تغییر داده است. 
ارتباطات از راه دور جدید، تحلیل داده‌ها، رمزنگاری‌ها، رمز ارزها و سایر تکنولوژی‌های یادگیری ماشین در کنار یکدیگر از ظرفیت و توانایی تغییر کل صنعت بانکداری با سرعت و گستردگی بسیار بالاتر نسبت به گذشته برخوردارند. لذا به جای اینکه نگران شکست در برابر فین‌تک‌ها باشید، باید از این تکنولوژی مالی به بهترین نحو استفاده کرده و آن را فرصتی برای پیشرفت در نظر بگیرید.