رازهای موفقیت یک استارتاپ مشاوره پزشکی

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۳

سلامتی بسیار ارزشمند است و در واقع ثروت اصلی هر فردی به شمار می‌شود. اگر قصد دارید در حوزه درمان و سلامت سرمایه‌گذاری کنید، باید بدانید فرصت‌های بیشماری در اینجا وجود دارد که اکثر آن‌ها نیز سودآور هستند. این فرصت‌ها ممکن است یک کلینیک یا بیمارستان، یک سایت خدمات درمانی آنلاین، یک وبلاگ سلامتی یا یک استارتاپ مشاوره پزشکی باشد. 


استارتاپ‌ها و به طور کلی سامانه‌های آنلاین حوزه درمان و سلامت مزایای قابل توجهی دارند و این روزها بسیاری از سرمایه‌گذاران کوچک و بزرگ را به خود جلب می‌کنند. استارتاپ‌های مشاوره پزشکی می‌توانند هزینه‌ها و سختی‌های رفت و آمد به مرکز درمانی را کاهش می‌دهند، امکان تشخیص از راه دور و به موقع را برای پزشک به وجود می‌آورند، خدمات درمانی را در دسترس همه افراد جامعه قرار می‌دهند و هزاران مزایای دیگر برای بیمار و پزشک و مراکز درمانی به همراه دارند. با این حال همه استارتاپ‌ها عملکرد یکسان و موفقی ندارند، عوامل بسیاری در موفقیت یک کسب و کار استارتاپی نقش دارند. 

 • کسب و کارهای استارتاپی
راه‌اندازی یک استارتاپ پزشکی مانند ساخت یک خانه جدید است. برای اینکه یک بنای محکم و پایدار بسازید به برنامه‌ریزی مناسب و مجموعه‌ای از ابزارهای صحیح نیاز دارید. برای راه‌اندازی و مارکتینگ موفق استارتاپ پزشکی خود فراموش نکنید که هرگز از میان‌بر استفاده نمنید، برای رفع مشکلات ناشی از آن هزینه و زمان بیشتری باید صرف کنید. 
انقلاب دیجیتالی برای همیشه موازنه قدرت در دنیای کسب و کار را تغییر داده است و آن را به سمت کسب و کارهای استارتاپی متمایل کرده است. یک زمانی کارآفرینان بزرگ و موفق به عنوان شرکت‌های نوآورانه در جهان شناخته می‌شدند، اما در دهه‌های اخیر این استارتاپ‌ها بودند که شهرت بیشتری به‌دست آورده‌اند و توانستند بر سایر رقبا غلبه کنند. این مسئله به ویژه برای کسب و کارهای نوآورانه مبتنی بر داده‌ها صدق می‌کند، این کسب و کارها امکان دسترسی به ابزارهای آنالیزی دقیق و پیشرفته را فراهم آوردند، به کمک این استارتاپ‌ها موانعی از پیش رو برداشته شدند که تا چند سال پیش غیر ممکن بود. 
در حوزه درمان و سلامت نیز استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و سلامت آنلاین به سرعت جای خود را در بین بازیگران اصلی این حوزه باز کرده‌اند. در حال حاضر بسیاری از استارتاپ‌های پزشکی در سرتاسر جهان و البته در داخل ایران فعالیت می‌کنند که عملکرد مطلوبی هم دارند. با وجود تعداد زیاد استارتاپ‌ها در این حوزه هنوز هم فضای کافی و قابل توجهی برای استارتاپ‌های دیجیتال و آنلاین پزشکی و درمان از راه دور وجود دارد. 
راه‌اندازی یک شرکت یا استارتاپ در حوزه درمان و سلامت کمی دشوارتر از سایر حوزه‌ها است و برای موفقیت نیاز به تحقیقات و خلاقیت بیشتری دارد. برای موفقیت و دستیابی به اهداف خود در سریع‌ترین زمان ممکن باید نکاتی را حتماً رعایت کنید، در ادامه رمز و رازهای موفقیت یک استارتاپ مشاوره پزشکی ارائه شده است. در زمان راه‌اندازی کسب و کارتان بهتر است حتماً این نکات را به خاطر داشته باشید. 

 • پیام استارتاپ شما چیست؟ 
توجه داشته باشید که بیماران برای چه مواردی ارزش بیشتری قائل هستند یا شما به عنوان پزشک یا ارائه‌دهنده خدمات درمانی چه مزایایی را برای ایشان فراهم می‌کنید؟ توجه داشته باشید که استارتاپ‌های رقیب چگونه خدمات خود را ارائه داده‌اند و چه برتری‌های منحصر به فردی دارند و اینکه شما چطور می‌توانید از آن‌ها متمایز بوده و عملکرد بهتری داشته باشید. این موارد کمک می‌کنند دیدگاه دقیق‌تر و شفاف‌تری نسبت به فضای موجود داشته باشید و می‌توانند به عنوان اصول راهنما در طول راه‌اندازی و اجرای استارتاپ عمل کنند. 
یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه استارتاپ خود را متمایز از دیگران کنید این است که از بیماران بخواهید بازخوردشان درباره شما و خدماتی که ارائه می‌دهید و درباره نحوه عملکردتان را ارائه دهند. بررسی شرایط فضای موجود و بازخوردهای دریافتی می‌توانید پیام منحصر به استارتاپ خود را ایجاد کنید. این پیام در واقع باید از طریق نام برند و خدماتی که ارائه می‌دهید به کاربران و تمامی افرادی که با استارتاپ شما سر و کار دارند منتقل شود. 

 • تصویری برای برند خود خلق کنید 
تصویر برند یک استارتاپ مشاوره پزشکی در حقیقت بازتابی از خدماتی که به بیماران ارائه می‌دهید. این تصویر باید شما را بالاتر از سایر رقبا نگه دارد. انتخاب نام مناسب اولین مرحله در توسعه یک برند است. فکر کنید چه عنوانی می‌تواند ماهیت اصلی کسب و کارتان را به مراجعه‌کنندگان نشان دهد و اینکه در زمان جستجوی آنلاین در موتورهای جستجو مناسب‌تر است. بررسی کنید که نام انتخابی شما قبلاً توسط استارتاپ دیگری استفاده نشده باشد و از به کار بردن نام‌های تکراری یا نقض حقوق معنوی دیگران اجتناب کنید. 
مرحله بعدی طراحی یک لوگو حرفه‌ای و ویژه است، لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نماینده فعالیت‌های استارتاپ شما است. از علائم ساده و قابل فهم برای عموم مردم استفاده کنید، اما توجه کنید هدف شما از راه‌اندازی این استارتاپ چیست. قصد دارید یک استارتاپ مشاوره پزشکی خصوصی یا عمومی‌تر را راه‌اندازی کنید؟ اگر طراحی متناسب با اهداف خود داشته باشید خیلی سریع‌تر با کاربران خود ارتباط برقرار خواهید کرد و اهداف و ارزش‌های فعالیت‌ها و خدمات این استارتاپ مشاوره پزشکی را بهتر به مخاطبین نشان خواهید داد. به علاوه یک تصویر و لوگوی مناسب از برند باعث افزایش شهرت کسب و کار نیز می‌شود. 

 • یک تیم متخصص و حرفه‌ای جمع‌آوری کنید
یک تیم حرفه‌ای و متخصص باعث می‌شود کاربران و مراجعه‌کنندگان به راحتی تفاوت و برتری شما نسبت به رقبا را درک کنند. بیمار به راحتی می‌تواند تفاوت بین یک تیم با علمکرد بالا و یک تیم با عملکرد معمولی و متوسط را تشخیص دهند. امروزه مردم توجه و آگاهی بیشتری نسبت به مسائل سلامتی دارند و انتظار دارند یک استارتاپ مشاوره پزشکی که ادعای برتری نسبت به رقبا دارد از یک تیم حرفه‌ای و کارشناس هم استفاده کند. حتماً از افراد دارای پیش‌زمینه پزشکی حرفه‌ای و متخصص در تیم خود استفاده کنید. 

 • آماده مقابله با چالش‌ها باشید
راه‌اندازی یک کسب و کار فرایند چندان ساده‌ای نیست و همواره با چالش‌هایی همراه است. یک استارتاپ مشاوره پزشکی نیز با چالش‌های اختصاصی حوزه درمان و سلامت مواجه خواهد بود. از جمله می‌توان به مقررات وزارت بهداشت، قوانین مربوط به حریم خصوصی بیماران، مقررات و موانع مربوط به پوشش بیمه‌ای و ده‌ها چالش دیگر اشاره کرد. 
سلامت و مراقبت‌های درمانی دیجیتال تغییرات بسیاری را در این صنعت به وجود آورده است و هر سال با پیشرفت‌های بیشتری نسبت به سال قبل مواجه می شوند. این پیشرفت‌ها چالش‌های مختص به خود را نیز به همراه می‌آورند. همیشه باید از قبل شرایط را بررسی کنید و آماده مقابله با چالش‌های جدید باشید. 

 • نتایج و دست‌آوردهای استارتاپ خود را نشان دهید 
اگر یک استارتاپ را راه‌اندازی‌کرده‌اید که خدمات درمانی و سلامتی به کاربران ارائه می‌دهد، تنها همین که به ادعا کنید کسب و کار موفقی دارید و شما بهترین هستید کافی نیست. برای جلب اعتماد کاربران باید توانایی‌ها و قابلیت‌های استارتاپ مشاوره پزشکی خود را از طریق ارائه داده‌ها و دست‌آوردهای تحقیقاتی به کاربران نشان دهید. البته این کار ساده نیست و نیاز به روش تحقیق و استانداردهای مناسب دارد. 

 • کاربران را درک کنید 
این اصل در تمامی انواع استارتاپ‌ها یکی از مهمترین عوامل موفقیت به شمار می‌رود، در حوزه درمان و سلامت نیز از اهمیت بالایی برخوردار ست، اما انجام آن کمی چالش‌برانگیزتر است. اغلب زمان و انرژی بیشتری باید صرف کرد تا به طرفین اصلی و صحیح (بیماران، پزشکان و مراکز درمانی) دسترسی پیدا کرد. به همین دلیل لازم است تا یک شبکه شامل بیماران، پزشکان و سازمان‌ها و مراکز درمانی و به طور کلی تمامی طرفین درگیر در این استارتاپ تشکیل داد. به کمک این شبکه می‌توانید از نقطه نظرات کاربران استارتاپ خود مطلع شده و خدمات بهتری را در جهت کسب رضایت آن‌ها ارائه دهید. توجه داشته باشید که بیماران نقش مهمی در موفقیت یک استارتاپ مشاوره پزشکی ایفا می‌کند و چنین کسب و کاری بدون مداخله افراد و بیماران واقعی توسعه نمی‌یابد. 

 • اصول اولیه را رعایت کنید و مطابق با بودجه حرکت کنید 
یکی از اولین و مهمترین مسائل، رعایت قوانین و مقررات مربوط به ایمنی و حفظ حریم خصوصی بیماران است. به علاوه باید از تمامی قوانین و مقررات جدید و حاکم بر این حوزه که مربوط به فعالیت‌های شما است کاملاً مطلع باشید،طراحی یک وب‌سایت حرفه‌ای و استاندارد یکی دیگر از اصول مهم و اولیه است که از یک طرف باید خلاقانه و جذاب باشد و از طرف دیگر بایستی مطابق با بودجه مورد نظرتان باشد. همواره باید محتوای به روز و مطابق با نیاز کاربران را به آن اضافه کنید. قبل از راه‌اندازی استارتاپ خود حتماً آن را آزمایش کنید تا از کارآمد بودن سایت مطمئن شوید. به کمک وب‌سایت مناسب و حرفه‌ای هم می‌توانید اعتبار و شهرت بالاتری به دست آورید و هم می‌توانید بازدیدکنندگان از سایت را به کاربران جدید تبدیل کنید. 

 • برنامه‌ریزی کنید 
اگر به تازگی یک استارتاپ را راه‌اندازی کرده‌اید، مطمئن باشید که با مسئله غیرمنتظره‌ای مواجه خواهید شد. برای مقابله با مشکلات احتمالی همواره زمان و بودجه کافی در نظر بگیرید. یک استارتاپ برای موفقیت باید انعطاف‌پذیر باشد تا خود را با شرایط تطبیق دهد و بتواند اعتماد کاربران و به ویژه بیماران را جلب کند. برای هر قدم خود برنامه‌ریزی کنید و آماده مسائل پیش‌بینی نشده باشید. 

 • از ورود کاربران جدید به استارتاپ خود استقبال کنید
زمانی که استارتاپ مشاوره پزشکی خود را راه‌اندازی می‌کنید و آن را به بیماران و جامعه پزشکی معرفی می‌کنید، تنها یک شانس دارید و آن دیده شدن در نگاه نخست است. اگر در همان شروع کار از دید افراد جذاب و کارآمد به نظر برسید، احتمال موفقیت خود در ادامه را افزایش خواهید داد. قدرت تبلیغات را نادیده نگیرید و از روش‌های مارکتینگ مرتبط استفاده کنید. از ورود کاربران جدید استقبال کنید و اطلاعات مناسب درباره نحوه عملکرد و خدمات استارتاپ خود را به آن‌ها ارائه دهید. 
به کمک استراتژی‌های مناسب و راهکارهایی که در اینجا معرفی شد، می‌توانید استارتاپ موفق خود را به بهترین شکل راه‌اندازی کنید و از دست‌آوردهای آن لذت ببرید. ضمن اینکه کاربران شامل بیماران نیز از خدمات درمانی و سلامتی که در این استارتاپ مشاوره پزشکی ارائه شده بهره‌مند خواهند شد. 

 • بزرگ فکر کنید و از یک استارتاپ کوچک به موفقیت دست یابید! 
استارتاپ‌های مشاوره پزشکی امروزه از همه ابزار و عوامل مناسب برای موفقیت در این بازار رو به رشد برخوردار هستند. استفاده از تکنولوژی و طراحی‌های حرفه‌ای و مناسب در کنار ارائه خدمات منحصر به فرد به یک استارتاپ کمک می‌کند اعتبار و شهرت بالاتری به دست آورده و در نهایت به موفقیت مد نظر خود دست یابد. 
اگرچه یک استارتاپ یک ایده نوآورانه و کوچک است، اما در صورتی که از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار باشد می‌تواند به موفقیت‌های چشمگیری برسد. بهترین کار برای بقا در رقابت و پیروزی در آن افزایش کیفیت خدمات و نحوه خدمات‌رسانی به بیماران و سایر کاربران این استارتاپ است. از آنجا که امروزه اکثریت افراد آگاهی بیشتری نسبت به وضعیت سلامتی خود دارند و می‌توانند از طریق جستجوی آنلاین اطلاعات گسترده‌ای را به دست آورند. یک استارتاپ مشاوره پزشکی باید همواره مطابق با تغییرات روز و تقاضای کاربران خود عمل کند. 
کسب و کارهای حوزه درمان و سلامت به سرعت در حال رشد هستند و فرصت‌ها و ریسک‌های متعددی پیش روی آن‌ها قرار دارد. یک استارتاپ موفق به می‌تواند به کمک تکنولوژی چالش‌ها و ریسک‌های موجود را به فر
به دلیل افزایش جمعیت و مشغله‌های کاری فرصت مراجعه حضوری به مراکز درمانی برای بسیاری از افراد دشوار است. به علاوه مراکز درمانی سنتی و متداول دیگر پاسخگوی رو به رشد جمعیت نیستند. به همین دلیل استارتاپ‌های مشاوره پزشکی روز به روز سهم بیشتری از این بازار را به خود اختصاص خواهند. با توجه به مزایایی که این نوآوری‌ها برای کاربران خود دارند این روند رو به رشد قابل انتظار است. 
در آخر فراموش نکنید که یک استارتاپ مشاوره پزشکی موفق می‌تواند یک بازی جذاب و سودآور برای تمامی طرفین درگیر باشد. تمامی افراد از بیمار گرفته تا پزشک و مراکز درمانی می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند.