راهنمای ایجاد یک پیامک معرفی تأثیرگذار

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۰۹


اکثر شرکت‌هایی که برای اولین بار قصد دارند از پیامک در توسعه کسب و کار خود استفاده کنند، قبل از ارسال اولین پیام به یک مشتری همواره با تردیدهایی مواجه می‌شوند. اینکه در اولین پیام چه مطالبی را باید مطرح کنند، یا اینکه محتوای ارسالی باید رسمی یا غیر رسمی باشد، یا آیا از علائم و حروف اختصاری با ایموجی‌ها می‌توانند استفاده کنند. 


محتوای پیامک‌های شرکتی یا تجاری با محتوای پیامکی که برای دوستان یا اعضای خانواده ارسال می‌شود تفاوت‌هایی دارد. به همین دلیل در این مقاله سعی شده تا راهنمای مختصری درباره نحوه آغاز یا معرفی یک شرکت از طریق پیامک ارائه شود. زمانی که اجازه مشتری برای ارسال پیامک را دریافت کردید، با به کار بردن نکات زیر برای ارسال یک پیامک معرفی می‌توانید ارتباط سودآوری با مشتری در آینده داشته باشید. 

  • درباره دلیل ارسال پیامک خود کاملاً شفاف عمل کنید
بهترین ویژگی پیامک این است که گیرنده پیام مجبور نیست حدس بزند این پیان از طرف چه کسی ارسال شده یا درباره چه موضوعی است. همه چیز تنها با نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی تلفن همراهش قابل مشاهده است. حتی لازم نیست آن پیام را باز کند. وقتی اولیه پیام را برای مخاطب خود ارسال می‌کنید، خودتان را معرفی کنید و یک پیام فراخوان بفرستید. فراموش نکنید که تعداد حروفی که در هر پیامک می‌توان استفاده کرد محدود است، کلام خود را کوتاه کنید، اما مراقب باشید که گیج‌کننده و پیچیده نباشد. 

  • لحن پیام را قبل از ارسال بازبینی کنید 
بدترین اتفاق این است اولین پیامک (به طور کلی هر پیامکی) با لحن اشتباه و گیج‌کننده برای مخاطب ارسال شود. مطمئناً این مسئله را قبلاً تجربه کردید، وقتی برای دوست یا یکی از اعضای خانواده پیامکی را ارسال کرده‌اید و آن فرد برداشتی کاملاً اشتباه از پیام شده داشته است. اجازه ندهید این اتفاق برای پیامک‌های کاری یا تبلیغاتی که برای مشتری ارسال می‌کنید نیز تکرار شود. 
یکی از ساده‌ترین روش‌ها این است که فضا را کاملاً دوستانه نگه دارید، اما از طرفی خیلی هم غیر رسمی عمل نکنید. تا حد امکان از حروف اختصاری یا ایموجی‌ها استفاده نکنید. به علاوه درست است که تعاد حروف محدود است اما خیلی مختصر پیام ندهید که مخاطب متوجه هدف اصلی پیام نشود. در پیامک‌های به زبان انگلیسی از حروف بزرگ استفاده نکنید، مانند فریاد زدن است. وقتی مخاطب برداشت اشتباهی از پیامتان داشت، از ایشان عذرخواهی کرده و واضح‌تر هدف اصلی پیام را بیان کنید.

  • همواره اجازه لغو ارسال پیامک تبلیغاتی خود را به مشتری بدهید 
حتی در صورتی که مشتری اجازه دریافت پیامک را بدهد، باید همیشه گزینه لغو دریافت پیامک را بنا به هر دلیل داشته باشد. با افزودن لینک «لغو پیامک» در انتهای نخستین پیام این امکان را برای هر مشتری فرهم کنید. 
اگر مشتری این فرایند را لغو کرد، آنگاه باید فوراً فرایند ارسال پیامک به این مشتری را متوقف کنید و آن‌ها را از کمپین‌های پیامکی آینده خارج کنید. بهترین کار برای اجرای دستور قطع ارسال پیامک این است که از یک پلتفرم مطمئن ارسال پیامک در یک شبکه تلفن همراه استفاده کنید. به طوری که هر مشتری با ارسال کد مخصوص، درخواست لغو ارسال پیامک را ارائه می‌دهد. 

  • امضای مخصوص به خود داشته باشید 
امضاها از ویژگی‌های منحصر به فرد نرم‌افزارهای ارسال پیامک تبلیغاتی هستند. با افزودن امضای خود به انتهای پیام حالت تخصصی و انسانی‌تر به پیامک خود می‌دهد و حس ماشینی بودن آن را کاهش می‌دهید. امضای پیامکی باید کوتاه و ساده باشد. به طور مثال اسم شرکت یا فروشگاه می‌تواند گزینه خوبی برای انتهای پیام معرفی باشد. 
پس از اینکه پیامک معرفی شرکت یا کسب و کارتان را برای مخاطب ارسال کردید و مخاطب نیز آن را لغو نکرد، باید پیامک‌های دیگری را نیز در زمان مناسب و با استفاده از یک روش صحیح برای ایشان ارسال کنید. 
به طور مثال پیام‌های یادآور قرار ملاقات، پیام‌های حاوی اطلاعات مهم درباره کسب و کارتان و معرفی بهتر کسب و کارتان، پیام‌های حاوی پیشنهادهای شگفت‌انگیز و ترغیب‌کننده مشتری برای استفاده از خدماتی که ارائه می‌دهید و پیام‌هایی که مخاطب را متقاعد به مشارکت در کمپین‌ها یا تعامل بیشتر با کسب و کار شما می‌کند. این پیام‌ها باعث می‌شود مخاطب احساس کند محصولات و خدمات شما بهترین راه‌حل برای مشکل او است.