راهنمای جامع برای استارتاپ‌های مشاوره پزشکی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۵

هیچ صنعتی مانند صنعت درمان و سلامت به استارتاپ‌ها شانس موفقیت نمی‌دهد. به علاوه ارزش صنعت درمان و سلامت به شدت رو به رشد است و همین مسئله سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جلب می‌کند. درمان از راه دور طی سال‌های اخیر از شهرت بالایی برخوردار شده‌ است، پزشکان و بیماران بیش از هر زمانی از تکنولوژی و استارتاپ‌های این حوزه استقبال می‌کنند. 


شیوع بیماری‌های واگیردار یا افزایش تعداد مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت باعث شده بسیاری از استارتاپ‌های مشاوره پزشکی روی کار آیند. این استارتاپ‌ها که غالباً خدمات درمانی از راه دور به بیماران ارائه می‌دهند. نظارت بر وضعیت بیماران را تسهیل می‌کنند و مراقبت‌های درمانی را در دسترس تمامی افراد جامعه قرار می‌دهد. این موارد تنها چند مورد از مزایای بیشمار استارتاپ‌های مشاوره پزشکی برای بیماران و پزشکان است.  
در ادامه برخی چشم‌اندازها و مزایا و چالش‌های استارتاپ‌های پزشکی مطرح شده که با مطالعه آن‌ها کسب و کار موفق‌تری خواهید داشت. با بررسی به موقع چالش‌ها و یادگیری رمز و راه‌های موفقیت یک استارتاپ پزشکی می‌توانید کسب و کار موفقی داشته و کاربران بیشتری را به سمت استارتاپ خود جلب کنید. 

  • استارتاپ‌های مشاوره پزشکی تغییردهنده چشم‌انداز بخش درمان و سلامت 
پیش‌بینی شده حوزه درمان و سلامت طی 5 سال آینده با رشد 25 تا 30 درصدی در سرتاسر جهان مواجه شود. مردم مبالغ بالاتری بر روی سلامتی خود و کل حوزه درمان سرمایه‌گذاری می‌کنند، این مسئله به معنای ظهور فرصت‌های بیشماری برای استارتاپ‌های پزشکی و تغییر و تحولی شگرف در دنیای سلامت و درمان است. افزایش جمعیت، افزایش امید به زندگی و افزایش میزان شیوع بیماری از جمله عوامل تأثیرگذار بر رشد بخش خدمات درمانی هستند. کارآفرینان در سرتاسر جهان علاقه شدیدی به حضور در این حوزه پیدا کرده‌اند و به همین دلیل انتظار می‌رود در آینده حتی بیش از امروز شاهد استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و درمان از راه دور خواهیم بود. 

  • سلامت و تندرستی 
قبل از نگاه دقیق‌تر بر استارتاپ‌های پزشکی و سلامت از راه دور تعریفی از سلامت و تندرستی خواهیم داشت. 
منظور از «سلامت» تمامی انتخاب‌های سبک زندگی سالم است که انسان را دور از بیماری قرار می‌دهند. شرکت‌ها یا استارتاپ‌های ارائه‌دهنده خدمات سلامت به کاربران و در واقع انسان‌ها کمک می‌کنند تا سبک زندگی فعال‌تر و سالم‌تری داشته باشند. استارتاپ‌های سلامتی در حقیقت بر اساس این دیدگاه بنا شده‌اند که پیشگیری بهترین درمان است. با حفظ سلامتی و زندگی سالم می‌توانید از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنید. 
منظور از «تندرستی» نیز سلامت جسمی و ذهنی است. برخی افراد تندرستی را به عنوان وضعیت تعریف می‌کنند که فرد هیچ گونه بیماری نداشته باشد. استارتاپ‌‌های مشاوره پزشکی با دیدگاه کمک به بیماران و بهبود روند درمان یا نظارت بر روند درمان شروع به فعالیت کرده‌اند. 
قبل از اینکه استارتاپ‌ مشاوره پزشکی یا سلامت و درمان از راه دور خود را راه‌اندازی کنید تعاریف و باورهای فوق را مد نظر داشته باشید و حتماً توصیه‌های زیر را به دقت مطالعه کنید. 

سه نکته کلیدی که هر استارتاپ حوزه پزشکی باید آن را بداند 
فرقی ندارد که یک شرکت قدیمی در حوزه خدمات درمانی هستید یا به تازگی وارد این عرصه شده‌اید، 3 توصیه مهم وجود دارد که هر استارتاپ مشاوره پزشکی باید قبل از ورود به بازار خدمات درمانی از آن مطلع باشد. 

  • مراقبت‌ها و خدمات درمانی ارتباط نزدیکی با نوآوری ندارند 
سیستم درمان و بهداشت در سرتاسر جهان به طریقی است که از نوآوری اجتناب می‌کند. این مسئله به خاطر عدم تمایل افراد حاضر در این سیستم به استفاده از تکنولوژی یا مقاومت آن‌ها در برابر نوآوری‌ها نیست، بلکه به خاطر ریسک بالای این نوآوری‌ها در بخش درمان و سلامت است. سازمان‌های بهداشت از آزمایش تکنولوژی‌های نوآورانه می‌ترسند، به این دلیل که اشتباه آن‌ها ممکن است منجر به مرگ افراد شود. اگر حتی سازمان‌های بهداشت و پزشکان موافق استفاده از نوآوری‌ها و استارتاپ‌ها باشند، مقررات، سیاست‌های بیمارستان‌ها و قوانین اداری موانع دیگر پیش روی استارتاپ‌ها و نوآوری‌های پزشکی هستند. 
استارتاپ‌های مشاوره پزشکی قبل از راه‌اندازی باید مجوز‌های لازم را از مراجع قانونی و مرتبط دریافت کنند که ممکن است فرایند پیچیده‌ای داشته باشد و توضیح آن و خدماتی که ارائه می‌دهد برای این مراجع کمی چالش برانگیز باشد. برای پیروزی و غلبه بر این چالش‌ها، استارتاپ شما باید بتواند امکان‌پذیری خود را اثبات کند. به همین دلیل شما نمی‌توانید تنها با در دست داشتن یک ایده استارتاپی و بدون مدارک برای اثبات موفقیت این ایده، به مرجع قانونی یا به طور مثال به وزارت بهداشت و درمان مراجعه کنید و انتظار داشته باشید ایده شما را به راحتی باور کنند. آن‌ها به نتایج و آمار و ارقام تحقیقاتی نیاز دارند تا تکنولوژی و نوآوری شما را بپذیرند. 
البته نباید این مسئله را هم نادیده گرفت که مراجع قانونی و سازمان‌های بهداشت باید همگام با پیشرفت‌های روز حرکت کنند و توجه داشته باشند که استارتاپ‌ها و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کنار یکدیگر باعث رشد و بهبود کل حوزه درمان و سلامت کشور خواهند شد. 

  • اعتماد به سختی به دست می‌آید
شما یک استارتاپ هستید، این یعنی بازار به شما اعتماد ندارد. این مسئله یک مشکل فراگیر برای استارتاپ‌ها در تمامی صنایع است، اما در صنایعی مانند درمان و سلامت شایع‌تر است. به طور مثال چطور می‌توان یک بیمارستان یا مرکز درمانی را متقاعد کرد که به یک تیم سه یا پنج نفره اعتماد کند؟ 
راه‌حل آن ایجاد یک ارتباط مناسب با مشتریان احتمالی است. ممکن است چندین سال طول می‌کشد تا حلقه اطرافیان و ارتباطات یک استارتاپ افزایش یابد. اما نباید ناامید شوید مانند بالا رفتن از یک سربالایی است که در طول مسیر با سختی‌های فراوانی روبرو خواهید شد، اما در انتها به بالاترین سطح ممکن می‌رسید. 
در ابتدا برای جلب اعتماد مخاطبین باید به آن‌ها نشان دهید که خدمات و محصولات شما ایمن هستند. برنامه آتی استارتاپ خود را نشان دهید و اینکه چطور از کاربران خود پشتیبانی می‌کنید و چه خدماتی را به آن‌ها ارائه می‌دهید. سپس به نحوی شفاف بیان کنید که یک برنامه و سیاست مشخص برای کسب و کار خود دارید. این شفافیت و قاطعیت به کاربران و مخاطبین شما کمک می‌کند تا اطمینان خاطر بیشتری نسبت به استارتاپ شما داشته باشند. مطمئن شوند که کسب و کار شما یک شبه از بین نمی‌رود و قابل اعتماد است. 

  • چرخه فروش بلند مدت 
قصد دارید تا آخر هفته به نتیجه برسید و به طور مثال با یک بیمارستان یا مرکز درمانی قرارداد ببندید؟ چنین چیزی در بخش درمان و سلامت اتفاق نمی‌افتد. به خاطر مقررات و سرمایه‌گذاران حاضر در این بخش، سال‌ها طول می‌کشد تا یک سازمان بهداشت و خدمات درمانی در فهرست مشتریان شما قرار گیرد. بودجه‌بندی، کسب اعتماد، ارتباطات، الزامات قانونی باعث طولانی شدن چرخه فروش می‌شود. 
با این حال شما به عنوان یک استارتاپ مطمئناً نباید از همین ابتدای کار انتظار داشته باشید که با سازمان‌های بزرگ همکاری کنید. در حال حاضر بهترین کار این است که یک برنامه و سیاست کاری مشخص داشته باشید و به مشتریان و کاربران خود نشان دهید که مسیر حرکت و بودجه شما مشخص و تعیین شده است. 

و کلام آخر اینکه 
با توجه به شرایط و سبک زندگی کنونی مردم فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش درمان و سلامت بیش از سایر صنایع است. استارتاپ‌های سلامتی، مشاوره پزشکی، روانشناسی، درمان از راه دور و ابزارهای تشخیص از راه دور چشم‌انداز کنونی بخش درمان و سلامت را تشکیل می‌دهند. این موارد مطمئناً در آینده اعتماد بخش بیشتری از جامعه پزشکی را به خود جلب می‌کند و با رشد بالاتری هم مواجه خواهند شد. 
فعالیت در بخش درمان با دشواری‌هایی بسیاری مواجه است، اما با توجه تغییر سبک زندگی و رفتار مردم فرصت‌های سرمایه‌گذاری هم افزایش یافته است. در آینده با توجه افزایش تقاضا برای خدمات درمانی و رشد بیشتر جمعیت و مشکلات برای دسترسی به این خدمات استارتاپ‌های مشاوره پزشکی با استقبال بیشتری مواجه خواهند شد. از حضور در بخش درمان نترسید چرا که ایده نوآورانه شما ممکن است در آینده جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد.