راهکارهای موثر برای حداکثر استفاده از مزایای بازاریابی پیامکی

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۰


امروزه تیم‌های بازاریابی از راهکارهای بسیاری برای موفقیت بیشتر استفاده می‌کنند. اما آیا تمامی استراتژی‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی تأثیرگذار و موفق هستند؟ 


یکی از راهکارهای تأثیرگذار در این شرایط که روز به روز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن حرکت می‌کنیم، افزودن ارسال پیامک و خدمات پیام کوتاه به کمپین‌های بازاریابی است. به کمک این راهکار قدرتمند و قابل اعتماد می‌توانید تمرکز بیشتری بر موقعیت خود در بین مخاطبان پیدا کنید. 
برای ارتباط با مشتریان از طریق تلفن همراه که مشتری بخش عمده‌ای از زمان خود را صرف آن می‌کند، برندها برای موفقیت بیشتر باید پیامک‌های خلاقانه‌تری ایجاد کنند. به همین دلیل در ادامه تلاش شده تا راهکارهایی برای به حداکثر رساندن مزایای کمپین‌های پیامکی ارائه شود. این راهکارها قابل اجرا و عملی بوده و در عین حال بسیار ساده و کارآمد هستند. مطمئن باشید با مطالعه این مقاله و به‌ کار بردن این راهکارها در آینده استراتژی بازاریابی پیامکی شما با پیشرفت قابل ملاحظه‌ای مواجه خواهد شد. 

  • عملکرد خود را بسنجید 
به گفته بسیاری از مدیران موفق، آنچه که نمی‌توان مدیریت کرد قابل اندازه‌گیری نیست. همین مسئله را برای کمپین‌های بازاریابی پیامکی در نظر بگیرید. تنها با نظارت بر نرخ کلیک روی اینک‌های موجود در پیامک‌ها، می‌توانید عملکرد پیامک‌ها را به سرعت و به نحوی کارآمد پیگیری و اندازه‌گیری کنید. 
با استفاده از گوگل آنالتیکس می‌توانید وضعیت بازاریابی پیامکی خود را ردیابی کنید. البته اگر فروش آنلاین ندارید، می‌توانید از طریق پرداختی‌های مالی نیز میزان درآمد را ردیابی کنید یا حتی از یک اکسل مخصوص محاسبات برای ردیابی نتایج استفاده کنید. به طور کلی برای ردیابی عملکرد بازاریابی پیامکی خود بهترین روش تعیین سطح درآمد در یک دوره معین است. 

  • پیامک‌ها را برای کمک آزمون A/B ارزیابی کنید
اکثر رهنمودهای بازاریابی دیجیتال توصیه می‌کنند هر موضوعی را به کمک آزمون A/B ارزیابی کنید. اما مسئله‌ای که اکثر کارشناسان نادیده می‌گیرند این است که تمامی کانال‌های بازاریابی نمی‌توانند به صورت یکسان از مزایای آزمون A/B استفاده کنند. 
یکی از برتری‌های کمپین‌های پیامکی این است که با پلتفرمی کار می‌کنید که صلاحیت آن‌ها از قبل مشخص شده است، افراد شخصاً موافقتشان را برای دریافت پیامک‌های شما اعلام می‌کنند. 
هنگامی که خدمات پیام کوتاه را به استراتژی بازاریابی خود اضافه می‌کنید، بسیاری از مشترکین خدمات پیام کوتاه از قبل از مشتریان خدمات و محصولات شما بوده‌اند و با برند شما آشنایی دارند و همین مسئله منجر به تعامل بیشتر با پیامک‌های ارسالی می‌شود. در نتیجه وقتی یک فراخوان جدید را از طریق پیامک‌های بازاریابی به مشتریان پیشنهاد می‌دهید، تأثیر این فراخوان بر روی نرخ‌های تبدیل مخاطب به خریدار بسیار قابل توجه است و در نهایت منجر به افزایش میزان سود، در مقایسه با دستاوردهای آزمون A/B یک برند برای سنجش تبلیغات سایر کانال‌ها، خواهد شد. 

  • فهرست مشترکین را طبقه‌بندی کنید 
همه مشتریان یکسان نیستند. آن‌ها ممکن است در مناطق مختلف زندگی کنند یا به محصولات خاصی علاقه‌مند باشند. با شناسایی این تفاوت‌ها می‌توانید ارزش‌های بیشتری به مشتریان پیشنهاد دهید. 
هرچه ارزش بیشتری پیشنهاد دهید، افرادی که پیامک‌های شما را دریافت می‌کنند بیشتر تمایل به به تعامل و پاسخ‌دهی خواهند داشت. تیم‌های بازاریابی که از کمپین‌های طبقه‌بندی شده استفاده می‌کنند 760 درصد درآمد بیشتر به‌دست می‌آورند. 
با طبقه‌بندی مشتریان می‌توانید مخاطبین را بر اساس معیارهای اختصاصی فیلتر کنید و سپس پیامک‌ها را به صورت هدفمند برای مخاطبین ارسال کنید. به طور مثال تصور کنید شما در زمینه فروش دوچرخه فعالیت می‌کنید و همه نوع دوچرخه از دوچرخه مخصوص کودکان تا دوچرخه کوهستان یا جاده را به فروش می‌رسانید. افرادی که در کوهستان دوچرخه‌سوری می‌کنند مطمئناً حراج دوچرخه‌های مخصوص ورزش‌های سه گانه را نادیده می‌گیرند. اتفاق بدتر این است که اگر به ارسال پیامک‌های غیرمرتبط با علاقه‌مندی آن‌ها ادامه دهید احتمالاً این افراد در آینده نزدیک اقدام به لغو ارسال پیامک خواهند کرد و در نهایت تعدادی از مشتریان خد را از دست خواهید داد. 
در این شرایط اگر اقدام به طبقه‌بندی مشتریان کنید، و اطلاعات مورد نیاز را از مشتریان جمع‌آوری کنید، به طور مثال بدانید مشتریان به کدام نوع دوچرخه علاقه دارند یا کدام نوع دوچرخه را خریداری کرده‌اند، می‌توانید پیامک‌های مرتبط با آن‌ها را ارسال کنید و مشتری را برای بلند مدت حفظ کنید. 

  • در ابتدا پیامک‌هایی با محتوای غیر تبلیغاتی برای مشتریان ارسال کنید 
  • به کمک پلتفرم‌ها و ابزارهای تخصصی می‌توانید ارسال پیامک را خودکار کنید و پس از ثبت‌نام مخاطبین، مجموعه‌‌ای از پیامک‌ها ایجاد کرده و به صورت خودکار برای مشترکین جدید ارسال کنید. به طور مثال با ارسال پیامک برای مخاطبین کسب و کارتان را معرفی کنید، به جای ارسال پیام‌هایی که بر خریدن محصول یا خدمات اصرار دارد. یا می‌توانید مجموعه‌ای از پیامک‌ها حاوی نکات آشپزی یا حتی لینک‌های دستور طبخ غذا برای مخاطبین ارسال کنید. 
با اینکار مخاطب در ابتدای ورود به سیستم پیامکی شما بیشتر تمایل به تعامل و مشارکت با شما دارد و از طرفی تجربه‌ای که یک تا دو هفته اول بدست می‌آورد باعث می‌شود تا وقتی در فهرست مخاطبین شما قرار دارد نظر مساعدی به برند یا کسب و کارتان داشته باشد. اگر از همان ابتدای کار به نظر برسد که فقط به دنبال پول مشتری یا به طور کلی درآمدزایی هستید، ممکن است پیامک شما را نادیده گرفته یا اقدام به قطع اشتراک پیامک کنند. 
در مقابل اگر مخاطب از طریق پیامک‌های دریافتی احساس کند که ارزشی به آن‌ها داده شده و شما برای ایجاد این ارتباط زمان گذاشته‌اید، بیشتر تمایل به خرید محصول و خدمات شما خواهد داشت. 

  • از اپ‌های دارای ثبت‌نام موبایل استفاده کنید 
آیا می‌دانید نرخ‌های تبدیل مخاطب به مشتری شرکت شما از طریق ایمیل چه اندازه است؟ نرخ‌های تبدیل مخاطب به مشتری برای بازاریابی پیامکی بسیار بالاتر از بازاریابی ایمیلی است. متوسط نرخ‌های تبدیل مخاطب به مشتری برای ایمیل‌های تجارت الکترونیکی حدود 3 درصد است. در حالی که این نرخ برای بازاریابی پیامکی بیش از 700 درصد بالاتر است. 
ایمیل یک فضای شلوغ است و گاهی اوقات به دلیل به روز رسانی گوگل و فیلتر شدن ایمیل‌های تبلیغاتی، نرخ باز کردن ایمیل بسیاری از شرکت‌ها افت می‌کند. اما اگر از اپ‌هایی استفاده کنید که دارای ثبت‌نام تلفن همراه است می‌توانید از مزایای نرخ‌های بالای باز کردن پیامک در بازاریابی پیامکی خود بهره‌مند شوید. 
این اپ‌ها به افرادی که از وب‌سایت شما استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد به راحتی و در صورت دلخواه برای دریافت پیامک‌های شما ثبت‌نام کند. وقتی بازدیدکنندگان از وب‌سایت روی این اپ کلیک می‌کنند، تبلیغات پاپ‌آپ (pop-up) باز می‌شود و اطلاعات بیشتری درباره برنامه بازاریابی پیامکی برند شما را ارائه می‌شود. برای اینکه افراد را ترغیب به ثبت‌نام در برنامه پیامکی کنید می‌توانید چند درصد تخفیف پیشنهاد دهید. 
به طور مثال: «با ارسال شماره 111 به شماره تلفن 8000 در اولین خرید خود 10 درصد تخفیف دریافت کنید.» برخی کسب و کارها با این کار می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه را حتی تا 100 درصد افزایش دهند. 

  • پیامک منحصر به فرد را ارسال کنید
اگر پست‌های مشابه در تمامی کانال‌های اجتماعی خود قرار دهید، هیچ ایرادی به شما وارد نیست. اما وقتی از بازاریابی پیامکی در کمپین خود استفاده می‌کنید ایجاد یک پیامک منحصر به فرد و ویژه یکی از اقدامات مهم برای موفقیت استراتژی بازاریابی است. اگر قصد دارید یک پیامک حاوی پیشنهاد ویژه برای مشتری ارسال کنید، آن را منحصر به همان مشتری کنید. 
حتی می‌توانید در پیامک خود اضافه کنید که این پیشنهاد فقط برای مشتریان ویژه و VIP ارائه می‌شود. نه تنها مشتری احساس می‌کند بخشی از یک برنامه مهم است، بلکه امکان لغو اشتراک پیامک را نیز به حداقل می‌رساند. 

  • اجازه دهید مشتریان صحبت کنند 
اپ‌های ارسال پیام یا چت‌بوت‌ها یا ارسال پیام در داخل یک اپلیکیشن، امروزه به نحوی قابل توجه توسط شرکت‌ها برای انجام تجارت الکترونیک استفاده می‌شوند. تجارت الکترونیک امکان تراکنش بین برندها و مشتریان را فراهم می‌کنند، این تراکنش‌ها از طریق خدمات پیام کوتاه (پیامک) یا سایر پلتفرم‌های ارسال پیام انجام می‌شوند. 
یک مکالمه بین فروشنده ماهی و مشتری در یک بازار محلی را تصور کنید. آن‌ها ممکن است درباره تازه بودن ماهی‌ها، مقدار مورد نیاز ماهی و قیمت ماهی‌ها صحبت کنند. وقتی مکالمه تمام شود، ماهی تحویل داده می‌شود و پول آن پرداخت می‌شود. تجارت الکترونیک نیز همین کار را انجام می‌دهد، تنها فرق آن در استفاده از اپ‌های ارسال پیام است. 
برای افزایش سطح تعامل با مشتری، می‌توانید یک پیامک تبلیغاتی حاوی فراخوانی برای مشاوره رایگان ارسال کنید. در این فراخوان یکی از اعضای تیم می‌تواند با مشتری چت کند، به پرسش‌های پاسخ دهد و توصیه‌های مناسب برای خرید محصولات و خدمات را ارائه دهد. 
حتی در صورتی که از منابع کافی برای اجرای این فراخوان برخوردار نیستید، توصیه می‌شود پاسخی مناسب به مشتریان بدهید که پاسخ پیامک شما را داده‌اند. با توجه به ماهیت پیامک، افراد ممکن است متوجه نشوند که شما صدها یا هزاران پیامک را در ثانیه ارسال می‌کنید، به همین ممکن است در پاسخ به پیامک شما سوالی بپرسند یا اینکه تنها تشکر کنند. بهتر است همواره برای پاسخ دادن به این نوع پیامک‌ها و مشتریان آماده باشید. 

  • از پیامک‌های فراخوان استفاده کنید 
در تمامی مقالات مربوط به نکات بازاریابی پیامکی از اهمیت پیامک «فراخوان» یا «دعوت به انجام کاری» گفته شده است. شاید گفتن این مسئله تکراری به نظر برسد، اما این یک حقیقت است که یکی از تأثیرگذارترین انواع پیامک بازاریابی، پیامک حاوی فراخوان است. باید به مخاطبین نشان دهید که کسب و کارتان و هدف اصلی تجارت شما چیست. 
هرچه پیام شما از محتوای مطلوب‌تری برخوردار باشد، گیرنده پیام توجه بیشتری به آن خواهد داشت و قدم‌های بعدی محکم‌تر برداشته خواهد شد. هرگز مشتری را رها نکنید، پیشنهادی به مشتری بدهید که تحریک به بررسی پیام شما شود. فرقی ندارد که یک پیشنهاد حراج می‌دهید یا نکاتی را برای راهنمایی ارائه می‌دهید، باید به صورت واضح نشان دهید که هدف شما از ارسال این پیامک چیست. 
به طور مثال: «حراج آخر فصل...» یا «با کلیک بر روی لینک زیر نکات تغذیه‌ جامع را دریافت کنید...» یا «با دعوت از دوستان خود 20 درصد تخفیف بیشتر دریافت کنید...» 
علاوه بر پیامک فراخوان نحوه پایان دادن به یک پیامک نیز بسیار مهم است. لازم است روشی مطلوب را انتخاب کنید تا تأثیر مثبتی بر گیرنده پیام بگذارید. اگر پایان پیام مبهم باشد، مخاطب آزرده می‌شود که چرا از ابتدا مزاحم وی شده‌اید. 

  • همیشه ارزشی را به مشتری پیشنهاد دهید 
برای اینکه تیم بازاریابی پیامکی تأثیرگذار باشد، باید شماره تلفن‌های بیشتری را جذب کنید. پس از آن باید این مشترکین را حفظ کنید. برای اینکه مخاطبین را همچنان علاقه‌مند به برند خود نگه دارید باید پیشنهادی ارزشمند برای آن‌ها داشته باشید. البته این روش هنگامی موثر است که برای اولین بار شماره مشتری را درخواست می‌کنید، باید پیشنهادی ارزشمند برای ایشان داشته باشید تا بتوانید مانع خروجش از کمپین بازاریابی شوید. یا هنگامی عمل می‌کند که به طور مثال یک سال از اشتراک مشتری در برنامه ارسال پیامک شما گذشته باشد، در این موقع باید بتوانید مشتری را همچنان علاقه‌مند به برند خود نگه دارید. 
به عبارت بهتر باید استراتژی بازاریابی پیامکی خود را به روز و جذاب نگه دارید. اگر هر هفته یک پیامک مشابه را ارسال کنید نباید انتظار داشته باشید که مشتری همچنان علاقه‌مند به این تکرار باقی بماند. سعی کنید سخاوتمندانه عمل کنید، به طور مثال تخفیف بسیار مطلوبی برای مشتری ارسال کنید؛ یا یک نظرسنجی درباره محصولات یا خدمات مورد نظر مشتریان اجرا کنید؛ یا به طور کلی صرفاً پیامک‌های تبلیغاتی برای مشتری ارسال نکنید و انواع دیگر پیامک‌ها به طور مثال تبریک تولد، سال نو یا هر نوع پیامک غیر تبلیغاتی دیگر برای ایشان ارسال کنید. با این کار مشتری حس می‌کند با یک ماشین سر و کار ندارد. 
سعی کنید نشان دهید برای مشتری اهمیت قائل هستید و همواره پیشنهادی ارزشمند برای او دارید. با استفاده از پیامک توصیه‌های آموزشی ارسال کنید یا یک دعوتنامه برای شرکت در نمایشگاه کنید. به طور کلی نکات و محتوایی را برای مخاطب ارسال کنید که بتواند از آن استفاده کند.  

وقتی به صندوق پیامکی یک مشتری دسترسی دارید، پیامک‌های شما در کنار پیامک دوستان یا اعضای خانواده این فرد قرار می‌گیرد. این پیامک به اندازه کافی ارزشمند و جالب توجه باشد تا فوراً پاک نشود یا نادیده گرفته نشود. اگر محتوای مناسب و ارزشمندی برای مشتری ارسال نشود ممکن است ارتباط خود با مشتری را به خطر اندازید یا حتی به طور کلی مشتری را از دست دهید. 

ایجاد استراتژی بازاریابی پیامکی قدرتمند و اثربخش 
تصورات اشتباهی درباره استراتژی پیامکی در بین اکثر مردم در جریان است و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها برای وارد شدن به این مسیر تردید دارند. اما حقیقت این است که آمارها نشان می‌دهد بازاریابی پیامکی یکی از موفق‌ترین روش‌های بازاریابی و ارتباط با مشتری است. 
اگر برخی افراد این مسئله را انکار می‌کنند به این دلیل است که تلاش کافی برای بهبود استراتژی بازاریابی پیامکی خود نداشته‌اند، از استراتژی‌های مناسب استفاده نکرده‌اند و مشتری را به حال خود رها کرده‌اند. در نتیجه نتیجه مطلوبی هم از پیامک‌های بازاریابی خود بدست نمی‌آورند. 
فراموش نکنید که برای بهره‌مندی از مزایای بازاریابی پیامکی خود باید همواره ارزشی را به مشتریان پیشنهاد دهید، عملکرد خود را مقایسه و ارزیابی کنید. با به‌کار گرفتن راهکارهای ارائه شده در این مقاله در نهایت مشاهده خواهید کرد که یک نرخ بازگشت سرمایه قابل توجه به‌دست خواهید آورد.