راهکارهای هوشمند برای مدیریت ناوگان سرویس مدارس

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۸

بیش از 25 میلیون دانش‌آموز مدارس دولتی امریکا روزانه از اتوبوس‌های مدرسه استفاده می‌کنند، این اتوبوس‌ها سالانه حدود هفت میلیارد کیلومتر مسافت را طی می‌کنند، سیستم اتوبوس مدرسه بزرگترین سیستم حمل و نقل عمومی امریکا است. دستگاه‌های تلماتیک از آخرین نوآوری‌ها هستند که این سیستم حمل و نقل را به یکی از امن‌ترین سیستم‌های حمل و نقل تبدیل کرده است، ناوگان اتوبوس‌ و سرویس‌هاس مدرسه با استفاده از این سیستم‌ها از یک طرف می‌توانند سطح ایمنی دانش‌آموزان و رانندگان را افزایش دهند و از طرف دیگر می‌توانند هزینه‌ها را کنترل کنند.

کنترل فشار و استرس نه تنها باعث افزایش سطح ایمنی می‌شود،شرکت‌ها کمک می‌کند تا ناوگان خود را به نحوی کارآمد با منابع محدود مدیریت کنند (به آن‌ها کمک می‌کند تا بیشتر به عنوان ناوگان سبز عمل کنند)، مدیران آموزش ناوگان به طور روز افزون از راهکارهای تکنولوژی تلماتیک استفاده می‌کنند. در واقع در تحقیقات و بازارها پیش‌بینی شده است که تا سال 2025 کاربرد تلماتیک در ناوگان اتوبوس و سرویس مدرسه به 98 درصد خواهد رسید. 
راهکارهای تلماتیک به مدیران حمل و نقل کمک می‌کند تا از طریق سه روش حیاتی، چالش‌های پیش روی خود را حل و فصل کنند: 

افزایش ایمنی 
حمل و نقل ایمن دانش‌آموزان نیازمند رعایت دقیق استانداردهای سختگیرانه ایمنی برای رفتار راننده و شرایط رانندگی وسیله نقلیه است. با وجود اینکه دانش‌آموزان در صورت استفاده از اتوبوس مدرسه در حدود 70 برابر امنیت بیشتری نسبت به استفاده از خودروی سواری دارند، همچنان دچار تصادف می‌شوند. سالانه حدود 17,000 کودک در بخش اورژانس بیمارستان برای درمان جراحت‌های ناشی از تصادفات اتوبوس مدرسه بستری می‌شوند. 
امروزه سیستم‌های ردیابی ناوگان یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهبود راندمان و توسعه رفتارهای کم خطر در رانندگی در بخش ناوگان اتوبوس مدرسه است. این سیستم‌ها امکان درک بیشتر را فراهم می‌آورند و به مدیران ناوگان کمک می‌کنند تا روش‌های اثربخش برای تصحیح رفتارهای پرخطر را تعیین کنند و بهترین اصول مرتبط با ایمنی را اِعمال نمایند. یک برنامه رانندگی با ایمنی بیشتر رانندگان را تشویق می‌کند کمترین سطح از رفتارهای پر خطر را داشته باشند یا رفتارهای خود را بهبود بخشند، در نتیجه مدیران می‌توانند پاداش‌های نقدی برای رانندگان خود در نظر بگیرند. 
تلماتیک می‌تواند نقشی ارزشمند در بهبود امنیت دانش‌آموزان ایفا کند و به مدیران ناوگان این امکان را می‌دهد که: 

 • سیستم ردیابی اتوبوس مدرسه در زمان واقعی را پیاده‌سازی کنند
 • بتوانند والدین را درباره موقعیت مکانی اتوبوس و زمان رسیدن فرزندشان مطلع کنند 
 • اطمینان حاصل کنند که رانندگان اتوبوس مدرسه تمامی قوانین محدودیت سرعت را رعایت می‌کنند، از رانندگی تهاجمی مانند ترمز و شتاب ناگهانی شدید خودداری می‌کنند و در مسیرهای اتوبوس مورد تأیید حرکت می‌کنند
 • یک رویکرد مبتنی بر داده برای پذیرش سازمانی، آموزش و تعلیم راننده اتخاذ کنند
 • امن‌ترین محل پیاده و سوار کردن دانش‌آموزان را تعیین کنند
 • در شرایط آب و هوا و موقعیت‌های ترافیک سنگین تدابیر خاصی برای حفظ ایمنی دانش‌آموزان می‌توان درنظر گرفت. 

کاهش هزینه‌های حمل و نقل مدرسه 
بسیاری از مناطق آموزشی در سرتاسر کشور بودجه محدودتری نسبت به سال‌های گذشته دارند، از این رو ضروری است که مدیران ناوگان از این بودجه خود بهترین استفاده را داشته باشند. مدیران ناوگان با بهره‌گیری از راهکار تلماتیک صحیح می‌توانند راندمان را افزایش داده و هزینه‌های عملیاتی را به چند روش کاهش دهند: 

 • کاهش مصرف سوخت از طریق کم کردن زمان کار کردن درجا وسیله نقلیه، عدم رانندگی با سرعت بالا و رانندگی در بهترین مسیرهای اتوبوس
 • برنامه‌ریزی برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در چارچوب زمانی معین، به منظور حفظ اتوبوس در شرایط آماده و ایمن، این کار همچنین به جلوگیری از تعمیرات، از کار افتادگی‌ها و خرابی‌های گزاف و پیش‌بینی نشده کمک می‌کند 
 • حفظ عملکرد اتوبوس، با تعمیر و نگهداری منظم و نظارت بر تجهیزات اتوبوس می‌توان هزینه‌ها را مدیریت کرد
 • کاهش میزان فرسودگی از طریق تعیین مسیر اتوبوس‌ها به نحوی کارآمدتر و اطمینان از اینکه رانندگان به درستی تعلیم دیده باشند 
 • کاهش هزینه خدمات بیمه به دلیل رعایت نکات ایمنی که می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه جامع ایمنی ناوگان درنظر گرفته شود. 

به کمک تکنولوژی مدیریت ناوگان اتوبوس و سرویس مدرسه می‌توان از مزایا و سود واقعی و قابل سنجش بهره‌مند شد، از جمله می‌‌توان به کاهش هزینه‌های سوخت، کاهش مدت زمان درجا کار کردن وسیله نقلیه، کاهش کل مسافتی که رانندگی شده و افزایش مدت زمان استفاده از وسیله نقلیه اشاره کرد. 


افزایش مسئولیت‌پذیری 
ایمنی و راندمان تنها نگرانی‌های یک مدیر ناوگان نیست. تلماتیک همچنین می‌تواند به غلبه بر سایر چالش‌های کلیدی کمک کند، همچون نیاز به: 

 • تحقق اهداف سبز: به منظور کاهش اثر زیست محیطی و ردپای کربن وسایل نقلیه یک ناوگان، تلماتیک با استفاده از داده‌هایی مانند مدت زمان درجا کار کردن وسیله نقلیه، رانندگی با سرعت بالا و مصرف سوخت، می‌تواند به بهینه‌سازی فرایندهای مسیریابی و ردیابی اتوبوس کمک کند. 
 • مدیریت هوشمند ناوگان اتوبوس مدرسه از طریق کاهش میزان انتشار بخارات سوخت دیزل غلیظ شده در اطراف مدارس که عواقب نامساعدی بر سلامت کودکان دارد و منجر به سوزش شدید گلو و چشم‌ها، تشدید شرایط آسم و آلرژی و جلوگیری از رشد ریه کودکان، می‌تواند به بهبود کیفیت هوا کمک کند. مدیران می‌توانند با افتخار معیارهای 
 • «ناوگان سبز» خود را برای دولت، والدین، اداره آموزش و پرورش یا اداره حمل و نقل دانش‌آموزان گزارش دهند، ناوگان اتوبوس مدرسه خود را به انتخاب برتر تبدیل کنند. 
 • رعایت قانون: حفظ سوابق و جمع‌آوری داده‌ها به صورت خودکار به مدیران ناوگان کمک می‌کند تا تمامی استانداردهای الزامی و سختگیرانه ایمنی و کلیه مقررات قابل اجرای دولتی را رعایت کنند. 
 • تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها: مدیران ناوگان برای مطابقت سریع مسیرها و برنامه‌های زمانی در شرایط اضطراری یا نیازهای ویژه به انعطاف‌پذیری نیاز دارند. به کمک تکنولوژی تلماتیک می‌توان داده‌های ارزشمندی را مورد بررسی قرار داد تا هوشمندانه‌تر رانندگی کرد، تصمیم‌گیری بهتر و سریع‌تر به افزایش ایمنی، بهبود استفاده از وسیله نقل مدیریت عملیاتی کارآمدتر کمک خواهد کرد. 


بهترین زمان برای هوشمند کردن مدیریت ناوگان سرویس مدرسه 

اولین گام این است که مطمئن شده راهکار تلماتیک که انتخاب کرده‌اید کاملاً مناسب نیازهای ناوگان کنونی شما است و از سرعت مناسب برای سازگاری با چالش‌های آینده برخوردار است. به دنبال راهکارهایی باشید که ویژگی‌های کلیدی زیر را ارائه دهند: 

 • قابلیت دسترسی به راهکار از تمامی دستگاه‌ها: امکان مشاهده داده‌ها و نقشه‌ها در تمامی دستگاه‌ها و در هر زمانی میسر باشد. 
 • نقشه‌های دقیق و جزئی: مشاهده فعالیت تمامی وسایل نقلیه، مأمورین و تجهیزات در زمان واقعی 
 • داشبوردهایی با کاربری ساده: گزارش لحظه‌ای تجزیه و تحلیل ناوگان 
 • ماژول‌های هدایت و راهبری: به مدیران ناوگان کمک می‌کند رفتارهای رانندگی ایمن را متمایز سازند.