ردیابی وسایل نقلیه مسروقه: ضرورت استفاده از سیستم‌های ردیابی جی پی اس

تاریخ انتشار: جمعه ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

سرقت انواع وسایل نقلیه از گذشته تا به حال یکی از جرایم گسترده در سرتاسر جهان و البته ایران بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی و انواع سیستم‌های ردیابی امروزه به راحتی می‌توان جلوی سرقت خودروی سواری خود را بگیرید یا در صورت به سرقت رفتن سریعاً آن را ردیابی کنید.


وسایل نقلیه سنگین و باری که حمل می‌کنند و همچنین لوازم یدکی گران قیمت این نوع وسایل نقلیه بسیار ارزشمند هستند، همین مسئله باعث شده به یکی از اهداف شایع سرقت تبدیل شوند. به ازای هر دزدی که ممکن است شامل خودروهای سواری، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، موتورسیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه باشد، سالانه سرمایه هنگفتی از دست می‌رود و این مسئله برای کامیون‌های حامل بار بسیار بالاتر است. 
هزینه سرقت یک وسیله نقلیه سنگین برای صاحبان و مدیران ناوگان رقمی گزاف است، از این جهت کاهش احتمال سرقت وسایل نقلیه و افزایش نرخ ردیابی هر گونه تجهیزات مسروقه از اقدامات حیاتی برای افزایش میزان سود و درآمد یک کسب و کار است. 

ردیابی وسایل نقلیه مسروقه به کمک سیستم‌های ردیابی جی پی اس
در گذشته ردیابی وسایل نقلیه مسروقه بسیار دشوار بود، اما در سال‌های اخیر با روی کار آمدن انواع تکنولوژی پیشرفت‌های بسیاری در این راستا صورت گرفته است. امروزه سیستم‌های ردیابی وسیله نقلیه مجهز به جی پی اس  حتی می‌توانند یک وسیله نقلیه را در زمانی که سرقت در حال انجام است ردیابی کنند. 
این سیستم‌های ردیابی کمک می‌کنند همواره یک قدم جلوتر از سارقین قرار بگیرید، با تنظیم زنگ هشدار در صورتی که یک وسیله نقلیه روشن شد یا به سمت خارج از منطقه جغرافیایی تعیین شده  حرکت کرد، در زمانی که نباید حرکت کرده یا روشن شود، این سیستم در سریع‌ترین زمان به مدیران ناوگان هشدار می‌دهد. این اقدام به مدیران ناوگان این امکان را می‌دهد که به محض استفاده غیر مجاز از دارایی‌هایشان، مراتب را فوراً به پلیس محلی اطلاع دهند، اهمیت این موضوع اینجاست که هرچه نیروی پلیس و انتظامی سریع‌تر از سرقت احتمالی مطلع شوند، احتمال جلوگیری از این جرم بیشتر خواهد بود. زمانی که وسیله نقلیه و اموال مسروقه ردیابی شوند، حتی در صورتی که صدمه دیده باشند، هزینه نهایی در مقایسه با هزینه از دست رفتن کل دارایی بسیار کمتر است. 
به علاوه بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده این سیستم‌ها، دستگاه‌های جی پی اس غیر قابل نفوذ را پیشنهاد می‌دهند که فریب دادن این سیستم‌ها را تقریباً غیر ممکن می‌کند. کاهش نرخ سرقت وسایل نقلیه و لوازم و اکسسوری‌های گران قیمت آن‌ها و افزایش نرخ ردیابی وسایل نقلیه باعث می‌شود از یک طرف میزان مطالبات شرکت‌ها از شرکت‌ بیمه کاهش یابد و از طرف دیگر هزینه‌ها و تشریفات اداری برای دعاوی دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه حذف شود. به علاوه شرکت‌ها با حفظ اموال و یا باز پس گرفتن اموال مسروقه خود می‌توانند مانع ضرر و زیان شوند. 

سیستم‌های ردیابی و تأثیر آن بر مطالبات بیمه 
یک راهکار تلماتیک  و داده‌های جی پی اس جامع آن می‌تواند به روش‌های مختلف میزان حق بیمه را کاهش دهد:

  1. . استفاده از سیستم ردیابی جی پی اس به جلوگیری از سرقت وسیله نقلیه کمک می‌کند و احتمال ردیابی وسیله نقلیه مسروقه را افزایش می‌دهد، در نتیجه مقدار کل مطالبات شما از شرکت بیمه در رابطه با ضرر و زیان ناشی از این سرقت به حداقل می‌رسد و در هزینه‌های شما و شرکت بیمه صرفه‌جویی خواهد شد. 
  2.  دوربین‌های دش کم یا داشبوردی  در صورت وقوع حادثه از شرایط تصویربرداری می‌کند؛ اگر راننده شما در یک تصادف یا موقعیت دزدی مقصر نباشد، شما می‌توانید با استفاده از مدرک ویدئویی این موضوع را اثبات کنید. این امر می‌تواند از تشکیل پرونده ادعای خسارت جلوگیری کند، که هزینه بسیار بالایی هم دارد. 
  3. . افزون بر این، در صورتی که سارق متوجه دوربین‌های داشبوردی ناوگان شود یا از وجود یک راهکار ردیابی ناوگان جی پی اس که در داشبورد نصب شده آگاه شود، ترسیده و اقدام به سرقت چنین وسیله نقلیه‌ای نخواهد کرد. 
  4.  اکثر شرکت‌های بیمه برای اینکه اثبات کنند مطابق با تعهدات دولتی خود عمل می‌کنند به طور معمول یک میزان تخفیف استاندارد ارائه می‌دهند. به کمک تلماتیک می‌توانید سطح مطابقت با اصول  یک سیستم یکپارچه را پیگیری کنید. بدین ترتیب چنین سیستمی بررسی تعهدات مربوط به ساعات سرویس ، امکان ثبت زمان رانندگی و ساعت ارائه سرویس، کیلومتر طی شده و بسیاری دیگر از داده‌ها  و گزارش بازرسی از وسیله نقلیه را تسهیل می‌کند. تمامی این داده‌ها در یک سیستم مرکزی قرار می‌گیرند که در نتیجه مطابقت با اصول یکپارچه‌تر می‌شود.
اهمیت و ضرورت ردیابی در زمان واقعی  
برخی از فناوری‌های ردیابی جی پی اس تنها برای دانلود داده‌ها جهت مشاهده عملکرد راننده استفاده می‌شوند، اما برخی از نرم‌افزارهای پیشرفته‌تر ردیابی جی پی اس اموال مسروقه هستند که می‌توانند مختصات یک وسیله نقلیه را تقریباً در زمان واقعی ردیابی کرده و در طول شناسایی یک سرقت به پلیس کمک کنند. 
حتی اگر نتوانید از وقوع یک حادثه جلوگیری کنید، سیستم ردیابی جی پی اس  به پیدا کردن خودروی سواری کمک می‌کند و شما متوجه خواهید شد که خودروی مسروقه در کجا قرار گرفته است و همچنین اطلاعاتی درباره مسیر رسیدن به آن منطقه را در اختیار شما قرار می‌‌دهد. داده‌های بسیاری را می‌توان از گزارشات جی پی اس جمع‌آوری کرد، بر اساس این داده‌ها می‌توان متوجه این موضوع شد که چرا و چگونه سرقت یک خودرو اتفاق افتاده است. به علاوه با استفاده از این اطلاعات می‌توان دستورالعمل‌های جدیدی را برای جلوگیری از سرقت در آینده در سیستم ردیابی قرار داد. 
به لطف فناوری هوشمند ردیابی جی پی اس امروزه جلوگیری از سرقت ساده‌تر شده است، این فناوری‌های هوشمند به شیوه‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند: 
اعلام هشدار، به شما اطلاع می‌دهد یک وسیله نقلیه استارت خورده است یا به خارج از یک محدوده تعیین شده حرکت کرده است، این هشدارها به شما کمک می‌کند تا از نزدیک شدن سارقین به وسیله نقلیه خود جلوگیری کنید.