رهنمودهایی برای تازه‌ واردین در آموزش مجازی

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۷

شاید تا همین چند سال پیش هیچ کسی تصور نمی‌کرد که بتوان کل یک دوره آموزشی از دبستان گرفته تا دبیرستان و دانشگاه را به طور کامل از خانه و از راه دور تحصیل کرد. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های همراه هوشمند این فرایند آموزشی به یکی از گزینه‌های متداول در سرتاسر جهان تبدیل شده است. 

به عنوان معلم یا استاد دانشگاه یا حتی مدرس یک آموزشگاه قصد فعالیت در حوزه آموزش مجازی را دارید، این روزها مطالب زیادی را می‌توانید در دنیای دیجیتال پیدا کنید که به راحت‌تر شدن فرایند آموزش مجازی کمک می‌کنند. با توجه به تغییر روند بسیاری از حوزه‌ها و دیجیتالی شدن روز افزون آن‌ها، بخش آموزش نیز این روند مستثنی نیست. به همین دلیل بسیاری از مدرسین حوزه آموزش درصدد فعالیت در حوزه آموزش مجازی هستند. 
چه به عنوان مدرس یا معلم قصد فعالیت در آموزش مجازی را دارید، چه به عنوان والدین دانش‌آموز تصمیم دارید آموزش مجازی را برای فرزند خود انتخاب کنید، در این مطلب به نکاتی و راهنمایی‌هایی اشاره شده است که برای تمامی تازه‌ واردین در این بخش موثر و کارآمد هستند. با رعایت این رهنمودها می‌توانید به نحوی موفق از آموزش سنتی به آموزش مجازی و آنلاین منتقل شوید. 

راهکارهای مناسب برای تازه‌ واردین به آموزش مجازی

  • انتخاب یک پلتفرم آموزش مجازی 
پلتفرم‌های مجازی با کیفیت و قابل اطمینان به معلمین اجازه می‌دهد با کل کلاس به طور همزمان ارتباط داشته باشند و فضای تعاملی‌تر و اثربخش‌تر را در اختیار داشته باشند. 
علاوه بر پلتفرم مناسب، استفاده از میکروفن و هدست یا هدفون مناسب و با کیفیت نیز مانع خستگی شنونده می‌شود، ضمن اینکه دانش‌آموزان یا دانشجویان هم می‌توانند به نحوی واضح به محتوای درسی گوش دهند. 

  • ارتباط عاملی کلیدی
برای بسیاری از دانش‌آموزان و والدین، آموزش مجازی یک دنیای جدید است و هیچ گونه اطلاعاتی از نحوه کار کردن در این فضا ندارند. لذا باید ابزارهای دیجیتال مورد نیاز برای موفقیت به ایشان معرفی شود، با ایجاد ارتباط با هر دانش‌آموز و حداقل یکی از اعضای خانواده موارد اولیه را توضیح داده و برنامه آموزش خود را نیز شرح دهید. 
به علاوه اگر به عنوان والدین فرزندان شما باید از یک تبلت به صورت مشترک استفاده کنند، سعی کنید برنامه آموزشی هر کدام مشخص باشد و زمان کلاس‌هایشان با یکدیگر متفاوت باشد. 

  • استفاده از ابزارهای جدید آموزش 
از تکنولوژی برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان استفاده کنید و اجازه دهید آن‌ها نیز به کمک تکنولوژی و همکاری همکلاسی‌ها بخشی از درس را ارائه دهند. فراموش نکنید که اگر شما به عنوان معلم به تازگی وارد آموزش مجازی شده‌اید، ممکن است دانش‌آموز یا دانشجوی شما هم برای اولین بار باشد که در دوره آموزش مجازی شرکت می‌کند. تکنولوژی و ابزارهای کارآمد برای آموزش می‌توانند دستیار مناسبی برای شما باشند. 

  • به روش‌های مختلف دانش‌آموزان را به حالش بکشید 
در آموزش مجازی درک اینکه دانش‌آموز یا دانشجوی شما متوجه محتوای درسی شده یا تکالیف مربوط به آن را انجام می‌دهد یا خیر، بسیار دشوارتر از کلاس حضوری است. به عنوان معلم، استاد یا مدرس از استراتژی‌های مختلف برای به چالش کشیدن آن‌ها استفاده کنید و مطمئن شده محتوای ارائه شده را یاد گرفته‌اند. به طور مثال از دانشجوی خود بخواهید یک درس را به جای شما به سایر همکلاسی‌ها آموزش دهند. بدین ترتیب دانشجو هر هفته برای ارائه درس مربوطه آماده می‌شود. 

  • استراحت کنید 
یکی از اصول اصلی برای آموزش مجازی این است که هر 45 دقیقه یک زمان استراحت به چشم‌ها و مغز داده شود. این استراحت به مدرس و دانشجو اجازه می‌دهد با تمرکز بیشتر فعالیت‌های آموزشی را دنبال کنند. 

  • رقابت ایجاد کنید
راه‌هایی را برای سرگرم‌کننده شدن ساعات آموزش پیدا کنید، به طور مثال مسابقات، بازی‌ها و چالش‌های هفتگی تعیین کنید تا دانش‌آموز یا دانتشجوی شما انگیزه بیشتری برای ادامه آموزش مجازی داشته باشد. البته برخی اپ‌های آموزشی دارای گزینه‌های سرگرم‌کننده برای ارتقای سطح مشارکت و انگیزه دانش‌آموز یا دانشجو هستند. از این گزینه‌ها استفاده کنید. 

  • توانایی همه را در نظر بگیرید 
پشتیبانی لازم را از همه دانش‌اموزان خود داشته باشید. فراموش نکنید که برخی افراد خجالتی یا کمرو هستند و مانند سایری در فعالیت‌ها مشارکت نمی‌کنند و برخی دیگرهم دانش دیجیتالی کمتری نسبت به دیگران دارند. از انواع گزینه‌های ارتباطی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده کنید و با توجه به توانایی و نیازهای هر دانش‌آموز عمل کنید. 
آموزش مجازی می‌تواند برای شما امکان درخشیدن در دنیای دیجیتال را به وجود آورد. بهترین شیوه آموزش را ارائه دهید و با همکاری دانش‌آموزان سعی کنید بهترین نتیجه را به دست آورید. 
از طرفی به خاطر داشته باشید که آموزش مجازی در فضایی سرگرم‌کننده جذابیت بیشتری برای شما و دانش‌آموزان خواهد داشت. شاد باشید و این شادی را به دیگران هم انتقال دهید. به کمک رهنمودها و استراتژی‌های ارائه شده می‌توانید درک مطلب و یادگیری دانش‌آموزان خود در فضای مجازی را افزایش دهید.