شبکه‌های بی‌سیم نسل ششم (6G) و برنامه‌های سامسونگ

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۷

هر روشی که در حال حاضر برای ارتباطات شبکه استفاده می‌کنید، به کمک شبکه نسل ششم (6G) به نحوی قابل توجه بهبود خواهد یافت. در حقیقت تمامی پیشرفت‌هایی که نسل پنجم به ارمغان می‌آورد، به کمک نسل ششم بهتر هم خواهد شد. 


سامسونگ یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه معتقد است دستگاه‌های متصل و دوقلوهای دیجیتال می‌توانند به توسعه شبکه‌های نسل ششم کمک کنند. سامسونگ هم اکنون برنامه‌های خود درباره شبکه نسل ششم را به اطلاع عموم رسانده است. به احتمال زیاد نسل بعدی شبکه‌های بی‌سیم طی دهه آتی جایگزین شبکه نسل پنجم خواهد شد. سامسونگ، نوکیا و برخی دیگر از شرکت‌ها پیشگام در این فناوری هستند. 
ماشین‌های متصل، هوش مصنوعی، دوقلوهای دیجیتال، واقعیت مجازی در آینده به نحوی گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
ویژگی‌های نسل ششم باعث بهبود راندمان انرژی و طیفی خواهد شد، مسائل امنیت و حریم خصوصی که در اثر استفاده از داده‌های کاربران و فناوری‌های هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند را برطرف خواهد کرد. 

نرخ‌های سریع‌تر داده‌ها 
به گفته سامسونگ، نسل ششم به هدف افزایش نرخ‌های داده‌ها تا Tbps 1 و کاهش نرخ تأخیر به کمتر از 100 میکروثانیه توسعه یافته است، این برآورد نشان می‌دهد نرخ‌های داده‌ها تا پنجاه برابر بیشتر و نرخ تأخیر به یک دهم نسل پنجم شبکه خواهد رسید. در نسل ششم شبکه از فرکانس‌های تراهرتز استفاده خواهد شد که بسیار بالاتر از موج‌های ماکروویو و میلی‌متر هستند، ضمن اینکه آنتن‌ها هم بهینه‌سازی خواهند شد. بهبود وضعیت تسهیم طیف و مضاعف‌سازی پیشرفته‌تر نیز به جهت استفاده بهتر از فرکانس‌های بی‌سیم انجام خواهد شد. 
به علاوه سامسونگ اعتقاد دارد قابلیت اعتماد نیز در این نسل از شبکه افزایش خواهد یافت. همه این موارد باعث جذابیت بیشتر این شبکه می‌شوند. 

نسل ششم ماشین‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند 
در آینده خودروها، ربات‌ها، ماشین‌آلات ساختمانی و تجهیزات کارخانه‌ای به کاربران اصلی ماشین‌های متصل تبدیل خواهند شد. سنسورهای هوشمند که در انواع زیرساخت‌ها نصب خواهند شد نیز یکی از حوزه‌هایی است که از این نسل شبکه استفاده خواهد شد. 
سامسونگ اعتقاد دارد ترکیبی از واقعیت مجازی، واقعیت ساختگی و واقعیت ترکیبی به نام واقعیت گسترده یا XR با ظهور نسل 6 شبکه به روی کار خواهد آمد. اگرچه تمامی این فناوری‌ها شامل محدودیت‌های سخت‌افزاری به ویژه در زمینه پردازش برق و عملکرد باتری است، اما از ظرفیت بی‌سیم نیز برخوردار است. به باور سامسونگ، شبکه‌های نسل ششم این مشکلات را برطرف خواهند کرد. 
هنگامی که پهنای باند به اندازه کافی باشد، هولوگرام‌ها می‌توانند يست‌ها (gesture) و حالات چهره را در زمان واقعی نمایش دهند، اما با نرخ داده Gbps 20 نسل پنجم شبکه این کار امکان پذیر نیست. به طور مثال هولوگرام‌های 1/19 گیگاپیکسل به خروجی Tbps 1 نیاز خواهد داشت که به کمک سرعت نسل ششم سامسونگ میسر خواهد شد. 
دوقلوهای دیجیتال نیز به کمک نسل ششم شبکه می‌توانند وارد جریان اصلی کاربری شوند. کاربردهای صنعتی این فناوری نیز شناسایی مشکلات مربوط به سنسورها از راه دور است. یک کاربر می‌تواند با کنترل یک ربات به صورت فیزیکی در یک سایت دور از دسترس حرکت کند، به طوری که ربات به جای کاربر در همان فضا حرکت کند. این مسئله در حقیقت از طریق ایجاد ارتباط در زمان واقعی با یک دوقلوی دیجیتال واقع در سایت دور از دسترس انجام می‌شود. 
ماشین‌ها روی به روز بیشتر به نیاز به اتصال به یکدیگر خواهند داشت، که تنها از طریق ارتبطات از راه دور امکان پذیر خواهد بود.