ضرورت استفاده از اینترنت اشیاء در سال 2020 بیش از هر زمان دیگری

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۶

اکنون به دوره‌ای رسیده‌ایم که بیش از هر وقت دیگری استفاده از اینترنت اشیاء ضروری به نظر می‌رسد. اینترنت اشیاء حجم قابل توجهی از اطلاعات را ارائه می‌دهد و امکان کنترل از راه دور دستگاه‌ها را تقریباً در تمامی صنایع از درمان گرفته تا کشاورزی فراهم می‌کند. 


اگر در حوزه فناوری اطلاعات کار می‌کنید، احتمالاً اکنون با خیال راحت در خانه خود پناه گرفته‌اید، پشت لپتاپ خود نشسته و به شبکه شرکت متصل شده‌اید. این تغییر کار کردن در محل کار به کار کردن در خانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 
در حال حاضر میلیون‌ها ابزار و اشیا متصل در حال جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات و انجام انواع وظایف و مسئولیت‌ها هستند. اکثر این اشیاء متصل، دستگاه‌های مصرفی از اسپیکرهای هوشمند گرفته تا ساعت‌ها و قفل در هوشمند هستند. باقی آن‌ها در خدمت کسب و کارهای مختلف هستند؛ به طور مثال میتوان به دستگاه‌های پزشکی، سنسورهای کنترل‌کننده موتور، ربات‌های صنعتی، سیستم های کنترل HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) و بسیار موارد دیگر اشاره کرد. تقریباً تمامی موسسات تجاری در حال حاضر حداقل به یک نوع از دستگاه‌های IoT وابسته هستند. 
این دستگاه‌ها از یک سو سطح دسترسی به شبکه‌های موسسات تجاری را توسعه می‌دهند و از سوی دیگر احتمال آسیب‌پذیری را افزایش می‌دهند. اما در صورت ایجاد امنیت مناسب، سطح بازدهی به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد، با توجه به اینکه دستگاه‌های متصل حجم بالایی از داده‌ها و اطلاعات را انتقال می‌دهند و متخصصین تحزیه و تحلیل به کمک این داده‌ها می‌توانند دیدگاه‌های شفاف‌تری را به دست آورده و به نقل و انتقالات تجاری سرعت دهند. بدیهی است که امکان کنترل دستگاه‌ها از راه دور تا چه اندازه در دوران شیوع COVID-19 از اهمیت برخوردار است و تا چه اندازه به حداقل رساندن تعداد سفرها در این دوران کمک می‌کند. 
امروزه دستگاه‌های اینترنت اشیاء دنیای دیجیتال و مادی را بیش از گذشته به یکدیگر پیوند داده‌اند، باعث افزایش دقت پیش‌بینی‌ها شده‌اند و پیام‌های رویداد محور را بدون دخالت انسان ارسال می‌کنند. 

تجهیز سرتاسر جهان به اینترنت اشیاء 
در حال حاضر، هیچ مثالی بیشتر از دستگاه‌های پزشکی ارزش اینترنت اشیاء را نشان نمی‌دهد. از جمله می‌توان به دستگاه‌های دماسنج متصل اشاره کرد، داده‌های حاصل از این دستگاه‌ها کمک می‌کند تا میزان شیوع احتمالی COVID-19 در یک منطقه را تعیین کرد. اینترنت اشیاء هم‌اکنون نقش مهمی در حوزه پزشکی ایفا می‌کند. 
برخی نتایج نشان می‌دهد ماهیت حیاتی دستگاه‌های پزشکی IoT باعث افزایش تصاعدی امنیت می‌شود. اما گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که ریسک‌های IoT در فناوری‌های عملیاتی بسیار بالا است. زیرا دستگاه‌های IoT به اینترنت متصل می‌شود، آن‌ها دروازه خطرات جدید هستند، خطراتی که تا پیش از این هرگز پیش روی عملیات‌های تولید قرار نگرفته بودند. به همین دلیل شرکت‌ها باید چارچوب‌های وسیع‌تری را برای تأمین، استقرار، امنیت و نظارت بر IoT فراهم کنند تا میزان خطرات به حداقل برسد. 
ریسک‌های امنیتی مربوط به اینترنت اشیاء (IoT) بسیار جدی است، اما اینترنت اشیاء در بسیاری از حوزه‌ها مزایای بیشمار و غیرمنتظره‌ای دارد. به طور مثال دستگاه‌های اینترنت اشیاء در بخش کشاورزی به بهینه‌سازی عملیات‌ها کمک می‌کند. به طور مثال نصب سنسورهای سنجش رطوبت خاک کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز برای تعیین مقدار مناسب آبیاری و حفاظت آب به دست آید و امکان صرفه‌جویی در هزینه‌ها را فراهم می‌کند. 
برای استفاده بهینه از داده‌ها و اطلاعات حاصل از IoT- به ابزارهای تحلیلی مناسب و یک راهکار تجزیه و تحلیل یکپارچه نیاز است. عناصر اصلی این فرایند شامل:
  1.  ایجاد یک سازمان تجزیه و تحلیل مستقل
  2.  ایجاد معماری داده‌های IoT مقیاس‌پذیر
  3.   استقرار سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که به صورت خودکار روی داده‌های IoT عمل می‌کنند
  4.   استفاده از سامانه‌های ابری عمومی برای اندازه‌گیری بازار و کاهش زمان عرضه محصول به بازار می‌شود. 
در رابطه با سامانه‌های ابری باید خاطر نشان کرد که این فناوری نه تنها برای ابزارهای تحلیلی اینترنت اشیاء ضروری هستند، بلکه به نظارت بر اندپوینت‌های اینترنت اشیاء و ایجاد محیطی مناسب برای توسعه کاربردهای اینترنت اشیاء کمک می‌کند. بسیاری از متخصصین مزایای اینترنت اشیاء ابری را تشریح کرده‌اند که از جمله آن می‌توان به اپلیکیشن‌های محاسباتی بدون سرور اشاره کرد که تنها با استفاده از داده‌های IoT، از فرایندهای پرداخت به ازای هر بار استفاده محافظت می‌کند. 
از اشتباهات می‌توان بهترین درس‌ها را آموخت، این مسئله تقریباً در رابطه با تمامی پروژه‌های پیچیده فناوری اطلاعات نیز صادق است.