قدرت فین‌تک در صنعت خدمات مالی

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۵

تکنولوژی با سرعت فراتر از انتظار در حال پیشرفت است و از همین حالا می‌توان نشانه‌های این روند را درتمامی ابعاد زندگی مشاهده کرد. یکی از صنایعی که به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، خدمات مالی است. امروزه شرکت‌های فین‌تک باعث سریع‌تر، بهتر و ارزان‌تر شدن خدمات مالی برای مردم شده‌اند. 


شرکت‌های فین‌تک روش مدیریت پول و به طور کلی امور مالی را به شدت تغییر داده‌اند، به طوری که تنها با چند کلیک ساده می‌توانید کل مسائل مالی خود را مدیریت کنید. در دنیای امروز استارتاپ‌های بیشماری در سرتاسر جهان در زمینه امور مالی فعالیت می‌کنند تا تجربه بهتر و با ارزش‌تری برای مشتریان خلق کنند. اینکه شرکت‌های فین‌تک چگونه به مشتریان خود در زمینه خدمات مالی کمک می‌کنند موضوع اصلی مورد بحث در این مطلب است. 

چگونه شرکت‌های فین‌تک به مشتریان خدمات‌رسانی می‌کنند
مشتریان که می‌توانند شرکت‌ها، کسب و کارها و افراد عادی باشند قلب خدمات مالی به شمار می‌روند، به همین دلیل شرکت‌های فین‌تک (فناوری مالی) محور اصلی تمرکز خود را مشتریان قرار داده‌اند. با ارائه خدمات سریع‌تر، کارآمدتر و ارزان‌تر به مشتریان، روز به روز سهم بیشتری از بازار خدمات مالی را به خود اختصاص می‌دهند. 
امروزه از پرداخت‌های بین‌المللی و مدیریت ثروت گرفته تا اعطای وام و تأمین مالی جمعی، تقریباً تمامی مسائل مالی را می‌توان به کمک فین‌تک انجام داد. از خدمات جالب شرکت‌های فین‌تک، خدمات انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر است. با این نوع خدمات، دنیا روز به روز بیشتر به یک دهکده جهانی تبدیل می‌شود که تمامی مردم در سرتاسر جهان امکان ارتباط با یکدیگر را پیدا می‌کنند. 
یکی از خدماتی که به تازگی در بسیاری از نقاط جهان طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است، خدمات سرمایه‌گذاری یا اعطای وام است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، شرکت‌های فین‌تک با ایجاد پلتفرمی مناسب امکان سرمایه‌گذاری و اعطای وام را فراهم آورده‌اند. 
بدین ترتیب مشتری چه یک کسب و کار کوچک باشد چه یک فرد عادی باشد، می‌تواند از خانه و بدون فرایندهای پیچیده و طولانی بانک‌ها، درخواست وام کند. یا اقدام به جذب سرمایه‌گذار برای کسب و کار نوین خود کند. یا اینکه از طریق اپ‌های مخصوص، مشاوره مالی برای پیشرفت کاسب و کار خود بگیرند. به عبارت بهتر شرکت‌های فین‌تک در کنار ارائه خدمات مالی متنوع به مشتریان و متعاقباً افزایش درآمد برای خود، از کسب و کارها پشتیبانی می‌کنند و در نتیجه منجر به رشد اقتصادی شود. 
شرکت‌های فین‌تک با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها تلاش می‌کنند تا خدمات را سریع‌تر و راحت‌تر در اختیار مشتریان قرار دهند. آن‌ها به سرعت نسبت به نظرات و بازخوردها واکنش نشان می‌دهند و از نوآوری‌ها برای بهبود خدمات خود استفاده می‌کنند. در حقیقت مشتریان هر بار تجربه بهتری در اثر استفاده از خدمات مالی خواهند داشت. 
تحقیقات نشان می‌دهد حدود دو سوم از مردم جهان برای انجام خدمات مالی خود از شرکت‌های فناوری مالی یا فین‌تک استفاده می‌کنند. مدل‌های جدید ارائه خدمات مالی جای خدمات بانکداری سنتی را گرفته است و در آینده نیز تعداد کاربران فین‌تک بیشتر هم خواهد شد. شاید شرکت‌های فین‌تک رهبران بازار خدمات مالی نباشند، اما سهم آن‌ها در این بازار به نحوی روز افزون رو به رشد است. چهره دنیای خدمات مالی در حال تغییر است و این تغییر به نفع مشتریان است. پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک مردم بیش از نیمی از امور مالی خود را تنها از طریق شرکت‌های فین‌تک انجام دهند. 

پرداخت بهتر و سریع‌تر با فین‌تک 
از زمان ورود فین‌تک به عرصه صنعت مالی، بسیاری از کارآفرینان تلاش کرده‌اند به کمک نوآوری انجام پرداخت و انتقال پول را امن‌تر، راحت‌تر و کارآمدتر سازند. فین‌تک باعث تعاملات سازنده بین شرکت‌ها و مشتریان نیز شده است و در نتیجه یک فرایند برد- برد برای شرکت‌ها و مشتریان به شمار می‌رود. 
طی یک تا دو سال اخیر شرکت‌ها و استارتاپ‌های بسیاری به این حوزه وارد شده‌اند و به موجب رقابت مناسبی که ایجاد شده است، مشتریان تجربه بهتری در خدمات پرداخت و به طور کلی امور مالی خود به‌دست آورده‌اند. بر خلاف سایر صنایع، صنعت پرداخت برای موفقیت باید همگام با سرعت پیشرفت تکنولوژی حرکت کند. 
با ورود شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و تغییرات سریع تکنولوژی، چشم‌انداز صنعت پرداخت به نحوی چشمگیر تغییر کرده است. بانک‌ها نیز سعی می‌کنند در این عرصه از رقبا عقب نمانند و از نوآوری‌های پرداخت استفاده کنند. فین‌تک باعث تغییر و تحولی شگرف در صنعت پرداخت و بانکداری شده است. 
در فرایند پرداخت، کاربرانی که دریافت‌کننده هستند انتظار دارند وجه مربوطه را سریعاً دریافت کنند و در مقابل ارسال‌کنندگان انتظار دارند امور مربوط به نسویه حساب برای آن‌ها سریعاً انجام شود. در حقیقت مشتری توقع دارد خدمات مالی در زمان واقعی و فوری انجام شود، خدماتی که امروزه شرکت‌های فین‌تک به راحتی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. به کمک فین‌تک فرایند پرداخت به صورت یکپارچه، سریع، کارآمد در زمان واقعی، بدون اشتباه و با هزینه کمتر انجام می‌شود. 
مردمان هزاره جدید انتظارات متفاوتی نسبت به نسل‌های قبلی دارند. در فرهنگ مدرن و امروزی مردم به خدمات فوری نیاز دارند. به همین دلیل نسل جدید پرداخت به مدد شرکت‌های فین‌تک فراهم شده است. اکنون مشتریان در هر گوشه از دنیا که باشند با استفاده از فین‌تک و از طریق گوشی‌های هوشمند خود می‌توانند از خدمات پرداخت آنلاین در زمان واقعی بهره‌مند شوند. پلتفرم‌های پرداخت سریع‌تر و ارزان‌تر از بانکداری سنتی هستند و مشتریان به طور مستقیم از طریق گوشی‌های هوشمند خود به سامانه‌های پرداخت دسترسی خواهند داشت. 

فین‌تک راهکاری امن 
مادامی که پول در انجام معملات و داد و ستدها استفاده می‌شود، همیشه افرادی هستند که به دنبال سرقت این پول باشند. همین مسئله باعث روی کار آمدن خدمات اینترنتی و آنلاین شده است. اما خوب اینترنت و فضای مجازی هم خطرات خاص خود را دارد و گاهاً از بانکداری سنتی هم خطرناک‌تر می‌شود. با این حال امروزه بسیاری از مردم به دلیل راحتی خدمات آنلاین ترجیح می‌دهند از راهکارهای نوین استفاده کنند. لذا شرکت‌های فین‌تک با در نظر گرفتن وابستگی و استفاده بیش از حد مردم از اینترنت برای انجام تراکنش‌های مالی خود فضای امن‌تری را به وجود آورده‌اند. 
امنیت فرایندهای نقل و انتقال پول از مهمترین مزایای فین‌تک است. شرکت‌هایی که خدمات درگاه پرداخت اینترنتی یا پایانه فروش ارائه می‌دهند از بالاترین امکانات امنیتی برای حفظ ایمنی اطلاعات مشتریان در برابر حملات بدافزارها استفاده می‌کنند. به کمک اپ‌های جدید فین‌تک به راحتی و با ایمنی می توانید مسائل مالی خود را مدیریت کنید. 

ردیابی فرایندها و دسترسی به اطلاعات مالی
ردیابی پرداختی‌ها از دو جنبه برای مشتریان مهم است: 1) مطمئن می‌شوند وجه مورد نظر برای گیرنده ارسال شده است؛ 2) متوجه می‌شوند چقدر هزینه کرده‌اند. جنبه دوم برای بسیاری از افراد بسیار مهم است و با استفاده از اطلاعات مالی خود می‌توانند در آینده تصمیمات مالی بهتری اتخاذ کنند. تکنولوژی فین‌تک امکان دسترسی بیشتر و آسان‌تر به اطلاعات مالی، اپ‌های بودجه‌بندی و ردیابی تراکنش‌های مالی را به کاربران خود می‌دهد. 
دسترسی بیشتر به اطلاعات مالی به شرکت‌ها نیز کمک می‌کند از گزینه‌های پیش روی خود به طور مثال برای اخذ وام یا جذب سرمایه‌گذار مطلع شوند، امور بیمه را انجام دهند، تراکنش‌های مالی را انجام داده و پیگیری کنند. فین‌تک نه تنها به افراد عادی کمک می‌کند با سرعت بیشتری کارهای خود را انجام دهند، به شرکت‌ها نیز کمک می‌کنند راندمان و درآمدزایی خود را افزایش دهند. 

در مجموع 
اگرچه در دنیای مالی، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی، بانک‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت و بیشمار نهادها و موسسات مالی و اعتباری دیگر حضور دارند. و همواره تلاش می‌کنند خدمات بهتر و کارآمدتری به مشتریان و کاربران خود ارائه دهند. اما هیچ کدام از آن‌ها از قدرت و نفوذ شرکت‌های فین‌تک در بین جوامع مختلف برخوردار نیستند. 
فین‌تک دنیای جدیدی از فرصت‌ها را پیش روی کسب و کارهای کوچک قرار داده است. امروزه استارتاپ‌های فین‌تک با ارائه خدمات مطلوب و کارآمد به تعداد زیادی از مردم در کل کشور خدمات‌رسانی می‌کنند و تقریباً نبض بازار خدمات مالی را بدست گرفته‌اند. با دست کم گرفتن قدرت فین‌‌تک، فرصت‌های پیش روی خود را از دست می‌دهید. 
شرکت‌های فین‌تک به افراد دسترسی بهتر به اطلاعات و گزارش‌های مالی، امکان ردیابی تراکنش‌ها، پرداخت آسان و امن، جذب سرمایه‌گذار یا امکان سرمایه‌گذاری و ده‌ها خدمات دیگر را ارائه می‌دهند. به علاوه این خدمات روز به روز بهتر و کارآمدتر از قبل می‌شوند. در نهایت مشتریان به کمک این عوامل می‌توانند تصمیمات منطقی‌تر و آگاهانه‌تری برای مسائل مالی خود بگیرند. 
با ظهور فین‌تک در صنعت خدمات مالی، دیگر نیازی نیست برای انتقال وجه به بانک مراجعه کنید، تنها با چند کلیک ساده و با پرداخت بهایی بسیار ناچیز و گاهاً رایگان می‌توانید این کار را در مدت زمان کوتاه، به راحتی و با ایمنی بالا انجام دهید. این امکانات باعث شده تکنولوژی فین‌تک یا فناوری مالی بیش از هر زمان دیگری توسط افراد عادی و شرکت‌ها استفاده شود.