قوانین پیامک که هر کسب و کاری باید بداند

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۱۹

بازاریابی پیامکی از جمله روش‌هایی است که امکان ارتباط مستقیم با مشتری را فراهم می‌کند و اجرای آن بسیار راحت و مقرون به صرفه است. اما اگر قوانین و مقررات همین روش ساده را رعایت نکنید، نه تنها متحمل جریمه و مجازات خواهید شد، بلکه اعتبار و مشتریان خود را نیز از دست خواهید داد. 

برای بهره‌مندی از مزایای این استراتژی بازاریابی بهتر است قوانین و مقررات مربوط به پیامک را به دقت مطالعه کنید و سپس کمپین بازاریابی خود را شروع کنید. این کار به حفظ کسب و کارتان و در نهایت مشتریان‌تان کمک خواهد کرد. 

 • اهمیت قوانین بازاریابی پیامکی 
بازاریابی پیامکی بهترین راه برای ارائه تخفیف‌ها و پیشنهادهای استثنایی به مشتریان است. البته تمامی کسب و کارها در زمان تعامل با مشتریان به فکر مشتری یا آسایش ایشان نیستند و تنها به فکر درآمد بیشتر هستند،
در صورتی که کسب و کارها درک صحیحی از پروتکل‌ها و قوانین نداشته باشند، ممکن است بدون کسب اجازه اقدام به ارسال پیامک کنند و در نهایت با مشکل مواجه شوند. یا با ارسال انبوه اطلاعات بی‌‌ربط و بی‌محتوا یا پیام‌های تبلیغاتی بدون اجازه باعث آزار و اذیت مخاطبین شوند. 
همچنین برخی شرکت‌ها تنها خواهان جمع‌آوری اطلاعات برای اهداف دیگر هستند و هیچ علاقه‌ای به ارتباط با مشتری یا ارائه پیشنهادی با ارزش به مشتریان نیستند. 
به جهت حفاظت از اطلاعات شخصی مشتریان، شرکت مخابرات و ارتباطات رادیویی قوانینی را تعیین کرده است و شرکت‌ها باید قوانین تعیین شده و مسائل اخلاقی را در زمان ارسال پیامک رعایت کنند. سازمان‌های مقرراتی همواره بر پیامک‌ها نظارت دارند و مطابقت آن با قوانین را بررسی می‌کنند. 
بر این اساس شرکت‌ها قبل از اجرای کمپین‌های پیامکی و ارسال آن برای مخاطبین باید از مطابقت محتوای پیامکی و نحوه ارسال آن با قوانین تعیین شده را اطمینان حاصل کنند. کسب و کارهایی که قوانین را نقض کنند متحمل جریمه و مجازات خواهند شد. 

 • برخی از قوانین ارسال پیامک در ایران 
هنگامی که از سامانه خدمات کوتاه استفاده می‌کنید به معنی پذیرفتن تمامی قوانین تعیین شده است. توجه داشته باشید که پیامک‌های ارسالی تحت کنترل سیستم مانیتورینگ است. 

 • پیامک‌ها باید کاملاً مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد 
 • حاوی محتوای شوخی، دروغ، اخاذی، جعلی یا توهین نباشد 
 • نام و عنوان فرستنده کاملاً مشخص باشد 
 • مغایر با اصول و مبانی کشور نباشد 
 • بدون مجوز از سازمان‌های مربوطه نباشد 
 • پیامک‌های تبلیغاتی نباید پس از ساعت 21 ارسال شود و عدم رعایت این نکته ممکن است باعث بسته شدن پنل کاربری شما شود 
 • قبل از ارسال پیامک انبوه از فیلتر نبودن آن توسط مخابرات اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت مسئولیت آن برعهده شما است 
 • پیامک مطبق با اصول و قوانین سامانه مورد استفاده باشد 
قوانین حفاظت از داده ها
این قوانین مربوط به داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران است و هر کسب و کاری را ملزم به احترام به این قوانین می‌کند. کسب و کارها باید اصول زیر را رعایت کنند: 

 1. رضایت مخاطبین را کسب کنید 
 2. هر گونه نقض امنیت و حریم خصوصی مشتریان باید سریعاً گزارش داده شود
 3. امکان دسترسی به اطلاعات شخصی را به مشتریان بدهید
 4. امکان لغو اشتراک را به کاربران بدهید 
 5. اقدامات لازم برای حفاظت از اطلاعات را انجام دهید 
قوانین حفاظ از داده‌ها برای تمامی انواع پیامک تجاری و تبلیغاتی قابل اجرا است. عدم رعایت آن‌ها به فعالیت‌های بازاریابی یک سازمان یا شرکت صدمه می‌زند. 
قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت ارائه‌دهنده خدمات پیامکی را مطالعه کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد ضمن اطلاع از آخرین تعرفه و قوانین تصویب شده، از هر گونه نقض مقررات جلوگیری کنید. 
هر چه تکنولوژی پیشرفت می‌کند فرصت‌های جدید پیش روی شرکت‌ها قرار می‌گیرد و فضا برای سوء استفاده از اطلاعات مشتریان نیز فراهم می‌شود. این قوانین برای حفاظت از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی مشتریان تعیین شده است. 

چگونه می‌توان از بازاریابی پیامکی به صورت قانونی استفاده کرد؟ 
با توجه انبوه مقرراتی که برای سامانه پیام کوتاه (پیامک یا اس.ام.اس) تعیین شده است، این راهکار بازاریابی یکی از قانون‌مندترین روش‌ها است. کسب و کارها باید کاملاً محتاطانه و مطابق با قوانین و مقررات عمل کنند تا از مزایای بازاریابی پیامکی بهره‌مند شوند. این نکات را رعایت کنید تا کمپین پیامکی موفق و مطابق با قانون داشته باشید: 

رضایت مخاطب را کسب کنید 
اخذ رضایت مخاطب مهمترین اصل مطابقت قانونی است. چه از طریق کدهای کوتاه، چه از طریق فرم کتبی یا آنلاین باید رضایت واضح، شفاف و کامل مخاطب برای دریافت پیامک اخذ شود. به علاوه شما نمی‌توانید از مشتریان بخواهید از خدمات شما استفاده کنند یا محصولات شما را خریداری کنند بدون اینکه رضایت آن‌ها را در اختیار داشته باشید. 

ثبت‌نام را تأیید کنید 
به محض اعلام رضایت و ثبت‌نام مشترکین در کمپین پیامکی شما، تأیید آن را برای مشترکین ارسال کنید. از طریق طریق می‌توانید اثبات کنید که مشترک شخصاً رضایت خود برای دریافت پیامک را اعلام کرده است. پیامک تأیید ثبت‌نام باید حاوی اطلاعات اختصاصی مربوط به مشتری باشد که برای دریافت پیامک ثبت‌نام کرده است به طور مثال: 

 • اطلاعات نشان‌دهنده ثبت‌نام موفق مخاطب باشد 
 • هدف کمپین را نشان دهد 
 • هویت سازمان یا شرکت را نشان دهد 
 • تا حد امکان تعداد پیامک‌های ارسالی مشخص باشد 
 • اطلاعات مربوط به لغو اشتراک ارائه شده باشد 
 • شرایط و ضوابط مربوط به حریم خصوصی سازمان ارائه شود  
به علاوه اگر نگران این هستید که مخاطبین تمایلی به مطالعه این حجم از اطلاعات نداشته باشند می‌توانید با ارسال لینک مربوط به حریم خصوصی سازمان خود، صفحه پرسش و پاسخ متداول، یا بخش پشتیبانی از خدمات، مخاطب را مستقیم به سمت اطلاعات مورد نیاز هدایت کنید. 
فراموش نکنید که مقررات و قوانین پیامک برای حمایت و حفاظت از مشتریان تعیین شده‌اند. مشتریان حق دارند بدانند که در چه نوع کسب و کاری عضو می‌شوند، اطلاعات شخصی و شماره تلفن همراه خود را در اختیار چه کسب و کاری قرار می‌دهند و از احترام، حفاظت و مراقبت لازم برخوردار خواهند شد. مادامی که کسب و کار شما از خط قرمزها رد نشود، همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت و شما به موفقیت مد نظرتان دست خواهید یافت.