مدیریت ترافیک و وسایل نقلیه هوشمند

تاریخ انتشار: جمعه ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

افزایش روز افزون وسایل نقلیه در خیابان‌ها منجر به ازدحام و تراکم بالای ترافیک می‌شود، همین مسئله متعاقباً بر سطح زندگی عادی مردم نیز تأثیر می‌گذارد. یک سیستم هوشمند مدیریت ترافیک از یک طرف اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از طرف دیگر باعث ایمن‌تر شدن خیابان‌ها، هماهنگی بیشتر در کنترل جریان ترافیک و استفاده بهتر و هوشمندانه‌تر از شبکه‌های حمل و نقل می‌شود.

در سال‌های اخیر وسایل نقلیه هوشمند نیز به سطح خیابان‌ها اضافه شده‌اند و همین مسئله روند مدیریت ترافیک را پیچیده‌تر کرده است. درست است که وسایل نقلیه هوشمند موجب راحت‌تر شدن رانندگی و افزایش ایمنی در خیابان‌ها می‌شود و خسارات و تصادفات را کاهش می‌دهد؛ اما برای مدیریت ترافیک در دنیای امروز و با در نظر گرفتن حضور گسترده تکنولوژی مدرن در خیابان‌ها به رویکردی مناسب نیاز داریم. برای آشنایی با بهترین رویکرد مدیریت ترافیک با توجه به حضور وسایل نقلیه هوشمند در خیابان‌ها در ادامه با ما باشید. 

مدیریت و ترافیک 
از ایام قدیم تا به حال مدیریت ترافیک همواره با رویکرد بالا به پایین سامان‌دهی شده است، اما با ورود وسایل نقلیه هوشمند، جاده‌ها روز به روز هوشمندتر خواهند شد و اکنون زمان آن رسیده است که از رویکرد پایین به بالا برای مدیریت ترافیک استفاده کرد. پروژه‌های بسیاری در حال تحقیق بر روی این مسئله هستند و امکان پذیری این جریان در دست تحقیق است. 
پیچیدگی ترافیک باعث شده به مدیریت قوی‌تر نیاز داشته باشیم. همان طور که برای سدسازی و تنظیم جریان آب از سیستم‌های تخصصی و پیشرفته استفاده می‌کنیم، جریان ترافیک نیز باید با استفاده از سیستم‌های تخصصی کنترل شود. مدیریت ترافیک همواره با رویکرد بالا به پایین سازمان‌دهی می‌شود، اما با توجه به توسعه تکنولوژی‌ها در صنعت خودرو، این رویکرد باید مورد ارزیابی قرار گیرد. 
در عوض تداوم این روند شاید بهتر باشد که رویکرد پایین به بالا برای مدیریت ترافیک مورد بررسی قرار گیرد. اما قبل از هر چیز لازم است با این این دو نوع مدیریت بیشتر آشنا شویم. در دنیای مدرن امروز دو نوع مدیریت با ویژگی‌ها و مشخصه‌های خاص خود وجود دارد: 

  1. مدیریت بالا به پایین است- این نوع مدیریت از یک دیدگاه قدرتمند به طور معمول متعلق به موسس شرکت یا صاحب کسب و کار شروع می‌شود. این دیدگاه توسط رهبران ارشد اجرا و سازمان‌دهی می‌شود. کارمندان از این دیدگاه حمایت کرده و از آن تبعیت می‌کنند و خود را با آن سازگار می‌کنند. 
  2. مدیریت پایین به بالا- این نوع مدیریت از سوی کارمندن شروع می‌شود، کارآفرینان آن را تقویت می‌کنند و رهبران ارشد با تأکید بر توانمندی‌ها و خلاقیت‌ها از دیدگاه کارمندان حمایت می‌کنند.

رویکرد مدیریتی از پایین به بالا چندان غیرعادی نیست، به ویژه اکنون که وسایل نقلیه روز به روز هوشمندتر می شوند و گوشی های هوشمند اطلاعات بیشتری را در هر زمان و در هر مکان در اختیار کاربران قرار میدهند. این رویکرد کاربران خیابان‌ها، در واقع هر فردی که از وسیله نقلیه استفاده می‌کند، را ترغیب به مشارکت در مدیریت ترافیک می‌کند. افراد به بخشی از یک گروه بزرگ تبدیل می‌شوند که برای بهبود و بهینه‌سازی شبکه ترافیک تلاش می‌کنند با این باور که «هر آنچه برای همه جامعه مناسب است، برای من هم مناسب است». 
در رویکرد مدرن مدیریت پایین به بالا، افراد به خاطر حفظ جان و مال خود، مسئولیت رفتارهایشان را می‌پذیرند، ضمن اینکه امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی و فرایندهای تصمیم‌گیری را فراهم می‌کند. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به مدیریت ترافیک با رویکرد پایین به بالا خواهیم داشت. 

تجهیزات هوشمند در مدیریت ترافیک 
وسایل نقلیه به نحوی روز افزون مجهز به سیستم‌های پیشرفته کمک راننده و سیستم‌های اطلاعاتی ترافیک و مکان یابی می‌شوند. سیستم‌های پیشرفته کمک راننده، از حجم بالایی از داده‌های یک مجموعه سنسور برای ساخت تصویری پویا از محیط پیرامون وسیله نقلیه استفاده می‌کند؛ از جمله این سیستم‌ها می‌توان به رادار، دوربین، لیدار ، فراصوت  و جی پی اس اشاره کرد. در مراحل بعدی، به تصویر ساخته شده مدت زمان چراغ‌های راهنمایی و رانندگی تقاطع‌های مختلف، توصیه‌های سرعت در هر جاده یا اطلاعاتی درباره کارهای ساخت و ساز در خیابان‌ها و برخی موارد دیگر اضافه می‌شود. از این اطلاعات که از وسایل نقلیه بدست می‌آید، برای ایجاد تصویری شفاف از موقعیت خود وسیله نقلیه در خیابان نیز استفاده می‌شود. از طرفی می‌توان این اطلاعات را به وسایل نقلیه حاضر در مسیر مقابل نیز انتقال داد. 
مدیریت ترافیک با رویکرد بالا به پایین به ویژه برای بزرگراه‌های و آزادراه‌های بین شهری مناسب است. در این مسیرها که به ویژه برای حمل و نقل باری و مسافری استفاده می‌شود، اغلب به دلیل سطوح شیب دار و پر پیچ و خم و ترافیک انبوه در جاده‌های اصلی، موقعیت‌های خطرناکی ایجاد می‌شود. وجود کامیون‌ها و اتوبوس‌ها در جاده، خودروهای سواری را وادار به تغییر لاین ناگهانی و ترمز کردن غیر ضروری می‌کند که خطراتی را به همراه می‌آورد. 
با لینک کردن اطلاعات حاصل از جاده به یک برنامه مکان یابی می‌توان به خوبی رانندگان را هدایت کرد تا انتخاب‌های بهتری در زمان رانندگی داشته باشند. رانندگان با استفاده از اطلاعات مربوط به ترافیک و سرعت مورد نیاز در هر لاین می‌توانند برای مسیر رانندگی خود برنامه‌ریزی کرده و تا حدی خطرات را پیش بینی کنند. 
نصب سیستم‌های پیشرفته روی وسایل نقلیه امکان گردآوری اطلاعات را در زمان واقعی می‌دهد. رانندگان به سیستم‌هایی نیاز دارند که قابل اعتماد باشد و بدون هر گونه خطا چندین سال کار کند، ضمن اینکه مقرون به صرفه هم باشد. صنعت خودروسازی امروزه به دنبال روش‌هایی است که سیستم‌های پیشرفته کمک راننده را به طریقی قابل اعتمادتر و مقرون به صرفه‌تر به مشتریان عرضه کند. 

کنترل ترافیک در آینده 
بسیاری از شرکت‌ها بر روی پلتفرم‌هایی با طراحی کارآمد و کاملاً پیشرفته برای مدیریت هوشمندانه ترافیک کار می‌کنند. پلتفرم‌هایی که بتوان با به روز رسانی اطلاعات و افزودن کاربردهای پیشرفته در آینده هم از آن‌ها استفاده کرد. بهره‌مندی از برنامه‌ها و پلتفرم‌های کاربردی جدید و تخصصی در کنار استفاده از راهکارهای هوشمند به تجزیه و تحلیل ترافیک و کنترل بهینه‌تر آن کمک خواهد کرد