مدیریت ناوگان یا Fleet management

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۵

راهکاری نوین برای کنترل و نظارت بر ناوگان حمل و نقل
با افزایش جمعیت شهرها و لزوم مکانیزه کردن فرآیندها و استفاده از راهکارهایی نوین همچون مدیریت ناوگان (Fleet management) جهت نظارت بر ناوگان حمل و نقل درون‌ شهری، برون شهری و بین‌المللی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. با رشد و توسعه‌ی ناوگان، نظارت و کنترل بر حمل‌ و نقل به‌صورت سنتی امکان‌پذیر نبوده و باید تدابیر جدیدی درنظر گرفت.
هر روز تعداد بیشتری خودرو به ناوگان شهری و وسایل نقلیه‌ی بیشتری به ناوگان‌ برون شهری و بین‌المللی اضافه می‌شود. بدون استفاده از ابزارهای مناسب و کمک گرفتن از آخرین فناوری‌های روز دنیا، امکان مدیریت بر چنین سیستمی کار ساده‌ای نخواهد بود.
 

 
سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری در تمامی استان‌های سراسر کشور، نیازمند سیستمی نظارتی و کنترلی هستند که بتواند مدیریت ناوگان را برعهده بگیرد. هرچقدر سیستم نظارت و کنترل ناوگان از دقت بالاتری برخوردار باشد، شرکت‌ها و سازمان‌ها بهتر می‌توانند بر سیستم حمل‌ونقل خود مدیریت داشته باشند.
مدیریت ناوگان مزایای قابل‌توجهی دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی و توضیح آنها بپردازیم. در سیستم مدیریت ناوگان همه چیز تحت کنترل قرار دارد و به‌همین دلیل چنین سیستم‌هایی می‌توانند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر بهره‌وری مناسب شرکت‌ها و سازمان‌ها باشند.
فعالیت‌های مربوط به سیستم مدیریت ناوگان بسیار گسترده هستند که برخی از آنها عبارتند از:
•    تله ماتیک (telematic)
•    نگهداری وسایل نقلیه (vehicle maintenance)
•    ردیابی خودرو (vehicle tracking)
•    تشخیص و شناسایی مشکلات (diagnostics)
•    مدیریت سوخت (fuel management)
•    مدیریت بر رانندگان ناوگان (fleet drivers)
•    برنامه ریزی مناسب برای حرکت وسایل نقلیه
•    افزایش بهره‌وری
•    کاهش هزینه‌ها
•    ...
شرکت‌هایی که در زمینه ارائه‌ی خدمات سامانه‌های مدیریت ناوگان فعالیت می‌کنند، معمولا برای افزایش بهره وری ناوگان و کمک به کاهش هزینه‌های عملیاتی از راهکارهای مختلفی از جمله استفاده از نرم افزار مدیریت ناوگان استفاده می‌‌کنند.

مدیریت ناوگان، راهکاری نوین برای کنترل و نظارت بر عملکرد وسایل نقلیه فراهم می‌کند. این فرآیند در کنار مجموعه‌ی کاملی از سخت‌افزار و نرم ‌افزار قابلیت پیاده‌سازی دارد. 
مدیریت ناوگان
مدیریت ناوگان شامل وسایل نقلیه‌ی ذیل می‌شود:
-    وسایل نقلیه‌ی موتوری تجاری مانند خودرو، وانت، کامیون، وسایل نقلیه‌ی ویژه مانند ماشین آلات ساختمانی متحرک، لیفتراک و تریلر
-    وسایل نقلیه‌ای که با اهداف خاصی تردد می‌کنند.
-    هواپیما و هلیکوپترها
-    کشتی
-    وسایل نقلیه‌ی ریلی
در مدیریت ناوگان، طیف وسیعی از فعالیت‌ها به انجام می‌رسد. برخی شرکت‌‌ها خدمات بیشتری در حوزه‌ی مدیریت ناوگان ارائه می‌دهند که شامل لیزینگ و تأمین اعتبار برای خرید وسیله‌ی نقلیه، تعمیر و نگهداری، صدور مجوزهای لازم، مدیریت بر زنجیره‌ی فعالیت، مدیریت و نظارت بر تصادف‌های احتمالی تله‌ماتیک و ردیابی خورد، نظارت و مدیریت بر راننده، مدیریت سرعت، مدیریت سوخت و ... می‌شود.
در مجموع مدیریت ناوگان سعی دارد با نظارت و کنترل‌های لازم فرآیند حمل و نقل را بهینه‌سازی کرده و علاوه بر کاهش هزینه‌ها به کارایی و موثر بودن سیستم نیز کمک کند.


 


سیستم مدیریت ناوگان چه اهدافی را دنبال می‌‌کند؟
۱. ایمنی راننده و رانندگی ایمن
مهمترین چالش شرکت‌های ارائه‌ دهنده‌ی خدمات حمل و نقل، ایمی راننده‌ خودرو است. گاهی شرکت‌ها به‌راحتی نمی‌توانند رفتارهای خطرآفرین رانندگان را رصد کرده و مورد ارزیابی قرار بدهند. همین مساله باعث می‌شود مشکلاتی برای رانندگان پیش بیاید.
مدیریت ناوگان با روش‌‌های کنترل و نظارت مستمر سعی می‌‌کند راهکارهایی را دراختیار شرکت‌ها قرار دهد تا رانندگان شرکت‌ها با ایمنی بالاتری در مسیرها تردد کنند. استفاده از سیستم‌های دوربین نظارتی، سیستم‌های ردیاب خودرو و سامانه‌های نظارتی می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.
از سوی دیگر، وقتی رانندگان اطلاع دارند که از سوی سیستم مدیریت ناوگان به صورت مستمر، رصد شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، به‌صورت طبیعی از انجام رفتارهای خطرآفرین حین رانندگی خودداری خواهند کرد.

۲. بهبود رفتار راننده
متاسفانه برخی از رانندگان به سلامت و ایمنی خودشان اهمیت چندانی‌ نمی‌دهند و رفتارهایی خطرآفرین در حین رانندگی در پیش می‌گیرند. سیستم مدیریت ناوگان به شکل موثری کمک می‌کند تا رفتارهای خطرآفرین و اشتباه رانندگان اصلاح شود و رانندگانی خاطی به سرعت شناسایی شوند.
۳. برنامه ریزی بهتر برای استفاده از رانندگان
کمبود راننده یکی از مسایل مهمی است که صنعت حمل و نقل با آن به‌صورت جدی مواجه است. سیستم مدیریت ناوگان می‌تواند با ایجاد برنامه‌ی منظم شرایط کاری بهتری را برای رانندگان یک مجموعه ایجاد کند. در سیستم مدیریت ناوگان به آموزش راننده و بهبود شرایط محیط کار اهمیت داده می‌شود و رویکردهایی برای برنامه‌ریزی بهتر جهت استفاده از توانمندی رانندگان درنظر گرفته می‌شود.

۴. ردیابی ناوگان
یکی از اهداف اصلی و مهم سیستم مدیریت ناوگان، ردیابی وسیله‌ی نقلیه است. با کمک سیستم مدیریت ناوگان می‌توان اطلاعات دقیقی از ناوگان به دست آورد. شاید ردیابی ناوگان کار ساده‌ای به‌نظر برسد. وقتی صحبت از تعداد محدودی مثلا ۵ وسیله‌ی نقلیه باشد، ردیابی آنها ساده خواهد بود. ولی وقتی صحبت از ۵۰۰۰ دستگاه باشد، مدیریت ناوگان این تعداد وسیله نقلیه مسایل و چالش‌های خاص خودش را دارد.
معمولا مدیران ناوگان از فناوری GPS و دیگر سیستم‌های ردیابی GPS برای ردیابی خودرو استفاده می‌کنند تا در هر لحظه بتوانند متوجه شوند، وسیله‌ی نقلیه در چه موقعیت مکانی قرار دارد.

۵. كاهش هزینه
مدیریت مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های عکملیاتی و اجرایی از جمله اهدافی است که انتظار می‌رود با استقرار سیستم مدیریت ناوگان محقق شود. با کمک مدیریت ناوگان می‌توان از صرف هزینه‌های اضافی و غیرضروری جلوگیری کرد و همچنین سیستم حمل‌ونقل کارآمدتری دراختیار داشت.
معمولا هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های مربوط به سوخت و نگهداری ناوگان، به مرور زمان افزایش می‌یابند. وقتی برنامه‌ای برای بهینه‌سازی سوخت دراختیار داشته باشیم، می‌توانیم در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و راهکارهای خوبی برای کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری داشته باشیم. 
۶. مدیریت بر ناوگان
زمانی که سیستم مدیریت ناوگان به صورت موثر فعالیت کند، انتظار می‌رود که برنامه‌ی دقیقی از تعداد وسایل نقلیه و نوع آنها مشخص کرده باشد. یعنی سیستم مدیریت ناوگان می‌تواند به‌صورت دقیق معلوم کند در هر زمان، چه تعداد از وسایل نقلیه و از چه نوع وسیله‌ای باید خدماتی را ارائه دهند.
گاهی لازم می‌شود، وسایل نقلیه‌ی جدیدی به سیستم اضافه شود، یا حتی نیاز به تغییر استراتژی‌هایی در کار وجود دارد. مدیریت ناوگان برای هر تغییر یا هر چالشی، برنامه و تدبیری را در پیش می‌گیرد. صلاحیت رانندگان، طول عمر وسیله‌ی نقلیه و حتی زمان‌بندی کارها از جمله فاکتورهای مهمی هستند که در مدیریت ناوگان مورد توجه قرار دارند.

۷. مسیریابی بهینه
مدیریت ناوگان کمک می‌‌کند تا بتوان بهترین و مناسب‌ترین مسیر را برای تردد ناوگان درنظر گرفت. سیستم مدیریت ناوگان از همه‌ی جهات به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک شایانی‌ می‌کند. درنظر بگیرید تعداد بالایی وسیله‌ی نقلیه در بهترین مسیر مورد نظر از مبدا به سمت مقصد حرکت کنند. وقتی در مورد تعداد زیادی وسایل نقلیه صحبت می‌کنیم، مسیریابی بهینه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌شود و به شکل مناسبی می‌تواند در کاهش انرژی و زمان تاثیرگذار باشد.

۸. رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی
متاسفانه برخی رانندگان مقررات راهنمایی و رانندگی را به‌درستی رعایت نمی‌کنند. سیستم مدیریت ناوگان به‌شکل مناسبی در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی تاثیرگذار است.


۹- ردیابی وسایل نقلیه‌ی سرقت شده
به هر دلیلی ممکن است شرایطی پیش بیاید که وسایل نقلیه به سرقت برود. ولی زمانی که آن وسیله‌ی نقلیه در ارتباط با سیستم مدیریت ناوگان باشد، در هر مکانی قابل ردیابی و شناسایی است و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

سیستم مدیریت ناوگان می‌تواند تحولی عظیم در صنعت حمل و نقل ایجاد کند. با چنین رویکردی انتظار می‌رود ضمن کاهش هزینه‌ها، کارایی ناوگان افزایش یافته و شاهد ناوگانی با ایمنی بالاتر و کاراتر باشیم. 
مزایای کلیدی مدیریت ناوگان

درنظر داشته باشید که ناوگان، در حقیقت قلب کسب و کار شما است. مدیریت ناوگان به نحوی مطلوب شاید دشواری‌هایی را داشته باشد، اما برای رشد و ثبات کسب و کار ضروری است. مدیریت ناوگان مزایای بیشماری را برای حفاظت از کسب و کار در برابر نوسانات بازار و هزینه‌های پیش‌بینی نشده ایجاد خواهد کرد. 

در ادامه ۱۰ مزیت کلیدی مورد بررسی قرار می‌گیرد که بدون مدیریت ناوگان امکان بهره‌مندی از چنین مزایایی وجود ندارد:

۱- مدیریت هزینه‌های سوخت، تعمیر و نگهداری
تأمین سوخت و فرایندهای تعمیر و نگهداری ناوگان باید به موقع و در زمان مناسب انجام شوند. با استفاده از سیستم مدیریت ناوگان می‌توانید به نحوی کارآمد نیازهای وسایل نقلیه را به موقع برطرف کرده و اطلاعات دقیقی از نیازهای ناوگان خود داشته باشید.

۲- امکان شناسایی موانع پیش روی ناوگان در زمان واقعی
شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حمل و نقل با اطلاع از موقعیت ناوگان  می‌توانند در زمان واقعی تغییرات مورد نیاز را اِعمال کرده و به اهداف خود دست یابند. چنین داده‌هایی را با استفاده از سیستم مدیریت ناوگان می‌توان بدست آورد.
در حالی که گزارش‌های دوره‌ای تنها می‌توانند یک نگاه آماری از نقاط قوت و موانع عملیاتی- اجرایی را در اختیار شرکت‌ها قرار دهند، یعنی پس از مواجهه با موانع و مشکلات، شرکت‌ها می‌توانند تغییراتی را اِعمال کنند و امکان پیش‌بینی موانع را ندارند.

۳- بهبود امنیت راننده
مدیریت ناوگان مدیریت ناوگان نه تنها برای حفظ سلامت وسایل نقلیه مفید است، بلکه امنیت جانی رانندگان را نیز تضمین می‌کند. وسایل نقلیه‌ای که به خوبی تعمیر و نگهداری نشوند می‌توانند جان رانندگان را در جاده به خطر اندازند. اگر به هشدارهای ایمنی وسایل نقلیه اهمیت دهید، ناوگان شما به خوبی کار خواهند کرد و امنیت رانندگان نیز بهبود خواهد یافت.

۴- بهبود گزارش‌دهی
حتی با نگهداری مناسب از وسایل نقلیه، باید داده‌ها و اطلاعات مناسب در اختیار داشته باشید تا بتوانید تعیین کرده آیا وسایل نقلیه ناوگان شما از عملکرد بهینه برخوردار هستند. گزارش‌دهی در داخل یک شرکت برای بدست آوردن چنین اطلاعاتی کافی نیست. سیستم مدیریت ناوگان برای ردیابی وسایل نقلیه و دریافت این نوع اطلاعات بسیار حیاتی است.

۵- حفظ سلامت و امنیت وسایل نقلیه
وقتی یک خودروی خراب و معیوب نیاز به تعویض قطعات و تعمیرات دارد، چنین وضعیتی تنها یک معنی دارد. معنی آن این است که باید منابع مالی بیشتری برای تجهیزات جدید صرف شود که این هزینه می‌توانست برای سرمایه گذاری و رشد شرکت هزینه شود.
سیستم مدیریت ناوگان به شما این امکان را می‌دهد که یک ابزار نظارت هوشمند را به طور خودکار روی وسایل نقلیه ناوگان خود نصب کنید، بدین طریق قبل از اینکه وسیله نقلیه کاملاً از کار افتاده شود، از مشکلات وسیله نقلیه آگاه خواهید شد.

۶- افزایش طول عمر وسیله نقلیه
سیستم‌های مدیریت ناوگان می‌توانند شاخص‌های مسافت طی شده را در کنار سایر شاخص‌های عملکرد به رانندگان اطلاع دهند. این سیستم تضمین می‌کند وسایل نقلیه به خوبی نگهداری می‌شوند و در نتیجه از عمر طولانی‌تری برخوردار خواهند بود.

۷- نرخ‌های بالاتر حفظ مشتری
پورتال مدیریت ناوگان برای مشتریان نیز همچون رانندگان، وسایل نقلیه و سایر کاربران مزایای بسیاری دارد. با ورود به پورتال مدیریت ناوگان، امکان ردیابی کالاها به نحوی اثربخش و کارآمد وجود دارد.
مشتریان با استفاده از سامانه‌های ردیابی موقعیت مکانی در زمان واقعی می‌توانند موقعیت را به صورت لحظه‌ای ردیابی کنند. در این صورت، به جای اینکه به طور مکرر تماس گرفته تا زمان تقریبی رسیدن کالا یا وسیله نقلیه را متوجه شوند، این موضوع به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. در نهایت هرچه رضایت مشتریان بیشتر شود، احتمال حفظ آن‌ها بیشتر و در نتیجه کسب و کار رونق بیشتری خواهد داشت.


۸- افزایش سطح رضایت راننده
معمولا یکی از اهداف راه اندازی مدیریت ناوگان، کاهش حجم کارهای فیزیکی رانندگان است. راهکارهای مدیریت ناوگان به بهبود راندمان عملکرد رانندگان کمک می‌کند.

۹- جلوگیری از مغایرت در گزارش‌های کاری
با روی کار آمدن راهکارهای نوین مدیریت ناوگان دیگر نیازی به فرم‌های ثبت زمان به صورت کتبی نیست. در واقع دیگر نیازی نیست ساعت کاری بر اساس حدس و گمان ثبت شود، نرم‌افزارها این کار را دقیق‌تر و ساده‌تر انجام می‌دهند و مغایرت‌ها و اختلافات احتمالی به حداقل می‌رسد.

۱۰- کاهش هزینه‌های مربوط به نیروی کار
در سیستم مدیریت ناوگان با استفاده از تکنولوژی GPS به جهت ردیابی ناوگان، هرگز مجبور به حدس و گمان درباره عملکرد راننده و روند انجام کار نخواهید بود. با کمک سیستم مدیریت ناوگان، مدیریت مجموعه در واقع روی صندلی سرنشین وسیله نقلیه قرار گرفته و از همهچیز با خبر است و می‌تواند همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشد.
معمولا مدیران شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حمل و نقل، تمایل ندارند رانندگان ناوگان در خیابان‌ها و مسیرهای تردد وقت کشی ‌کنند. نرم افزار مدیریت ناوگان می‌تواند به مسئولیت‌پذیری بیشتر رانندگان کمک کند. 
 
برای مدیریت بهتر و سودآورتر بر ناوگان، هیچ راهکاری بهتر از سیستم حرفه‌ای مدیریت ناوگان نیست. این سیستم از مزایای بیشماری برخوردار است که در این مقاله به مزایای کلیدی اشاره شد.  

نرم افزار و سخت افزار مدیریت ناوگان 
استقرار سیستم مدیریت ناوگان نیاز به بستر نرم‌افزاری و همچنین سخت‌افزار مناسب است. بخش نرم افزار ناوگون با ردیاب‌های برند تلتونیکا کار می‌کنند. برند تلتونیکا با سابقه‌ی فعالیت 20 ساله، می‌تواند به‌شکل موثری خدمات و سرویس‌های مورد نظر سیستم مدیریت ناوگان را دراختیار مجریان قرار دهد. نرم افزار ناوگون، به‌صورت یکپارچه با سیستم سخت‌افزاری می‌تواند پاسخگوی نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف باشد.
از سوی دیگر، نرم افزار سیستم از حساسیت بالایی برخوردار است و از نظر امنیت داده‌ها کاربران می‌توانند به‌راحتی از خدمات ناوگون استفاده کنند وبی‌شک می‌تواند پاسخگوی نیاز طیف وسیعی از شرکت‌ها و سازمان‌ها باشد. داده‌هایی که از طریق سیستم مدیریت ناوگان جمع‌آوری می‌شوند،ر داده‌هایی حساس و گاهی جزو داده‌‌های محرمانه محسوب می‌شوند. لذا امنیت سامانه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است که ناوگون توانسته از این زاویه، همه‌ی جوانب امر را مورد توجه قرار دهد.