مزایای آموزش مجازی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۱

همان طور که می‌دانید، حضور در یک محیط آموزشی فیزیکی مزایا و معایب خود را دارد. همین مسئله در خصوص حضور در کلاس‌های مجازی نیز صادق است، امروزه آموزش مجازی در بین بسیاری از جوامع شایع شده است و به رفع بسیاری از نواقص محیط آموزشی کمک می‌کند. 

برنامه درسی انعطاف‌پذیر، هزینه مناسب‌تر، آموزش در حین کار و ده‌ها مزایای دیگر آموزش مجازی باعث محبوبیت روز افزون این نوع آموزش شده است. با این حال هنوز هم این روش آموزشی با مخالفت بسیاری از افراد مواجه است، با آگاهی از مزایای آموزش مجازی مطمئناً درک بهتری از این روش آموزشی خواهید داشت. در نتیجه می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا آموزش مجازی برای شما مناسب است و اهداف آموزشی و شغلی شما را تأمین می‌کند. 

مزایای آموزش مجازی 
دوره‌های آنلاین به ویژه دوره‌های دانشگاهی مزایای قابل توجهی برای دانشجویان شاغل دارد. البته این دوره‌ها امروزه در کل سیستم آموزشی اجرا می‌شود و بسیاری از مدارس ابتدایی و دبیرستانی نیز در سرتاسر جهان این سیستم آموزشی را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند. 

  • انعطاف‌پذیری مهمترین مزیت مدارس آنلاین یا آموزش مجازی 
در بین مزایای متنوع آموزش مجازی، کلاس‌های مجازی به ویژه برای افراد شاغل مناسب است. در کلاس‌های سنتی، برنامه‌های درسی طبق برنامه و در زمان مشخصی از روز ارائه می‌شود و افراد شاغل ممکن است در زمان ارائه آموزش، امکان حضور در کلاس را نداشته باشند. اگر مشغول به کار باشید، به سختی می‌توانید دوره‌های آموزشی و دانشگاهی مد نظرتان پس از ساعات کاری پیدا کنید،وقتی در یک کلاس مجازی شرکت می‌کنید، می‌توانید شخصاً درباره زمان دوره تصمیم بگیرید. یعنی هر زمان که برای شما مناسب باشد می‌توانید در این دوره مجازی شرکت کنید. وقتی آزادی عمل در انتخاب زمان داشته باشید، می‌توانید در محیطی آرام‌تر و فارغ از حواس‌پرتی‌ها این دوره را انجام دهید. 
به علاوه با توجه به اینکه زمان کلاس را با اختیار خودتان انتخاب می‌کنید، مدت زمان بیشتری را می‌توانید به حرفه خود بپردازید و با خیال آسوده‌تر وظایف کاری را انجام دهید. حتی مدت زمان کافی دارید که کنار خانواده و دوستان خود باشید. امروزه برای شروع آموزش مجازی و گرفن مدرک مورد نیاز خود، تنها به یک دستگاه دیجیتال و اتصال به اینترنت نیاز دارید.

  • هزینه‌های معقولانه‌تر آموزش آنلاین 
آموزش برای بسیاری از مردم هزینه بالایی دارد، در حالی که دانشجویان از طریق آموزش مجازی می‌توانند در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. آموزش مجازی کمک می‌کند هزینه رفت و آمد به موسسه آموزشی حذف شود، به علاوه از آنجا که نیازی به خروج از محل زندگی یا کار برای حضور در کلاس درس نیست، به مقدار زیادی در زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود. 
هر ساله دانش‌آموزان و دانشجویان باید مبالغ هنگفتی را برای خرید کتاب، لوازم ‌التحریر و به طور کلی لوازم مورد نیاز برای مدرسه یا دانشگاه خریداری کنند، ضمن اینکه هزینه رفت و آمد به مدرسه یا دانشگاه را نیز باید به این مبلغ اضافه کنید. از طرفی بسیاری از دانش‌آموزان در مناطق دور دست و روستاهایی زندگی می‌کنند که قادر به تأمین چنین هزینه‌هایی نیستند. در دوره‌های آموزش مجازی از محتوای آموزشی آنلاین استفاده می‌شود که نیاز به خرید بسیاری از لوازم را می‌تواند به حداقل برساند. در بسیاری از مدارس به ویژه مدارسی که در مناطق محروم قرار دارند، به دانش‌آموزان برای شرکت در کلاس‌های آموزشی کمک‌های مالی می‌شود. 
این امکان نیز وجود دارد که برای خریداری برخی دوره‌های آموزش مجازی تخفیف دریافت کرد. برخی از موسسات آموزشی برای خرید دوره‌های آموزشی شرایط مطلوبی را برای دانشجویان قرار می‌دهند و به طور مثال تخفیف 25 یا حتی 50 درصدی برای محصولات خود ارائه می‌دهند. 

  • دوره‌های متنوع‌تر در آموزش مجازی 
یکی از بارزترین مزایای آموزش مجازی، دوره‌های متنوع در سطوح مختلف آموزشی است. این دوره‌های متنوع، مدارک معتبری هم به دانش آموختگان ارائه می‌دهند. امروزه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای مجازی نیز در بسیاری از دانشگاه‌ها در سرتاسر جهان برگزار می‌شود. 
دانشجو یا دانش‌آموز می‌‌تواند آزادانه دوره مد نظر خود را انتخاب کند، یا همزمان چندین دوره را انتخاب کند. به علاوه یک دانشجوی رشته هنر می‌تواند در دوره کامپیوتر، مدیریت و ده‌ها دوره آنلاین دیگر را شرکت کند و مدارک معتبری را هم دریافت کند. امروزه دانش‌آموزان می‌توانند در دانشگاه‌های مجازی ثبت‌نام کنند و به صورت آنلاین ادامه تحصیل دهد. دوره‌های آنلاین و مجازی بسیار متنوع‌تر از دوره‌های حضوری هستند و بسیاری از محدودیت‌های دوره‌های حضوری همچون کمبود کلاس و استاد را حذف می‌کنند. 
به علاوه حل تکالیف مدرسه یا انجام پروژه‌های دانشگاهی به کمک تکنولوژی باعث می‌شود فرد به سرعت نتیجه عملکرد خود را مشاهده کند، به جای اینکه روزها و هفته‌ها منتظر پاسخ امتحان باشد. در آموزش حضوری، شما می‌توانید در بهترین حالت نکاتی را از صحبت‌های معلم یا استاد یادداشت کند، در حالی که هر زمان که بخواهید می‌توانید یک ویدئو آموزشی را دوباره تماشا کنید. 

  • پیشرفت‌های شغلی به کمک آموزش مجازی 
آموزش‌های مجازی همانند کلاس‌های حضوری امکان پیشرفت در حرفه و استخدام در موقعیت‌های شغلی مناسب را فراهم می‌کند. اما آموزش مجازی فرصت‌های بهتری برای اشتغال و پیشرفت را به وجود می‌آورد. 
از یک طرف وقتی در یک دوره آنلاین شرکت می‌کنید ضمن یادگیری آموزش مربوطه می‌توانید دانش دیجیتال و کامپیوتر و اینترنت خود را نیز افزایش دهید. این دانش در زمان انجام پروژه‌های پیچیده‌تر به شما کمک خواهد کرد و در نتیجه فرصت پیشرفت در محیط کار خود را پیدا خواهید کرد. به علاوه حتی اگر استخدام هم نباشید می‌توانید در رزومه کاری خود این دوره‌ها را ذکر کنید و شغل رویایی خود را به دست آورید. 
اگر یک کارمند ساده هستید، دوره‌های آموزش مجازی به شما کمک می‌کند مدارک معتبر دانشگاهی یا مرتبط با حرفه خود را کسب کنید و مهارت‌های شغلی خود را افزایش دهید. این آموزش‌ها را در هر زمان و مکان می‌توانید دریافت کنید بدون اینکه به کار یا زندگی شما صدمه‌ای وارد شود یا مجبور به مرخصی یا ترک کار باشید. 

  • کلام پایانی برای مزایای آموزش مجازی 
آموزش آنلاین یا مجازی مزایای به شما کمک می‌کند مهارت‌های علمی و شغلی خود را افزایش دهید. دانشجو، دانش‌آموز، هنرجو، کارمند و هر فرد دیگری می‌تواند امروزه به کم آموزش مجازی تحصیل کرده یا مهارت‌های شغلی مناسب‌تری را به دست آورد. این دوره‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و شما می‌توانید زمان آموزش را خودتان انتخاب کنید به جای اینکه در کلاس‌های حضوری اجباری شرکت کنید. به علاوه نیازی به رفت و آمد به محل تحصیل یا ارائه آموزش نیست. وقتی آب و هوا نامساعد باشد، نیازی به نگرانی درباره غیبت در کلاس درس یا کنسل شدن غیر منتظره کلاس وجود ندارد. 
دوره‌های مجازی هزینه مقرون به صرفه‌تری نسبت به دوره‌های حضوری دارند. انتخابات بیشتری برای آموزش وجود دارد. در دوره‌های مجازی شما می‌توانید دوره‌های مورد علاقه خود را به طور همزمان شرکت کنید. به دلیل تداخل با کلاس دیگر یا عدم ارائه با استاد مد نظرتان مجبور به حذف هیچ واحدی نخواهید بود. 
از سرتاسر جهان می‌توانید در دوره‌های آموزش مجازی شرکت کنید. این دوره‌های مجازی امکان بهبود موقعیت شغلی و افزایش توانایی‌ها و مهارت‌ها را به شما می‌دهند. حتی دانش‌آموزان ابتدایی و دبیرستانی نیز می‌توانند از آموزش‌های مجازی بهره‌مند شوند. 
از این دوره‌های مجازی حتی می‌توانید به عنوان دوره‌های کمک آموزشی در کنار دوره‌های حضوری استفاده کنید. آموزش مجازی ریسک عدم شرکت در یک کلاس را حذف می‌کند. به کمک دوره‌های آموزش مجازی امروزه همه افراد می‌توانند از تحصیل بهره‌مند شوند و مهارت‌های حرفه‌ای خود را بهبود بخشند.