مزایای بازاریابی پیامکی

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۰۸


شرکت‌ها امروزه اهداف خود را بیشتر با محوریت مشتریان تعیین می‌کنند، به همین دلیل است که پیامک به یکی از ابزارهای ضروری و تأثیرگذار بازاریابی تبدیل شده است. مزایای بازاریابی از طریق پیامک تقریباً تمامی شرکت‌ها را در آینده به سمت این راهکار سوق می‌دهد. 


در حال حاضر آژانس‌های بازاریابی کمی هستند که پیامک را در مرکز استراتژی خود قرار داده و به شرکت‌های مختلف پیشنهاد می‌دهند، آن‌هایی که مزایای این نوع بازاریابی را نادیده می‌گیرند باید بدانند که از یک طرف ارتباط موثر با مشتری و از طرف دیگر افزایش نرخ بازگشت سرمایه را از دست خواهند داد. 
بسیاری از سازمان‌ها به اشتباه باور دارند که بازاریابی موبایلی نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت در اپلیکیشن‌های مختلف دارد، اجازه ارتباط هدفمند و شخصی را نمی‌دهد و فاقد آنالیز قوی مورد نیاز برای بازگشت سرمایه است. حقیقت این است که دسترسی به ارتباطات موبایلی بسیار ساده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد و دسترسی به مشتریان از طریق تلفن همراه (گوشی‌های هوشمند و غیر هوشمند) تنها با ارسال یک پیامک هدفمند و شخصی امکان‌پذیر است. پیامک به راحتی این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد که با کاربران تلفن همراه ارتباط برقرار کنند و برند خود را به حجم بالایی از مخاطبان معرفی کنند. البته به شرط آنکه حرم خصوصی کاربران نقض نشده و آن‌ها اجازه ارسال پیامک را به شما بدهند. 
در ادامه مهمترین مزایای استفاده از پیامک در راهکار بازاریابی و همچنین ضرورت استفاده از پیامک در ارتباطات و نحوه استفاده از آن به عنوان یک راهکار بازاریابی برای ارتباط با مشتری ارائه شده است. 

  • کانال ارتباط مستقیم و سریع 
پیامک یکی سریع‌ترین روش‌های ارتباطی موجود است، ضمن اینکه نرخ خواندن پیامک ظرف 15 دقیقه از زمان دریافت آن 97 درصد است. در واقع هر پیامک در مدت زمان بسیار کوتاهی و در زمان واقعی خوانده می‌شود. 45 درصد از کمپین‌های پیامکی در بازگشت سرمایه به نحوی موفقیت‌آمیز عمل کرده‌اند، در صورتی که این راهکار به صورت ترکیبی با ایمیل یا سایر رسانه‌های اجتماعی همراه شود، این عدد به 50 درصد می‌رسد. 

  • امکان استفاده از کدهای دستوری کوتاه برای ساده‌سازی پاسخ‌ها و ایجاد پایگاه داده‌ها
با افزودن یک کد کوتاه یا عبارتی کلیدی به آگهی‌های بازرگانی، بیلبوردهای تبلیغاتی یا شکبه‌های اجتماعی سعی کنید مشتریان را ترغیب به ارسال پیامک کنید. این استراتژی کمک می‌کند مشتریان خیلی زود با کد یا عبارت کلیدی برند شما آشنا شوند و در نتیجه احتمال ایجاد ارتباط و پاسخ‌دهی افزایش می‌یابد. 

  • امکان پشتیبانی و ادغام با سایر کانال‌های بازاریابی 
هماهنگی و یکپارچگی تمامی کانال‌های بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است و پیامک نیز از این قائله جدا نیست. پیامک یک کانال ارتباطی است که به تنهایی عملکرد موفقیت‌آمیزی دارد، همچنین قابلیت ارتقا و پشتیبانی از واسطه‌های بازاریابی مانند رسانه‌های اجتماعی و ایمیل را دارد. 
اگرچه پیامک به تنهایی بسیار عالی عمل می‌کند، اما می‌تواند همراه با سایر کانال‌های مشهور بازاریابی عملکرد بهتری در بین مشتریان داشته باشد. به عنوان مثال به کمک پیامک می‌توان به مشتری یادآوری کرد که ایمیلی برای آن‌ها ارسال شده است. در ادامه پیگیری کرد که آیا ایمیل ارسال شده را مطالعه کرده‌اند؟ پیامک کمک می‌کند نرخ باز کردن ایمیل 20 تا 30 درصد افزایش یابد. 

  • شناخت بیشتر از مشتریان 
پیامک یک کانال ارتباطی مطلوب برای اخذ بازخورد از مشتریان است. به کمک نظرسنجی می‌توانید نظرات مشتریان را جمع‌آوری کنید. تحقیقات نشان می‌دهد به طور متوسط 31 درصد از مشتریان از طریق پیامک به نظرسنجی پاسخ می‌دهند و میانگین زمان پاسخ‌دهی کاربران کمی بیشتر از 5 دقیقه برآورد شده است. در واقع در مدت زمان کوتاهی می‌توانید نتایج مطلوبی به‌دست آورده و با مشتریان خود بیشتر آشنا شوید. 

  • افزایش سطح تعامل مشتریان با شرکت
پیامک یک روش مطلوب برای ارتقای سطح تعامل یک برند یا مشتریان در طول چرخه عمر مشتری است. شرکت‌ها باید از در زمان‌های مختلف در محتوای ارسالی تنوع ایجاد کنند، مشتریان برای اطلاعات و اخبار به روز و مربوط به پیشرفت‌های یک برند یا شرکت ارزش بالایی قائل هستند. هرچه محتوای ارسالی از طریق پیامک خلاقانه‌تر باشد نتایج بهتری هم حاصل خواهد شد. البته فراموش نکنید در صورتی که حجم اطلاعات بیشتر است بهتر است از طریق ایمیل ارسال شوند. 
اگرچه برخی شرکت‌ها تصور می‌کنند ارسال پیامک باعث مزاحمت برای مشتری می‌شود، اما مشتریان امرزوه با پیامک‌های شرکتی آشنا هستند، به طور مثال می‌توان به پیامک‌های ارسالی از طرف کلینیک دندان‌پزشکی اشاره کرد که قرار ملاقات با پزشک یا یکی از خدمات جدید کلینیک را معرفی می‌کنند. بدین ترتیب به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار می‌شود و مخاطب نیز متعاقباً در صورت نیاز پاسخ می‌دهد.به علاوه شرکت‌ها می‌توانند برای موارد فوری به طور مثال ارائه پیشنهاد فروش ویژه یا حراج، ارائه کد تخفیف با حتی ارسال پیام تبریک تولد با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنند.  

  • امکان نظارت، پیگیری و بهبود کسب و کار به کمک پاسخ‌های دریافتی
پیگیری بازگشت سرمایه، شناسایی مشتریانی که از طریق پیامک ارتباط برقرار می‌کنند و نظارت بر نرخ‌های تحویل پیامک همگی از طریق خدمات پیام کوتاه امکان‌پذیر است. این مسئله نشان می‌دهد این تصور که پیامک یک کانال غیرقابل پیگیری است یک برداشت اشتباه از پیامک است و اطلاعات بیشتری را در مقایسه با ایمیل در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.به کمک این اطلاعات می‌توانید کمپین‌های پیامکی هدفمندتری را تشکیل دهید و درک بهتری از پایگاه داده‌های این کمپین‌ها نیز به‌دست آورید. پیامک نه تنها به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهبود بازگشت سرمایه کمک می‌کند، بلکه با جمع‌آوری تدریجی اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها مشخص می‌کند کدام مخاطبین بیشتر یا  کمتر به کمپین شما پاسخ خواهد داد.