مزایای خودروهای سواری متصل

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۵


تغییر و تحولات در فناوری‌های دیجیتال بسیاری از صنایع از جمله صنعت حمل و نقل را تحت تأثیر قرار داده است. امروزه انسان‌ها در دنیایی متصل به اینترنت زندگی می‌کنند، دنیایی که تمامی وسایل نقلیه و تجهیزات جدید مطابق با استانداردهای اتصال به اینترنت تولید می‌شوند.

در حال حاضر برآورد شده یک پنجم از وسایل نقلیه موجود متصل به شبکه بی‌سیم یا وایرلس هستند. پیش‌بینی شده تا دو دهه دیگه 75 درصد از وسایل نقلیه در زمان تولید در کارخانه به صورت وسایل نقلیه متصل تولید شوند. فناوری وسایل نقلیه متصل از مزایای متنوع زیست محیطی و ایمنی در بزرگراه‌ها برخوردار هستند.

صنعت خودروسازی به سرعت در حال ادغام با صنعت فناوری ارتباطات و اطلاعات است. فناوری در حال تغییر شکل بخش خودروسازی در سرتاسر جهان است. در آینده حتی ممکن است روی چرخ‌های خودروهای سواری کامپیوتر نصب شود، به همین دلیل نقش‌آفرینان حوزه فناوری بیش از پیش به بخش خودروسازی وارد خواهند شد. 
صد سال اول آغاز به کار صنعت خودروسازی بر نوآوری‌های مهندسی تمرکز داشت. خودروهای سواری روز به روز جذاب‌تر، کم مصرف‌تر، ایمن‌تر و راحت‌تر می‌شوند. 
                          
                                                                                                                                                                                     

فناوری وسایل نقلیه متصل از مزایای متنوع زیست محیطی و ایمنی در بزرگراه‌ها برخوردار هستند


تکنولوژی به صورت روزانه در حال رشد است. تمامی مولفه‌های اصلی وسایل نقلیه متصل مانند سیستم‌های عیب‌یابی، موقعیت‌یابی و سرگرمی اطلاعاتی (Infotainment) به سرعت در حال تغییر هستند. 

عصر جدید تکنولوژی 
در حال حاضر به دوره‌ای رسیده‌ایم که ادغام نوآوری‌های دیجیتالی و مهندسی منجر به ظهور خودروهای متصل خواهد شد، خودروهایی که محیط اطراف خود را درک کرده و با آن تعامل می‌کنند. 
یکی از عناصر مهم در این چرخه رشد، سیستم‌های سرگرمی و اطلاعاتی هستند. زمانی این سیستم‌ها به عنوان لوازم یدکی غیر ضروری برای خودروها در نظر گرفته می‌شدند، سیستم‌های سرگرمی و اطلاعاتی امروزی به سرعت در حال پیشرفت هستند و پلتفرمی برای خلق تجربه‌های شناور (Immersive) به شمار می‌روند. 
رشد سریع هوش مصنوعی و پردازش زبان‌های طبیعی طی یک دهه گذشته و پذیرش بیشتر دستیار مجازی در محصولات الکترونیکی مصرفی نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان ذاتاً موافق استفاده از فناوری‌های شخصی‌سازی شده در همه امور هستند. 
بنابراین عصر آتی برای خودروسازان همراه با شناسایی روش‌های اتصال رانندگان به دنیای بیرون در زمان حمل و نقل است. نه تنها سطح هوشمند بودن خودروها مهم است، بلکه قابل درک بودن نرم‌افزار برای مصرف‌کننده نیز مهم است. مشخصه یک خودروی سواری متصل، دستگاه‌های داخل این خودرو است که به دستگاه‌های دیگر، شبکه‌ها و سامانه‌های خارج از این خودرو همچون سایر خودروهای سواری و زیرساخت‌ها متصل می‌شود. 
موضوع اصلی در حوزه خودروهای متصل مربوط به (1) قدرت اتصالات بی سیم (یا وایرلس) در بین وسایل نقلیه که به عنوان ارتباطات ماشین به ماشین (V2V) شناخته می‌شود؛ (2) وسایل نقلیه و زیرساخت‌ها که به عنوان ارتباطات ماشین با زیرساخت (V2I) شناخته می‌شود؛ و (3) ارتباطات بی سیم یا وایرلس برای پیشگیری از تصادفات است، این موارد می‌توانند به بهبود حمل و نقل و پایداری زیست محیطی کمک ‌کنند. 

تأثیرات و مزایای خودروهای متصل در آینده 

1- مدل‌های برنامه‌ریزی بلند مدت 
فناوری وسایل نقلیه متصل تأثیر عمیقی بر مدل‌های برنامه‌ریزی بلند مدت و مدل‌های مورد استفاده حال حاضر خواهد داشت. این فناوری کمک می‌کند در زمان برنامه‌ریزی دیدگاه وسیع‌تری داشته باشید، در نتیجه مدل‌ها دقیق‌تر خواهند شد و اطلاعات بیشتری برای تصمیم‌گیری فراهم خواهد شد. 
2- طراحی هندسی بزرگراه‌ها 
خیابان‌ها و تقاطع‌های دارای علائم راهنمایی و رانندگی به طور معمول بر اساس رفتار و ویژگی‌های رانندگان انسانی طراحی شده‌اند. رفتار انسان تفاوت قابل توجهی با رفتار وسایل نقلیه بدون راننده دارد. 
بر خلاف انسان‌ها، وسایل نقلیه خودران از سیستم‌های حسگر برای قرار گرفتن در مسیر و ارتباط با سایر وسایل نقلیه و یا زیرساخت‌های حاضر در شبکه استفاده می‌کنند. این امر به بهبود طراحی هندسی بزرگراه‌ها کمک می‌کند. 
3- ظرفیت و عملیات‌های ترافیکی 
یکی از مزایای مهم وسایل نقلیه متصل و وسایل نقلیه خودران، توانایی آنها در افزایش ظرفیت بزرگراه‌ها و ایجاد یک جریان بدون وقفه برای تردد وسایل نقلیه است. وسایل نقلیه خودران می‌توانند با استفاده از رادارها و سایر حسگرهای خود، فاصله ایمنی ثابت با وسیله نقلیه جلویی را حفظ کنند، در نتیجه فاصله بین خودروها در مقایسه با وسایل نقلیه‌ای که توسط انسان هدایت می‌شود کاهش می‌یابد و ظرفیت بزرگراه افزایش خواهد یافت. 
4- ایمنی بزرگراه 
تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از وسایل نقلیه متصل، در کنار فناوری‌های V2V و V2I می‌تواند میزان تصادفات در تمامی انواع وسیله نقلیه (از خودروهای سواری تا وسایل نقلیه سنگین) که در آن راننده صدمه ندیده است را تا 81 درصد کاهش دهد. هنگامی که وسیله نقلیه خطرات اطراف خود را حس کند و با محیط ارتباط برقرار کند، میزان تصادفات بزرگراهی کاهش خواهد یافت. 
5- جابجایی 
روزانه بسیاری از مردم بیشتر وقت خود را در ترافیک سپری می‌کنند. برنامه‌های جابجایی خودروهای متصل به کاربران سیستم و اپراتورهای سیستم کمک می‌کند تا انتخاب‌های هوشمندانه‌‌تری داشته باشند و میزان تأخیرها به حداقل برسد. با در اختیار داشتن اطلاعات و ابزارهای هوشمند می‌تواند عملکرد سیستم حمل و نقل را در زمان واقعی بهبود بخشید. 
6- مزایای زیست محیطی 
آلاینده‌های اصلی انتشارات وسیله نقلیه شامل نیتروز اکسید، سولفور اکسید و مونواکسید کربن است که همگی تأثیر نامساعدی بر سلامتی انسان می‌گذارند. فناوری‌های وسایل نقلیه متصل داده‌های صحیح را در زمان واقعی تولید کرده و رانندگان و مدیران شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند با استفاده از این اطلاعات انتخاب‌های سبز برای حمل و نقل داشته باشند. 
رانندگان و مدیران شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند با استفاده از این اطلاعات انتخاب‌های سبز برای حمل و نقل داشته باشند. 

چالش‌های پیش روی فناوری وسایل نقلیه متصل 
در ادامه به طور خلاصه با برخی از چالش‌های مهم این حوزه آشنا خواهیم شد: 

  •  خودروهای سواری به مدت زمان بیشتر برای پیشرفت در مقایسه با گوشی‌های هوشمند نیاز دارند 
تفاوت بین چرخه عمر در صنعت خودروسازی و صنعت گوشی‌های همراه یکی از چالش‌های مهم پیش روی خودروهای متصل هستند. با به روز رسانی سیستم‌های عامل و عرضه برنامه‌های کاربردی جدید به طور مداوم، ویژگی‌های جدیدی هم به گوشی‌های هوشمند اضافه می‌شود، در حالی که خودروسازان بر روی چرخه‌های عمر پنج ساله کار می‌کنند. 

  • ضرورت مشارکت خودروسازان با تولیدکنندگان دستگاه‌های همراه 
صنایع خودروسازی و دستگاه‌های همراه، اهداف متفاوتی دارند، اما آنها باید راهی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنند تا بتوانند نیازهای ارتباطات و اتصالات مصرف‌کنندگان را برطرف نمایند. 

  • ضرورت افزایش سطح دانش فروشندگان خودرو 
ورود خودروهای متصل به بازار مدل خرید و فروش خودروها را در آینده تغییر خواهد داد. فروشندگان باید مدت زمان در حدود حداقل یک ساعت را به آموزش نحوه استفاده از فناوری‌های پیشرفته خودروها به مصرف‌کنندگان اختصاص دهند. 

  • هزینه‌های بالای خودروهای متصل 
مصرف‌کنندگان در گذشته تنها بابت خریداری خودروی سواری مبلغی را پرداخت می‌کردند، اما با ورود خودروهای متصل، آنها باید هزینه اضافه‌ای هم برای اتصالات پرداخت کنند. به علاوه هزینه‌های دیگر همچون هزینه‌های حریم خصوصی و امنیت، راه‌اندازی سیستم، مالکیت داده، مالیات، هزینه‌های مربوط به حواس پرتی راننده را نیز باید برای فناوری خودروهای متصل در نظر گرفت. 

مزیت‌های بیشمار خودروهای متصل 
با توجه به توسعه روز افزون برنامه‌های کاربردی و فناوری‌های مختلف، فناوری خودروهای متصل باعث بهبود عملکرد عملیاتی در خیابان‌ها خواهند شد، سطح جابجایی را افزایش خواهند داد و کیفیت عملیات‌ها را بهبود خواهند داد. 
اگرچه استفاده از خودروهای خودران هنوز امکان‌پذیر نشده و مربوط به آینده است، اما خودروهای متصل در حال حاضر در خیابان‌ها حضور دارند. شرکت‌ها در آینده نیز به آزمایشات خود در این رابطه و توسعه این فناوری‌ها ادامه خواهند داد، مصرف‌کنندگان مطمئناً در آینده از محصولات و خدماتی بهره‌مند خواهند شد که امروز قابل تصور نیستند. این نوآوری‌ها سطح ایمنی، امنیت، جابجایی و راحتی مصرف‌کنندگان را بهبود خواهند داد.