مزایای ساخت شهر هوشمند

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۵


از آنجا که اینترنت اشیاء (IoT) و نوآوری‌ها در این زمینه به صورت مداوم رو به رشد است، مزایا و کارآمدی حاصل از آن نیز به همان نسبت رو به رشد است. یکی از حوزه‌های رو به رشد و توسعه، شهرهای هوشمند هستند. امروزه شهرهای هوشمند دیگر رویایی مربوط به آینده نیست. به لطف راهکارهای نوآورانه اینترنت اشیاء (IoT) بسیاری از شهرهای هوشمند هم اکنون فعال بوده و به سرعت در حال توسعه هستند. در قرن 21، انسان روز به روز بیشتر در دنیای تکنولوژی غرق می‌شود، به طوری که به تدریج تمامی اقلام مورد نیاز باید هوشمند باشد.


امروزه اکثر افراد نمی‌خواهند انرژی و زمان خود را صرف انجام کارهای روتین کنند؛ به همین دلیل به ابزاری نیاز داریم که نه تنها انجام کارها را آسان کند، بلکه انجام آن تنها چند ثانیه طول بکشد. به دلیل کاربرد گسترده تکنولوژی، ایده ساخت شهرهای هوشمند در اکثر کشورها توسعه یافته است. 
از طرفی شهر هوشمند جایی است که در آن بر روی سرمایه‌های انسانی و اجتماعی سرمایه‌گذاری شده و زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی مدرن و سنتی به توسعه اقتصاد پایا و کیفیت بالای زندگی کمک می‌کنند، جایی که در آن منابع طبیعی به نحوی هوشمند مدیریت می‌شوند. 
پیش‌بینی شده تا سال 2050، حدود 68 درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی کنند، این مسئله نیاز به نوآوری و مدیریت کارآمدتر منابع دارد تا دسترسی جمعیت و تقاضای رو به رشد آن برای زندگی بهتر را بتوان به نحوی مطلوب مدیریت کرد. 
یک شهر هوشمند و فناوری هوشمند از مزایای اقتصادی و کاربردی بسیاری برخوردار است، به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره شده است: 

امنیت 
امنیت یکی ابعاد مهم سکونت در یک شهر، روستا یا هر منطقه‌ای است. یکی از دغدغه‌های اصلی به شمار می‌رود و باید به خوبی تحت کنترل قرار گیرد. هیچ فردی حاضر نیست در محلی زندگی کند که از امنیت آن مطمئن نیست. با توجه به توسعه سریع شهرهای هوشمند، برخی از انواع فناوری مانند دوربین‌های CCTV می‌توانند به نظارت بهتری شرایط کمک کنند. 
دوربین‌های CCTV یک فناوری جدید به شمار نمی‌روند، اما با اضافه شدن ویژگی‌هایی مانند تشخیص چهره، قابلیت هشدار آتش و دود، اندازه‌گیری کیفیت هوا، قفل کردن و باز کردن درها، این فناوری قدیمی اکنون کارآمدتر شده است و از طرفی باعث شده تا ریسک وقوع فعالیت‌های غیرقانونی کاهش یابد. از دیگر مواردی که به افزایش سطح امنیت کمک می‌کنند اختصاص یک خط ویژه و دکمه‌های هراس برای موقعیت‌های اضطراری است، این موارد به نیروهای اِعمال قانون و پلیس اجازه می‌دهد تا به سرعت وارد عمل شوند. 
از جمله مثال‌های واقعی درباره امنیت هوشمند می‌توان به دوربین‌های CCTV در سطح شهر و خیابان اشاره کرد. این دوربین‌ها به اداره راهنمایی و رانندگی و نیروهای انتظامی کمک می‌کنند تا مدیریت کارآمدتری در سطح شهرها داشته باشند.  

بهره‌وری از آب 
آب هوشمند یک عبارت جدید است که در حوزه شهرهای هوشمند استفاده می‌شود. در واقع مربوط به نوعی زیرساخت آب و فاضلاب است که تضمین می‌کند آب و انرژی مورد استفاده برای انتقال آن به نحوی اثربخش و کارآمد مدیریت می‌شود. 
از جمله مشکلات پیش روی بخش آب در حال حاضر می‌توان به هدررفت آب ناشی از نشتی آب، مصرف بیش از حد آب، مصرف انرژی و موارد مشابه دیگر اشاره کرد. در یک شهر هوشمند مشکلات بخش آب را می‌توان به کمک شبکه‌های آب هوشمند حل کرد، این شبکه‌های هوشمند امکان تأمین امنیت آب و ایمنی مصرف آب را فراهم می‌کنند. 
یکی دیگر از راهکارهای مقابله با مشکلات بخش آب در یک شهر هوشمند، اندازه‌گیری جریان آب هوشمند است که برخلاف اندازه‌گیری دستی، از قابلیت قابل توجهی برای شناسایی جریان کم آب و انسداد احتمالی جریان در لوله‌ها برخوردار است. در حقیقت به شناسایی مشکلات موجود در عملکرد سیستم انتقال آب کمک می‌کند. از دیگر راهکارهای هوشمند می‌توان به پمپ‌ها و شیرهای هوشمند اشاره کرد که می‌توانند با شرایط زیست محیطی و نرخ‌های فعالیت آبی سازگار شوند. 
از جمله مثال‌های واقعی درباره فناوری‌های هوشمند بخش آب می‌توان به نصب سنسورها در کناره رودخانه‌ها و تأسیس تلمبه‌خانه‌های هوشمند اشاره کرد. این فناوری‌ها در کنار داده‌های مربوط به شرایط آب و هوایی به پیش‌بینی اثر سیلاب‌ها و خشکی‌ها در مناطق مختلف کمک می‌کند. 
یکی دیگر از مثال‌های واقعی مربوط به نصب دستگاه‌های اندازه‌گیری جریان آب هوشمند (یا کنتور آب هوشمند) است که شناسایی نقاط با مصرف بالای آب، نشتی‌ها و سرقت آب کمک می‌کند، به علاوه کاربران آب می‌توانند اطلاعات مصرف آب خود را مشاهده کنند. 

حمل و نقل 
یکی از عوامل کلیدی که در زمان برنامه‌ریزی برای یک شهر هوشمند باید در نظر گرفت این است که آیا کالاها، خدمات و مردم با نرخ کارآمدی در این شهر حمل و نقل می‌شوند. حمل و نقل ناکارآمد باعث افزایش ترافیک و وابستگی بیش از حد به خودروهای شخصی می‌شود. با استفاده از فناوری‌های هوشمند و پیشنهاد گزینه‌هایی مناسب به جای استفاده از خودروهای شخصی باید حمل و نقل یک شهر را بهبود بخشید. 
یکی از راهکارهای شهر هوشمند استفاده از اپ‌های موبایل برای برآورد زمان رسیدن قطار، اتوبوس و سایر وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی است. این اپ‌ها همچنین امکان برآورد زمان رسیدن به مقصد و راه‌های جایگزین را به کاربر می‌دهد. یکی دیگر از راهکارهای شهر هوشمند استفاده از خودروهای برقی است. این وسایل نقلیه به حذف انتشار گازها کمک می‌کند. راهکار دیگر استفاده از دوچرخه به جای استفاده از حمل و نقل تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای است.  

هوشیاری از مسائل ترافیکی و زیربنایی 
بهترین مزیت شهرهای هوشمند امکان نظارت بر الگوهای ترافیکی اختصاصی و نقاط پر ازدحام از طریق سنسورهای واقع در داخل خودروها است. لازم است برای بهبود رفاه مردم در مدیریت حجم ترافیک یا تقاطع‌ها تجدید نظر کرد و از فناوری هوشمند برای جمع‌آوری داده‌ها در این زمینه استفاده کرد. 
از فناوری هوشمند همچنین می‌توان برای نظارت بر وضعیت تجهیزات مانند چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و تابلوهای عابر پیاده یا برای شناسایی اثر ترافیک بر محیط زیست استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان به سنسورهایی اشاره کرد که در تقاطع‌ها نصب می‌شوند و مقدار کربن دی‌اکسید موجود در هوا را اندازه‌گیری می‌کنند. 
کیفیت زندگی در قرن اخیر به نحوی قابل توجه بهبود یافته است و این مسئله به لطف فناوری‌های هوشمند و به خصوص اینترنت اشیاء فراهم شده است. البته توسعه شهرنشینی باعث افزایش قابل توجه جمعیت نواحی شهری شده است که چالشی مهم برای دولت‌ها و برنامه‌ریزهای شهری به شمار می‌رود. راهکارهای هوشمند و توسعه شهرهای هوشمند به حل بسیاری از مشکلات و رفاه مردم کمک می‌کند.