مزایای همکاری بیمارستان‌ها با استارتاپ‌های پزشکی و خدمات درمانی

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۶

استارتاپ‌های پزشکی و مراقبت‌های درمانی امروزه نقش مهمی در صنعت درمان و سلامت ایفا می‌کنند، رشد این استارتاپ‌ها باعث شده سرمایه‌گذاران بسیاری به این حیطه وارد شوند. با توجه به اینکه صنعت درمان و سلامت سهم قابل توجهی در شاخص تولید ناخالص داخلی دارد، تعجب‌برانگیز نیست. 

یک استارتاپ موفق نه تنها می‌تواند درآمدزایی بالایی داشته باشد، بلکه می‌توان با نوآوری‌ها و خدمات خود سبک زندگی بسیاری از افراد را بهبود بخشد و جان هزاران نفر را نجات دهد. این عوامل باعث شده تا استارتاپ‌های منحصر به فردی در بخش پزشکی، بیمارستان‌ها و سیستم‌های درمانی ایجاد شود و روز به روز نقش پر رنگ‌تری در این حوزه داشته باشند،در این راستا بیمارستان‌ها می‌توانند به عنوان منبع و شریک اصلی برای استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و خدمات درمانی عمل کنند و این مسئله برای تمامی بازیگران حوزه درمان و سلامت از جمله بیماران مزایای بسیاری به همراه دارد.

اثربخشی استارتاپ‌ها 
استارتاپ‌ها در هر صنعتی که باشند به حل یک مشکل حیاتی و بهبود زندگی کاربران خود کمک می‌کنند. صنعت درمان و پزشکی نیز مانند سایر صنایع است. در اینجا استارتاپ‌های پزشکی به بیماران کمک می‌کنند تا نتایج بهتری از روند درمان خود به دست آورند. با پیشرفت تکنولوژی، این استارتاپ‌ها نیز خدمات بهتر و گسترده‌تری را می‌توانند به کاربران خود ارائه دهند،با این حال هیچ کس نیست که فکر کند استارتاپ‌های خدمات درمانی بهتر از پزشکان یا مراکز درمانی عمل می‌کنند. بسیاری از بیماران نسبت به نحوه درمان از راه دور، بیمه و پوشش های بیمه‌ای این استارتاپ‌ها تردید دارند، در کنار آن پیچیدگی‌های فضای مقرراتی را هم در نظر بگیرید. این عوامل باعث شده تا اعتماد به این استارتاپ‌ها دیرتر از استارتاپ‌های صنایع دیگر واقع شود.  
استارتاپ‌ها برای ایجاد ابزارهای اثربخش‌تر جهت حفظ سلامتی بیماران نیاز به کارشناسان و متخصصین بیماران و مراکز خدمات درمانی دارند. یک استارتاپ چه در زمینه ارائه مشاوره پزشکی، چه در زمینه ارائه خدمات درمانی یا نظارت بر روند درمان فعالیت داشته باشد، مطمئناً در صورت مشارکت مالی و عملیاتی با یک بیمارستان موفقیت بیشتری به دست خواهد آورد. 

منفعت بیمارستان‌ها و بیماران 
بیمارستان‌ها می‌توانند یک شریک بزرگ و قابل اطمینان برای استارتاپ‌های مراقبت درمانی باشند. نتایج تحقیقات در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد استارتاپ‌ها در حقیقت سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که در بلند مدت به نتیجه مطلوب‌تر می‌رسند. به علاوه در صورتی که استراتژی مناسبی برای مشارکت مالی با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی داشته باشند، می‌توانند منافع قابل توجهی برای این بیمارستان‌ها داشته باشند،بیمارستان‌ها از یک طرف با همکاری با استارتاپ‌ها به توسعه کارآفرینی و فضای استارتاپی در این صنعت کمک می‌کنند. از طرف دیگر با استفاده از تکنولوژی‌ها و نوآوری‌هایی که به پیشرفت و بهبود عملکرد بیمارستان‌ها کمک می‌کنند، می‌توانند خدمات بهتری را به بیماران خود ارائه دهند. در نهایت بیمارستان‌ها با بهبود عملکرد خود می‌توانند مراجعه‌کنندگان را حفظ کنند و منافع خود را افزایش دهند. 
بسیاری از بیمارستان‌ها در سرتاسر جهان به ویژه کشورهای پیشرفته و توسعه یافته امروزه متوجه شده‌اند که استارتاپ‌ها می‌توانند راه‌حلی مناسب برای بسیاری از چالش‌های آن‌ها باشند. یک بیمارستان با همکاری با این شرکت‌های نوآورانه می‌تواند ارزش‌های بیشتری را به بیماران خود ارائه دهد، اثربخشی و راندمان عملکرد خود را افزایش دهد. 
در این میان بیماران نیز منتفع خواهند شد، به کمک استارتاپ‌های پزشکی بیماران می‌توانند نتایج مطلوب‌تری به دست آورند و تجربه بهتری از روند درمان داشته باشند. بیشترین تقضای بیماران کاهش هزینه‌ها و حل مشکلات مربوط به روند درمانی است. این استارتاپ علاوه بر ارائه مشاوره پزشکی می‌توانند روند درمانی را نظارت کنند و به کاهش بسیاری از هزینه‌ها کمک کنند. در نتیجه استارتاپ‌های بخش درمان و سلامت یک سرمایه‌گذاری برد- برد برای تمامی طرفین حاضر در این فضا از خود استارتاپ‌ها گرفته تا بیمارستان‌ها و بیماران است. 

همکاری دوجانبه بین بیمارستان و استارتاپ 
بیمارستان‌ها می‌توانند فضای مناسب برای رشد و توسعه استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و خدمات درمانی را فراهم کنند. منابع و تخصص و دانش بیمارستان‌ها می‌تواند بسیاری از موانع و هزینه‌های استارتاپ‌ها را حذف کند، ضمن ارائه پشتیبانی فنی و مدیریتی می‌توانند تجهیزات مناسبی را هم در اختیار استارتاپ‌ها قرار دهند. بیمارستان‌ها می‌توانند راهنمایی‌های مناسبی را برای تحقیق و توسعه و پیشرفت این شرکت‌های نوآورانه ارائه دهند. با در اختیار داشتن این مزایا، کارآفرین‌ها می‌توانند بر مسائل مهمتری تمرکز کنند و خدمات مطلوب‌تری را به بیماران ارائه دهند. 

افزایش تقاضا برای درمان از راه دور 
برخی شرایط به طور مثال شیوع برخی ویروس‌ها و عفونت‌ها یا وقوع برخی بلایای طبیعی همچون زلزله یا سیل باعث می‌شود تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به شدت افزایش یابد. در این مواقع بسیاری از بیمارستان‌ها با کمبود جا برای پذیرش بیماران بیشتر مواجه می‌شوند،استارتاپ‌های مشاوره پزشکی در این مواقع می‌توانند به مدیریت شرایط بسیاری از بیماران کمک کنند. بسیاری از مردم تلاش می‌کنند در چنین مواقعی از حضور در فضاهای بیمارستانی خودداری کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند درمان را از راه دور و آنلاین دریافت کنند. 
از سویی با گسترش دستگاه‌های همراه مانند گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها در دست مردم امروزه ارائه خدمات درمانی از راه دور به راحتی ممکن شده است. مشغله زیاد، سختی رفت و آمد و گاهی مسافت‌های دور به مراکز درمانی باعث شده تا خدمات درمانی آنلاین و از راه دور طرفداران زیادی داشته باشد. در حال حاضر به دلیل توسعه تکنولئژی این امکان به راحتی فراهم شده است. استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و ارائه‌دهنده خدمات درمانی از راه دور می‌توانند به حفظ جان میلیون‌ها انسان در سراسر جهان کمک خواهد کرد. 
حتی اپ‌ها و وب‌سایت‌های بسیاری امروزه فعالیت می‌کنند که امکان پرداخت آنلاین را برای انواع خدمات آسان‌تر کرده‌اند. این اپ‌ها به استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و خدمات درمانی نیز کمک می‌کنند تا امکانات مناسبی را در اختیار کاربران خود قرار دهند. افزایش تقاضا برای خدمات درمانی از راه دور باعث افزایش رقابت در بازار نیز می‌شود. این افزایش تقاضا فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر را فراهم می‌کند و در نهایت باعث توسعه و پیشرفت خدمات‌رسانی آنلاین به بیماران خواهد شد. 
دسترسی آسان به خدمات درمانی مناسب حق تمامی بیماران است. هر بیمار با علائم خفیف یا حاد یک بیماری به توجه پزشکی نیاز دارد. درمان از راه دور و استارتاپ‌های مشاوره پزشکی از مهمترین بازیگران تغییردهنده بازی در صنعت درمان و سلامت به شمار می‌روند. این استارتاپ‌ها از ابعاد متفاوت به صنعت درمان کمک می‌کنند. 
از طریق یک استارتاپ پزشکی، بیماران می‌توانند هر زمان از شبانه روز با پزشکان مشورت کنند و کمک‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند. بیمار بدون اینکه نیاز باشد مدت‌ها در انتظار ویزیت پزشک بماند، می‌تواند به راحتی و تنها با چند کلیک ساده از پزشکی مجرب مشاوره بگیرد. از طریق یک استارتاپ آنلاین و درمان از راه دور بیماران می‌توانند درمان مناسب را در زمان مناسب دریافت کنند، دوره درمان و نقاهت را تحت نظارت از راه دور پشت سر گذارند و سلامتی خود را به‌دست آورند. 
این مزایا و ده‌ها مزایای دیگر استارتاپ‌های مشاوره پزشکی از جمله مهمترین عواملی هستند نشان می‌دهند همکاری و سرمایه‌گذاری بیمارستان‌ها در استارتاپ‌های پزشکی و خدمات درمانی تا چه اندازه اهمیت دارد. بیمارستان‌ها باید تلاش کنند تا این تکنولوژی‌های نوآورانه را به فرهنگ و سیستم خود وارد کنند. یک فضای استارتاپی و تیم خلاق آن می‌تواند باعث احیای یک بیمارستان و بهبود عملکرد آن شود.