معایب آموزش مجازی که باید مورد ملاحظه قرار گیرند

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۶

آموزش مجازی از طریق یک فضای مجازی یا فضای شبیه‌سازی شده انجام می‌شود، در حالی که فراگیرنده و مدرس در موقعیت‌های مکانی متفاوتی قرار دارند. اگرچه فضا و محیط آموزش مجازی امکان یادگیری با انعطاف‌پذیری بیشتر را فراهم می‌کند، مقرون به صرفه‌تر برای مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی است، معایبی هم دارد که قبل از استفاده و اجرای گسترده آن باید برطرف شوند. این معایب باعث شده بسیاری از دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها همچنان آموزش سنتی و حضوری را ترجیح دهند. 

در این محتوا برخی از معایب آموزش مجازی مطرح شده که در زمان اجرای این سبک از آموزش بیشتر مشاهده می‌شود. 

  • شبیه‌سازی‌های غیر واقع‌گرایانه یا غیرمرتبط با فضای آموزشی
ایجاد فضای مجازی که مرتبط با فضای آموزش موضوع مربوطه یا علایق دانش‌آموزان یا دانشجویان یا مشابه فضای روزمره و عادی دنیای مجازی ضروری است. در صورتی که فضای آموزشی بدین صورت نباشد، دانش‌آموز یا دانشجوی به سختی می‌تواند با آموزش ارتباط برقرار کرده و محتوای درسی را فرا گیرد. در نتیجه علاقه و اشتیاق خود نسبت به آموزش مجازی را از دست می‌دهد، در فعالیت‌های آموزشی مشارکت نمی‌کند و به جای توجه به درس، سرگرم فعالیت‌های دیگر دنیای مجازی می‌شود. در نهایت با افت تحصیلی مواجه شده یا علاقه خود به ادامه محتوای آموزشی را از دست می‌دهد و مجدداً به آموزشی سنتی روی می‌آورد. 
با استفاده از یک پلتفرم آموزش مجازی می‌توانید جلسات آموزشی منظم، مرتبط با محتوای آموزشی و بسیار جذاب و سرگرم‌کننده‌ای داشته باشید. جلساتی که به موقع و بدون مشکل و با کیفیت بالا اجرا شوند. 

  • کیفیت پایین محتوای آموزشی 
قبل از ثبت‌نام در دوره آموزش آنلاین حتماً برنامه درسی را بررسی کنید تا از اطلاعات و محتوای آموزشی ارائه شده مطلع شوید. مدارس مجاز برای ارائه آموزش مجازی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ارائه‌دهنده دوره‌های مجازی که تحت نظر آموزش و پرورش و آموزش عالی فعالیت می‌کنند و معتبر هستند، کیفیت مطلوب‌تر و مشابه فضای حضوری را ارائه می‌دهند. البته موسساتی هم وجود دارند که علیرغم ادعای آن‌ها به ارائه محتوای آموزشی مناسب، آموزش و شیوه تدریس آن‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. 
قبل از ثبت‌نام در دوره‌های مجازی از اعتبار و کیفیت مطالب ارائه شده اطمینان حاصل کنید. اگر از مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی فارغ‌التحصیل شوید که فاقد اعتبار لازم باشد در آینده دچار مشکل خواهید شد و برای یافتن شغل مناسب با مشکل مواجه خواهید شد. اطمینان از اعتبار موسسه و دانشگاه به صرفه‌جویی در زمان و هزینه کمک می‌کند و مانع افسوس و دریغ در آینده خواهد شد. 

  • بازخورد و مشارکت اندک 
برخی مدل‌های آموزش مجازی شامل فایل‌های ویدئویی از قبل ضبط شده است. اگرچه دسترسی نامحدود به این فایل‌های آموزشی وجود دارد،اما دانشجو در زمان مشاهده ویدئو قادر به رفع اشکالات و طرح پرسش‌های خود نیست. شاید بتواند پرسش‌های خود را ارسال کند و پاسخی را هم دریافت کند، اما این کار را در همان لحظه نمی‌تواند انجام دهد. 
این مسئله یکی از عیوب مهم آموزش مجازی است. چرا که پرسش و پاسخ در حین آموزش یکی از بهترین عوامل برای بهبود یادگیری و درک مطالب درسی است. در برخی موارد دانشجو تنها می‌تواند کل جلسات آموزش مجازی مربوطه را تکمیل کند، بدون اینکه قادر به حل مشکلات ایجاد شده در طول دوره باشد. 
به علاوه عم دریافت بازخورد یا تعامل با مدرس مربوطه باعث کاهش و محدود شدن درک محتوای آموزشی در دوره آموزش مجازی می‌شود. 

  • افزایش احساس انزوا
در صورتی که یک انجمن، گروه اجتماعی یا یک فضای تعاملی و فعال در حین آموزش مجازی فراهم نشود، فضایی که در آن دانشجو و دانش‌آموز بتواند از همکلاسی‌ها یا مدرس مربوطه در زمان واقعی و در لحظه سوال بپرسد و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. اگر چنین فضایی وجود نداشته باشد، دانشجو یا دانش‌آموز احساس انزوا و تنهایی می‌کند و گاهاً منجر به افسردگی و هدم مشارکت در فرایند یادگیری می‌شود. در این شرایط آموزش مجازی نه تنها مزیتی برای این فرد ندارد، بلکه مضر هم خواهد بود. 
البته هر کسی که آموزش مجازی را انتخاب می‌کند می‌داند که تعاملات رو در رو در این سبک از آموزش حداقل است و گاهی هم فاقد هر گونه تعامل رو در رو است. اما روش‌های بسیاری برای کاهش احساس انزوا و ارتباط با مدرس یا همکلاسی‌ها وجود دارد. از جمله مواردی که تأثیر مطلوبی هم دارد می‌توان به تشکیل گروه‌های آموزشی در رسانه‌های اجتماعی یا برقراری تماس‌های ویدئویی در حین آموزش مجازی اشاره کرد. 

  • مسائل فنی 
ماهیت پلتفرم‌های آموزش مجازی به نحوی است که دچار مسائل فنی از جمله به خطر افتادن امنیت فضای آنلاین، قطعی شبکه اینترنت و مشکلات پهنای بند می‌شوند. حتماً قبل از استفاده از یک پلتفرم آموزش مجازی، مشکلات آن را بررسی کنید، در نتیجه در طول آموزش می‌توانید از وقوع مشکلات جلوگیری کنید و سریعاً آن‌ها را برطرف کنید. 

  • آموزش مجازی و سلامت 
علاوه بر موارد فوق، آموزش مجازی بر سلامت نیز تأثیر می‌گذارد. اگرچه نمی‌توان این مسئله را از معایب آموزش مجازی تلقی کرد، اما نمی‌توان آن را نادیده گرفت. سلامت دانش‌آموزان و دانشجویان به ویژه عادات خواب تحت تأثیر آموزش مجازی قرار می‌گیرد. 
به دلیل عدم نیاز به حضور در فضای کلاس، دانش‌آموز لازم نیست صبح زود از خواب بلند شود و مسیری را طی کند تا به مدرسه یا محل تحصیل خود برسد. در نتیجه دیرتر به خواب می‌رود و دیرتر هم از خواب بلند می‌شود. گاهی آموزش مجازی باعث کاهش مدت زمان خواب نیز می‌شود. وقتی مدت زمان خواب کاهش یابد در طول دانش‌آموز احساس خستگی می‌کند و این مسئله تأثیر قابل توجهی بر سطح یادگیری و درک مطالب دارد. 
آموزش مجازی به نحوی اجتناب‌ناپذیر باعث افزایش مدت زمان استفاده از دستگاه‌های دیجیتال در روز می‌شود. این مسئله بر سلامت جسمی و ذهنی دانش‌آموزان و دانشجویان، به ویژه دانش‌آموزان کوچکتر، تأثیر می‌گذارد. باعث افزایش افسردگی، اضطراب، عدم تحرک و چاقی و کاهش تمرکز می‌شود. 
برای جلوگیری از مشکلات ناشی از استفاده بیش از حد از دستگاه‌های همراه و تنظیم خواب باید برنامه‌ریزی داشته باشید و طبق برنامه‌های کلاس حضوری، در کلاس‌های آنلاین حضور یابید. 
در زمان انتخاب آموزش مجازی به عنوان گزینه تحصیلی تمامی ابعاد این آموزش را در نظر بگیرید. آماده باشید که مدیریت زمان مهترین عامل موفقیت و بهره‌مندی از آموزش مجازی است. فراموش نکنید که با انتخاب یک پلتفرم آموزش مجازی مناسب و با کیفیت می‌توانید از بسیاری از مشکلات و معایب پیش روی آموزش جلوگیری کنید.