نقش تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء در تحول صنعت حمل و نقل تجاری

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۶


تغییر و تحولات دیجیتالی منجر به ورود دستگاه‌های همراه و بی‌سیم که از طریق فناوری‌های تله‌ماتیک (Telematic) و اینترنت اشیاء (IoT) عمل می‌‌کنند، به صنعت حمل و نقل وسایل نقلیه تجاری یا سنگین شده است. 

امروزه بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل از رانندگان خود می‌خواهند از دستگاه‌های لاگ‌گیری الکترونیکی (ELD) برای ثبت وضعیت مأموریت استفاده کنند. با این کار هزاران وسیله نقلیه سنگین در طول مأموریت خود از دستگاه‌های IoT متصل به موتور وسیله نقلیه و تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند بی‌سیم استفاده می‌کنند و داده‌های مربوط به نحوه انجام مأموریت (مانند مسافت، زمان رانندگی و توقف و رفتار و شیوه رانندگی) به صورت الکترونیکی جمع‌آوری، ثبت و گزارش می‌شوند. 
به کمک این فناوری‌ها، مسائلی همچون عدم دقت و ناکارآمدی حاصل از ثبت دستی اطلاعات برطرف می‌شوند. به کمک این فناوری‌ها می‌توان از هدر رفتن زمان و سرمایه قابل توجهی جلوگیری کرد و در مقابل راندمان و بهره‌وری را افزایش داد. البته نباید فراموش کرد که ارتباط داخلی در هر زمان و مکان برای تمامی این دستگاه‌ها حیاتی است تا بتوانند نتایج موفقیت‌آمیزی داشته باشند. 

اختلال‌گران صنعت: تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء 
سیستم‌های تله‌ماتیک متصل به میزان بسیار زیادی باعث بهبود صنعت حمل و نقل وسایل نقلیه تجاری می‌شوند. این سیستم‌ها راندمان رانندگی را از طریق ارتباطات زمان واقعی افزایش می‌دهند و با توسعه کاربردهای GPS (سیستم موقعیت‌یابی ماهواره‌ای) و سایر برنامه‌های مکان‌یابی رانندگان را به سمت مسیرهای باز و عاری از موانع هدایت می‌کنند. از این رو رانندگان با تأخیر مواجه نخواهند شد. این سیستم‌ها از طرفی باعث کاهش زمان توقف با موتور روشن و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، افزایش ایمنی راننده و رضایت شغلی، و ارتقای عملکرد و امنیت وسیله نقلیه می‌شوند. 
اینترنت اشیاء و سایر فناوری‌ها و اپلیکیشن‌های مربوط به خودرو نیز منجر به تغییر و تحول در شرکت‌های حمل و نقل شده‌اند. امروزه سیستم‌های دقیق‌تر و تخصصی‌تر تحویل و ردیابی نه تنها برای وسایل نقلیه استفاده می‌شود، بلکه برای تحویل و ردیابی محموله‌ها نیز به کار می‌رود. به طور مثال شرکت‌های حمل و نقل کالا می‌توانند دمای هوا، موقعیت و به طور کلی موارد حیاتی برای محموله را در طول مسیر ردیابی کنند و یا سریع‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر از نظر مصرف سوخت را برای تحویل کالا تعیین کنند. 
فناوری‌های تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء در کنار یکدیگر کل چشم‌انداز صنعت حمل و نقل وسایل نقلیه تجاری را تغییر می‌دهند. اکوسیستم‌ها و زنجیره‌های تأمین دیجیتال جدید برای ایجاد یک کسب و کار جهانی حمل و نقل وسایل نقلیه دیجیتال در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در نتیجه امکان ارتباطات بیشتر بین وسایل نقلیه فراهم می‌شود. 

اکوسیستم‌ها و زنجیره‌های تأمین دیجیتال برای حمل و نقل متصل 
فناوری‌های تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء در کنار دستگاه‌های همراه و بی‌سیم منجر به ظهور زنجیره‌های تأمین دیجیتال متصل و اکوسیستم‌های جدید شده است و ارزش افزوده صنعت حمل و نقل وسایل نقلیه تجاری را افزایش داده است. برای این منظور قابلیت‌های توزیع داده دستگاه‌های همراه و بی‌سیم و توانایی‌های ابری افزایش یافتند تا فناوری‌های تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء با فرایندهای تجاری و اپلیکیشن‌های پشتیبان اداری (مانند لجستیک، کنترل موجودی و حسابداری) یکپارچه شوند. 

در ادامه به برخی دیگر از صنایع اشاره شده که از توسعه اکوسیستم‌ها و زنجیره‌های تأمین دیجیتال متصل بهره‌مند خواهند شد: 
  • بیمه: صنعت بیمه نیز به اطلاعات مأموریت رانندگان وسایل نقلیه سنگین نیاز دارد، شرکت‌های بیمه علاقه‌مند هستند از اطلاعات مربوط به رفتار و شیوه رانندگی رانندگانی که بیمه کرده‌اند دسترسی داشته باشند. شرکت‌های بیمه با نظارت بر عادات رانندگی (به طور مثال سرعت، تصادفات، مسافت و سایر موارد) و انتقال، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات راننده می‌توانند نرخ‌های حق بیمه را تعیین کنند و به مشتریان بر اساس رفتار و شیوه رانندگی آن‌ها تخفیف‌ دهند. 
  • خدمات اجاره و فروش وسایل نقلیه: شرکت‌هایی که در زمینه اجاره و فروش وسایل نقلیه به صورت تکی به مشتری یا به صورت ناوگانی از وسایل نقلیه به شرکت‌ها فعالیت می‌کنند، به کمک ارتباطات بی‌سیم، راهکارهای تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء می‌‌توانند به صورت خودکار خودروها و کامیون‌های مربوطه را در جاده ردیابی کنند، از میزان جابجایی وسایل نقلیه مطلع شوند و بر مسائل تعمیر و نگهداری قبل از خرابی نظارت داشته و آن را برطرف کنند. به طور مثال در رابطه با جابجایی وسایل نقلیه، تله‌ماتیک کمک می‌کند از مسافت طی شده توسط یک خودرو مطلع شده و برآورد می‌کنند که چه زمانی بازده نزولی این خودرو شروع می‌شود. شرکت‌های خرید و فروش یا اجاره وسایل نقلیه تجاری با همکاری با شرکت‌های ارائه‌دهنده این فناوری‌ها می‌توانند برنامه‌های ردیابی و تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه را بر روی خودروها نصب کنند. با جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به تعمیرات در مسافت‌های مختلف می‌توانند توصیه‌هایی را به مشتریان خود درباره چرخه عمر وسیله نقلیه ارائه دهند. تله‌ماتیک روی وسایل نقلیه، هر گونه مشکل احتمالی را قبل از وقوع هشدار می‌دهند و شرکت‌ها یا مالک وسایل نقلیه می‌توانند درباره تعمیرات و چرخه عمر وسیله نقلیه مورد نظر تصمیم‌گیری کنند. 
برای اینکه شرکت‌های حمل و نقل وسایل نقلیه و شرکا، تأمین‌کنندگان و مشتریان آن‌ها بتوانند ارتباطات و تراکنش‌های دیجیتال با یکدیگر داشته باشند نیاز به یک پلتفرم متصل بین تمامی کاربران و دارای ماهیت فروش و توزیع است. این پلتفرم باید کسب و کارهای دیجیتال را به صورت فیزیکی و مجازی در سرتاسر جهان به یکدیگر متصل کند، بدین ترتیب شرکت‌ها می‌توانند به تمامی مناطق دسترسی داشته باشند، با تمامی افراد ارتباط برقرار کنند و راهکارهای مختلف را یکپارچه کرده تا مدل‌های تجاری آتی برای حمل و نقل وسایل نقلیه تجاری و خدمات و زیرساخت‌های پشتیبانی مختص خود را تشکیل دهند