نقش مهم هوش مصنوعی در خودروهای خودران

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

دنیا سریع‌تر از آنچه که تصور کنید در حال تغییر است و هر روز که می‌گذرد هوش مصنوعی از پیشرفت بیشتری برخوردار می‌شود. یکی دیگر از حوزه‌های رو به پیشرفت خودروهای خودران هستند که بخش عمده‌ای از خبرهای روز دنیا و تکنولوژی را به خود اختصاص داده‌اند. خودروهای خودران قادر به حرکت بدون راننده هستند. برخی از آن‌ها تنها امکانات اتوماتیک اولیه مانند کروز کنترل و تشخیص نقاط کور را دارند، برخی دیگر کاملا اتوماتیک هستند. بسیاری از این قابلیت‌ها تنها به کمک تکنولوژی هوش مصنوعی عمل می‌کنند. 
در عصر هوش مصنوعی دیگر خودروهای سواری بدون راننده افسانه به شمار نمی‌روند و به حقیقت نزدیک‌تر شده است. ترکیب هوش مصنوعی و تکنولوژی خودروهای خودران به تحقق تصورات و رویاهای انسان در گذشته کمک می‌کند. شرکت‌های برتر خودروسازی در جهان همچون تسلا (Tesla) و وایمو (Waymo) سرمایه‌گذاری هنگفتی در بخش خودروهای بدون راننده یا خودران انجام داده‌اند. 
در سال 2018 وایمو مدل خودرو خودران خود را در برخی شهرهای امریکا به صورت آزمایشی به حرکت در آورد.. تسلا نیز بسیاری از ویژگی‌های هدایت خودکار را به خودروهای ساخت خود اضافه کرده است. قبل از هر توضیحی شاید بهتر باشد ابتدا با سطوح مختلف اتومات در وسایل نقلیه آشنا شوید. آن زمان بهتر به نقش هوش مصنوعی در این حوزه پی خواهید برد. 

آشنایی با مفهوم اتومات و خودران  
در ابتدا برخی دستیار راننده اتومات یا خودکار به خودروهای اضافه شد. این دستیار راننده خودکار تنها به راننده در هدایت بهتر خودروها کمک می‌کنند، اما هیچ نقشی در کنترل خودروها ندارند. از جمله می‌توان به حسگرهای پارک کردن اشاره کرد. 
  • سپس قابلیت رانندگی نیمه اتومات در صنعت خودروسازی استفاده شد. این سیستم تا حدی کنترل خودرو را در دست می‌گیرد، اما راننده اساساً مسئول عملیات خودرو است. 
  • قابلیت رانندگی با سطح بالای اتومات یا خودکار- کاربر می‌تواند به سیستم اجازه دهد برای مدت زمان طولانی‌تری مثلاً در بزرگراه، وسیله نقلیه را کنترل کند. 
  • قابلیت رانندگی کاملاً اتومات- این سیستم مسئول راندن وسیله نقلیه بدون دخالت انسان است. هرچند که حضور انسان در زمان رانندگی الزامی است و انسان این اجازه را به سیستم می‌دهد. 
  • خودروهای خودران یا تمام اتومات- این نوع خودرو می‌تواند به طور کامل مسیر خود را از مبدا تا مقصد و بدون نیاز به هدایت و کمک راننده دنبال کند. 
بسته به سطح اتومات مورد استفاده در خودرو، تعریف متفاوتی می‌توان برای خودران ارائه کرد. در حال حاضر بسیاری از قابلیت‌های دستیار اتومات و قابلیت‌های رانندگی نیمه اتومات در صنعت خودروسازی استفاده می‌شوند و به بازار نیز عرضه شده‌اند، اما باقی سطوح اتومات هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارند. 
با پیشرفت قابل توجه هوش مصنوعی سایر سطوح اتومات نیز در آینده نزدیک قابل استفاده خوهد بود. در ادامه بررسی می‌شود که هوش مصنوعی چگونه به تحقق رویای خودروهای تمام اتوماتیک یا خودران کمک خواهد کرد.