نکاتی طلایی برای ایجاد یک محیط مناسب آموزش مجازی

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۶

کودکان منحصر به فرد هستند، به همین پیدا کردن بهترین روش‌های آموزشی و ایجاد محیطی ایده‌آل برای آموزش آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از مدارس، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها امروز دوره‌های آموزش مجازی برگزار می‌کنند و یا از آموزش‌های مجازی به صورت ترکیبی با آموزش حضور استفاده می‌کنند. برای آموزش بهتر چه به صورت مجازی چه به صورت حضوری باشد، ایجاد یک محیط مناسب نقش مهمی در یادگیری ایفا می‌کند. اما چگونه می‌توان یک محیط آموزش مجازی مناسب در خانه ایجاد کرد؟ 

مطالعات نشان می‌دهد در آموزش آنلاین، والدین اغلب نقش یک ناظر و گاهاً معلم را برای دانش‌آموزان ایفا می‌کنند. ایجاد یک مدرسه در خانه برای آموزش مجازی به دانش‌آموزان کمک می‌کند آموزش را جدی گرفته و آن به عنوان یک تفریح در نظر نگیرند. 
به علاوه همکاری والدین در برخی موارد تأثیر قابل توجهی بر موفقیت‌های آکادمیک دانش‌آموزان دارد. به طور مثال گفتگو درباره موضوعات درسی و محتوای درسی که یاد گرفته‌اند یا مطالعه مشترک می‌تواند به بهبود سطح یادگیری آن‌ها کمک کند. خانواده‌ها با همکاری و راهنمایی مدارس می‌توانند بهترین فضای یادگیری را در خانه به وجود آورند. در ادامه به نکات مهمی اشاره شده است که به شما به عنوان والدین یک دانش‌آموز در خلق یک محیط آموزشی مناسب برای آموزش مجازی یا آموزش در خانه کمک می‌کند. 

 •  یک فضای اختصاصی برای دانش‌آموز فراهم کنید 
اگر دانش‌آموز شما هم‌اکنون یک محل ویژه برای یادگیری دارد، بسیار عالی است. اما اگر این امکان را ندارید و قصد دارید بخشی از فضای نشیمن یا میز ناهارخوری را به محل درس خواندن دانش‌آموز اختصاص دهید، لازم است این محل آرام و منظم باشد. کاهش لوازم اطراف این فضا و درهم‌ریختگی‌ها به حفظ تمرکز فرزند شما کمک می‌کند، یادگیری نیاز به یک محیط آرام دارد. 
برای شنیدن محتوای درسی، ویدئوهای آموزشی یا مکالمات کلاسی باید محیطی ساکت فراهم شود، تلویزیون، رادیو و هر چیزی که باعث ایجاد صدا شود باید خاموش باشد. تمامی وسایل مورد نیاز برای آموزش مجازی را در این فضا قرار دهید، نگران به هم خوردن نظم فضای نشیمن نباشید، بعد از اتمام کلاس می‌توانید همه این وسایل را جمع کرده و شرایط را به حالت اولیه برگردانید. اگر فضای کافی برای ایجاد یک محیط اختصاصی برای آموزش ندارید، مشکلی نیست هر جای خانه را می‌توانید تبدیل به کلاس درس کنید، تنها فراموش نکنید که این فضا را آرام و عاری از هرگونه صدا نگه دارید.  

 •  تمامی عوامل مانع تمرکز را کاهش دهید 
امروزه بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان در طول آموزش حضوری حدود یک پنجم از زمان کلاس را صرف حضور در لپتاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود کرده و مشغول انجام فعالیت‌های غیر درسی هستند. این کار به سطح یادگیری و نتایج امتحانات آن‌ها صدمه می‌زند. به گفته خود دانش‌آموزان برای اینکه آنلاین بمانند یا دور شدن از فضای کسل‌کننده از این تجهیزات استفاده می‌کنند.  
وقتی آموزش مجازی است، این رفتارها شایع‌تر بوده و برای بسیاری از آن‌ها عادی است. آن‌ها از این دستگاه‌ها به جای توجه به محتوای درسی، برای انجام فعالیت‌های غیر درسی استفاده می‌کنند. رسانه‌های اجتماعی و وب گردی به عملکرد دانش‌آموز یا دانشجوی مجازی صدمه می‌زند و مانع یادگیری آن‌ها می‌شوند. 
یکی از راهکارها این است که میزان استفاده از این دستگاه‌ها را محدود کنید، به طور مثال تنها بعد از اتمام فعالیت‌های کلاسی و تکالیف درس مجاز به استفاده از گوشی هوشمند یا تبلت باشند. برخی از دانش‌آموزان نیاز به نظارت مستقیم والدین دارند. به علاوه محیط اطراف فضای درسی در آموزش مجازی باید عاری از هر گونه لوازم باشد که باعث حواس‌پرتی و مانع تمرکز می‌شوند. 
فضای خانه مملو از لوازم و تجهیزات مختل تمرکز است، به طور مثال کنسول‌های بازی، کامپیوتر، رسانه‌های اجتماعی، تلویزیون، اسباب‌بازی، حیوانات خانگی و ده‌ها وسیله دیگر که مانع تمرکز دانش‌آموز می‌شود. لیستی از اقلامی که باعث حواس‌پرتی و عدم تمرکز فرزندتان می‌شود را تهیه کنید. سپس روش‌هایی را پیدا کنید که در طول کلاس این لوازم خاموش شده یا در دسترس نباشند. 
به طور مثال سگ خانگی‌تان را در اتاق دیگر قرار دهید، تا رفتار یا صدای او باعث عدم تمرکز دانش‌آموز نشود. رسانه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین نیز می‌توانند دانش‌آموز را وسوسه کرده تا از فعالیت‌های آموزش مجازی فاصله بگیرند. می‌توانید برخی برنامه‌ها روی تبلت یا گوشی فرزندتان را در طول ساعات آموزشی بلاک کنید. یا بعد از اتمان کلاس آنلاین و دانلود برنامه درسی، وای فای یا اینترنت همراه گوشی را خاموش کنید تا تمرکز دانش‌آموز بر روی انجام تکالیف درسی باشد. به طور کلی از روشی که فکر می‌کنید برای فرزندتان مناسب است برای حفظ تمرکز و عدم حواس‌پرتی او استفاده کنید. 

 •  زنگ تفریح یا استراحت در طول آموزش مجازی را فراموش نکنید 
نگاه کردن به صفحه نمایش برای مدت زمان طولانی می‌تواند به سلامتی آسیب بزند. حتی باعث افزایش وزن و افسردگی می‌شود. ایجاد زمانی برای استراحت هم برای سلامتی و هم برای تمرکز بیشتر بر محتوای درسی به شدت توصیه می‌شود. 
برای بسیاری از دانش‌آموزان و حتی دانشجویان نشستن برای مدت زمان طولانی در کلاس درس دشوار است. برخی از افراد به زمان استراحت بیشتر نسبت به دیگران نیاز دارند. در زمان یادگیری و آموزش مجازی به مغز فرزندتان استراحت دهید. یک دانش‌آموز دبستانی پس از 25 دقیقه انجام تکالیف به 5 دقیقه استراحت نیاز دارد. 
همچنین زمانی را به ورزش و تمرینات بدنی اختصاص دهید، وزش به کاهش استرس و افزایش تمرکز کمک می‌کند و از ایجاد اضطراب جلوگیری خواهد کرد. زمان استراحت از طرفی مانع خواب آلوده شدن دانش‌آموز می‌شود. یک برنامه مشخص برای آموزش و استراحت تعیین کنید، درست همان طور که در مدرسه و در زمان حضور در کلاس به دانش آموزان زمان استراحت می‌دهند. با این کار ریسک کاهش سطح یادگیری و عدم درک مطلب را به حداقل می‌رسانید. 

 •  زمان را مدیریت کنید 
درست است که یکی از مزایای آموزش مجازی انعطاف‌پذیری در زمان آموزش است. اما داشتن یک برنامه مشخص برای آموزش، زمانی که برای دانش‌آموز و کل اعضای خانواده مناسب باشد، به یادگیری نظم و مدیریت زمان کمک می‌کند. سعی کنید تا حد امکان برای اکثر فعالیت‌ها یک برنامه زمانی مشخص داشته باشید، به طور مثال برای انجام تکالیف درسی، صرف غذا، ورزش و سایر فعالیت‌ها زمان مشخصی را تعیین کنید. 

مدیریت زمان و داشتن برنامه منظم می‌توانید کیفیت آموزش و یادگیری را بهبود بخشید. با این حال قبل از شروع برنامه‌ریزی بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید: 

 1. اگر تصمیم گرفته‌اید فرزند شما به صورت مجازی و آموزش در خانه تحصیل کند، سعی کنید طبق محیط مدرسه زمان‌بندی کنید. 
 2. در زمان آموزش، فعالیت‌های فرزندتان را به دقت بررسی کنید تا متوجه شده که چه برنامه‌ای برای او بهتر است. به طور مثال برخی صبح‌ها تمرکز و مشارکت بیشتری دارند. 
 3. برای دانش‌آموزان کوچکتر سعی کنید تعداد بیشتری زنگ استراحت در برنامه بگنجانید. به جای اینکه صبر کنید تا کل درس به اتمام برسد و سپس کودک شما استراحت کند. دانش‌آموزان بزرگتر مدت زمان طولانی‌تری می‌توانند بر روی درس تمرکز کنند. اگر دانش‌آموز دبیرستانی شما در حال تحصیل به صورت مجازی است، بین هر موضوع           درسی یک زمان استراحت برنامه‌ریزی کنید. 
 4. هر فرد نیازهای منحصر به خود را دارد، مطابق با نیازهای فرزند خود برنامه‌ریزی کنید. ابتدا اجازه دهید چند روز از شروع دوره آموزش مجازی بگذرد و سپس با توجه به توانایی و سطح یادگیری فرزندتان برنامه‌ریزی کنید. ببینید بیشتر در چه فعالیت‌هایی مشارکت می‌کند و چه مسائلی باعث حفظ تمرکزش می‌شود. 
 5. در برنامه خود انعطاف‌پذیری داشته باشید و سعی کنید استرس و اضطراب دانش‌آموزان را به حداقل برسانید. سعی کنید در زمان آموزش فرزند شما مدت زمان کافی برای فکر کردن و یافتن راه‌حل‌های مناسب برای چالش‌ها و مسائل درسی داشته باشد. 
 6. یک فهرست کامل از زمان امتحانات و فعالیت‌های درسی تهیه کنید. 

برخی از دانش‌آموزان و حتی دانشجویان با در اختیار داشتن یک چک‌لیست از کارها و فعالیت‌های خود عملکرد بهتری در یادگیری و درک مطالب دارند. با تهیه یک چک‌لیست از فعالیت‌ها و برنامه‌های درسی می‌توانید به افزایش سطح یادگیری فرزند خود کمک کنید. دانش‌آموز پس از انجام هر فعالیت کنار آن علامت می‌زند و در انتهای روز متوجه می‌شود چه اندازه موفق بوده تا برنامه‌های درسی و حتی غیر درسی خود را به طور کامل انجام دهد. به علاوه می‌توانید یک جایزه تعیین کنید برای وقتی که تمامی فعالیت‌ها انجام شده باشند تا انگیزه و اشتیاق بیشتر برای عمل به برنامه را در فرزندتان ایجاد کنید. 

 • بازخورد مثبت ارائه دهید 
بسیاری از دانش‌آموزان اطمینان خاطر و پشتیبانی مورد نیاز را از طرف معلمان یا مدرسین دریافت نمی‌کنند. ایجاد یک سیستم آموزشی که به ازای عملکرد موفق جایزه‌ای به دانش‌آموز تعلق گیرد، به حفظ انگیزه و اشتیاق برای یادگیری کمک می‌کند. در آموزش مجازی هم با تعیین جایزه برای موفقیت‌های درسی یا اتمام تکالیف درسی می‌توانید آن‌ها را ترغیب به درس خواندن و درک مطالب درسی کنید. 
وقتی کودک شما تکالیف درسی خود را صحیح، منظم و با دقت انجام می‌دهد، یک ستاره یا یک علامت کنار آن بگذارید و نشام دهید که برای این کار او ارزش قائل هستید. برای دانش‌آموزان کوچکتر می‌توانید یک تکه شکلات، یک اسباب‌بازی جدید یا 15 دقیقه بازی بیشتر قبل از خواب جایزه مناسبی باشد. برای دانش‌آموزان بزرگتر و دبیرستانی، تماشای یک فیلم، سریال یا مدت زمان بیشتر در فضای آنلاین می‌تواند انگیزه مناسبی برای اتمام فعالیت‌های درسی باشد. 

 •  انعطاف‌پذیر باشید 
گاهی اوقات باید تغییراتی در برنامه ایجاد کنید. به طور مثال اگر یک موضوع درسی یا حل مسئله‌ای دشوار باشد، چندین زمان مختلف را انجام آن اختصاص دهید و انتظار نداشته باشید که فرزند شما کل روز را صرف یادگیری تنها یک مسئله دشوار یا درک یک محتوای درسی کند. سعی کنید زمانی که فرزند شما هوشیارتر است و انرژی کافی دارد، در حل مسئله درسی به او کمک کنید. اگر در این مدت لازم است برخی برنامه‌ها را کنسل کنید ومدت زمان بیشتری را به موضوع مربوطه اختصاص دهید. از طرفی او را تشویق کنید که با مطالعه بیشتر می‌تواند راحت‌تر این موضوع را یاد بگیرد. گاهی اوقات بهتر است با معلم فرزندتان مشورت کنید و اقدامات مناسب را انجام دهید. 

 •  به فرزندتان کمک کنید تا با دوستان خود در ارتباط باشند 
وقتی فرزندتان به صورت مجازی و از راه دور تحصیل می‌کند، موضوع روابط اجتماعی او را نیز نباید فراموش کنید. دوست پیدا کردن و حضور در اجتماع برای ترتیب کودکان ضروری است. روابط اجتماعی دانش‌آموزان با یکدیگر تأثیر مثبتی بر موفقیت‌های آکادمیک دارد. حتماً برنامه ویژه‌ای برای ایجاد این روابط و یافتن دوستانی مناسب در نظر بگیرید. 
کلاس‌های گروهی آنلاین به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا هم معلم و هم با دانش‌آموزان دیگر ارتباط داشته باشند. این روابط به آن‌ها کمک می‌کند از انزوا خارج شده و در فعالیت‌های گروهی مشارکت داشته باشند. در مجازی هم فرصت دوست پیدا کردن وجود دارد، البته به شرط آنکه کاملاً بر آن نظارت داشته باشید و آن‌ها را از خطرات فضای مجازی مطلع نمایید. همچنین می‌توانید فرصت‌های دیگری را برای ایجاد روابط اجتماعی پیدا کنید و به فرزندتان در یافتن دوست کمک کنید. 

 •  با معلم فرزندتان در ارتباط باشید 
همواره سعی کنید در ابتدای دوره آموزش مجازی با معلم یا مدرس دوره ارتباط برقرار کنید، حتی اگر یک گفتگوی مختصر باشد. از زمان کلاس و روزهای هفته که دوره برگزار می‌شود سوال بپرسید، توصیه‌های لازم برای دوره آموزش مجازی را دریافت کنید. مشکلات درسی و چالش‌های مربوط به تکنولوژی را به اطلاع آن‌ها برسانید. 
این ارتباط و همکاری با معلمین می‌تواند بیش از آنچه انتظار دارید در طی یک دوره آموزش مجازی یا مدرسه در خانه موثر باشد. به علاوه اکثر معلمین آموزش مجازی هم خواهان همکاری با والدین هستند. در صورت بروز هر گونه مشکل، در صورتی که فرزندتان امکان حضور در کلاس مجازی را نداشته باشد، اگر قادر به درک مطلب ارائه شده نباشد، یا چنانچه تکالیف ارائه شده را کامل انجام نداده باشد، همه این مسائل با همکاری معلمان به راحتی برطرف خواهند شد. 
عدم ارتباط بین معلم و والدین در آموزش مجازی یکی از چالش‌های مهم است که باید حتماً رفع شود. چراکه والدین نقش محوری در آموزش مجازی ایفا می‌کنند. قبل از آغاز دوره آموزش مجازی حتماً با معلم یا مدرس مربوطه ارتباط داشته و درباره برنامه آموزشی اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید. 

 • دانش‌آموزان با نیازهای ویژه 
برخی از دانش‌آموزان آسیب‌پذیرتر از سایرین هستند و نیاز به توجه و آموزش ویژه دارند. چنین دانش‌آموزانی به یک برنامه و محیط اختصاصی برای آموزش نیاز دارند. آموزش مجازی یکی از بهترین‌روش‌ها برای کودکان با نیازهای ویژه به شمار می‌رود. اگر فرزند شما نیاز به مدت زمان بیشتری برای یادگیری دارد، به کمک آموزش مجازی و تکنولوژی‌هایی که امروزه در دنیای آموزش و پرورش استفاده می‌شود می‌توانید به آن‌ها در خواندن و نوشتن کمک کنید. با برنامه‌ریزی صحیح و ایجاد محیطی مناسب در طول آموزش از آن‌ها پشتیبانی کنید. 
قبل از هر اقدامی مشورت حرفه‌ای بگیرید و بهترین روش را برای فرزند خود انتخاب کنید. مشکلات و نیازهای فرزند خود را شناسایی کنید و به کمک افراد حرفه‌ای و متخصص موانع را برطرف کنید. تجهیزات دیجیتالی و پیشرفته‌ در دنیای امروز به همه افراد امکان تحصیل و آموزش را می‌دهد. امروزه هر فردی با هر توانایی یادگیری می‌تواند به کمک آموزش مجازی و آنلاین تحصیل کنید. 
در دنیای پیشرفته امروز بسیاری از موانع و مشکلات برای آموزش به کمک تکنولوژی برطرف شده است. به کمک آموزش مجازی و با ایجاد فضای مناسب در خانه خود می‌توانید فارغ از تمامی خطرات جامعه تحصیل فرزندتان را کنترل کنید و شاهد پیشرفت روز افزون او باشید. 
اگر درصدد ایجاد فضایی مناسب برای آموزش مجازی فرزند خود هستید، فراموش نکنید که محیط آرام و دور از حواس‌پرتی‌ها مهم‌تر از یک فضای مجزا و اختصاصی در خانه است. اگر توان اختصاص دادن یک اتاق مجزا به فرزندتان را ندارید، تنها کافی است یک گوشه مشخص از خانه را برای وی آماده کنید که آرام و منظم باشد. 
به علاوه به خاطر داشته باشید که آموزش مجازی یک سبک از آموزش است که به همکاری تمامی طرفین نیاز دارد و همکاری بین والدین و معلم بهترین تأثیر را در افزایش سطح یادگیری و موفقیت دانش‌آموزان دارد.