هر آنچه باید درباره مزایای فین‌تک بدانید

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۷


تکنولوژی‌های جدید و رو به رشد مانند فناوری مالی یا فین‌تک از پتانسیل مناسبی برای جمع‌آوری و پردازش داده‌ها در زمان واقعی برخوردار هستند.

 فین‌تک شیوه کار کردن کسب و کارها، تولید و ارائه محصولات و خدمات در بخش اقتصاد و مشارکت مشتریان در این فرایندها را تغییر داده است. تمامی حرفه‌ها و تجارت‌ها به دلیل تغییر در جریان‌های کاری و فرایندهای تجاری تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. بخش مالی و اقتصادی نیز در رأس همه حوزه ها قرار گرفته و بیش از سایر حوزه‌ها تحت تأثیر بوده است. در این مطلب درباره تکنولوژی مالی و مزایای گسترده آن صحبت شده است. اگر کنجکاو هستید از مزایای فین‌تک مطلع گردید این مطلب برای شما بسیار جذاب خواهد بود. 

فناوری مالی 
تکنولوژی بیش از هر زمان دیگری در حال رشد است. این تغییرات و پیشرفت‌ها امروزه تمامی ابعاد زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از صنایعی که طی سال‌های اخیر به شدت تحت تأثیر تکنولوژی قرار گرفته است، صنعت مالی است. 
فین‌تک به تکنولوژی گفته می‌شود که برای خدمات مالی و برای سریع‌تر و آسان‌تر شدن این فرایندها استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر استارتاپ‌های بسیاری روی کار آمده‌اند که از نوآوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بلاک چین استفاده می‌کنند. دلیل اصلی استفاده از این تکنولوژی‌ها، ارائه خدمات بهتر است. این خدمات نیز متعاقباً باعث معرفی خدمات جدید مانند تأمین مالی جمعی یا Crowdfunding می‌شود. 
این تکنولوژی جدید باعث تغییراتی در موسسات مالی سنتی مانند بانک‌ها و شرکت‌های بیمه و بهبود شیوه مدیریت امور مالی و خدمات اقتصادی می‌شود. این فرایند در واقع همان فرایند دیجیتالی شدن پول و درآمدآفرینی از داده‌ها است که امروزه در دنیای دیجیتالی پیرامون انسان‌ها فراگیر شده است. 
استفاده از فین‌تک مزایای بسیاری دارد که باعث جذاب‌تر شدن صنعت مالی برای مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران می‌شود. مصرف‌کنندگان به کمک فین‌تک می‌توانند به نحوی مطلوب‌تر و آسان‌تر امور مالی را انجام دهند. در ادامه مزایای فین‌تک برای انواع کسب و کارها، استارتاپ‌ها، بانک‌ها و ارائه دهندگان خدمات مالی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است. 

مزایای فناوری مالی 
در این بخش با برخی از مزایای مهم فناوری مالی یا فین‌تک برای بخش‌های اقتصادی آشنا خواهید شد، اما قبل از هر چیز باید بدانید که برای بهره‌مندی از مزایای فین‌تک باید به نحوی صحیح از آن در کسب و کار خود استفاده کنید. 

  • انجام خدمات مبتنی بر نیاز مشتریان 
شرکت‌های فین‌تک نیز مانند سایر شرکت‌ها، اطلاعات بسیاری درباره مصرف‌کنندگان جمع‌آوری می‌کنند. مادامی که این اطلاعات به هدف بهبود تجربه مصرف‌کننده استفاده شود، این روند غیر عادی نیست. مصرف‌کننده می‌تواند همیشه سیاست‌های مربوط به حریم خصوصی یک شرکت را بررسی کند. 
تنها هدف جمع‌آوری اطلاعات ارتقای تجربه مصرف‌کننده است. یک شرکت می‌تواند با توجه به اطلاعاتی که مصرف‌کننده توافق نموده با آن‌ها به اشتراک گذارد در جهت رفع نیازهای این مصرف‌کننده اقدام کند. اطلاعات مصرف‌کننده به شرکت فین‌تک کمک می‌کند تا خدمات اختصاصی و مبتنی بر نیاز مشتریان را ارائه دهد. 

  • افزایش سرعت انجام فرایندها 
به کمک فین‌تک تمامی فرایند‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود. به عنوان مثال اخذ تأیید بیمه یا تأمین مالی مدت زمان زیادی طول می‌کشد. اما این فرایند به کمک فین‌تک 5 برابر سریع‌تر انجام می‌شود. به عبارت بهتر فرایندهایی که مشریان برای تکمیل آن‌ها باید مدت‌ها منتظر بمانند به سرعت و در مدت زمان کوتاهی گاهاً تنها ظرف 24 ساعا انجام خواهد شد. 

  • انعطاف‌پذیر
سطح تقاضای مشتریان برای انجام امور بانکی روز به روز بیشتر می‌شود و بانک‌ها برای پاسخ‌دهی به این حجم از تقاضا با مشکلاتی مواجه هستند. دلایل اصلی این مسئله عدم انعطاف‌پذیری سیستم‌های بانکی، بودجه‌بندی با تفکر جلوگیری از ریسک و فرایندهای تصمیم‌گیری است. شرکت های فین‌تک بنا بر دلایل متعددی کاملاً انعطاف‌پذیر هستند. 
استارتاپ‌های فین‌تک انعطاف‌پذیر هستند، به این دلیل که آن‌ها سازمان‌هایی کوچک‌تری هستند و قابلیت انعطاف و همکاری بیشتری دارند. سیستم این شرکت‌ها همیشه به روز است و معمولاً از سیستم‌های مبتنی بر API (رابط برنامه‌نویسی کاربری) استفاده می‌کنند. این سیستم کمک می‌کند تا همکاری با شرکت‌های ارائه‌دهنده تکنولوژی از سرعت بالاتری برخوردار باشد. در نتیجه هر دو طرف این همکاری به کدهایی دسترسی خواهند داشت و در نهایت به کمک این کدها امکان استفاده از سیستم‌های یکپارچه با امنیت و اثربخشی بیشتر فراهم می‌شود. 
استارتاپ‌های فین‌تک به کمک چنین سیستم‌های یکپارچه‌ای می‌توانند خدمات مالی متنوعی مانند مدیریت مالی، بانکداری، سرمایه‌گذاری، پرداخت‌های داخل یا خارج از کشور، پس‌انداز و اعطای وام و ده ها خدمات دیگر را ارائه دهند. یکی از برتری‌های شرکت‌های فین‌تک این است که آن‌ها می‌توانند این خدمات را متناسب و سازگار با تقاضای مصرف‌کنندگان تغییر دهند. به همین علت است که این شرکت‌ها می‌توانند محصولات و خدمات انعطاف‌پذیر و مختص هر مصرف‌کننده را ارائه دهند. 

  • ایمن
نمی‌توان منکر این مسئله شد که اغلب مردم قبل از استفاده از یک تکنولوژی جدید کمی نسبت به آن نگرانی و ترس دارند. اگر این تکنولوژی قادر نباشد امنیت تمامی ابعاد استفاده از آن را تضمین کند، هیچ فردی از این تکنولوژی استفاده نخواهد کرد. از عرضه فناوری مالی یا فین‌تک مدت‌ها می‌گذرد و تقریباً تمامی کسانی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند از امنیت و ایمنی آن تعریف می‌کنند. 
همین امر کافی است تا امروز کاربران با خیال آسوده از امنیت و ایمنی فین‌تک شروع به استفاده از خدمات آن کنند. به علاوه همیشه می‌توان وضعیت گواهینامه‌های امنیت و ایمنی هر شرکت فین‌تک را بررسی کرد. یک شرکت فین‌تک قابل اعتماد باید همواره آخرین گواهینامه‌های ایمنی را دریافت کند. چنین شرکت‌هایی دارای چندین نوع کدگذاری روی داده‌ها هستند و اطلاعات بیومتریک کاربران را اخذ می‌کند.  
انتظار می‌رود موسسات مالی پیشرفته‌ترین و جدیدترین خدمات مالی را به مشتریان ارائه دهند. برای اطمینان از اینکه افراد احساس امنیت بیشتری نسبت به استفاده از خدمات مالی دارند، استفاده از آخرین تکنیک‌های امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از این تکنولوژی جدید نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش امنیت دارد تا امنیت داده‌ها و اطلاعات مشتریان اطمینان حاصل کنید. اخذ اطلاعات بیومتریک، امنیت پرداخت با توکنیزاسیون و کدگذاری داده‌ها برخی از راهکارهای امنیتی جدید هستند که بسیاری از شرکت‌های فین‌تک از آن استفاده می‌کنند. 

  • دارای قابلیت استفاده آسان 
یکی دلایل استفاده گسترده از فین‌تک راحتی و سهولت استفاده آن برای مشتریان است. امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که تمامی کارها و فعالیت‌ها حول ارتباطات همراه و گوشی‌های هوشمند می‌چرخد. فین‌تک باعث ساده و موثرتر شدن این فرایند شده است و استفاده از آن برای همه افراد بسیار ساده است. امروزه فرقی ندارد که در کدام شهر زندگی می‌کنید، تنها با چند کلیک ساده می‌توانید تمامی تراکنش‌های مالی خود را ظرف مدت زمان کوتاهی انجام دهید. 

  • شامل انواع متنوعی از خدمات مالی 
از طریق فین‌تک موسسات مالی با موفقیت و پیشرفت قابل توجهی مواجه شده‌اند. چرا که شرکت‌های فین‌تک با ارائه انواع خدمات مالی و در عین حال بالا بردن سرعت انجام فرایندها باعث شده که عملکرد موسسات مالی به نحو چشمگیری بهبود یابد. در نتیجه بهره‌وری و سودآوری بیشتری را هم برای این موسسات دربر داشته است. به علاوه شرکت‌های فین‌تک با همکاری بانک‌ها دامنه خدمات مالی خود را گسترش داده‌اند و انتظار می‌رود فرصت‌های رشد بیشتری هم در آینده پیش روی آن‌ها قرار گیرد. 

  • عملکرد شفاف 
شرکت‌های فین‌تک، خدمات مالی خود را به شیوه‌ای شفاف مدیریت می‌کنند. در زمان قیمت‌گذاری، مشتریان از تمامی قیمت‌ها اطلاع دارند و می‌دانند که هیچ هزینه پنهانی وجود ندارد، در حالی که به طور مثال بانک‌های سنتی را در نظر بگیرید، به طور معمول مشتریان از میزان هزینه‌ای که برای انجام هر تراکنش اخذ می‌شود اطلاعی ندارند و پس از انجام کار متوجه می‌شوند. در زمان استفاده از خدمات مالی فین‌تک همه ابعاد کار مشخص است و میزان هزینه قابل پرداخت هم مشخص است و مشتری خودش انتخاب می‌کند که از این خدمات استفاده کند. 
از طرفی شرکت‌های فین‌تک با ادغام پلتفرم‌های مختلف سطح همکاری بین شرکت‌ها را نیز افزایش داده‌اند و یک فضای رایگان برای انجام تراکنش‌ها را فراهم کرده‌اند. این روند به مشتریان کمک می‌کند تا پول بیشتری را پس‌انداز کنند و همکاری بیشتری بین افراد و شرکت‌ها را به وجود می‌آورد. 
از طرف دیگر فین‌تک می‌تواند در زمینه‌های مختلف از صدور فاکتور گرفته تا جمع‌آوری مبالغ پرداختی با دقت بالاتر به رشد و پیشرفت شرکت‌ها کمک کند. شرکت‌ها با همکاری یک شرکت فین‌تک می‌توانند هم خدمات حرفه‌ای‌تر به مشتریان ارائه دهند و هم با شفاف‌سازی عملکرد و فرایندهای خود می‌توانند ارتباط بهتر با مشتریان برقرار کرده و در نهایت میزان سودآوری خود را افزایش دهند. 

  • همکاری با بانک‌ها 
یک برداشت اشتباه در رابطه با فین‌تک این است که دشمن یا رقیب خدمات مالی سنتی فرض شود. در حقیقت اگر قرار باشد نامی برای شرکت‌های فین‌تک در صنعت مالی در نظر گرفته شود، باید به عنوان تسهیل‌گر و نه یک رقیب آن را در نظر گرفت. یک شرکت فین‌تک می‌تواند یک شریک مدرن باشد و چالشی برای مقابله نیست. 
شرکت‌های فین‌تک، موسسات اعتباری و بانک‌ها در کنار یکدیگر نسل بعدی بانکداری را تشکیل می‌دهند. بنابراین با همکاری این سازمان‌ها، مشتری نیز متعاقباً تجربه بهتری از انجام خدمات مالی خود خواهد داشت. تمرکز موسسات مالی و بانک‌ها نباید بر افزایش سهم بازار خود نسبت به شرکت‌های فین‌تک باشد، بلکه باید نقشه راهی خلاقانه طراحی کنند که تمامی طرفین از آن بهره‌مند شوند. 

  • در دسترس همه افراد و جوامع 
یکی از مزایای برتر فین‌تک‌ها این است که محدود به یک منطقه یا شهر نیستند و در تمامی اقصی نقاط کشور در دسترس قرار دارند. با توجه به اینکه فین‌تک‌ها به اینترنت نیاز دارند، هر جایی که اتصالات اینترنت فراهم باشد، از این فناوری مالی می‌توان استفاده کرد. از این رو هرچه اتصالات اینترنت پیشرفته شوند، امکان استفاده از این فناوری هم بهبود خواهد یافت. 
مشتریان به کمک فین‌تک می‌توانند هر مبلغی را به هر حسابی که بخواهند انتقال دهند. حال آنکه این پرداخت‌ها و تراکنش‌های مالی بدون هر گونه انتظار و نیاز به فرایندهای پیچیده انجام می‌شود. تنها ظرف چند دقیقه می‌توانید به کمک یک اپ روی گوشی هوشمند تلفن همراه خود تمامی پرداخت‌ها یا تراکنش‌های مالی‌تان را انجام دهید. فین‌تک‌ها انجام خدمات مالی فرامرزی را به واقعیت تبدیل کرده‌اند. 
در مجموع فین‌تک با ایجاد محصولات و خدمات جدید که مزایای بیشماری برای مشتریان و کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها همراه دارند به تغییر و پیشرفت خدمات مالی سنتی و تقویت نوآوری‌ها کمک می‌کند. لذا برای بهبود سیستم‌های مالی در آینده، همکاری بین شرکت‌های فعال در تمامی حوزه‌ها با شرکت‌های فین‌تک ضروری است. 
از طریق فین‌تک مشتریان تجربه بی‌نظیری در انجام تراکنش‌های داخلی و بین‌المللی خواهند داشت. شرکت‌های فین‌تک خدمات بانکداری را به تمامی نواحی کشور ارائه می‌دهند، این خدمات حتی در بخش‌هایی از کشور قابل استفاده است که سیستم بانکداری متداول و سنتی در آن منطقه ارائه نمی‌شود. به همین دلیل امروز شاهد رشد شرکت‌های فین‌تک و همکاری بیشتر آن‌ها با موسسات مالی و بانک‌ها هستیم تا تمامی افراد در هر شهر، شهرستان یا روستایی که زندگی می‌کنند بتوانند از خدمات مالی متنوع این فناوری بهره‌مند شوند.