هشت کمپین خلاقانه بازاریابی پیامکی که مخاطبین را تحت تأثیر قرار می‌دهند

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

آیا تا به حال سعی کردید که فعالیت‌های بازاریابی پیامکی خود را به حداکثر یا به بالاترین سطح ممکن برسانید؟ در کنار تمامی راهکارهایی که برای ایجاد یک پیامک باید به کار گرفت، خلاقیت را نباید فراموش کرد.

یک بازاریابی پیامکی خلاقانه و هوشمندانه می‌توانید به توسعه برند، افزایش درآمد، کسب رضایت مشتریان و ده‌ها مزایای دیگر دست یابید. 
امروز به شما نشان می‌دهیم چطور با ارسال پیامک‌های وسوسه‌انگیز برای مخاطبین، از مزایای این راهکار بازاریابی جادویی بهره‌مند شوید. با استفاده از ایده‌های خلاقانه و پرطرفدار این مقاله برای کمپین‌های بازاریابی پیامکی می‌توانید شروع بسیار موفقیت‌آمیزی داشته باشید. 

 •  کمپین خلاقانه بازاریابی پیامکی 
اگر به دنبال ایده‌های جالب و موثر برای فعالیت‌های بازاریابی پیامکی خود هستید از همینجا شروع کنید! 

 • افزایش فروش با استفاده از تخفیف برای مشترکین 
ارسال تخفیف‌های منحصر به فرد برای مشترکین خدمات پیامکی برندتان یکی از ساده‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌ها برای ترغیب مشترکین پیامک به خرید یا استفاده از خدمات است. اجرای کمپین‌های «ارائه تخفیف به هدف افزایش فروش» یا به عبارت دیگر «Flash Sale» را حتماً در استراتژی بازاریابی خود بگنجانید، این تخفیف‌ها به عنوان یک انگیزه قوی برای حفظ مشترکین و ترغیب آن‌ها به خرید عمل می‌کنند. 

 • تبلیغات وبلاگی یا محتوای متنی 
از بازاریابی پیامکی برای به اشتراک گذاشتن محتوای ارزشمند وب‌سایت خود استفاده کنید. با ارسال پیامک‌های حاوی لینک اتصال به وب‌سایت، مخاطبین را به وبلاگ، رهنمودها، محتواهای آموزشی مربوط به کسب و کارتان هدایت کنید. از این طریق نشان دهید که تا چه اندازه در این حوزه تسلط دارید. 
ارائه محتوای تبلیغاتی از طریق پیامک یکی از روش‌های عالی برای افزایش ترافیک وب‌سایت و نرخ کلیک است. به علاوه استفاده مجدد از محتوای متنی یا ارسال محتوای مرتبط و فصلی در زمان‌های مناسب از سال بسیار راحت است. 
به طور مثال می‌توانید یک بخش از یک متن فوق‌العاده و کارآمد که در بخش وبلاگ سایت منتشر شده را در قالب پیامک ارسال کنید و در انتها ذکر کنید که برای خواندن کامل متن به وبلاگ مراجعه کنید و لینک مطلب را هم بفرستید. 
برای نتیجه بهتر مطمئن شده وبلاگ و محتوای متنی برای خواندن در موبایل مناسب باشد. چون زمانی که پیامک مربوطه را ارسال می‌کنید فرد ابتدا از طریق گوشی خود بر روی لینک کلیک می‌کند. اگر خواندن مطلب مربوطه در گوشی تلفن همراه وی امکان‌پذیر نباشد، پس از این پیامک‌های شما را نمی‌خواند یا ممکن است حتی اشتراک خود را لغو کند. 

 • ارسال نکات آموزشی به صورت هفتگی یا ماهانه 
نکات و راهنمایی‌هایی درباره کسب و کارتان را به صورت هفتگی و ماهانه برای مخاطبین ارسال کنید، بدین ترتیب ارزش و مزایایی بیشتری را به آن‌ها ارائه می‌دهید. این مسئله بر روی حفظ مخاطبین و عدم لغو اشتراک پیامک از طرف آن‌ها تأثیر قابل توجهی دارد. 
به طور مثال یک فروشگاه لوازم هنری و صنایع دستی می‌تواند برای مخاطبین خود درباره آثار جدید و نمایشگاه‌های هنری آخر هفته پیامک ارسال کند. یا یک خشکشویی می‌تواند نکاتی درباره مراقبت از انواع خاصی از پارچه یا نحوه نگهداری لباس‌ها راهنمایی‌هایی را از طریق پیامک ارسال کند. و یا یک شرکت دکوراسیون داخلی می‌تواند نکاتی در زمینه جدیدترین طراحی‌های داخلی و رنگ سال را از طریق پیامک با مخاطبین خود به اشتراک بگذارد. 
اینکه همیشه پیامک‌های تبلیغاتی برای مخاطب خود ارسال کنید گاهی باعث دلسردی مخاطبین می‌شود. آن‌ها باید بدانند که شما برای مشتریان و مخاطبین خود ارزش قائل هستید. 

 • برگزاری رقابت و قرعه‌کشی 
با برگزاری رقابت و قرعه‌کشی می‌توانید میزان تعامل مخاطبین را افزایش دهید و همچنین با جذب مشترکین جدید تعداد مخاطبین خود را افزایش دهید. کمپین‌های «پیامک بده تا برنده بشی» یکی از روش‌های راه‌اندازی بازاریابی پیامکی است که توسط بسیاری از شرکت‌ها در سطح جهان به کار گرفته می‌شود. فراموش نکنید که شرایط و ضوابط هر مسابقه را مشخص کنید. 
برای انجام رقابت می‌توانید پیامکی را ارسال کنید که مستقیماً مخاطب را به صفحه رقابت منتقل کند، یا از آن‌ها بخواهید برای شرکت در قرعه‌کشی یک متن مشخص را تایپ کرده و پیامک کنند. یا از طریق بنر یا تبلیغات پاپ-آپ در وب‌سایت خود یک قرعه‌کشی را اعلام کنید و از خوانندگان بخواهید برای شرکت در رقابت شماره تلفن همراه خود را وارد کنند. 
پس از این رقابت و مشخص شدن نتیجه آن، می‌توانید ارتباط خود با افرادی که شماره تلفن همراه‌شان را ارسال کرده، اما برنده نشده‌اند را ادامه دهید. به طور مثال با ارائه تخفیف‌های مناسب این حس را در این افراد ایجاد کنید که شرکت در این رقابت بی حاصل هم نبوده است و آن‌ها حداقل از تخفیف مناسبی برخوردار شده‌اند. در نتیجه می‌توانید آن‌ها را در بین مشترکین ارسال پیامک حفظ کنید و در کمپین‌های بازاریابی بعدی برایشان پیامک ارسال کنید. فراموش نکنید که گزینه لغو اشتراک را همواره ارائه دهید تا افراد نگران ارسال دائمی پیامک‌ها نباشند. 

 • برگزاری رویداد
در صورتی که برند یا شرکت شما قصد برگزاری یک کنفرانس، فستیوال یا نمایشگاه را دارد از پیامک برای ایجاد مخاطب استفاده کنید. از علاقه‌مندان بخواهید برای شرکت در رویداد مربوطه شماره تلفن همراه خود را ارائه دهند و برای شروع روزهای باقیمانده تا برگزاری یا تا پایان رویداد مربوطه را از طریق پیامک به اطلاع برسانید. یا جزئیات مهم مربوط به رویداد به عنوان مثال خرید بلطیط، نقشه محل برگزاری رویداد، اطلاعات پارکینگ، برنامه زمانی و حتی تخفیف در خرید را از طریق پیامک اطلاع دهید. 

 • پیام تشکر 
پس از اینکه مشتری اقدام به خرید محصول یا بازدید از فروشگاه کرد، با ارسال پیامک تشکر سعی کنید ارتباط خود با مشتری را ادامه دهید. این پیامک را می‌توانید همراه با یک پیشنهاد تخفیف برای خرید بعدی ارسال کنید تا وی ارتباط پیامکی خود را حفظ کند. همچنین می‌توانید همراه با پیامک تشکر یک لینک برای ارائه نظراتشان درباره خرید از شما و محصولات ارائه شده ارسال کنید تا نرخ پاسخ‌دهی را افزایش دهید. 

 • بازبینی بازخوردها 
با برگزاری یک کمپین برای بررسی درخواست‌ها و بازخوردهای مشتریان، سعی کنید سطح رضایتمندی مشتریان را افزایش داده و در نتیجه شهرت شرکت و برند خود را افزایش دهید. 

 • برگزاری نظرسنجی
با برگزاری نظرسنجی درباره محصولات یا خدمات خود سعی کنید در مشتریان وفاداری ایجاد کنید. نظرسنجی یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای دریافت نظرات درباره محصولات، خدمات و حتی کمپین بازاریابی است. نرخ پاسخ‌دهی به کمپین بازاریابی را افزایش می‌دهد. در نهایت با آنالیز پاسخ‌ها برای استراتژی‌های بعدی برنامه‌ریزی کنید. 
برای شروع می‌توانید از این ایده‌ها استفاده کنید: 

 1. میزان رضایت شما از خدمات چه اندازه است؟ 
 2. تا چه اندازه محصول و خدمات ما را به دوستان یا اعضای خانواده خود توصیه می‌کنید؟ 
 3. به محصول/ خدمات/ عطر و طعم/ظاهر ما رأی دهید
 4. در رویداد بعدی علاقه دارید چه مواردی ارائه شود؟ 

 •  عنصری که هر کمپین خلاقانه بازاریابی باید بداند 
علاوه بر راهکارهای خلاقانه، عناصری هم وجود دارند که باید قبل از آغاز کمپین و ارسال پیامک‌ها برای مشتریان باید بدانید. 

 • پیروی قوانین و مقررات 
فراموش نکنید که عدم پیروی از قوانین و مقررات بخش مخابرات حاکم در هر کشور ممکن است عواقب نامطلوب و شدیدی داشته باشد. در ایران لازم است قوانین و مقررات مربوط به پیامک در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را رعایت نمایید تا متحمل ضرر و زیان نشوید و اعتبار کسب و کارتان هم به مخاطره نیافتد. 

 • فوریت زمانی 
دریافت‌کنندگان به راحتی می‌توانند پیامک‌های یک شرکت یا برند را نادیده گرفته یا پاک کنند. از تکنیک‌هایی استفاده کنید که توجه آن‌ها را به خود جلب کند. یکی از تأثیرگذارترین روش‌های استفاده از فوریت یا محدودیت زمانی است، به طور مثال: «فقط امروز» یا «تا پایان امشب مهلت دارید». این محدودیت زمانی مشتری را ترغیب به خواندن و عکس‌العمل فوری نسبت به پیامک ارسالی می‌کند. 
از آنجا که از تعداد کاراکترهای محدود برای پیامک می‌توان استفاده کرد، دقت کنید که از کلمات یا اصطلاحات جذاب و قابل توجه برای مشتریان استفاده کنید. 

 • ارائه دلایل منحصر به فرد و قانع‌کننده
مردم در حالت عادی شماره تلفن همراه خود را در اختیار شرکت‌ها، برندها یا افراد ناآشنا قرار نمی‌دهند. قبل از هر چیز با خود فکر می‌کنند چرا باید برای دریافت پیام‌های آزاردهنده شماره تلفن خود را به شما بدهند. 
مشتریان باید برای ورود به کمپین پیامکی شما و باقی ماندن در آن قانع شوند. پیشنهادی به مشتری ارائه دهید که تنها منحصر به برند شما و مشتریان‌تان باشد. در ادامه با ارائه محتوایی ارزشمند سعی کنید این تفکر را از ذهن مشتری خارج کنید که پیامک‌های شما آزاردهنده است. در مقابل وی را ترغیب به ماندن در کمپین خود کنید. 

 • دعوت به حضور در رویدادی خاص 
در زمان بازاریابی ایجاد یک فراخوان یا ارسال دعوتنامه برای مخاطبین برای شرکت در یک رویداد ویژه نتیجه بسیار مطلوبی دارد. با خود تصور کنید وقتی مشتری پیام دعوتنامه شما را می‌خواند، تمایل دارید چه عکس‌العملی داشته باشد؟ روی لینک ارسالی کلیک کند، اقدام به خرید محصولات شما کند، یا بازدید حضوری از فروشگاه یا شرکت شما داشته باشد؟ سپس با توجه رویداد مربوطه تمامی شرایط مطلوب برای مشتری را فراهم کنید. 
استفاده از کلام شفاف و مستقیم، فوریت‌های زمانی، عبارات کوتاه و جذاب و کدهای تخفیف در پیامک دعوت به حضور در یک رویداد، باعث ترغیب بیشتر مشتریان به عکس‌العمل نسبت به این پیامک می‌شود.
در انتها فراموش نکنید که قبل از هر کاری یک پیامک معرفی برای مخطابین یا مشتریان احتمالی خود ارسال کنید. 97 درصد از شرکت‌هایی که در کمپین بازاریابی پیامکی خود از پیامک معرفی و آغازین استفاده می‌کنند ارتباط مطلوب‌تر و کارآمدتری با مشتریان خود برقرار کرده‌اند. 
راهکارهای ارائه شده در اینجا در راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی به کمک پیامک می‌توانند نتایج شگفت‌انگیزی دربر داشته باشند. به خاطر داشته باشید که خلاقیت به معنای انجام کاری خاص یا عجیب نیست، از قوه تخیل خود برای شناسایی بهترین و تأثیرگذارترین روش‌ها برای جذب مخاطب استفاده کنید. شک نکنید موفق خواهید شد!