هشت گام مهم برای راه‌اندازی یک شرکت فین‌تک

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۷


جالب است که بدانید فین‌تک تا چه اندازه سریع به یکی از بخش‌های حیاتی زندگی روزمره انسان‌ها تبدیل شده است. با رشد بی‌سابقه تکنولوژی در سرتاسر جهان، امور مالی نیز به همان نسبت جایگاه مهمی در دنیای دیجیتال بدست آورده است.

 اگر از آن گروه افرادی باشید که هرگز اخبار مربوط به بازار یا اقتصاد را دنبال نمی‌کنید یا پیگیر نوسانات سهام یا ترندهای مالی نیستید، حماً تا به حال حداقل از یکی از اپ‌های فین‌تک استفاده کرده‌اید. 
شاید بپرسید که چطور ممکن است اینکار را انجام داده باشید؟ اپ فین‌تک در واقع همه موارد مربوط به پرداخت آنلاین، تراکنش‌های آنلاین یا سایر راهکارهای بانکداری را شامل می‌شود. طی سال‌های اخیر سطح استفاده از سامانه‌های فناوری مالی یا فین‌تک در سرتاسر جهان به شدت افزایش یافته است. 
تکنولوژی، صنعت مالی متداول تا یک دهه پیش را به نحوی چشمگیر تغییر داده است، ضمن اینکه در آینده نیز تغییرات بیشتری هم در انتظار این صنعت است. بنابراین اگر قصد ورود به این صنعت را دارید در حال حاضر بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه است. با توجه به ورود روز افزون استارتاپ‌ها به این بازار و غول‌های تجاری که هم‌اکنون در این صنعت حضور دارند، در آینده رقابت بیشتر و متعاقباً سرمایه‌گذاری سخت‌تر خواهد شد. 
درست است که این بازار بسیار سودآور است، اما راه‌اندازی یک فین‌تک نیاز به توجه و تمرکز بیشتری نسبت به اکثر کسب و کارها دارد. شیوه‌ای که کسب و کارتان را آغاز می‌کنید، موفقیت، نرخ رشد، انجام عملیات و سایر ابعاد آن در آینده را شکل می‌دهند. اما چگونه می‌توان به حوزه فین‌تک وارد شد؟ متخصصین این حوزه و مدیران ارشد موسسات خدمات مالی موفق معتقدند برای تشکیل، راه‌اندازی، رشد و موفقیت یک شرکت فین‌تک باید یک استراتژی مناسب داشته باشید و طبق برنامه و منظم عمل کنید. 

کارهای ضروری که برای راه‌اندازی یک شرکت یا استارتاپ فین‌تک باید انجام دهید: 

  • یک ایده مناسب را در زمان مناسب ارائه دهید
در هر کسب و کاری که حضور داشته باشید وقتی در زمان صحیح بهترین ایده را ارائه دهید، آینده و رشد شرکت خود را تضمین خواهید کرد. در همین بازار نوین بسیار شرکت‌های فین‌تک هستند که محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهند که در حال حاضر دیگر قدیمی شده‌اند. این شرکت‌ها به خوبی فعالیت می‌کنند و درآمد مناسبی هم دارند. چرا؟ به این دلیل که آن‌ها در زمان مناسب شروع به کار کرده‌اند. 
وقتی یک ایده مناسب برای شروع در ذهن دارید، آن را روی کاغذ بیاورید و پس از آنالیز رقبای احتمالی در سریع‌ترین زمان ممکن شروع کنید. تکنولوژی به سرعت در حال رشد است و ممکن است ایده کنونی شما تنها برای 2 تا 3 سال آینده ایده خوبی باشد. 

  • اهداف خود را تعریف کنید 
از خودتان سوال کنید: 
  1. بهترین دستاوردتان در این راه چیست؟ 
  2. اهداف و دیدگاه‌تان چیست؟ 
شرکت‌های فین‌تک دارای تکنولوژی مناسب گاهی با فروش سهام این شرکت به یک رقیب بزرگتر و حتی ادغام شدن با شرکت‌های بزرگتر می‌توانند نتایج بهتر و سودآورتری به‌دست آورند. 
بسیاری از افراد این مسئله را درک نمی‌کنند، اما بسیار مهم است که در ابتدای راه موضوع فروش سهام را در نظر بگیرید، در نهایت ساختار مناسبی به‌دست می‌آورید. شرکت باید به صورت ایمن و قانونی راه‌اندازی شود، بدین ترتیب دسترسی به بازارها آسان‌تر خواهد بود و سرمایه‌گذاران بیشتری تمایل به خرید سهام یا کمک به رشد سریع‌تر شرکت شما خواهند داشت. 

  • بین اهداف شخصی و شرکتی تمایز قائل شوید. قبل از راه‌اندازی شرکت برای پرسش‌های زیر پاسخی مناسب پیدا کنید
  1. قصد دارید کسب و کارتان چه تعداد مشتری داشته باشد؟ 
  2. قصد دارید کدام بازارها را هدف قرار دهید؟ 
  3. کدام ویژگی‌ها می‌توانند به تحقق سریع‌تر اهدافتان کمک کنند؟ 

امکان‌پذیری ایده خود را اثبات کنید 
آیا ایده‌ای در ذهن دارید که ممکن است برای یک بازار خاص مناسب باشد؟ ابتدا بررسی کنید که آیا شرکت دیگری خدمات مشابه با آنچه در نظر دارید را در آن بازار ارائه می‌دهد. موقعیت آن شرکت‌ها را به دقت بررسی کرده و تعداد مشتریان، محصولات، بازارهای حاضر در آن و قابلیت دسترسی و استفاده آن را آنالیز کنید. 
هر روز تقاضای بیشتری برای خدمات فین‌تک ایجاد می‌شود، به همان نسبت ایده‌هایی متعددی هم برای استفاده از خدمات مالی متفاوت و پیشنهادهایی برای بهبود یا افزودن ویژگی‌های خاصی به خدمات کنونی ارائه می‌شود. برخی از این پیشنهادها در حال حاضر توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده فین‌تک تحت پوشش قرار نگرفته‌اند. 
پس از امکان‌سنجی ایده خود در سریع‌ترین زمان ممکن آن را پیاده‌سازی کنید. فراموش نکنید که در بازار فین‌تک، تکنولوژی باید به سرعت ارتقا یابد. ایده‌ای که در حال حاضر به نظرتان موفق است، شاید 3 سال دیگر قدیمی باشد و اجرایی کردن آن با ضرر و زیان بالایی هم همراه باشد. پس همین امروز اقدام کنید. 
وقتی ایده خود را اجرایی کردید، سعی کنید پیوستن مشتری به سامانه ارائه شده یا خرید محصولات ارائه شده در این سامانه از فرایندهای رقبا ساده‌تر باشد. به علاوه درک این موضوع نیز بسیار مهم است که خدمات آنلاین ارزان‌تر از خدمات غیرآنلاین است. لذا قبل از راه‌اندازی یک شرکت این مسئله را در نظر بگیرید که خدمات و محصولات شما تا چه اندازه در مقایسه با رقبا ارزان‌تر و استفاده از آن راحت‌تر است. 

بودجه و منابع مالی مورد نیاز را تعیین کنید 
اگر به ایده خود باور دارید و از بودجه کافی برای اجرای آن برخوردار هسید، پس منتظر چه هستید همین امروز شروع کنید. در غیر این صورت، ارزش احتمالی سهام شرکت خود را به دقت محاسبه کنید و به دنبال سرمایه‌گذاران احتمالی بگردید، افرادی که بتوانند بر روی ایده و شرکت شما سرمایه‌گذاری کنند. 
مراقب باشید که سهام زیادی از شرکت را نفروشید، وقتی ایده شما شروع به درآمدزایی هنگفت کند از این کار پشیمان خواهید شد. برای آغاز راه به یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار مناسب و یک تیم خلاق و کارآمد نیاز دارید تا اهداف درآمدزایی مورد نظرتان دست یابید. تمامی درآمدها، هزینه‌های احتمالی و تمامی خرج و مخارج پیش‌بینی نشده را محاسبه کنید. تعادل را در همه حال حفظ کنید. 

طبق قانون عمل کنید 
قبل از تقاضا برای مجوزها و گواهینامه‌های مناسب بایستی بازارهای مورد هدف خدمات و محصولات خود را تعریف کنید. هر حوزه قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد، مطابق مقررات حاکم بر صنعتی که در آن فعال هستید عمل کنید. وقتی در زمینه خدمات مالی فعالیت می‌کنید باید طبق استانداردها و برنامه‌های مربوط به شناسایی هویت مشتریان (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) عمل کنید که در تمامی کشورها و بازارها معتبر هستند. مهمتر از همه این موارد با یک موسسه حقوقی معتبر مشورت کنید، افرادی که بتوانند در رابطه با فرایندهای قانونی شما را راهنمایی کنند. 

از نرم‌افزار با امنیت مناسب استفاده کنید
یک تیم IT کارآمد می‌تواند شگفتی ایجاد کند. این تیم مسئول توسعه این بخش و ایجاد یک نرم‌افزار مناسب است، در زمان راه‌اندازی یک شرکت فین‌تک، بخش IT نقش مهمی در جذب مشتری ایفا می‌کند. 
به همین علت باید افرادی را انتخاب کنید که شخصاً آن‌ها را می‌شناسید و قابل اعتماد هستند.  از نسخه‌های آنلاین و ارزان موجود در اینترنت استفاده نکنید، اکثر آن‌ها از امنیت کافی و مورد نیاز فین‌تک برخوردار نیستند. به اندازه مناسب بر روی نرم‌افزار و امنیت آن سرمایه‌گذاری کنید، زیرا شرکت شما مسئول اشتباهات احتمالی و باگ‌های نرم‌افزاری درآینده خواهد بود. 

آماده به کارگیری نیروی انسانی بیشتر برای مواقع ضروری باشید
بسیاری از کارآفرینان در اجرای این استراتژی کوتاهی می‌کنند و در حالی که از منابع کافی برای حفظ مشتریان برخوردار هستند ممکن است آن‌ها را از دست بدهند. وقتی به یک سطح مشخصی از تعداد مشتری رسیدید، به کارمندان بیشتری نیاز دارید. 
در بسیاری از موارد دیده شده که کارمندان برای استخدام در یک شرکت باید فرایندهای پذیرش سازمانی و سازگاری با روال شرکت را پشت سر گذارند، این فرایندها ممکن است حتی هفته‌ها طول بکشد. قبل از اینکه به سطح از آشفتگی و بحران مواجه شوید، تعدادی را استخدام کنید و به صورت آماده باش نگه دارید. آموزش‌های لازم برای شروع کار را به این افراد بدهید، حتی اگر در حال حاضر به وجود آن‌ها نیای ندارید. 
زمانی که به این سطح از فعالیت رسیدید، یک تیم بازاریابی و تبلیغات مناسب و متبحر استخدام کنید، این تیم به نحوی مناسب به عرضه محصول به بازار و افزایش تعداد مشتریان در مناطق و شهر‌های مختلف کمک خواهند کرد. 

قبل از راه‌اندازی فرایند کار را ارزیابی کنید 
قبل راه‌اندازی شرکت یا استارتاپ فین‌تک، نرم‌افزار مورد استفاده و کل فرایند را چند هفته قبل از راه‌اندازی آزمایش کنید تا از بروز هر گونه خطا یا باگ در سیستم جلوگیری کنید. به طور مثال یک گروه مشخصی از افراد را انتخاب کنید و یک دوره پیش‌ راه‌اندازی برای این گروه بگذارید تا برخی از ویژگی‌ها را آزمایش کنید. 
با این کار می‌توانید از خطاها و نواقص پیش‌بینی نشده جلوگیری کنید و حتی قبل از راه‌اندازی بازخوردهایی را درباره محصولات و خدمات خود به‌دست آورید. با این کار زمان کافی برای اصلاح نواقص و اشتباهات سیستم در اختیار خواهید داشت.نکات و راهنمایی‌هایی که تا به حال ارائه شده به راه‌اندازی یک شرکت فین‌تک به شما کمک خواهند کرد. راه‌اندازی یک شرکت فین‌تک بسیار چالش‌برانگیز است و مشاهده موفقیت آن ممکن است ماه‌ها طول بکشد. بهتر است به اندازه کافی صبور باشید و بودجه مناسب برای ایجاد یک سامانه کارآمد را در نظر بگیرید، سامانه‌ای که تمامی مشتریان شما از آن راضی و خوشنود باشند.
فراموش نکنید که تکنولوژی به طور مداوم در حال تغییر است و انسان‌ها نیز هر روز خود را با این تغییرات عصر دیجیتال وفق می‌دهند. این تغییرات به ویژه برای فناوری‌های مالی ممکن است بیش از سایر حوزه‌ها باشد. هر ساله روش‌های متنوع و متفاوتی نسبت به سال قبل برای انجام خدمات مالی پدید می‌آیند و این مسئله در آینده نیز ادامه خواهد یافت. اگر برنامه‌ریزی و صبر داشته باشید سال‌های آینده مطمئناً شاهد رشد شرکت فین‌تک خود در دنیای خدمات مالی خواهید بود.