هفت علامت پنهان که نشان می‌دهد زمان تغییر استراتژی بازاریابی پیامکی فرا رسیده است

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

درصد موفقیت کمپین‌های بازاریابی پیامکی بسیار بالا است، همین مسئله بسیاری از شرکت‌ها را ترغیب به افزودن پیامک به استراتژی کلی بازاریابی خود کرده‌اند. 

آیا تمامی کمپین‌ها موفق هستند و عملکرد یکسانی دارند؟ برای افزایش بازگشت سرمایه در برنامه‌های بازاریابی شامل پیامک بهترین کار داشتن یک استراتژی معین برای استفاده از تمامی قابلیت‌های موجود است. 
اما این استراتژی نیز در طول زمان نیاز به بازنگری و به روزرسانی دارد. برای اینکه همیشه بهترین نتایج را کسب کنید باید دانش خود را به روز نگه دارید و بهترین تغییرات را در برنامه‌های قدیمی ایجاد کنید. امروز با هفت علامت پنهان آشنا می‌شویم که نشان می‌دهند زمان تغییر استراتژی بازاریابی پیامکی شما فرا رسیده است. 

  • رکود و کاهش درآمد 
در بازاریابی پیامکی به طور معمول شرکت‌ها به دنبال افزایش مخاطبین، مشتریان راغب، تبدیل مخاطب به مشتری واقعی، تکرار خرید، حجم فروش و هر چیزی هستند که باعث رشد کسب و کارشان شود. 
زمانی که هیچ کدام راهکارهای بازاریابی منجر به بازگشت سرمایه نمی‌شوند، این مسئله یک زنگ هشدار است. چنانچه استراتژی بازاریابی پیامکی به طور کلی باعث تبدیل مخاطب به مشتری راغب نشود، چه برسد به اینکه نرخ تبدیل را افزایش دهد، زمان بازنگری در استراتژی پیامکی رسیده است. 
تمامی محتوای بازاریابی پیامکی موجود را بازبینی کنید و ببینید کدام موارد به نتایج مطلوب نمی‌رسند و به چه علت این اتفاق افتاده است. در صورت امکان می‌توانید از راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای آنالیز داده‌ها و نقاط ضعف استفاده کنید، محتوای پیامک‌ها را بهینه‌سازی کنید و آن را هماهنگ با نیازهای مخاطبین هدف بازنویسی کنید. 

  • کاهش نرخ خوانده شدن پیامک 
اکثر افرادی که در زمینه بازاریابی فعالیت می‌کنند و درصدد افزایش سطح فروش شرکت هستند، بیشتر به ظاهر کلی پیام توجه می‌کنند و در نهایت ممکن است جذابیت فرایند از بین رود. 
بازاریابی پیامکی یعنی قدرت متن، هرچه متن بهتر، قوی‌تر و جذاب‌تر باشد، مخاطبین بیشتری تمایل به خواندن آن دارند. پیامک فاقد امکانات تصویری مانند اینفوگرافیک یا پخش ویدئو در سایر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی نیست، بنابراین باید متنی مناسبی داشته باشید تا نرخ خوانده شدن پیامک‌ها را افزایش دهید. 
اگر نرخ خوانده شدن پیامک‌ها پایین آمده است، زمان آن رسیده که بررسی کنید چرا پیام‌تان دیده نمی‌شود و اقدامات لازم را برای آن انجام دهید. پیامک‌ها باید کوتاه، دقیق و شفاف باشند و در عین حال از جذابیت کافی برای جلب توجه مخاطب برخوردار باشد. شاید وقت آن باشد که اهداف و تقاضای مخاطبین را دوباره تعریف کنید و پیامک‌ها را بر اساس اهداف جدید برنامه‌ریزی کنید. 

  • تعداد مخاطبین بالا، اما درآمدزایی اندک 
اگر سود شرکت متناسب با تعداد مخاطبین نیست و از این مسئله مطمئن هستید، این مسئله یک علامت هشدار است. مجدداً پیامک‌ها را بررسی کنید تا مشخص شود که چرا تعداد مشتریان راغب مطابق با تعداد مخاطبین نیست. ممکن است نیاز به تنظیم و تغییر محتوای پیام یا استفاده از پلتفرم‌های مطلوب‌تر پیامک داشته باشید، گاهی هم نیاز است از کارشناسان بازاریابی کمک بگیرید. 
شاید نیاز باشد اطلاعات دقیق‌تری درباره محصولات و خدمات ارائه دهید و ابهامات مشتریان را برطرف کنید. شاید هم پیامک‌ها تاریخ گذشته بوده و نیاز باشد طبق اطلاعات جدید به روز رسانی شوند. از تیم فنی برای بهبود پیامک‌های استفاده کنید و دوباره کمپین را راه‌اندازی کنید. 

  • از تاریخ تولید محتوای پیامک بیش از یک سال گذشته باشد 
اگر از محتوای پیامکی شما بیش از یک سال گذشته است و هنوز همان پیامک‌ها را برای مخاطبین ارسال می‌کنید، این محتوا دیگر کارایی و تأثیر اولیه را نخواهد داشت. اکنون زمان آن است که محتوای تازه‌ای تولید کرده و نظر مخاطبین را به خود جلب کنید. 
برای اینکه بتوانید در این دنیای رقابتی مشتریان را حفظ کنید، باید محتوای بازاریابی پیامکی خود را به طور مداوم به روز رسانی کنید. مشتریان تمایلی به اشتراک‌گذاری یا خواندن محتوای قدیمی پیام‌ها ندارند. استراتژی بازاریابی پیامکی خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهید تا بتوانید نظر مشتریان قدیمی و جدید را حفظ کنید. 

  • پلتفرم پیامکی عملکرد مطلوبی ندارد
زمانی که پلتفرم مورد استفاده برای ارسال پیامک، عملکرد لازم و مطلوب را نداشته باشد، باید دلیل آن را پیدا کنید. درست است که امروزه با روی کار آمدن ابزارهای پیشرفته دیجیتال مارکتینگ، فرصت‌های بی‌شماری برای تبلیغات و بازاریابی ایجاد شده است. به همین دلیل برخی از شرکت‌ها نیز تصور می‌کنند پیامک چندان اهمیتی در بازاریابی ندارد. اما یک استراتژی بازاریابی زمانی کامل است که تمامی بخش‌ها هماهنگ با یکدیگر و راستای تکمیل یکدیگر عمل کنند. 
هرگز بازاریابی پیامکی را دست‌کم نگیرید، زیرا وقتی بهترین عملکرد را داشته باشد از نرخ تعامل بسیار بالاتر از سایر کانال‌های بازاریابی برخوردار است و راحت‌تر از سایر کانال‌ها دیده می‌شود. بنابراین اگر پلتفرم ارسال پیامک شما عملکرد مطلوبی ندارد، حتماً آن را بررسی کنید و از خدمات شرکتی حرفه‌ای‌تر استفاده کنید. 

  • کمپین‌های پیامکی لحظه آخر 
آیا در آخرین لحظه و درست قبل از انتشار، محتوای مورد نیاز برای کمپین پیامکی را تهیه می‌کنید؟ اگر این کار را به صورت مداوم برای کمپین‌های بازاریابی انجام می‌دهید، زمان آن رسیده که استراتژی بازاریابی پیامکی خود را مورد بازنگری قرار دهید. 
برای اینکه به اهداف بازاریابی خود دست یابید، باید یک استراتژی جامع و پیش‌بینانه داشته باشید. باید اطمینان حاصل کنید پیامک‌ها به مخاطبین تحویل داده می‌شوند و آن‌ها نیز متعاقباً نسبت به پیامک‌ها واکنش نشان می‌دهند. 
کمپین‌های عجولانه به طور معمول فاقد محتوای اصولی و حرفه‌ای هستند و بیشتر بر موضوعات و مسائل ظاهری تمرکز دارند به جای اینکه بر اهداف متمرکز شده باشند. تلاش کنید یک برنامه اقدام واضح برای کل فرایند بازاریابی داشته باشید تا از اقدامات و تصمیمات عجولانه و اجباری پرهیز کنید. 
محتوای بازاریابی خود را در فرصتی مناسب و بسیار قبل‌تر از انتشار و ارسال پیامک‌ها تهیه کنید، در این صورت زمان کافی برای بازنگری و اصلاح محتوا را در اختیار دارید. به علاوه می‌توانید محتوای پیامک‌ها را با محتوای سایر کانال‌های بازاریابی‌تان هماهنگ کنید تا کل استراتژی بازاریابی پیام مشابه و یکسانی را به مخاطبین منتقل کنند. 

  • کاهش میزان بازگشت سرمایه 
شما سرمایه خود را در یک برنامه بازاریابی سرمایه‌گذاری می‌کنید و انتظار دارید بازگشت سرمایه‌گذاری شما حداکثر باشد، این یک استاندارد در هر کسب و کاری است. لحظه‌ای که متوجه شدید بازگشت سرمایه‌گذاری شما در بازاریابی پیامکی کاهش یافته است، باید فوراً دلیل آن را شناسایی کنید. این مسئله نشان می‌دهد تلاش‌های شما برای بازاریابی موفقیت‌آمیز نبوده است. اکنون باید از ابزارهای آنالیز برای یافتن دلیل کاهش بازده استفاده کنید و استراتژی بازاریابی خود را در صورت نیاز دوباره طراحی کنید تا به سودآوری مد نظرتان دست یابید. 
ممکن است زمان‌بندی یا نوع محتوای انتخابی برای کمپین بازاریابی پیامکی اشتباه باشد و نیاز به بازنگری داشته باشد. در این صورت ابتدا باید کل استراتژی بازاریابی خود را ارزیابی کنید، با این کار نقاط ضعف و موانع پیش روی عملکرد ایده‌آل کمپین شناسایی می‌شود. همواره به خاطر داشته باشید که ارزیابی عملکرد یک فرایند دائمی است و برای اطمینان از دستیابی به نتایج مورد انتظار باید به صورت مداوم این کار را انجام دهید. اینکه فقط کمپین بازاریابی را راه‌اندازی کرده و امیدوار باشید خودش به نتیجه برسد، مطمئناً به شکست و عدم بازگشت سرمایه منتهی خواهد شد. 

خلاصه اینکه 
فرقی ندارد برای چه نوع شرکتی کار می‌کنید، می‌توانید به کمک کمپین پیامکی منافع و درآمدزایی خود را به حداکثر برسانید. برای ایجاد پیام‌های اثرگذار، آنالیز نمودار جمعیتی مشتریان، سرمایه‌گذاری بر روی تیم بازاریابی متخصص پیامک و تبلیغ کمپین پیامکی از طریق رسانه‌های اجتماعی شرکت باید زمان کافی در نظر بگیرید. 
هوشیار باشید و اگر نشانه‌های عدم کارایی کمپین پیامکی را مشاهده نمودید، با استفاده از افراد متخصص و ابزارهای لازم، دستاوردهای کمپین بازاریابی خود را به حداکثر برسانید.