پیامک ابزاری آزاردهنده یا کارآمد برای بازاریابی

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

مردم هر روز برای ارتباط با دوستان یا خانواده خود به یکدیگر پیام می‌دهند، امروزه بیش از 5 میلیارد نفر در سرتاسر جهان دارای تلفن همراه هستند،به همین دلیل است که تیم های بازاریابی با فرصت بی نظیری برای جذب مشتری از طریق تلفن همراه و اجرای اهراف بازاریابی خویش برخوردار هستند. پیامک یکی از راه‌های ارتباط با مشتری است، به نظر شما این راهکار بازاریابی قادر است مشتریان زیادی را از طریق تلفن همراه جذب کند؟ یا روشی آزاردهنده و فاقد هر گونه اثربخشی است؟ 
شواهد و نتایج تحقیقات گسترده‌ای در سرتاسر جهان نشان می‌دهد اگر به نحوی صحیح و هوشمندانه از پیامک استفاده شود، نه تنها برای هیچ کاربری آزاردهنده نیست، بلکه باعث افزایش فروش و حفظ مشتریان در بلندمدت نیز می‌شود. 
در ابتدا با توضیحات ساده‌تر و تعریف پیامک و نحوه بازاریابی پیامکی شروع می‌کنیم و سپس نشان می‌دهیم پیامک‌ها چطور می‌توانند باعث تحول کسب و کارها شوند به جای اینکه باعث آزار کاربران شوند. 

  • پیامک چیست؟ 
سامانه پیام کوتاه یا پیامک (اس ام اس) فرایند ارسال پیام متنی برای گوشی‌های تلفن همراه است. از این سامانه می‌توان در انواع استراتژی‌های بازاریابی از ارسال پیام‌های یادآور و هشدار گرفته تا کمپین‌های یکپارچه پیامکی استفاده کنید. مردم روز به روز بیشتر از گوشی‌های تلفن همراه خود برای جستجو در اینترنت، بازی کردن، بررسی ایمیل‌ها، گشتن در شبکه‌های اجتماعی و البته تماس گرفتن استفاده می‌کنند، به عبارت دیگر مردم در اکثر اوقات روز گوشی تلفن همراهشان را در دست دارند. در نتیجه بازاریابی پیامکی به عنوان یک کانال بازاریابی در استراتژی اکثر شرکت‌ها استفاده می‌شود. 

  • بازاریابی پیامکی چگونه عمل می‌کند؟ 
بازاریابی پیامکی در واقع استفاده از اطلاعاتی که هم‌اکنون در اختیار دارید به جهت ارتباط با افراد و ارسال پیام‌های برندتان به ایشان است. به کمک یک کمپین پیامکی می‌توانید از ارتباط بلندمدت با کاربران و حفظ آن‌ها مطمئن باشید. 
قبل از ارسال پیامک به محتوای متنی پیام مربوطه فکر کنید، همچون تمامی راهکارهای بازاریابی ابتدا اهداف خود را تعیین کنید. اینکه که چه پیشنهادی برای مخاطبین جذاب‌تر است و مخاطبین چه انتظارات و تقاضایی دارند را به دقت بررسی کنید. 
به عنوان مثال وقتی کاربر وارد سایت یک شرکت می‌شود، در سایت ثبت‌نام می‌کند، در اینجا نشانی ایمیل، شماره تلفن و سایر اطلاعات مورد نیاز دریافت می‌شود. این اطلاعات برای بازاریابی ذخیره می‌شوند و سپس در زمان اجرای کمپین بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
استفاده از راهکارهای مناسب بازاریابی به حصول نتایج بهتر و افزایش درآمد یک شرکت کمک می‌کند. وقتی جزئیات تماس با مخاطب دریافت شود، سوابق خرید و جستجوی ایشان آنالیز شود، علاقه‌مندی‌ها و نیازهایشان مشخض شده باشد، ارتباط مساعدتر و اختصاصی‌تر می‌توان با مخاطب برقرار کرد. یکی از راه‌های ارتباطی که افراد در سرتاسر جهان ترجیح می‌دهند از آن طریق با شرکت‌ها و کسب و کارها ارتباط داشته باشند، پیامک است. سادگی استفاده از پیامک مهمترین دلیل این ترجیح است.
به کمک یک تیم تبلیغاتی و بازاریابی قوی و خلاق می‌توانید یک کمپین پیامکی مطلوب ایجاد کنید و با ارائه پیشنهادهای تخفیف، فراخوان، کوپن خرید و هزاران نوع دیگر مخاطبین را به مشتریان دائمی و وفادار تبدیل کنید. وقتی مخاطب خود را بشناسید و اطلاعات مناسب را دریافت و آنالیز کرده باشید، می‌توانید پیشنهادهایی متناسب با نیاز آن‌ها را از طریق پیامک ارسال کنید. البته نباید فراموش کنید که هر ارتباطی دو طرفه است و برای ایجاد حس اعتماد در مخاطب همواره به آن‌ها اجازه دهید بازخورد و نظرشان درباره خدمات و محصولات شما را ابراز کنند. 

  • آیا بازاریابی پیامکی آزاردهنده است؟ 
در صورتی که برای ارسال پیامک، برنامه‌ریزی نکنید و بدون هدف و آنالیزهای لازم اقدام به ارسال پیامک برای مخاطبین کنید، بله مطمئناً این بازاریابی پیامکی بسیار نامساعد و آزاردهنده خواهد بود. اما اگر اطلاعات مورد نیاز جمع‌آوری و آنالیز شوند و پیامک‌هایی حاوی محتوای مطلوب و مرتبط به موقع برای افراد ارسال شود، پیامک نه تنها آزاردهنده نیست، بلکه بسیار تأثیرگذار خواهد بود. 
در زمان ثبت‌نام کاربر در سایت می‌توانید برای آشنایی بیشتر با کاربر سوالاتی بپرسید و با توجه به اطلاعاتی که به دست آورده‌اید پیامک‌ها را تنظیم و ارسال کنید. در نتیجه مشتری متوجه می‌شود شما برای ایشان ارزش قائل شده‌اید و اعتماد بیشتری به کسب و کار شما می‌کند.  

  • آیا پیامک باعث عدم علاقه مشتریان به خدمات و محصولات یک شرکت می‌شود؟ 
درصد افرادی که توانایی استفاده از سامانه پیام کوتاه را ندارند در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی بسیار کمتر است. به علاوه توجه داشته باشید که تمامی مشریان نسب به پیامک تبلیغاتی عکس‌العملی نشان نمی‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد حتی اگر افراد علاقه‌ای به پاسخ‌دهی یا تعامل با فرستنده پیام نداشته باشند، اشتراک خود را قطع نمی‌کنند. زیرا اکثریت کنجکاو هستند که ممکن است چه پیامی را از طرف شما دریافت کنند، برخی هم فراموش می‌کنند اشتراک خود را لغو کنند، عده‌ای هم به دلیل تنبلی این کار را انجام نمی‌دهند. 
شاید هرگز پاسخ شما را ندهند یا پیام‌های شما را نخوانند، اما شما باید مراقب تعداد پیامک‌های ارسالی باشید، تعدد پیام‌ها به مرور زمان باعث عدم علاقه مخاطبین به برند و شرکت شما شده و در نهایت اشتراکشان را لغو کنند. فراموش نکنید که استفاده از عبارات و اصطلاحات وسوسه کننده باعث می‌شود مخاطب کنجکاو به خواندن پیامک‌ها شده و آن را باز کند. اگر این پیامک‌ها حاوی محتوای ارزشمند برای مخاطب باشد پس از مدتی ممکن است افراد را علاقه‌مند به برند شما و استفاده از محصولات و خدمات ارائه شده کند. 

  • چرا کسب و کارها به بازاریابی پیامکی نیاز دارند؟ 
بازاریابی پیامکی بیش از یک دهه است که انجام می‌شود و فرصت کافی برای پیشرفت و تأمین نیازهای رو به رشد کسب و کارها و مشتریان را در اختیار داشته است. با وجود روی کار آمدن انواع روش‌های بازاریابی مدرن و آنلاین، بازاریابی پیامکی همچنان یکی از پرطرفدارترین روش‌ها در بین کسب و کارها و البته در بین مصرف‌کنندگان است. اما اگر هنوز هم نسبت به کارآمد بودن این روش شک دارید، برای آگاهی از ضرورت استفاده از پیامک در استراتژی بازاریابی خویش، این موارد را در نظر بگیرید: 

  • در هر زمان و مکان می‌توانید به مشتریان دسترسی داشته باشید: 
با توجه به اینکه امروزه اکثر افراد گوشی تلفن همراه دارند، بنابراین در هر جایی که باشند و در هر ساعت از روز می‌توانند پیامک را دریافت کنند. به علاوه پیامک برای تمامی انواع گوشی چه ساده و چه هوشمند ارسال می‌شود، در نتیجه تمامی افرادی که گوشی تلفن همراه دارند می‌توانند پیامک را دریافت کنند. پیامک فوراً ارسال و دریافت می‌شود و آمارها حاکی از آن است که در کسری از ثانیه خوانده می‌شوند. 

  • امکان ارتباط با مشتریان واقعی و علاقه‌مند به محصول و خدمات شما وجود دارد: 
برای ارسال پیامک به مخاطبین باید شماره تلفن همراه آن‌ها را در اختیار داشته باشید، افراد با ثبت‌نام در سایت یا پلتفرم آگاهانه شماره تلفن خود را ارائه می‌دهند و با ارسال پیامک موافقت می‌کنند. آن‌ها به شما اعتماد می‌کنند و برای دریافت پیامک‌های شما رضایت می‌دهند. این افراد با شناخت از نام برند و خدمات و محصولات شما از سایت‌تان بازدید کرده و ثبت‌نام می‌کنند. یا پس از خرید از فروشگاه یا استفاده از خدمات شما تصمیم می‌گیرند در پیامک‌های شما را دریافت کنند. در نتیجه پیامک‌ها برای مخاطبین علاقه‌مند ارسال می‌شود، این افراد مطمئناً پاسخ شما را می‌دهند و نسبت به پیامک‌های دریافتی واکنش نشان می‌دهند. در نهایت به کمک پیامک می‌توانید نرخ تبدیل مخاطب عادی به مشتری واقعی را افزایش دهید. 

  • مقرون به صرفه است
هزینه راه‌اندازی سامانه پیام کوتاه و بسته‌های پیامکی بسیار ارزان است. چنانچه از خدمات یک شرکت قابل اعتماد و حرفه‌ای استفاده کنید، هرگز هزینه‌های اضافی به شما تحمیل نخواهد شد. در حقیقت به کمک یک راهکار کم هزینه می‌توانید بر افزایش سود و تعداد مشتری راغب برای کسب و کارتان تمرکز کنید. 

  • قابل اشتراک‌گذاری است 
یکی از مزایای برتر بازاریابی پیامکی این است که پیامک‌های ارسالی به راحتی می‌توانند توسط گیرنده پیام به اشتراک گذاشته شود. با ایجاد محتوایی مطلوب و جذاب برای پیامک‌ها یا ارائه تخفیف‌های وسوسه کننده می‌توانید گیرندگان پیامک را ترغیب کرده تا پیامک شما را برای دوستان و اطرافیان خود بفرستند و شما را به دیگران نیز معرفی کنند. در نتیجه می‌توانید تعداد مشترکین خود را افزایش دهید. 
با توجه به اینکه پیامک روشی ساده، همیشه در دسترس و مقرون به صرفه است، بسیاری از کسب و کارها از این روش استفاده می‌کنند. پیامک بسیاری از مخاطبین عادی را به مشتریان راغب و بلند مدت تبدیل می‌کند و باعث افزایش درآمد و سودآوری شرکت می‌شود. اما نباید فراموش کنید که هر روش تبلیغاتی می‌تواند برای مردم عادی آزاردهنده شود، اگر بدون برنامه‌ریزی و چارچوب زمانی مشخص استفاده شود. اگر بدون توجه به محتوای ارسالی و غیرمرتبط با مخاطب باشد، خیلی زود باعث شکست استراتژی بازاریابی می‌شود به جای اینکه سودآور باشد. با تمرکز و آنالیز اطلاعات مخاطبین، یک برنامه جذاب و دارای زمان مشخص و ایده‌ال تهیه کنید و سپس کمپین پیامکی خود را راه‌اندازی نمایید.