چالش‌های یک کلاس آموزش مجازی

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۵

طی دهه گذشته شهرت و طرفداران آموزش آنلاین یا مجازی به سرعت افزایش یافته است. تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد دانشجویان خواهان کلاس‌های مجازی حتی نسبت به پنج سال قبل دو برابر شده است. از طرفی تعداد دانش‌آموزان که در مدارس آنلاین و آموزش از راه دور ثبت‌نام می‌کنند نیز به تازگی از روند صعودی قابل توجهی برخوردار شده است

امروزه بسیاری از مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها در سرتاسر جهان دوره‌های آموزش مجازی را ارائه می‌دهند. آموزش‌ مجازی مزایای بسیاری دارد و شواهد نشان می‌دهد می‌تواند بسیاری از مشکلات آموزش حضوری و سنتی را رفع کند. با این حال این سبک آموزش با چالش‌هایی هم مواجه است. مدرسین، مدیران موسسه‌ها، والدین، دانشجویان و دانش‌آموزان نیز برای بهره‌مندی از آموزش مجازی باید از این چالش‌ها مطلع بوده و بتوانند با آن‌ها مقابله کنند. 
در این بخش برخی از چالش‌های مهم پیش روی آموزش مجازی به ویژه برای مدارس و دانشگاه‌ها یا معلمین و اساتید و برخی راهکارهای مناسب برای غلبه بر آن‌ها ارائه شده است. به کمک راه‌حل‌های ارائه شده می‌توانید دوره آموزش مجازی مطلوب‌تری برگزار کنید و بهترین فرصت یادگیری را به دانش‌آموزان و دانشجویان پیشنهاد دهید. 

  • بر روی تکنولوژی صحیح و مناسب سرمایه‌گذاری کنید
مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی برای تنها در صورتی می‌توانند از مزایای آموزش مجازی بهره‌مند شوند که در تکنولوژی آموزشی مناسب و مطلوبی سرمایه‌گذاری کنند. با این حال بسیاری از آن‌ها این مسئله را نادیده می‌گیرند و در نتیجه در زمان نیاز قادر به رفع مشکلات اساسی خود نیستند. برای اینکه تکنولوژی اثربخش باشد باید از نظر آموزش و نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار گرفته باشد. 
اگر قبل از راه‌اندازی دوره آموزشی، تکنولوژی مورد استفاده ارزیابی گردد می‌توانید از هزینه‌های اضافه جلوگیری کنید، ضمن اینکه می‌توانید فرایند یادگیری مطلوبی هم ارائه دهید. قبل از راه‌اندازی قطعی یک دوره آزمایشی بگذارید تا نرم‌افزار آموزشی را ارزیابی کرده و مشکلات آن را شناسایی کنید. ابزار مورد استفاده هم باید برای آموزش مجازی مناسب باشد، هم باید مطابق با استانداردهای یک محیط کلاس مجازی باشد. 

  • معلمین، مدرسین احساس عدم پشتیبانی می‌کنند 
تکنولوژی باعث می‌شود مدرس دوره آموزشی گاهی احساس ترس و گاهی احساس ناامیدی کند، تا حدی که باعث ناکارآمد شدن تکنولوژی و آموزش خواهد شد. تنها 5 درصد از معلمین اعتقاد دارند که پشتیبانی مورد نیاز در طول دوره آموزش مجازی را از طرف مدارس دریافت می‌کنند. آموزش سازمان‌دهی شده و همراه با پشتیبانی به معلمین کمک می‌کند، احساس اطمینان بهتری در طول آموزش مجازی و استفاده از تکنولوژی داشته باشند. برخی از مدارس یک گروه ویژه برای پشتیبانی از معلمین خود تشکیل می‌دهند، این گروه همواره راهکارهای مناسب برای ارتقای شیوه تدریس آموزش مجازی را ارائه می‌دهند. 

  • همکاری با والدین ضروری است 
یادگیری از راه دور به این معنی است که والدین مجبور هستند نظارت بیشتری بر آموزش فرزندان خود داشته باشند. آن‌ها باید در تهیه محتوای چاپی و نرم‌افزاری به فرزند خود کمک کرده و فضای آموزشی مناسب را فراهم آورند. به علاوه در طول آموزش مجازی باید با والدین همکاری داشت و آن‌ها را در جریان برنامه درسی قرار داد. 

  • ایجاد فضای یادگیری مناسب در خانه برای همه امکان‌پذیر نیست 
ایجاد یک فضای یادگیری در خانه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سطح یادگیری از راه دور داشته باشد. دانشجویان و دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند تمرکز کرده و در فعالیت‌های درسی مشارکت داشته باشند به یک فضای ساکت و مناسب نیاز دارند. 
معلمین می‌توانند به والدین در ایجاد یک فضای آموزشی مناسب کمک کنند و راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند. در صورتی که خانواده‌ها توانایی مالی داشته باشند می‌توانند یک هدفون دفع‌کننده صدا یا ابزار مناسب و تخصصی برای آموزش مجازی را برای فرزندان خود تهیه کنند. البته به خاطر داشته باشید که همه خانواده‌ها قادر به تأمین چنین ابزارها و حتی ایجاد فضایی مناسب و ساکت برای یادگیری فرزندشان نیستند. وضعیت مخاطبین خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن راهنمایی‌های لازم را ارائه کنید. ایجاد فضا و محیط مناسب برای یادگیری یکی از چالش‌های مهم آموزش مجازی است. 

  • دسترسی مناسب به اینترنت لازمه آموزش مجازی است 
بهره‌مندی از اینترنت مطمئن و مناسب، ابزار الزامی برای آموزش آنلاین است. اینترنت در تمامی نقاط کشور ممکن است به صورت برابر در دسترس نباشد. به همین دلیل ارائه آموزش مجازی در تمامی مناطق میسر نیست. البته این چالش تنها مختص بخش آموزش نیست و بسیاری از افراد با مشکل شبکه اینترنت مواجه هستند. به همین دلیل با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و پیشرفت نسل جدید شبکه به کل کشور این چالش در آینده نزدیک برطرف خواهد شد. به علاوه والدین باید نظارت داشته باشند که فرزندشان به محتوای نامناسب و مضر دسترسی نداشته باشند. 

  • حواس‌پرتی‌ها همواره مانع یادگیری هستند 
حفظ تمرکز و مشارکت دانش‌آموزان در یک کلاس حضوری بسیار چالش‌برانگیز است، این عمل در فضای مجازی دشوارتر و پیچیده‌تر هم است. در یک کلاس مجازی نمی‌توانید در طول کلاس راه رفته و بررسی کنید که همه دانش‌آموزان به محتوای درسی توجه دارند یا در آن مشارکت می‌کنند یا خیر. بازی‌ها یا ویدئوهای آنلاین به راحتی حواس دانش‌آموزان را در یک کلاس مجازی پرت می‌کنند. 
در حال حاضر ابزارهایی برای مدیریت کلاس مجازی وجود دارند که موسسات آموزشی و مراجع آموزش و پرورش با سرمایه‌گذاری بر روی این ابزارها می‌توانند شرایط مناسب برای نظارت بر فرایند کلاس یادگیری را فراهم آورند. معلمان به کمک پلتفرم‌های مناسب می‌توانند از راه دور فرایند یادگیری دانش‌آموزان را به خوبی تحت نظر بگیرند. صفحه کامپیوتر آن‌ها را در طول ارائه درس مشاهده کنند و بررسی کرده که در طول درس مشغول انجام چه فعالیتی هستند، در نتیجه می‌توانند کاملاً بر کلاس مسلط باشند. ویدئو کنفرانس یکی از ابزارهایی است که معلمان و اساتید می‌توانند برای تدریس استفاده کنند. 

  • آموزش مجازی منجر به انزوای افراد می‌شود

دانش‌آموزان و دانشجویان به تعاملات اجتماعی با همکلاسی‌های خود نیاز دارند، آموزش مجازی به معنای انزوا و آموزش شخصی در خانه و دور از دوستان و همکلاسی‌ها است. این چالش اجتناب‌ناپذیر است و راه‌حل آن ایجاد فضایی تعاملی به صورت آنلاین و تشکیل گروه‌های اجتماعی در فضای مجازی است. به طور مثال به کمک ویدئو کنفرانس می‌توانید فضایی شاد و سرگرم‌کننده با مشارکت دانش‌آموزان ایجاد کنید. این کار به دانش‌آموزان کمک می‌کند از احساس تنهایی و انزوا خارج شده و به نحوی مطلوب در فرایند آموزش مجازی مشارکت کند. 
این فرایند آموزشی اگرچه جدید نیست و سال‌هاست که در بخش آموزش ارائه می‌شود، اما در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. از این رو برای موفقیت و مقابله با چالش‌ها به رویکردی جدید و مطابق با روز نیاز دارد. در زمان طرح برنامه کلاسی از خودتان سوال کنید که آیا برنامه مربوطه کاربردی است، آیا همه دانش‌آموزان امکان استفاده و مشارکت در آن را دارند. یا اینکه چطور می‌توان به آن‌ها در مقابله با حواس‌پرتی‌ها و موانع کمک کرد. چه تکنولوژی و ابزاری برای تدریس نیاز دارید و یا چطور می‌توانید از مدرسین خود در دوره آموزش مجازی پشتیبانی کنید. عواملی بسیاری برای ارتقای آموزش مجازی باید مد نظر قرار گیرند. هرچند که بسیاری از مشکلات و چالش‌های کنونی در آینده نزدیک و با پیشرفت هوش مصنوعی و روی کار آمدن ابزارهای پیشرفته‌تر برطرف خواهند شد. 

غلبه بر چالش‌ها 
بهترین راه برای غلبه بر مشکلات پیش روی آموزش مجازی، تجهیز معلمین به ابزار و پلتفرم‌های آموزش مجازی پیشرفته و قابل اطمینان است. استفاده از ابزار صحیح به آن‌ها کمک می‌کند تا به خوبی با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کرده و فرایند تدریس را مدیریت کنند،
به کمک یک پلتفرم آموزش مجازی مناسب و کارآمد می‌توانید از مزایای قابل توجه این سبک آموزش بهره‌مند شده و به نحوی مطمئن و تأثیرگذار محتوای آموزشی را انتقال دهید. 
بسیاری از دانشگاه‌ها، مدارس و موسسات آموزشی در سرتاسر جهان به کمک پلتفرم‌های پیشرفته آموزشی که در تمامی دستگاه‌های همراه و هوشمند مانند تبلت، لپتاپ و گوشی‌های هوشمند قابل نصب هستند، چندین فرایند آموزشی را مدیریت می‌کنند و با دانش‌آموزان یا دانشجویان خود در ارتباط هستند. 
به کمک ابزار صحیح و جستجو و به روز رسانی دانش خود می‌توانید به راحتی بر چالش‌های دوره آموزش مجازی غلبه کرده و در طول کلاس از دانش‌آموزان یا دانشجویان خود پشتیبانی کنید.