چرا استارتاپ‌های مشاوره پزشکی به عرصه درمان و سلامت وارد شدند؟

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۳

صنعت درمان و سلامت با سرعت غیر قابل تصوری رو به رشد است، افزایش تعداد استارتاپ‌های پزشکی و سلامتی گواهی بر این میزان رشد است.

استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و سلامتی که یک دهه قبل حتی به وجود نیامده بودند و حرفی از آن‌ها در میان نبود، امروز یکی از فعال‌ترین و رو به رشدترین بخش‌های صنعت درمان و سلامت به شمار می‌روند. امروزه استارتاپ‌ها فرصت‌های تجاری بیشماری را در بخش درمان و سلامت به وجود آورده‌ند و نقش مهمی در این صنعت ایفا می‌کنند. 
اما چرا استارتاپ‌های مشاوره پزشکی به این بخش وارد شدند و چه نقشی در این حوزه ایفا می‌کنند از موضوعاتی هستند که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است. 

  • دلایل ظهور استارتاپ‌های مشاوره پزشکی 
تکنولوژی باعث تغییر چشمگیر سیستم درمان و بهداشت شده است. به طوری که اکنون یک فضای استارتاپی در این حوزه به وجود آمده که باعث تغییر و تحولات سریع و حضور بیشتر نوآوری‌ها و پیشرفت‌ها شده است. درست است که پیشرفت‌ها و تغییرات بیشماری در مراقبت‌های درمانی طی سال‌های اخیر ایجاد شده است، اما نقش استارتاپ‌های مشاوره پزشکی بیش از سایر موارد توسعه یافته است. این استارتاپ‌ها بسیار انعطاف‌پذیر، بیمار محور و بلندپرواز هستند و به طور مستمر تلاش می‌کنند تا بخش درمان و بهداشت جامعه را به سمت پیشرفت‌های جهانی هدایت کنند. از دلایل مهم ظهور این نوع استارتاپ‌ها در صنعت درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • افزایش بیماری‌های ناشی از سبک زندگی
روز به روز بر تعداد جمعیت شهرنشین اضافه می‌شود و این شهرنشینی مزایا و معایب خاص خود را دارد. غذاهای فست فود و ناسالم، عدم تعادل بین زندگی و کار، افزایش سطح استرس و تغییر سبک زندگی باعث شده تا جمعیت شهرنشین بیشتر در معرض بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی قرار گیرند. 

  • افزایش آگاهی و دانش نسبت به وضعیت سلامت
افزایش مشکلات مربوط به سلامتی و نگرانی‌ها درباره سبک زندگی باعث شده تا سطح آگاهی و هوشیاری مردم نسبت به موضاعات سلامتی افزایش یابد. همین هوشیاری مردم باعث شده تا تقاضا برای تصحیح سبک زندگی در تمامی گروه‌های سنی افزایش یابد. این روند در بین جوانان بیشتر هم مشاهده می‌شود. مردم به صورت مکرر وضعیت سلامتی خود را بررسی می‌کنند و جدی‌تر از هر زمانی به دنبال رژیم‌های غذایی سالم هستند. 

  • افزایش کاربرد اینترنت اشیاء 
فاصله بین دنیای واقعی و دیجیتال در صنعت درمان و سلامت بسیار زیاد است. اینترنت اشیاء پلی بین این دو دنیا است و استفاده از استارتاپ‌های اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به پزشکان و ارائه‌دهندگان خدمات درمانی کمک می‌کنند تا از طریق یک واسطه مستقیم با مردم در زمان واقعی ارتباط برقرار کنند و بیماری آن‌ها را تشخیص دهند. اینترنت اشیاء امکان مشاوره پزشکی از راه دور در هر زمان و مکان را فراهم می‌آورند. 
این عوامل از مهمترین زمینه‌های پیدایش استارتاپ‌های مشاوره پزشکی و سلامتی به شمار می‌روند. توسعه جمعیت شهری و افزایش آگاهی و دانش مردم در کنار پیشرفت تکنولوژی بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سمت راه‌اندازی استارتاپ‌های پزشکی و خدمات سلامتی سوق داد. خدمات استارتاپ‌های مشاره پزشکی باعث راحتی مردم و صرفه‌جویی در زمان می‌شوند. انتظار می‌رود با پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، تعداد این نوع استارتاپ‌ها در آینده بیشتر هم باشد. 
هر سال نسبت به سال گذشته امکانات بیشتری به این استارتاپ‌ها افزوده می‌شود و از ساخنار و سازمان‌دهی مطلوب‌تر و قابل اعتمادتری برخوردار می‌شوند. استارتاپ‌های مشاوره پزشکی می‌توانند به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته خدمات درمانی و سلامتی را به کاربران خود ارائه دهند و حتی می‌توانند سبک زندگی افراد را تغییر دهند. از آنجا که مردم در عصر دیجیتال اکثر اوقات خویش را صرف دستگاه‌های هوشمند به ویژه تلفن‌های همراه هوشمند خود می‌کنند، استارتاپ‌ها فرصت بیشتری برای حضور در صنعت درمان و سلامت پیدا کردند و امروزه خدمات بسیار حرفه‌ای و کارآمدتری را ارائه می‌دهند. 

  • ضرورت وجود استارتاپ‌های مشاوره پزشکی 
سیستم درمان و سلامت به لطف پیشرفت‌ها و تکنولوژی‌های مدرن از کارایی و دقت بالاتری برخوردار شده‌اند. طی یک تا دو سال اخیر صنعت درمان و سلامت با جهش قابل توجهی مواجه بوده است. تکنولوژی موانع پیش روی بخش درمان و سلامت را برطرف می‌کند، فاصله بین دنیای واقعی و دیجیتال را کاهش می‌دهد و خدمات درمانی را در اختیار تمامی مردم قرار می‌دهد. 
کارآفرینانی که به دنبال فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌گردند، در حال حاضر بهترین زمان برای این کار است. تکنولوژی‌های پیشرفته نه تنها فرصت‌های جدید برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی به وجود می‌آورد، بلکه مزایای بیشماری هم برای بیماران دارد. 
فاصله بین نیازهای بیماران و مراکز سنتی ارائه‌دهنده خدمات درمانی و مشاوره پزشکی یکی از مهمترین چالش‌های این بخش به شمار می‌رود. این مسئله را به هزینه‌های بالا و عدم دسترسی به مراکز درمانی در تمامی مناطق کشور اضافه کنید. این عوامل در مجموع منجر به رشد فضایی استارتاپی و ایجاد انگیزه برای پیشرفت بیشتر استارتاپ‌های مشاوره پزشکی شد. 
به طور کلی یک استارتاپ مشاوره پزشکی از یک طرف به بیماران کمک می‌کند تا دسترسی بهتر و بیشتری به خدمات درمانی با کیفیت داشته باشند، از طرف دیگر فرصت‌های شغلی قابل توجهی به وجود می‌آورد. با توجه به اینکه اکثریت مردم در ایران به خوبی از تکنولوژی و فضاهای استارتاپی استقبال می‌کنند، فضای کافی برای رشد استارتاپ‌های مشاوره پزشکی در کل کشور فراهم است. این شرکت‌های نوآورانه می‌توانند بسیاری از مشکلات بخش درمان را برطرف کنند و به عنوان واسطه‌ای بین بیماران و بیمارستان‌ها عمل کنند. 

  • بهبود ارتباط با بیمار 
درمان بیمار نباید در مطب پزشک آغاز شود، این روند باید قبل از حضور بیمار در مطب شروع شده و ادامه یابد. تکنولوژی فرصتی را در اختیار مراکز ارائه‌دهنده خدمات درمانی قرار داده تا کل چرخه زندگی بیمار را بهبود بخشند. در نتیجه بیمار تجربه مطلوب‌تری از روند درمان و مرکز درمانی یا پزشک مربوطه خواهد داشت که در واقع یک بازی برد-برد به حساب می‌آید. بیمار به نحوی مطلوب‌تر و مناسب‌تر تحت درمان قرار می‌گیرد، اطلاعات بیشتری درباره بیماری خود و روش‌های درمانی به‌دست می‌آورد. پزشک و یا مرکز درمانی هم به دلیل نتایج مناسبی که به‌دست می‌آورند و افزایش رضایت بیماران با افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان درآمدهای بالاتری مواجه خواهند شد. 

  • جمع‌آوری خودکار اطلاعات و سوابق بیمار
بر اساس یک مطالعه بین‌المللی در رابطه با سیستم‌های مدیریت و اطلاعات خدمات درمانی، 86 درصد از اشتباهات بخش درمان و سلامت مربوط به موضوعات اداری و مدیریتی است. بسیاری از مردم مشکلاتی مربوط به بیمه درمانی دارند یا قیمت‌های بالاتر از حد تعریف شده پرداخت می‌کنند یا اینکه فرایند جمع‌آوری اطلاعات دقیق نبوده و با اشتباهاتی همراه است. 
هوش مصنوعی از بسیاری از این اشتباهات جلوگیری می‌کند و یک فرایند جمع‌آوری، پردازش و تسهیم اطلاعات خودکار و دقیق را به کاربران پیشنهاد می‌دهد. استارتاپ‌های مشاوره پزشکی از روش‌های مدرن و پیشرفته جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنند و اطلاعات حاصل را فوراً و در زمان واقعی آنالیز می‌کنند. این سیستم‌ها اشتباهات بسیار کمتری نسبت به روش‌های سنتی دارند. 
با توجه به افزایش تقاضا برای خدمات درمانی مقرون به صرفه‌تر و تخصصی‌تر، استارتاپ‌های مشاوره پزشکی نقش مهمی در هوشمندتر کردن خدمات درمانی ایفا می‌کنند. به علاوه به بیماران کمک می‌کنند تا با در اختیار داشتن اطلاعات دقیق‌تر، تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند. با توجه به رشد تکنولوژی، تغییرات سبک زندگی، افزایش آگاهی مردم نسبت به اهمیت سلامتی و حضور سرمایه‌گذاران بیشتر در حوزه درمان و سلامت، در آینده شاهد حضور فعال‌تر و بیشتر استارتاپ‌های مشاوره پزشکی خواهیم بود. 
با توجه به گستردگی صنعت درمان و سلامت در ایران، خیلی زود استارتاپ‌های نوآورانه بیشتری به این صنعت وارد خواهند شد. استارتاپ‌های مشاوره پزشکی می‌توانند بسیاری از چالش‌های موجود را تحت پوشش قرار دهند و به بخش جدایی‌ناپذیر از اقتصاد و بخش درمان و سلامت تبدیل شوند.