چه کار کنیم تا یک آموزش مجازی موفق داشته باشیم

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۵

به عنوان معلم، استاد، مدرس آموزش مجازی برای موفقیت باید راهکارها و رمز و رازهای موفقیت را بدانید. امروزه بسیاری از آموزشگاه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها اقدام به ارائه آموزش مجازی و از راه دور کرده‌اند. آموزش مجازی همچون آموزش حضوری نیاز به استراتژی‌ها و برنامه‌های کلاسی مختص به خود دارد تا بتواند دانش‌آموزان، دانشجویان را ترغیب به مشارکت در فعالیت‌های آموزش مجازی کند. 

آموزش در خانه یا آموزش مجازی نیاز به راهکارهای مناسب دارد تا ضمن تعلیم و آموزش محتوای درسی، انگیزه دانش‌آموزان و دانشجویان را برای ادامه آموزش حفظ کند. این مسئولیت بر عهده معلم یا استاد است که به کمک ابزارها و استراتژی‌های به روز بهترین شیوه یادگیری را انتخاب کند،خواه شما یک معلم تازه‌کار در زمینه آموزش مجازی باشید، خواه چندین سال است که در این راستا فعالیت می‌کنید، باید روش‌ها و استراتژی‌های مناسب این سبک آموزش را بدانند تا از یک طرف با سهولت بیشتری آموزش دهند و از طرف دیگر نتایج مطلوب‌تر و موفقیت‌آمیز‌تری به دست آورند،ارائه آموزش هدفمند و منابع آنلاین برای یادگیری به دانجویان و دانش‌آموزان شما کمک می‌کند با آرامش و بدون نگرانی محتوای آموزشی را فراگیرند. راهکارهای ارائه شده در این مقاله به شما به عنوان یک معلم، استاد یا مدرس آموزش مجازی کمک می‌کند تا بهترین و موفق‌ترین باشید. 
به خاطر داشته باشید آموزش مجازی چالشی برای همه طرفین درگیر شامل معلم، والدین و دانش‌آموز است. لازم نیست برای کل دوره آموزش از همان ابتدا طراحی کنید. شما باید در طول دوره و همراه با شناسایی دانش‌آموزان و دانشجویان خود و قدرت یادگیری آن‌ها از استراتژی‌های مناسب استفاده کنید. 

  

محیط کار مناسب برای آموزش فراهم کنید 
ابتدا باید یک «فضای مشخص» را به آموزش اختصاص دهید، این فضا هر جایی از خانه شما می‌تواند باشد. تا حد امکان سعی کنید این فضای کاری راحت، آرام و عادی باشد، این شرایط به شما کمک می‌کند به صورت سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده عمل کنید. منابع کاری را مشخص کنید و ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای آموزش را تهیه کنید. پس از شروع آموزش نباید نگران این مسائل باشید. 

 

دانش‌آموزان و دانشجویان را ترغیب به ایجاد فضای مناسب و مشخص برای آموزش کنید
این فضا بهتر است مانند محیط مدرسه یا دانشگاه دارای میز و صندلی باشد. دانش‌آموز باید یک فضای شخصی برای یادگیری در خانه باشد تا دور از حواس‌پرتی‌ها قرار گیرد. به عنوان مقدمه و شروع درس، از دانش‌آموز بخواهید یک تصویر از کلاس درسشان در خانه برای شما ارسال کنند. این مسئله را برای آن‌ها به چالشی هیجان‌انگیز تبدیل کنید. 
البته این موضوع را در نظر بگیرید که تمامی دانش‌آموزان امکان دسترسی به چنین فضایی را در خانه ندارند. بهترین کار این است که یک زمان را تعیین کنید تا دانش‌آموزان بتواند در آن زمان فضا و تجهیزات مناسب برای آموزش آنلاین و مجازی را تهیه کرده و در آموزش مشارکت کنند. 

 

زمانی را به آماده‌سازی محتویات آموزشی اختصاص دهید 
به طور مثال در تعطیلات آخر هفته، مدت زمانی را به برنامه‌ریزی برای هفته آینده اختصاص دهید. در این زمان بر روی نحوه نمره و امتیاز دادن به دانش‌آموزان، برنامه‌ریزی برای محتوای درسی، نحوه ارتباط با دانش‌آموزان و تهیه برنامه‌های آموزشی خلاقانه برای ترغیب آن‌ها به مشارکت در آموزش مجازی تمرکز کنید. 
به علاوه همواره زمانی را برای افزایش مهارت‌های آموزشی مورد نیاز در آموزش مجازی و آنلاین اختصاص دهید. اگرچه آموزش مجازی و آنلاین در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفه است، اما آموزش از راه دور سال‌ها است که در سطح جهان و در مدارس و دانشگاه‌های مختلف ارائه می‌شود. به همین دلیل منابع مناسبی برای ارتقای سطح دانش خود در زمینه آموزش مجازی وجود دارد. توجه کنید که چه مسائلی شما را به یک معلم یا استاد موفق در آموزش مجازی تبدیل خواهد کرد. 
اهداف آموزش خود را تعیین کنید. چندین مسیر را برای تعلیم دانش‌آموزان در نظر بگیرید. گاهی می‌توانید با کوتاه کردن محتوای درسی در آموزش مجازی به درک بهتر مطالب کمک کنید. 

 

برای کمک به دانشجو یا دانش‌آموز در دسترس باشید 
گفتن اینکه همیشه دسترس هستید بسیار ساده است، اما عمل به آن دشوارتر است. بنابراین در زمان آموزش مجازی شما باید تقریباً در دسترس باشید تا ابهامات و مشکلات درسی دانش‌آموزان را برطرف کنید. 


 
آشنایی با دانش‌آموزان و والدین 
برای هر دانش‌آموز جداگانه برنامه‌ریزی کنید و زمانی را به هر نفر اختصاص دهید حتی اگر برای 5 دقیقه باشد. دانش‌آموزان به طور معمول از همان ابتدا فعالانه تصمیم نمیگیرند و در فعالیت‌ها شرکت نمی‌کنند. با ایجاد فضایی مثبت و سرگرم‌کننده سعی کنید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و فضا را برای مشارکت بیشتر آن‌ها مساعد کنید. اولین اولویت هر کلاس مجازی را آشنایی و ارتباط با دانش‌آموزان یا دانشجویان خود قرار دهید. به علاوه به آن‌ها کمک کنید تا با یکدیگر آشنا شده و در زمان آموزش مجازی با شما و همکلاسی‌های خود در ارتباط باشند. 
از همان ابتدای کلاس مشخص کنید که آیا دانش‌آموزان شما قادر به ارتباط برقرار کردن با شما و همکلاسی‌های خود هستند، آیا در فعالیت‌ها مشارکت و همکاری می‌کنند. آیا درباره ابهامات و مشکلات درسی خود سوال می‌کنند. درست همان طور که در فضای کلاس حضوری رفتار می‌کنید، در فضای آموزش مجازی نیز باید با بتوانید ارتباطی مناسب با دانش‌آموزان و دانشجویان خود داشته باشید و به آن‌ها در برقراری ارتباط کمک کنید. 
روش‌های مختلف را امتحان کنید تا در نهایت بتوانید آن‌ها را ترغیب به مشارکت در کلاس و فعالیت‌های درسی کنید. برای هر نفر بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید. بر اساس سن، دسترسی به اینترنت و دستگاه‌های همراه، پلتفرم مورد استفاده، روش‌های مناسب را برای حفظ ارتباط خود با دانش‌آموز و ایجاد ارتباط آنلاین بین دانش‌آموزان استفاده کنید. ارسال پیام کوتاه از طریق شبکه‌های پیام‌رسان، ضبط صدا یا ویدئو‌های کوتاه، تماس تصویری یا صوتی برخی از روش‌های ارتباطی مناسب به شمار می‌روند. 
در این راستا فراموش نکنید که ارتباط با خانواده‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پیام‌های خود را در روش‌های مختلف ارسال کنید تا مطمئن شده دانش‌آموز و والدینش اطلاعات ضروری را دریافت کرده‌اند. از طریق پلتفرم، ایمیل، پیامک و سایر روش‌های ارتباطی سعی کنید فرایند آموزش را به والدین و سرپرستان دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان کوچکتر اطلاع دهید. 


 
یک گروه اجتماعی تشکیل دهید 
پروژه‌های گروهی و کلاس مجازی در صورت مشارکت همه دانش‌آموزان می‌تواند بسیار تعاملی‌تر و مطلوب‌تر باشد. روحیه همکاری را در بین همه افراد ایجاد کنید، حتی بعد از ساعات کلاس و تعطیلات پایان هفته با سایرهمکلاسی‌ها در ارتباط باشند و پروژه‌های گروهی به آن‌ها محول کنید که به صورت آنلسن انجام دهند. یک گروه کلاسی در شبکه های اجتماعی تشکیل دهید. از طریق این گروه با دانش‌آموزان یا دانشجویان خود در ارتباط باشید و تمامی فعالیت‌های کلاس را اطلاع‌رسانی کنید.  
زمانی را به خود اختصاص دهید 
آموزش آنلاین یا مجازی به این معنا نیست که باید 24 ساعت شبانه روز یا 7 روز هفته در دسترس باشید. به دانش‌آموزان اطلاع دهید چه ساعاتی در روز می‌توانند با شما در تماس باشند و درباره مشکلات درسی خود از شما سوال کنند. زمان تدریس را برنامه‌ریزی کنید و فراموش نکنید که حتماً لازم نیست بهترین و ایده‌آل‌ترین باشید. وقتی برای خود ارزش قائل شوید، احساس بهتری هم نسبت به کلاس مجازی و دانش‌آموزان یا دانشجویان خود خواهید داشت.  
سوال بپرسید و چالش ایجاد کنید 
در یک دوره آموزش مجازی همچون آموزش حضوری سوالات و چالش‌هایی برای دانش‌آموزان پیش می‌آید. درباره محتوای درسی از آن‌ها سوال کنید، امتحان بگیرید و بخواهید تا با چالش‌های موجود مقابله کنند و راه‌حلی مناسب پیدا کنند. اگر به طور مرتب درباره یک درس یا موضوعی سوال پرسیده شود و مشکلاتی درباره عدم درک آن مطلب بیان شود. محتوای مربوطه را به دقت بررسی کنید و آن را برای کل کلاس مجدداً توضیح دهید. 
مراقب باشید که برخی دانش‌آموزان در این پرسش و پاسخ‌ها شرکت نمی‌کنند و یا نمی‌توانند اشکالات خود را مطرح کنند. هر درس را به بخش‌های مختلف تقسیم کرده و از آن‌ها بخواهید آن را توضیح دهند تا تمامی آن‌ها محتوای درسی را درک کرده باشند. 
در انتهای باید اضافه کرد که در روند آموزش مجازی نه تنها باید خود را همواره به روز نگه دارید و مهارت‌های مورد نیاز برای این سبک تدریس را به دست آورید. بلکه باید منابع آنلاین مناسب را هم جستجو کنید و آن‌ها را به دانش‌آموزان یا دانشجویان خود معرفی کنید. 
از موتورهای جستجو آنلاین برای راهنمایی استفاده کنید. از منابع اطلاعاتی جدید و مدرن همچون اینفوگرافیک استفاده کنید. اینفوگرافیک‌های یکی از روش‌های عالی برای یادگیری سریع به شمار می‌رود. سعی کنید از پلتفرم‌های مناسب برای مدیریت آنلاین کلاس خود استفاده کنید. 
استارتاپ‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات آموزش مجازی امروزه اپ‌ها و پلتفرم‌های مناسبی را به بازار عرضه کرده‌اند. برخی از اپ‌ها و پلتفرم‌های مخصوص اشتراک‌گذاری محتوای آموزش مجازی ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فردی دارند که به تدریس و فرایند یادگیری بیشتر کمک خواهند کرد. ضمن به اشتراک گذاشتن محتوای درسی از طریق این اپ‌ها و پلتفرم‌ها می‌توانید با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنید و با آن‌ها درباره محتوای درسی صحبت کنید. 
به علاوه فراموش نکنید که اگر با مشکل فنی یا اطلاعاتی یا فناوری اطلاعات مواجه شدید حتماً از متخصصین و کارشناسان کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست، برای موفقیت همواره باید تلاش کنید و از روش‌های جدید و مناسب کمک بگیرید.