چه کار کنیم تا یک کمپین پیامکی کارآمد داشته باشیم

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

گوشی‌های هوشمند یکی از دستگاه‌های کلیدی برای اکثریت مردم در دنیای امروز به شمار می‌روند. با وجود اندازه نسبتاً کوچک آن‌ها، تقریباً تمامی ابزارهای مورد نیاز همچون ساعت یا ماشین‌حساب را دارد یا امکان دسترسی به ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و بسیار موارد دیگر را فراهم می‌کند. اما یک قابلیت که تمامی گوشی‌های تلفن همراه دارند، خدمات پیام کوتاه یا پیامک، اس‌ام‌اس است. 

به همین دلیل امروزه تقریباً تمامی کسب و کارها از سیستم پیامک استفاده می‌کنند. اما برای بسیاری از مردم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی آزاردهنده است و به همین علت اجازه ارسال پیامک به تلفن همراهشان را نمی‌دهند. برای اینکه مردم یا به عبارت بهتر مشتریان آتی را ترغیب به دریافت پیامک‌های خود کنید، باید راه و روش این استراتژی را بدانید. نگارش صحیح پیامک، اجرای یک کمپین پیامکی اثربخش و شناخت و درک نیازهای مشترکین نقش مهمی در این نوع بازاریابی ایفا می‌کنند. 
برای موفقیت کمپین باید تمامی ابعاد پیامک شامل محتوا، ظاهر، طبقه‌بندی مخاطب، زمان و روز ارسال را در نظر گرفت. تنها کمپین‌های پیامکی منجر به افزایش درآمد و موفقیت یک شرکت می‌شود که انتظارات رو به رشد مشتریان را برآورده سازد. با استفاده از راهکارهای موثر می‌توانید بهترین نتیجه را در سریع‌ترین زمان از یک کمپین پیامکی استخراج کنید که به ندرت در سایر راهکارها مشاهده می‌شود. در این مطلب نکاتی برای بهبود یک کمپین بازاریابی به کمک پیامک ارائه شده که با به کار‌گیری آن‌ها می‌توانید در آینده نزدیک شاهد موفقیت‌های کسب و کار خود باشید. 

 • پیشنهادهای شگفت‌انگیز ارسال کنید 
با توجه به شیوع استفاده از گوشی‌های هوشمند و استفاده از فضای مجازی، حجم خریدهای اینترنتی و آنلاین افزایش یافته است. امروزه تقریباً نیمی از مردم به ویژه قشر جوان بیشتر ساعات روز را صرف گوشی‌های تلفن همراه خود می‌کنند. بنابراین با ارائه پیشنهادهای جذاب و ترغیب‌کننده از طریق پیامک می‌توانید مشتریان را به خرید و استفاده از خدمات خود ترغیب کنید. 
این پیامک باید معنا و ارزشی برای مخاطب داشته باشد تا علاوه بر خواندن آن، علاقه‌مند به بررسی بیشتر آن شود. از طریق پیامک پیشنهاد و اطلاعاتی را به مخاطب ارائه دهید که در هیچ جای دیگری آن را پیدا نکند. به طور مثال به این پیامک توجه کنید «از ساعات 6 تا 9 شب 50 درصد خفیف برای خدمات دریافت کنید، کد تخفیف شما: K68». 
مشتریان به سختی تلفن همراه خود را برای دریافت پیامک در اختیار دیگران قرار می‌دهند، با ارسال پیام‌های بی محتوا و نامرتبط آن‌ها را نا امید نکنید. چرا که تنها اشتراک خود برای دریافت پیامک را لغو می‌کنند، بلکه امکان تبدیل آن‌ها به مشتری واقعی نیز از بین خواهد رفت. اگر آن‌ها شماره تلفن خود را برای دریافت پیامک در اختیار شما قرار داده‌اند، قبل از قرار دادن آن‌ها در کمپین تبلیغاتی اطمینان حاصل کنید این کمپین برای ایشان مناسب باشد. 

 • نیاز مشتریان را برطرف کنید
به عنوان یک فردی که صاحب کسب و کاری است یا فردی که در تیم بازاریابی یک شرکت فعالیت می‌کند، حتماً می‌دانید که از مشتری چه انتظاراتی دارید. اما آیا می‌دانید مشتریان چه انتظاراتی از شما دارد، اطلاع از این مسئله برای بهبود عملکرد تیم و کمپین بازاریابی بسیار مهم است. باید بدانید که مشتریان شما ترجیح می‌دهند چه نوع پیامک‌هایی را دریافت کنند. بسیاری مشتریان به طور مثال ترجیح می‌دهند در ازای دریافت پیشنهادهای مناسب برای خرید یا استفاده از خدمات، پیام‌های تبلیغاتی را دریافت کنند. در ارسال پیامک برای مشتریان عجله نکنید، خوب درباره مشتریان و مخاطبین خود تحقیق کنید، سابقه خرید و نیازهایشان را شناسایی کنید و سپس شماره تلفن آن‌ها را در کمپین بازاریابی پیامکی خود قرار دهید. 

 • مزاحمت ایجاد نکنید 
هرگز قبل از 10 صبح و پس از 9 شب اقدام به ارسال پیامک نکنید. این عمل برای بسیاری از افراد آزاردهنده است. سعی کنید زمان‌بندی کمپین پیامکی خود را در ساعات و روزهای کاری متداول قرار دهید. پیامک را در زمانی مناسب برای مشتریان خود ارسال کنید. به طور معمول ارسال پیامک در ساعات غیر اداری مناسب نیست. 
به علاوه با ارسال مداوم پیامک باعث مزاحمت برای مخاطب نشوید. زمان در کمپین پیامکی بسیار مهم است، مشترکین انتظار دارند زمانی اطلاعات برایشان ارسال شود که به آن نیاز دارند. چارچوب زمانی مشخص و مناسب برای مخاطبین خود را تعریف کنید و بر اساس آن پیامک‌ها را ارسال کنید. به طور مثال پیشنهادهای مربوط به گردشگری را در فصول مناسب برای تعطیلات ارسال کنید، نه در زمانی که اکثر مردم درگیر کار و فعالیت‌های مربوط به آن هستند. 

 • مشتریان خود را شناسایی کنید 
در ابتدای کار ممکن است شناخت کافی از مشتریان نداشته باشید و تنها شماره تلفن همراه آن‌ها برای ارسال پیامک در اختیارتان باشد. برای اینکه اطلاعات بیشتری از مخاطبین خود به دست آورید، قبل از راه‌اندازی کمپین یک نظرسنجی برگزار کنید و اطلاعات مورد نیاز برای کمپین را جمع‌آوری کنید. مانند سن، جنسیت، منطقه زندگی، سعات مناسب ارسال پیام و موارد دیگری که برای کمپین شما مهم است. مخاطبین را بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده طبقه‌بندی کنید و سپس کمپین بازاریابی پیامکی را شروع کنید. 

 • محتوای کوتاه و شفاف ارسال کنید 
کوتاه کردن محتوای متنی هم از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و هم خواندن و درک آن راحت‌تر است. ممکن است مخاطب شما یک گوشی هوشمند نداشته باشد و گوشی تلفن همراه وی مدل قدیمی باشد. محتوای متنی را به طریقی ایجاد کنید که برای تمامی انواع گوشی قابل خواندن باشد. طولانی بودن پیام باعث می‌شود کاربر بدون خواندن پیامک، آن را پاک کند. 
به علاوه از اصطلاحات و حروف اختصاری استفاده نکنید، پیامی شفاف، مختصر،  واضح و قابل درک برای همه افراد ایجاد کنید. شاید برخی گروه‌ها با حروف اختصاری، نمادها و ایموجی‌ها آشنایی داشته باشند، اما این موارد برای همه گروه‌های جمعیتی قابل درک نیست و ممکن است آن‌ها را سردرگم کند. یا گاهی هم باعث سوءتفاهم شود. 
از طرفی از زبان ساده و گویا برای تمامی مردم استفاده کنید، استفاده از زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها برای همه مشتریان قابل استفاده نیست، تنها برای گروهی از مخاطبین قابل استفاده است. به همین دلیل همواره از زبان فارسی متداول برای پیامک استفاده کنید. سعی کنید لحن صمیمانه و در حین حال مودبانه برای مخاطبین داشته باشید. گاهی استفاده از نام کوچک مخاطب به صمیمیت و ارتباط با مشتری کمک می‌کند. 

 • از قابلیت اجرایی کمپین خود اطمینان حاصل کنید 
تا زمانی که مطمئن نشده‌اید پیامک‌ها به درستی و در زمان تعیین شده ارسال می‌شوند، هرگز شروع به اجرای کمپین نکنید. به طور مثال اگر مشتری شما چند هفته بعد از پرداخت مبلغ خرید محصول، پیامک تأیید پرداخت را دریافت کند، اعتبار شما مطمئناً خدشه‌دار می‌شود. مشتری چند هفته بعد از انجام یک تراکنش به تأیید آن نیازی ندارد. پیامک‌ها باید در زمان صحیح و مناسب ارسال شده و با مخاطب ارتباط برقرار کند. 
چنین اتفاقی از یک طرف آزارهدهنده است و از یک طرف نشانه غیرحرفه‌ای بودن فرایند کاری برند شما است. اگر زمانی متوجه شدید که مشکلی در ارسال به موقع پیامک‌ها پیش آمده است، حتماً با مخاطب تماس تلفنی برقرار کنید و مشکل مربوطه را توضیح دهید. این پشتیبانی تأثیر مثبتی بر مخاطب می‌گذارد و باعث می‌شود در آینده مجدداً از خدمات شما استفاده کند. 
به علاوه سعی کنید اطلاعات صحیح، دقیق و مرتبط را در پیامک قرار دهید. به طور مثال اگر برای یک شرکت گردشگری فعالیت می‌کنید، اطلاعات و اقلام مورد نیاز در زمان پرواز را به صورت پیامک برای مشتریان ارسال کنید. 

 • وب‌سایت خود را برای دسترسی از طریق گوشی تلفن همراه بهینه‌سازی کنید 
تا زمانی که وب‌سایت خود را برای استفاده در گوشی تلفن همراه به روز رسانی نکرده‌اید، لینک اتصال به وب‌سایت را همراه با پیامک ارسال نکنید. برای تمامی کاربران باید بتوانند به راحتی وارد سایت شده و اطلاعات کافی از خدمات و محصولات شما را به‌ دست آورند. وقتی لینک سایت خود را از طریق پیامک ارسال می‌کنید، عدم دسترسی به سایت آزاردهنده خواهد بود و گاهی منجر به قطع ارتباط مشتری با برندتان خواهد شد. 

 • یک پیامک فراخوان عمل به کمپین خود اضافه کنید 
برخی اوقات تنها ارائه اطلاعات و معرفی برند از طریق پیامک کافی نیست، باید تأثیر قابل توجهی بر مشتری بگذارید و او را ترغیب به حضور در فروشگاه یا شرکت خود کنید. یک پیامک فراخوان عمل همچون دعوت به حضور در یک گالری یا دعوت یه افتتاحیه مناسب است و مشتری را کنجکاو می‌کند. حتماً جزئیات تماس یا محل رویداد را در پیامک ذکر کنید یا به طور مثال در پیامک اعلام کنید که برای اطلاع از جزئیات بیشتر به وب‌سایت مراجعه کنید یا با شماره ارائه شده تماس بگیرید. 

 • یک چارچوب زمانی در پیامک‌ها اعلام کنید 
یک پیامک فاقد اعتبار زمانی اثربخشی محدودتری دارد. وقتی یک فوریت به طور مثال سه روزه برای یک رویداد قرار می‌دهید، مشتری ترغیب می‌شود در این رویداد شرکت کند و نسبت به پیامک ارسالی واکنش نشان دهد. این تکنیک در کنار پیامک‌های فراخوان و دعوتنامه تأثیرگذاری قابل توجهی بر مشتریان دارد و احتمال موفقیت کمپین بازاریابی را چندین برابر می‌کند. به این پیام توجه کنید: «حراج 50 درصدی برای اقلام آرایشی، فقط 16 تا 18 آذر، از ساعت 3 تا 8 شب!» تأثیر این پیام به مراتب بیشتر از یک پیام ساده تخفیف است. 

 • آزمایش کنید 
محتوای پیام‌ها و گاهی کمپین‌های پیامکی را تغییر دهید، توجه کنید که چه نوع محتوا و پیامکی تأثیرگذارتر است، حتی جزئیات کوچک در پیامک را بررسی کنید. نرخ موفقیت و اثربخشی آن را آزمایش کنید. 
از سالم بودن لینک‌های ارسالی و کدها اطمینان حاصل کنید. بررسی کنید که کدهای تخفیف تاریخ گذشته نباشد. آزمایش کنید که لینک وب‌سایت، مخاطب را مستقیم به وب‌سایت متصل کند و ظاهر آن صحیح و بدون ایران باشد. 

 • مخاطبین را افزایش دهید 
فهرست مخاطبین و شماره تلفن‌های همراه را در ابتدای هر کمپین به روز رسانی کنید. با ارسال پیامک از مشترکین کنونی بخواهید برند شما را به دوستانشان معرفی کنند. به طور مثال این پیامک را توجه کنید: «با معرفی ما به دوستان خود تخفیف 30 درصد دریافت کنید» در انتها نیز برای اطلاع از جزئیات بیشتر آن‌ها را به سایت ارجاع دهید. از این طریق می‌توانید مخاطبین بیشتری را جذب کنید. 

 • با توجه به سابقه جستجو پیشنهاد مناسب ارائه دهید 
شما از سابقه خرید و جستجوی مخاطب در وب‌سایتتان اطلاع دارید، از آن استفاده کنید و پیشنهادهای جذاب و مناسب با قیمت استثنایی را از طرق پیامک ارسال کنید. مطمئن باشید این پیامک‌ها در کمتر از 3 دقیقه خوانده می‌شود. 

 • زندگی مشتریان را با پیامک‌های خود پیچیده نکنید 
اگر قصد دارید یک تخفیف 20 درصدی ارسال کنید، خیلی ساده آن را بیان کنید. به طور مثال: «20 درصد تخفیف در خرید با نشان دادن این پیامک دریافت کنید». بدین صورت مشتری نیاز نیست کل وب‌سایت را جستجو کند تا از نحوه فعال‌سازی تخفیف مطلع شود، یا تایپ کردن یک کد بلند برای برخی افراد دشوار است. 
وقتی مخاطبین را در یک کمپین بازاریابی اضافه می‌کنید، باید امکان لغو حضور در کمپین را هم به ایشان بدهید. با این گزینه، مخاطب نگرانی برای دریافت دائمی پیامک‌ها نخواهد داشت. در این صورت آن‌ها با اشتیاق بیشتری شماره تلفن همراه خود را ارائه می‌دهد. 

 • امکان لغو اشتراک را ایجاد کنید 
از روش‌های مختلف می‌توانید امکان لغو اشتراک را فراهم کنید، به طور مثال پیام‌های زیر را برای مخاطب ارسال کنید:  

 1. با ارسال پیامک می‌توانید اشتراک را لغو کنید 
 2. در وب‌سایت ما درخواست لغو اشتراک دهید 
 3. با این شماره تماس (رایگان) بگیرید و اشتراک را لغو کنید 
 4. با کلیک بر روی لینک زیر اشتراک ارسال پیامک را لغو کنید 
مشتریان باید از این امکان مطلع باشند، حتی اگر هرگز از آن استفاده نکنند. ساده‌ترین راه برای مخاطب و البته خودتان را پیشنهاد دهید. 

 • پیامک‌ها را ارزیابی کنید 
تمامی ابعاد پیامک را ارزیابی کنید، به علاوه حتماً بررسی کنید نام مخاطب صحیح نوشته شده باشد. غلط‌های املایی یا هر نوع اشتباه را تصحیح کنید. بررسی کنید که وقتی پیامک ارسال می‌شود از همان ظاهر مورد انتظار شما برخوردار باشد. 
در زمان برنامه‌ریزی برای کمپین بازاریابی پیامکی خود به مشتریان احترام بگذارید، سعی کنید پیام کمپین شما واضح و ساده به مخاطب منتقل شود. بهترین کمپین‌ها فرصت‌های متنوع و شگفت‌انگیزی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و برای برند شما نیز سودآور خواهد بود. 
کمپین پیامکی فرصتی برای ارتباط بیشتر و مطلوب‌تر با مشتری است. از این فرصت هوشمندانه استفاده کنید که نقش مهمی در بازاریابی ایفا می‌کند. با اجرای یک کمپین بازاریابی پیامکی موفق و کارآمد می‌توانید سطح فروش محصولات و خدمات خود را افزایش دهید، در ارتباط با مشتری بمانید و با آنالیز نتایج برای استراتژی‌های آتی برنامه‌ریزی کنید. همواره خلاق باشید و از رویکردهای جدید برای جلب توجه و ارتباط با مشتریان استفاده کنید. فراموش نکنید که ارتباط مطلوب با مشتری، راز موفقیت هر کسب و کاری است.