چگونه از سرویس‌های پیامک انبوه درست استفاده کنیم؟

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۱

در این مقاله قصد داریم در رابطه با یکی از روش‌های بازاریابی مهم و تاثیرگذار به نام سرویس پیامک انبوه با شما صحبت کنیم. سرویسی که مانند یک شمشیر دولبه علاوه بر اینکه می‌تواند برای یک سازمان و کسب و کار ارزش افزوده بسیار زیادی‌ ایجاد کند می‌تواند سبب آزار مخاطبان و مشتریان کسب و کار شود.

  • چگونه از سرویس‌های پیامک انبوه درست استفاده کنیم؟
در این مقاله قصد داریم در رابطه با یکی از روش‌های بازاریابی مهم و تاثیرگذار به نام سرویس پیامک انبوه با شما صحبت کنیم. سرویسی که مانند یک شمشیر دولبه علاوه بر اینکه می‌تواند برای یک سازمان و کسب و کار ارزش افزوده بسیار زیادی‌ ایجاد کند می‌تواند سبب آزار مخاطبان و مشتریان کسب و کار شود.
در ابتدا شما را با سرویس‌های پیامک انبوه آشنا خواهیم کرد و در ادامه با توجه به سابقه‌ی درخشان شرکت رهیاب پیام گستران در زمینه ارائه‌ی سرویس‌های پیامک انبوه، راهکارهای مناسبی در زمینه استفاده موثرتر از این سرویس‌ها در جهت رشد کسب و کارتان به شما ارائه خواهیم کرد با رهیاب آکادمی همراه باشید.

  • سرویس‌های پیامک انبوه چیست؟
پس از ورود تلفن همراه و پیامک به ایران، این سرویس بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار شد. محبوبیت و هزینه پایین پیامک، باعث به وجود آمدن سرویس‌های پیامک انبوه با هدف تبلیغات و بازاریابی شد که همه‌ی ما با نام اس ام اس مارکتینگ SMS Marketing آن‌ها را می‌شناسیم. در سال‌های ابتدایی (دهه هشتاد شمسی) ارائه این سرویس‌ها به راحتی حال حاضر نبود و شما برای ارسال پیامک‌های انبوه به یک سیم کارت و یک دانگل نیاز داشتید تا با قراردادن سیم کارت در دانگل و اتصال آن به کامپیوتر بتوانید پیامک‌های خود را ارسال کنید. این روش مشکلات بسیار زیادی از جمله آنتن دهی سیم کارت، شارژ سیم کارت، محدودیت تعداد ارسال و مواردی دیگر را داشت. اما در حال حاضر با پیشرفت این سرویس‌ها هر فرد و کسب و کاری می‌تواند با در اختیار داشتن یک پنل و سرشماره اختصاصی، با استفاده از کامپیوتر پیام‌های خود را براحتی ارسال کند.
سرویس‌های پیامک انبوه کاربردهای بسیاری دارند که یک نمونه خیلی آشنای آن پیامک‌های تراکنش‌های حساب بانکی است. علاوه بر پیامک‌های تراکنش‌های حساب، پیامک‌هایی که با اهداف تبلیغات Advertising، آگاهی از برند Awareness، اطلاع رسانی تخفیفات Promotion و مواردی مانند آن صورت می‌پذیرد نمونه‌هایی دیگر استفاده از پیامک‌های انبوه است که همه‌ی ما با آن‌ها آشنایی داریم.

  • از سرویس‌های پیامک انبوه چطور استفاده کنیم؟
پس از آشنایی مختصری با سرویس‌های پیامک انبوه سوالی که ایجاد می‌شود در رابطه با نحوه استفاده از این سرویس‌ها است. همه‌ی ما تجربه دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را داریم برخی از این پیامک‌ها برای ما دلنشین و برخی بسیار آزار دهنده بوده است.
در ادامه روش‌ها و نکاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا با استفاده از سرویس‌های پیامک و یا اس ام اس مارکتینگ SMS Marketing در مخاطبان هدف خود تجربه‌ای شیرین و دلنشین ایجاد کنید.
استفاده بهینه از بانک‌های اطلاعات مخاطبان
یکی از مواردی که کسب و کارها برای هدف قرار دادن و جذب مشتری استفاده می‌کنند بانک‌های اطلاعاتی کسب و کارها و افراد است که مجموعه‌های مختلف تهیه کرده و به فروش می‌رسانند. حالا یک سوال مطرح می‌شود:
آیا واقعا استفاده از بانک‌های اطلاعاتی مفید است؟
آیا باعث جذب مشتری می‌شود؟
و آیا پیامک انبوه راهکار مناسبی است؟
در نگاه اول شاید بگویید که عصر تبلیغات با استفاده از پیامک به پایان رسیده است و این راهکار دیگر کارساز نیست. اما باید این نوید را به شما بدهیم که آمارها و تجربیاتی که صاحبان کسب و کارها و مشاغل مختلف به اشتراک گذاشته‌اند نشان می‌دهد که همچنان استفاده از پنل‌های پیامک انبوه و اس ام اس مارکتینگ SMS Marketing به عنوان یک راهکار مقرون به صرفه و خوب در بازاریابی Marketing شناخته می‌شود.
اما چرا این راهکار برای برخی از کسب و کارها تجربه‌ی بسیار خوبی است و برای برخی مشاغل و کسب و کارها تجربه‌ی خیلی بدی است؟
برای پاسخ به این سوال با ادامه مقاله توجه فرمایید.
همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد این راهکار شمشیری دو لبه است که روش استفاده از آن تعیین کننده مفید بودن و یا مضر بودن آن است. برای شرح بیشتر لازم می‌دانیم ابتدا انواع مختلف مخاطبان هدف کسب و کارها را به شما معرفی کنیم.
مخاطبان کسب و کارها به طور کلی بر اساس نوع محصول و یا خدمتی که کسب و کار به فروش می‌رساند به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند.
1.    مشتری بالفعل Customer: افرادی که در حال حاضر بدون تبلیغات و هر گونه عملیات بازاریابی محصول و یا خدمت کسب و کار را استفاده می‌کنند.
2.    مشتری بالقوه Potential Customer: افرادی که در حال حاضر محصول و یا خدمت کسب و کار را استفاده نمی‌کنند اما به دنبال استفاده از محصول و یا خدمت کسب و کار هستند و اگر با تبلیغات از خدمات و محصول مطلع شوند احتمالا از آن استفاده می‌کنند.
3.    Cold Customer: افرادی که در حال حاضر محصول و یا خدمت کسب و کار را استفاده نمی‌کنند و به دنبال استفاده از محصول و یا خدمت کسب و کار نیستند اما اگر احساساتشان درگیر شود خرید انجام می‌دهند. نمونه‌ی بارز این نوع، خریدهای هوسی است که هر کدام از ما تجربه‌ی آن را داریم.
با توجه به نوع مخاطبان استفاده از بانک‌های اطلاعاتی می‌تواند مفید، مضرر و یا حتی بی اثر باشد.
اگر مخاطبان کسب و کار ما بدون هیچ گونه عملیات بازاریابی و تبلیغاتی محصول و خدمت کسب و کار را استفاده می‌کنند شاید استفاده از بانک‌های اطلاعاتی کار مفیدی نباشد و تنها باعث هدر دادن منابع، ایجاد هزینه و حتی ایجاد ذهنیت منفی نسبت به برند و نام تجاری شود.
اگر مخاطبان کسب و کار از نوع مشتریان بالقوه Potential Customers باشند استفاده از بانک‌های اطلاعاتی مطابق با مخاطبان هدف می‌تواند باعث آگاهی از برند Awareness و جذب مخاطبان شود.
اگر مخاطبان کسب و کار از نوع مشتریانی باشند که نیاز و یا قصد خرید محصولی را Cold Customers نداشته باشند. استفاده از بانک‌های اطلاعاتی متناسب می‌تواند باعث ایجاد انگیزه، ترغیب و کشش در مخاطب و در نهایت اقدام به خرید محصول و یا خدمت مورد نظر می‌شود.
پس استفاده از بانک‌های اطلاعاتی زمانی می‌تواند مفید باشد که مخاطبان این بانک‌ها با محصول و خدمات کسب و کار ما مطابقت داشته باشند. برای مثال اگر کسب و کار ما در حوزه خدمات زیبایی باشد استفاده از بانک اطلاعات مشاغل فنی که بیشتر مرتبط با آقایان است نمی‌تواند ارزش افزوده‌ای برای ما ایجاد کند و تنها باعث هدر رفت منابع می‌شود.
شرکت رهیاب پیام گستران با بیش از 12 سال تجربه در زمینه ارائه‌ی خدمات پیام کوتاه به کسب و کارها و جوامع مختلف، راهکارها و بانک‌های اطلاعاتی تخصصی تهیه کرده است و با بروز رسانی دائمی این بانک‌ها تمام تلاش خود را دارد که از هدر رفت منابع شما جلوگیری کرده و باعث توسعه و رونق کسب وکار شما شود. در صورت نیاز به مشاوره، کارشناسان ما آماده ارائه خدمات به شما هستند.
استفاده از پیامک انبوه با هدف اطلاع رسانی تخفیفات و طرح‌های فروش Promotion
یکی از شیرین‌ترین پیامک‌هایی که تجربه‌ی دریافت آن را داریم پیامک‌های تخفیفات برند محبوبمان است. دقت کنید برند محبوب‌مان!
و یکی از تلخ‌ترین پیامک‌هایی که تجربه‌ی دریافت آن را داریم پیامک‌های تخفیفات برندهای دیگر است که مدام و بدون درخواست یا عضویت ما در بانک مشتریان، برای ما ارسال می‌شود.
همانطور که گفته شد اگر پیامک‌های تبلیغاتی برای مخاطبانی که با کسب و کار ما ارتباط و تعامل دارند ارسال شود می‌تواند باعث ایجاد تعامل بیشتر، خرید بیشتر، بزرگ کردن سبد خرید مشتریان و در نهایت وفاداری مشتریان شود و در طرف مقابل اگر این پیامک‌ها برای افرادی ارسال شود که مخاطب کسب و کار ما نیستند علاوه بر اینکه باعث آزار می‌شود سبب افزایش هزینه و از بین رفتن منابع نیز می‌شود. پس یکی از مواردی که در ارسال پیامک بسیار اهمیت دارد استفاده درست از این ابزار است.
اگر قصد ارسال پیامک برای اطلاع رسانی از تخفیفات و طرح‌های فروش کسب و کار خود را دارید به شما توصیه نمی‌کنیم این اطلاع رسانی را برای عموم مردم جامعه انجام دهید و بهتر است جامعه هدف خود را افرادی قرار دهید که می‌دانید بیش از دیگران به این اطلاع رسانی نیاز دارند و با شما بیش از سایرین تعامل دارند.
استفاده از پیامک‌های انبوه برای رفاه مشتریان
بی شک برای همه‌ی شما پیش آمده که گاهی خواستید و یا مجبور شده‌اید اطلاعاتی از قبیل شماره کارت، آدرس وب سایت، شماره حساب و مواردی مانند آن را در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار دهید. یکی از امن‌ترین، ارزان‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها برای در اختیار قراردادن این اطلاعات استفاده از پنل‌های ارسال پیامک است.
بر خلاف اینکه بیشتر افراد نام پنل‌های پیامک را در کنار مفاهیم بازاریابی تصور می‌کنند. این ابزار یکی از راه‌های بسیار خوب برای ایجاد رفاه در مشتریان است. بگذارید با یک مثال بیشتر این موضوع را شرح دهیم.
شما تصور کنید که به یک فروشگاه اینترنتی می‌روید و پس از ثبت نام در آن اقدام به خرید محصولی می‌کنید. پس از مدتی مجدد قصد خرید آن محصول را دارید و با ورود به سایت متوجه می‌شوید نام کاربری و یا رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید!
اکنون چه می‌کنید؟ مطمعنا بر روی دکمه‌ی فراموشی رمز عبور کلیک می‌کنید و مراحل آن را طی می‌کنید در صورتیکه اگر نام کاربری و رمز عبور برای شما در زمان ثبت نام برای شما ارسال شده بود با مشکل مواجه نمی‌شدید.‌
پس تنها استفاده پنل‌های پیامکی بازاریابی و مباحث حوزه بازاریابی نیست و از این ابزار در جهت‌ها و با اهداف مختلف دیگری مانند ایجاد رفاه در مشتری هم می‌توان استفاده کرد.
در این مقاله با برخی از روش‌های استفاده‌ی درست پنل‌های پیامکی آشنا شدید در ادامه و در مقالات بعدی بیشتر به این موضوع می‌پردازیم و در رابطه با استفاده درست پنل‌های پیامکی بیشتر با شما سخن می‌گوییم.