چگونه با ارسال پیامک می‌توان هزینه‌های جذب مشتری را کاهش داد؟

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۰۴


بازاریابی یکی از حوزه‌های چالش‌برانگیز در توسعه یک کسب و کار است و اگر نتوانید هزینه‌های آن را کنترل کنید مشکلاتی پیش روی شرکت قرار می‌گیرد. مسئله مهمتر این است که پس از صرف مبالغ قابل توجه برای فعالیت‌های بازاریابی، آیا نتیجه دلخواه بدست آمده است؟


شاید اولین فکری که به ذهنتان برسد مربوط به بازگشت سرمایه و چند برابر شدن سرمایه اولیه باشد. اما مهمترین مسئله در بازاریابی موفق، جذب مشتری است. هر روزی که بدون جذب مشتری راغب و تبدیل آن‌ها به خریدار واقعی به پایان برسد، سرمایه‌ای که بابت جذب مشتری هزینه کرده‌اید از دست رفته است. بنابراین هرچه سریع‌تر بتوانید مشتریان راغب را جذب کرده و فروش را افزایش دهید، رشد کسب و کارتان نیز سریع‌تر و سطح فروشتان نیز بیشتر خواهد شد. 
یکی از تاکتیک‌های تأثیرگذار برای بهینه‌سازی قیف بازاریابی و رشد سریع که اغلب نادیده گرفته می‌شود فشرده کردن زمان تبدیل مشتری راغب به خریدار است. مؤثرترین راه برای اینکار ارسال پیامک‌های تجاری است. 

ارسال پیامک تجاری 
پیامک سریع، اثربخش و دوستانه است، به علاوه گوشی تلفن همراه شما کاملاً آماده دریافت آن است. در گوشی‌های هوشمند مخاطب به راحتی یک پیام را دریافت می‌کند، حتی بدون اینکه آن را باز کند. پیام ارسالی روی صفحه نمایش قفل شده باقی خواهد ماند. برخلاف ایمیل‌ها که حتماً باید اعلان صوتی آن را فعال کنید، تحویل یک پیامک به صورت خودکار دارای اعلان صوتی است. واقعیت این است که نرخ باز کردن یک پیامک تجاری در سرتاسر جهان 98 درصد است. 
تعداد کمی از مردم همان لحظه دریافت پیام آن را باز نمی‌کنند. تقریباً 85 درصد از مشتریان راغب، پیامک‌های خود را ظرف 15 دقیقه پس از دریافت می‌خوانند. با توجه به زندگی شلوغ و فعال امروزی، مدت زمان کمی برای صرف امور غیر کاری باقی می‌ماند. به همین دلیل پیامک‌های کوتاه و جذاب گزینه‌های مورد ترجیح اکثر مردم است، زیرا نیاز به صرف مدت زمان زیادی ندارد.  

اهمیت هزینه جذب مشتری
محاسبه هزینه جذب مشتری نشان می‌دهد که سرمایه شما در کدام مرحله قرار دارد و با توجه به آن سعی کنید بازده بیشتری به‌دست آورید. شاید وقتی متوجه شده که هزینه زیادی برای این مسئله انجام داده‌اید بتوانید هزینه‌های تبلیغات را کاهش دهید، اما هنوز هم ممکن است هزینه کافی برای ادامه راه نداشته باشید. 
هزینه جذب مشتری در واقع هزینه‌ای است که برای تبدیل مشتریان راغب به خریداران می‌پردازید. یک رابطه دو طرفه است که در بین راه بسیاری از افراد آن را رها می‌کنند و برخی هم نسبت به آن تردید دارند. وقتی از انگیزه و اشتیاق کافی برخوردار نباشید، مسیر صحیح حرکت در این رابطه را در اختیار نخواهید داشت. 
درک بهتر هزینه‌هایی که مرتبط به جذب مشتری راغب است کمک می‌کند در مسیر صحیح حرکت کنید. یک روش ساده برای ارزیابی این است که اگر روش منتخب شما تعداد مشتری مورد نیاز را جذب نکرده است، پس برخی موارد باید اصلاح شود و تغییراتی باید صورت گیرد. 
وقتی متوجه می‌شوید که پیام برند شما موفق نیست که علیرغم هزینه زیاد برای تبدیل افراد به مشتری راغب، نتوانسته‌اید تعداد کافی مشتری جذب کنید. کاهش هزینه جذب مشتری تنها از طریق استراتژی ارسال پیامک‌های تجاری امکان‌پذیر است. 

1- یاد بگیرید مشتری مشتاق و راغب کیست؟ 
بهره‌مندی بیشتر از پیامک تنها با یک استراتژی بدست می‌آید. هرگز به صورت ظاهری به دنبال مشتریان راغب نباشد. تحقیق کنید، عمیق‌تر بررسی کنید. افراد را شناسایی کنید، با آن‌ها آشنا شده و در نهایت پیشنهادی غیرمنتظره به آن‌ها ارائه دهید. اولین گام در این مسیر، شناسایی نیازهای آن‌ها است. 
هر تیم بازاریابی باید نقطه ضعف و نیاز هر مخاطب را شناسایی کند. پس از آن چالش‌های بزرگ آن‌ها آشکار خواهند شد، سپس محصول یا خدمات خود را به عنوان راه‌حل به آن‌ها معرفی کنید. 

2- هنر تبدیل، ترغیب و آماده‌سازی را یاد بگیرید 
اکنون زمان آن رسیده که متقاعدکننده باشید. در این مرحله بسیاری از کمپین‌های بازاریابی با شکست مواجه می‌شوند. بسیاری از این کمپین‌ها به این دلیل متحمل ضرر و زیان شده‌اند که فوراً از مشتری می‌خواهند همین حالا خرید کند! آنچه که در این مرحله نیاز دارید ایجاد بستر مناسب و آماده‌سازی مشتریان است. به آرامی مشتریان را به سمت مسیر مد نظر خود هدایت کنید، به صورت استراتژیک آن‌ها را هیجان زده کنید و سپس زمانی که به هیچ وجه انتظار ندارند، آن‌ها را با راه‌حل استثنایی خود شگفت‌زده کنید. صادق باشید و هرگز زیاده‌روی نکنید. 

3- یک کمپین پیامکی قوی تشکیل دهید 
وقتی مشتریان و نیازهای آن‌ها را شناسایی کردید، وقتی محصول و خدمات خود را به مشتریان در زمان صحیح به عنوان بهترین راه‌حل معرفی کردید. نوبت به تشکیل یک کمپین بازاریابی است. وقتی محتوای پیامک تجاری از قبل آماده باشد، نتیجه بهتری به‌دست می‌آید و این رابطه تجاری دو طرفه موفق‌تر پیش می‌رود. اگر بتوانید قبل از آغاز کمپین، زمانی را به ایجاد پیام‌های مناسب اختصاص دهید، پس از شروع برنامه بازاریابی خود می‌توانید به صورت خودکار پیامک‌های حاوی مطالب مناسب را ارسال کنید. 
اجرای یک کمپین بدین صورت، زمان کافی برای انجام امور کاری و تجاری را در اختیارتان قرار می‌دهد. به علاوه چند گام جلوتر از مشتریان حرکت خواهید کرد. به طور مثال سعی کنید محتوای کافی برای یک سال را از قبل آماده کنید. بدین ترتیب هر هفته پیام‌های آماده را به صورت خودکار برای مشتریان ارسال خواهید کرد. 
البته در این راستا فراموش نکنید که یک سیستم ارسال پیام تجاری دو طرفه است و باید حاوی عناصری باشد که مشتری احساس کند این رابطه حقیقی است. درست است که خودکار کردن ارسال پیامک خوب است، اما همواره باید آماده ارسال پیام‌های واقعی و لحظه‌ای باشید. تیم بازاریابی باید همیشه آماده پاسخ‌گویی به افراد باشد. لازم است به مخاطبین نشان دهید که افراد واقعی این کمپین را هدایت می‌کنند و به نگرانی‌ها و مشکلات مخاطبین خود اهمیت می‌دهند. 
استفاده از کمپین‌های پیامکی برای کاهش زمان تبدیل مشتری به خریدار محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید از یک طرف به تحقق سریع‌تر اهداف مربوط به حصول درآمد کمک خواهد کرد و از طرف دیگر یک حس انسانی به ارتباطات با مشتریان آینده می‌دهد که در بلند مدت باعث کاهش نرخ ریزش مشتری خواهد شد.