چگونه می‌توان از پیامک برای ارتباط بهتر با مشتری استفاده کرد

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۶

افزایش نرخ تعامل مشتری یکی از مهمترین اهداف هر کسب و کاری است، برندها و شرکت‌های بزرگ از کمپین‌های بازاریابی، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و انواع تبلیغاتی دیجیتالی برای افزایش نرخ تعامل مشتریان خویش استفاده می‌کنند. با این وجود شاید از این موضوع تعجب کنید که سامانه خدمات پیام کوتاه یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها برای بهبود تعامل با مشتریان در سرتاسر جهان است. 

عوامل بسیاری در اجرای موفقیت‌آمیز بازاریابی پیامکی نقش دارند، اما آگاهی از نوع پیامی که برای مخاطب ارسال می‌کنید یکی از مهمترین موارد است. بسیار مهم است که بدانید مخاطبین از چه نوع پیام‌هایی استقبال می‌کنند و آن را در بهترین زمان برای ایشان ارسال کنید، پیامک بیشترین فرصت‌ها برای ارتباط با مشتری را فراهم می‌کند. در این مطلب نگاهی داریم بر راهکارهای پیامکی که به کسب و کارها کمک می‌کنند تا ارتباط خود با مشتریان را بهبود بخشیده و به اهدافشان در بازاریابی دست یابند. 

  • استفاده از پیامک‌های یادآوری 
در صورتی که مخاطب یک قرار ملاقات با شرکت یا سازمان شما دارد، یک پیامک حاوی یادآوری قرار ملاقات برای ایشان ارسال کنید. با این کار مطمئناً مخاطب را تحریک به عکس‌العمل نسبت به پیامک و ارتباط با شرکت خواهید کرد. 
به طور مثال می‌توانید از یک مجموعه پیامک استفاده کنید و اطلاعات مربوط به محل شرکت، ساعت و روز قرار ملاقات را برای مخاطب ارسال کنید. پیامک‌های یادآوری یکی از ایده‌آل‌ترین روش‌ها برای جلب اعتماد مخاطب و ایجاد یک ارتباط قوی است. 
برای اینکه حتماً پاسخ مخاطب را دریافت کنید، در انتهای پیام یادآوری عبارتی را قرار دهید که قرار ملاقات را تأیید کند، به طور مثال «لطفاً با تایپ شماره 1 به این شماره، قرار ملاقات خود را تأیید کنید». مخاطب بدین طریق وادار به پاسخ دادن به شما می‌شود. 

  • ارسال پیامک مربوط به فرآیند پرداخت
پیامک‌های مربوط به فرایند پرداخت برای بسیاری از کاربران مهم است. این پیامک‌ها می‌توانند شامل مبلغ قابل پرداخت، تأیید پرداخت، پرداخت ناموفق، برگشت به حساب و ده‌ها مورد دیگر باشند. ضمن اینکه به کاربر نشان می‌دهند چه مبلغی را باید برای خرید محصول یا خدمات مربوطه پرداخت کنند، موفقیت یا عدم موفقیت فرایند پرداخت را نیز نشان می‌دهند. با افزودن لینک پرداخت که کاربر را مستقیم به صفحه پرداخت الکترونیک منتقل می‌کند می‌توانید شرایط پرداخت آسان را برای کاربر ایجاد کنید. 

  • ارائه پیشنهادهای ویژه 
اگر قصد دارید از طریق پیامک یک پیشنهاد ویژه به مخاطبین خود ارائه دهید، در این پیامک از آن‌ها بخواهید به طور مثال عدد 30 را ارسال کنند تا کد تخفیف 30 درصدی را دریافت نمایند. 
به عنوان مثال می‌توانید در زمان راه‌اندازی برند یا خط تولید جدید، یک پیامک تبلیغاتی برای مخاطبین ارسال کنید و آن‌ها را ترغیب به پاسخ‌دهی کنید. به این مثال توجه کنید: «با ارسال نام ستاره طلایی به شماره 30034، در اولین خرید خود 20 درصد تخفیف دریافت کنید». 
بسیاری از شرکت‌های از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند تا نرخ پاسخ‌دهی مخاطبین و در نهایت تعداد مشتریان راغب خود را افزایش دهند. در واقع هرچه نرخ پاسخ‌دهی بیشتر باشد، سطح ارتباط مخاطب با یک شرکت یا سازمان بیشتر است. قبل از ارسال پیشنهادهای ویژه حتماً از مخاطبین برای ارسال پیامک اجازه بگیرید و یا امکان لغو ارسال پیامک را ایجاد کنید. این کار اعتبار و شهرت شرکت شما را افزایش می‌دهد. 

  • ارسال پیامک‌های حاوی اطلاعات با ارزش 
چنانچه پیامکی حاوی اطلاعات مهم برای مخاطب خود ارسال می‌کنید، این اطلاعات باید به صورت سرگرم‌کننده یا آموزشی باشد یا به نحوی مناسب و تأثیرگذار باعث تعامل آن‌ها شود. 
همراه این نوع پیامک‌ها بهتر است لینک یک مقاله، پادکست یا ویدئو را نیز ارسال کنید و در انتهای پیامک مخاطب را ترغیب به کلیک بر روی لینک کنید. مخاطب با لمس لینک مربوطه به طور مستقیم به محتوای مد نظر شما منتقل می‌شود. یا می‌توانید از مخاطب بخواهید برای خواندن کل مطلب، یک کد یا عبارت را به شماره مربوطه ارسال کنند و سپس شما لینک مطلب یا اطلاعات را برای ایشان ارسال کنید. 
مهمترین عامل این است که پیامک اولیه به اندازه‌ای جالب و با ارزش باشد که مخاطب را به شدت ترغیب به ادامه ارتباط با شما کند. به طور مثال تصور کنید شما صاحب یک رستوران هستید و قصد دارید پیامکی حاوی مطالب آموزشی یا اطلاعات برای مشتری خود ارسال کنید: 
«سلام، از اینکه جمعه شب رستوران ما را برای صرف غذا انتخاب کردید سپاسگذاریم. به عنوان یادگاری دستور پخت پای سیب مشهور رستوران برایتان ارسال می‌کنیم. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید طرز تهیه این پای سیب جادویی را مشاهده کنید. به امید دیدار مجد شما!» 
توجه داشته باشید برای ایجاد حس صمیمی می‌توانید در ابتدای پیام از اسم کوچک مخاطب یا حتی از لحن صمیمی‌تر استفاده کنید. گاهی اوقات این مسئله باعث می‌شود مخاطب حس کند شما در حال صحبت کردن با ایشان از طریق پیامک هستید و ترغیب به پاسخ دادن و ارتباط با شما می‌شود. 

  • از مخاطب بخواهید رأی یا نظر خود را اعلام کند 
گاهی مخاطب نیاز دارد که صدایش شنیده شود یا نظر خود درباره خدمات یا محصولات یک شرکت را بیان کند. از طریق پیامک از آن‌ها بخواهید نظرشان را درباره محصولات یا خدماتی که خریداری کرده‌اند را بیان کنید. به طور مثال از مشتری بخواهید به محصولی که خریداری کرده از 1 تا 5 امتیاز دهد. یا یک پیامک ارسال کنید و از ایشان بخواهید برای ارائه نظراتشان با شماره‌های ارائه شده تماس بگیرند. 
مخاطب باید حس کند شما برای ایشان ارزش قائل هستید و تنها هدفتان از ارتباط با مشتری کسب درآمد نیست. باید متوجه باشد که شما تمام تلاشتان را برای بهبود شرایط و خدمات‌رسانی به مشتری به کار می‌گیرید. برای اینکه اعتماد مخاطب جلب شود و برای مدت زمان طولانی وفادار به شرکت شما بماند، باید حس کند که بخشی از مجموعه شما است و صدایش شنیده می‌شود. 
به علاوه از طریق پیامک از مخاطبین بخواهید از وب‌سایت یا صفحات اجتماعی شما بازدید کنند و به آن امتیاز دهند. با این کار ضمن ترغیب مخاطب به تعامل با شرکت می‌توانید نظرات و بازخوردهای افراد را جمع‌آوری کنید. در نهایت با آنالیز داده‌ها می‌توانید خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهید. در اینجا محتوای پیام باید به طریقی باشد مخاطب انگیزه لازم برای ارائه نظرات و بازخوردهای خود را پیدا کند. 

  • ارائه خدمات پشتیبانی از مشتری
یکی از روش‌های تأثیرگذار در افزایش ارتباط با مشتری، ارسال پیامک‌های پشتیبانی از مشتری است. به طور مثال با ارسال یک پیامک دقیقاً پس از انجام یک تراکنش مالی یا پس از ارسال محموله یا تحویل کالا به آن‌ها نشان می‌دهید همواره در دسترس و آماده خدمات‌رسانی به مشتریان هستید. 
اگر خدمات پشتیبانی از مشتری را به کمپین پیامکی خود اضافه کنید، مطمئن باشید که از رقبای خود پیشی خواهید گرفت. به کمک پلتفرم‌های خودکار پیامک حتی می‌توانید همزمان با چندین مشتری ارتباط داشته باشید. 

  • کدهای امنیتی و احراز هویت ارسال کنید 
چنانچه مشتری برای دریافت خدمات شرکت شما نیاز به ثبت‌نام در پورتال یا وب‌سایت شما داشته باشد، می‌توانید از کدهای امنیتی استفاده کنید. این کدها را از طریق پیامک ارسال کنید. مشتریان از پیامک دریافتی استفاده می‌کنند تا هویت خود را تأیید کرده و در سایت یا پورتال شرکتی ثبت‌نام کنند. این کار باعث حفظ امنیت داده‌ها و افزایش اعتماد مشتری به یک شرکت می‌شود. 
بازاریابی پیامکی یکی از قابل اطمینان‌ترین روش‌ها برای ترویج هر کسب و کاری است. اکنون زمان عمل است، از بازاریابی پیامکی برای تقویت کسب و کار و افزایش درآمدتان استفاده کنید. 
مواردی که در این مقاله اشاره شد تنها چند مورد از راهکارهای مناسب برای ایجاد ارتباط با مشتری است. به کمک بازاریابی پیامکی می‌توانید نرخ پاسخ‌دهی و ارتباط با مشتری را افزایش دهید تنها کافی است کمی خلاق باشید و از روش‌های هوشمندانه برای جلب توجه مشتریان استفاده کنید. 
خودتان را به جای مشتری بگذارید و به این موضوع فکر کنید که چه ارزشی را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهید. آیا محتوای پیامکی شما به طریقی طراحی شده که مشتریان را به ادامه تعامل با شما ترغیب کند. دلیل و انگیزه مناسب برای پاسخ‌دهی به پیامک‌های ارسالی را در آن‌ها ایجاد کنید.