چگونه می‌توان قدرت بازاریابی پیامکی را افزایش داد؟

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۸

همه کمپین‌های بازاریابی پیامکی (SMS marketing) از نتایج مشابهی برخوردار نیستند. برخی از شرکت‌ها بازاریابی پیامکی را به عنوان یک راهکار تجاری مهم و برخی دیگر به عنوان یک پروژه جانبی در نظر می‌گیرند. موفقیت چنین راهکاری در گرو عوامل بسیاری است که با تمرکز بر آن‌ها نیز می‌توان قدرت بازاریابی پیامکی را افزایش داد. 

آمار و ارقام نشان می‌دهد کاربران تلفن همراه به طور متوسط روزانه بیش از 2,000 مرتبه روی گوشی تلفن همراه خود را لمس می‌کنند، حال ممکن است اس ام اس ارسالی را باز کرده یا برنامه دیگری را استفاده کنند. آمار خیره‌کننده‌ای است و جای تأمل دارد. 
همین آمار و ارقام است که باعث شده بسیاری از افراد فعال در زمینه مارکتینگ در زمینه بازاریابی پیامکی یا ارسال پیام کوتاه از طریق تلفن همراه فعالیت کنند. به نظر منطقی می‌رسد که پیام خود را به دستگاهی ارسال کنید که توجه مشتریان کنونی و احتمالی دائماً به آن جلب می‌شود. 
برخی از یافته‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد حدود 100 درصد از پیامک‌های ارسالی خوانده می‌شوند و 70 درصد آن‌ها در عرض 5 دقیقه ابتدایی خوانده می‌شوند. بنابراین اگر به دنبال یک راه ارتباطی تضمین شده با مشتریان هستید، بازاریابی پیامکی روشی ایده‌آل به نظر می‌رسد. اما چگونه می توان قدرت و تأثیر بازاریابی پیامکی کسب و کار خود را افزایش داد؟ مطالعه و بهره‌گیری از نکاتی که در این مقاله ارائه شده کمک می‌کند تا موفقیت این روش مارکتینگ را به حداکثر برسانید. 

 • جمع‌آوری یک تیم بازاریابی پیامکی
کمپین‌های بزرگ بازاریابی پیامکی را نمی‌توان به تنهایی اجرا کرد. برای موفقیت در راهکار بازاریابی خود نیاز به یک مجموعه از افراد متخصص و حرفه‌ای دارید. برای اجرای موفقیت‌آمیز یک کمپین بازاریابی پیامکی به یک کارشناس برنامه‌ریزی بازاریابی پیامکی، یک کارشناس فروش، هماهنگ‌کننده پیام‌رسانی و اطلاع‌رسانی، طراحان دیجیتال خلاق، کارشناسان رسانه‌های اجتماعی، متخصص تبلیغات، تحلیل‌گر بازگشت سرمایه و بودجه تخفیف و موارد دیگر نیاز است. 
این بخش‌ها باید با یکدیگر هماهنگ شوند و با توجه به اینکه چارچوب زمانی برای پیامک (SMS) از اهمیت بالایی برخوردار است، تیم بازاریابی باید همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشند و در رابطه با برنامه‌ها، راهکارها و اجرای این برنامه و راهکارها با یکدیگر در تماس باشند. هرچه تیم SMS کامل‌تر باشد، مزایای بیشتر از راهکارهای بازاریابی حاصل خواهد شد. 

 • شناخت مشتریان 
به کمک اپ CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) سعی کنید موفقیت پیام‌های ارسالی را بسنجید. سوابق خرید و نمودارهای جمعیت‌شناسی هر منطقه را تجزیه و تحلیل کنید، با این تحلیل می‌توانید پیام‌های مناسب و صحیح را برای مشتریان صحیح ارسال کنید. به طور مثال وقتی در اصفهان فعالیت می‌کنید، پیام تخفیف برای خرید یک محصول خاص را برای افراد ساکن در مشهد نفرستید، ممکن است تا به حال اسم فروشگاه شما را هم نشنیده باشند. پیام‌هایی که شامل مطلب عمومی هستند مثلاً تبلیغات و معرفی فروشگاه یا حراج کلی را می‌توان برای همه ارسال کرد، اما پیام‌های اختصاصی مثل پیام تخفیف خرید یک کرم جوان‌سازی را تنها برای مشتریان فروشگاه ارسال کنید که قبلاً از فروشگاه این کرم را خریداری کرده‌اند.  

 • تمرکز بر روی فهرست مشترکین 
یکی از اشتباهات شایع در راهکار ارسال پیام کوتاه عدم تخصیص بودجه کافی برای افزایش تعداد مشترکین است. با توجه به اینکه به طور متوسط حدود 90 درصد پیام‌های ارسالی خوانده می‌شود، فهرست مشترکین باید اولویت نخست این راهکاری بازاریابی باشد. 
توجه داشه باشید که بازاریابی پیامکی یک راهکار مبتنی بر اخذ اجازه از مشتریان است. تنها با در اختیار داشتن شماره تلفن افراد نمی‌توانید پیام‌های بازاریابی برای آنها ارسال کنید. ابتدا باید از آنها اجازه بگیرید. بهترین راه برای افزایش فهرست مشترکین این است که از طریق کدهای کوتاه به افراد یک پیشنهاد جذاب ارائه دهید. به طور مثال یک پیامک حاوی این متن ارسال کنید: «با ارسال کد 444 به رستوران ایکس یک پیتزای رایگان همراه با سفارش خود دریافت کنید.» به محض دریافت کد مشخص می‌شود که مشتری پیام را خوانده و جذب پیشنهاد شده است، شماره را در فهرست مشترکین ثبت کنید و از این پس تبلیغات خود را ارسال کنید.

 • تمرکز بر مشتریان برتر 
مشتریان برتر در واقع مشتریان وفادار هستند، افرادی که به طور دائم محصولات شما را خریداری کرده یا از خدمات شما استفاده می‌کنند، افرادی که به طور دائم بازخورد می‌دهند و البته افرادی که برند شما را به دوستان و خانواده معرفی می‌کنند. یک استراتژی هوشمندانه این است که این دسته از مشتریان را پیدا کنید (که امروزه به آنها اینفلوئنسر گفته می‌شود) و زمان و منابع بیشتری را برای این افراد صرف کنید. این افراد کسب و کار و برند شما را می‌شناسند، از دانش آنها به نفع خود استفاده کنید و پرسش‌های رأی‌گیری تخصصی‌تری را نسبت به سایر مخاطبین برای آنها ارسال کنید. به علاوه با این افراد مانند مشتری‌های ویژه و رده بالا برخورد کنید. به ارائه پیشنهادهای ویژه و مزایای بیشتر به آنها جایزه دهید. 

 • ارسال پیام شفاف 
توجه داشته باشید که باید پیامتان را تنها در 160 حرف به مخاطب برسانید. سعی کنید که با تعداد حروف کمتری این کار را انجام دهید. پیام باید شفاف و دقیق و کاملاً به زبان فارسی و ساده و قابل فهم برای تمامی مخاطبین باشد. از ارسال حروف مختصر یا ایموجی‌ها اجتناب کنید. 
از پیام‌های فاقد هدف مشخص استفاده نکنید. به طور مثال وقتی پیام یک حراج را برای مخاطب ارسال می‌کنید، در این پیام باید زمان شروع و پایان حراج مشخص شده باشد. مخاطب باید بداند که این حراج برای یک روز یا برای یک ماه است. با تعیین یک زمان معین می‌توانید در مخاطب انگیزه ایجاد کنید که تا قبل از تمام شدن حراج از خدمات شما استفاده کند.
 
 • ارائه پیشنهادی منحصر به فرد 
پس از شناخت مشترکین و افزودن آن‌ها به فهرست ارسال پیامک، باید بتوانید با ارائه پیشنهادی منحصر به فرد مشترکین را حفظ و با آنها تعامل داشته باشید. از آنجا که نرخ تعامل با مشتری بسیار بالا است، بهتر است بازاریابی پیامکی در اولویت بالاتری از سایر روش‌های بازاریابی قرار گیرد. 
پیشنهاد باید به طریقی باشد که مخاطب بداند از هیچ جای دیگری نمی‌تواند چنین مزایایی را بدست آورد. این پیشنهاد باعث می‌شود اقدام به حذف اشتراک نکرده و بر عکس بسیار علاقه‌مند به پیام‌های ارسالی از طرف شما باشد. برخی از شرکت‌ها مشترکین پیام کوتاه را به عنوان افراد خاص و VIP خطاب می‌کنند، این کار باعث می‌شود مخاطب احساس کند در گروه ویژه‌ای عضویت دارد. 

 • انتخاب چارچوب زمانی 
هر چند وقت یکبار به مخاطبین خود پیامک ارسال می‌کنید؟ فواصل زمانی ارسال پیامک به نوع شرکت و کسب و کار بستگی دارد. یک شرکت خصوصی ممکن است هر سه ماه یکبار پیامک ارسال کند، در حالی که یک شرکت مشاور املاک ممکن است پیام‌های خود را روزانه برای مشتریانی ارسال کند که قصد خرید ملک دارند. 
برای داشتن بازاریابی موفق باید یک چارچوب زمانی معین برای خود تعیین کرده و همان را دنبال کنید. اگر در ابتدا به صورت ماهانه پیامک فرستاده و پس از مدتی شروع به ارسال روزانه پیامک کنید، مطمئناً مشترکین خود را از دست خواهید داد. 
همچنین بهتر است به طریقی به مشترکین اطلاع دهید که هر چند وقت یکبار پیامک‌ها ارسال خواهند شد. وقتی فهرست مشترکین را آماده می‌کنید، یک پیامک اطلاع‌رسانی به مخاطبین ارسال کنید، به طور مثال: «پیامک‌های تبلیغاتی هفته‌ای یکبار ارسال می‌شوند». 
از طرفی پیامک‌ها را به موقع ارسال کنید، به طور مثال اگر فروشگاه جدید شما جمعه شب افتتاح می‌شود، صبح جمعه پیامک افتتاح فروشگاه را ارسال کنید. اگر قصد دارید یک پیامک حاوی تخفیف برای صرف شام در رستوران خود ارسال کنید، در انتهای ساعت کاری و نه در ابتدای صبح ارسال کنید. بهترین ساعت بین 8 صبح تا 9 شب است. 

 • استفاده از دکمه‌های فراخوان
فراخوان یا Call-to-Action یا به اختصار CTA، میزان تعامل مشتری با پیام‌های ارسالی از سوی بخش بازاریابی پیامکی را افزایش می‌دهد. هدف اصلی از این بازاریابی نیز مشارکت در طرح شما، توجه کردن به پیامی که ارسال شده، خواندن متن پیام و واکنش نشان دادن نسبت به پیامک ارسالی است. 

برخی از راهکارهای موفق دکمه‌های فراخوان عبارتند از: 
 • «نشان دادن متن پیام»: از مشتریان بخواهید برای دریافت تخفیف، متن پیام ارسالی را نشان دهند، این روش بسیار تأثیرگذار است و آن‌ها را ترغیب به مشارکت در کمپین شما می‌کند. به طور مثال: «این پیام را نشان دهید تا 50 درصد تخفیف برای شام امشب دریافت کنید». 
 • «به لینک زیر مراجعه کنید»: گاهی اوقات فضای کافی در پیامک ندارید که تمامی اطلاعات مورد نیاز مشتری را اطلاع دهید. به طور مثال میزبان یک جشنواره هستید و قصد دارید یک لینک ارتباطی به نقشه محل برگزاری جشنواره؛ یا یک ویدئو درباره جشنواره؛ یا یک لینک ارتباطی به سایت خود برای ارائه اطلاعات بیشتر را اضافه کنید. در این شرایط به کمک عبارت «به لینک زیر مراجعه کنید ،می‌توانید یک لینک به جزئیات مورد نیاز ایجاد کنید.
 • «تایپ کن تا برنده شوی»: بسیاری از مشتریان علاقه دارند شانس خود را در برنده شدن یک جایزه یا هدیه از شرکت شما امتحان کنند. از آن‌ها بخواهید برای ورود به یک مسابقه، عبارتی را تایپ کنند، این کار به افزایش مشارکت مشتریان در کمپین تبلیغاتی کمک می‌کند. اگر قصد برگزاری جشنواره یا حراج ندارید، «تایپ کن تا برنده شوی» یکی از راهکارهای ترغیب‌کننده و مؤثر برای یادآوری خودتان به مشتری است. 
 • «رأی دهید»: مشتریان را ترغیب به شرکت در رأی‌گیری کنید تا بررسی کنید که خدمات، کیفیت محصولات، قیمت‌ها و سایر موارد شرکت از دید مشتریان در چه جایگاهی قرار دارند. 
 • «همین حالا خرید کنید»: این عبارت یکی از بهترین راهبردهای فراخوان پیامکی است. اگر مشتریانی را می‌شناسید که به صورت مرتب محصولاتی را خریداری می‌کنند، می‌توانید پیام تبلیغاتی مربوط به محصول مربوطه برای آنها ارسال کنید به همراه این جمله: «همین حالا خرید کنید» تا خرید این محصول را برای مشتری راحت‌تر کنید. 
پیامک‌ها را بدون هدف و معنای خاص ارسال نکنید. پیام مربوطه باید مزایا و ارزشی برای دریافت‌کننده داشته باشد. تقریباً تمامی پیامک‌های بازاریابی حاوی فراخوان هستند. ضمن اینکه فراموش نکنید لینک مربوطه باید کوتاه باشد تا امکان ارسال متن همراه با لینک را داشته باشید. 

 • تحلیل موفقیت کمپین بازاریابی پیامکی 
بهترین راه برای سنجش میزان موفقیت کمپین بازاریابی پیامکی، تحلیل نتایج کار است. تحلیل‌ها نشان می‌دهد بازار چگونه نسبت به کمپین‌های ارسالی شما پاسخ داده است. 
پلتفرم بازاریابی پیامکی شما باید گزارش‌ها و تحلیل‌های ساده‌ای را فراهم کنند، به کمک این گزارش‌ها و تحلیل‌ها می‌توانید میزان توسعه کمپین خود را مشاهده کنید و متوجه شده که کدام گروه از مخاطبین در کمپین‌های پیامکی شما مشارکت می‌کنند. پس از بررسی پاسخ‌ها، زمان پاسخ‌دهی، نمودار جمعیتی مخاطبین، سابقه خرید، می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری داشته و کمپین‌های آینده خود را مبتنی بر این اطلاعات اجرا کنید. 
در هر نوع شرکت یا کسب و کاری که مدیریت می‌کنید، با اختصاص دادن زمان کافی به خلق پیام‌های اثربخش، تحلیل نمودار جمعیتی مشتریان، سرمایه‌گذاری بر تیم بازاریابی فروش از طریق پیامک و تبلیغ کمپین پیامکی خود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید مزایای کمپین بازاریابی پیامکی خود را به حداکثر برسانید. روش‌های ارائه شده در این مطلب به اجرای یک کمپین موفق کمک بسیاری خواهد کرد. به کمک این راهکارها می‌توانید از بسیاری از رقبا پیشی گرفته و موفقیت خود را چند برابر کنید.