چگونه یک پیامک خوب بنویسیم

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۸

چرا پیامک؟ این سوالی است که ممکن است بسیاری از افراد بپرسند که چرا با وجود انواع پیام‌رسان‌های اینترنتی چرا باید از پیامک در توسعه کسب و کار خود استفاده کنند.

 به طور متوسط 98 درصد از کاربران تلفن همراه یک پیامک تبلیغاتی یا متعلق به یک برند خاص را باز کرده و آن را مطالعه می‌کنند. همین مسئله کافی است که پیامک را به ابزاری اثربخش در استراتژی بازاریابی شما تبدیل کند. 
سوال دیگری که همواره مطرح می‌شود این است که چطور خوانندگان پیامک را ترغیب به خرید محصول مربوطه کرد. برای اطمینان از اینکه یک بازاریابی پیامکی به اهداف تعیین شده می‌رسد نیاز به اصول مناسب برای نگارش یک پیامک موثر است. با اجرای اصول صحیح نگارش برای پیامک در زمان اجرای کمپین می‌توانید موفقیت استراتژی بازاریابی خود را به شدت بهبود بخشید. 

 • از عبارات ساده و شفاف استفاده کنید
بهترین و تأثیرگذارترین راهنمایی برای نگارش یک پیامک استفاده از زبان ساده است. درست است که خلاقیت نقش مهمی در بازاریابی ایفا می‌کند، اما گاهی سادگی نتیجه بهتری دارد. دو پیام زیر را با هم مقایسه کنید: 
«با ثبت‌نام در اپلیکیشن واجد شرایط لازم برای دریافت 10 درصد تخفیف خواهید بود. تنها لازم است ظرف دو هفته آینده در این اپلیکیشن ثبت‌نام کنید.» 
«در اپلیکیشن ثبت‌نام کن و 10 درصد تخفیف برای خرید بعدی دریافت کن. این پیشنهاد به مدت دو هفته اعتبار دارد.» 
شاید در پیام دوم برخی آداب نگارش رسمی رعایت نشده باشد، اما از شفافیت و جزئیات بیشتری برخوردار است. پیامک از فضای محدودی برای تایپ پیام برخوردار است. به همین دلیل باید تا حد امکان از شاخ و برگ دادن به جملات اجتناب کرد و تنها در کلامی ساده مهمترین اطلاعات را تایپ و ارسال کرد. 

 • از محدودیت‌ها فراتر نروید 
زبان شفاف و دارای ساختار معین از یک طرف به درک بهتر پیام کمک می‌کند، از طرف دیگر از به کار بردن تعداد کاراکتر فراتر از حد تعیین شده جلوگیری می‌کند. در زمان نگارش پیام، هرگز از حد تعیین شده برای کاراکتر فراتر نروید. ابزارها و سیستم‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند در محدوده تعیین شده برای هر پیامک باقی بمانید. استفاده بیش از حد از کاراکتر باعث افزایش هزینه و کمبود بودجه در برنامه بازاریابی می‌شود. به علاوه پیامک طولانی برای هیچ ک جذاب نیست و نرخ خواندن و توجه به آن کاهش می‌یابد. 

 • هرگز از اصطلاحات گیج‌کننده و مبهم استفاده نکنید 
درست است که در نگارش پیامک بهتر از عبارات ساده و کوتاه‌تر استفاده کرد، اما این کوتاه کردن سخن را نباید با مخفف کردن کلمات یا استفاده از حروف اختصاری اشتباه گرفت. گاهی اوقات استفاده از کلمات اختصاری برای افزایش تعداد حروف در یک پیام مناسب است، اما در اغلب اوقات مانع درک شفاف از پیامک ارسالی می‌شود. این حروف اختصاری یا مخفف کردن کلمات تنها در صورتی ممکن است کارایی داشته باشد که طرف گیرنده پیام کاملاً با آن حروف آشنایی داشته باشد. 
پیامک به طریقی باشد که هدف شما را برای مخاطب نشان دهد. این پیام‌ها در نظر اکثریت خوانندگان ناقص است و مفهوم دقیق پیام را متوجه نمی‌شوند. بنابراین تا حد امکان از کلمات و عبارات واضح و غیر اختصاری در پیامک استفاده کنید. 
یکی دیگر از مواردی که باعث ابهام در پیامک می‌شود، استفاده از نمادها و ایموجی‌ها است. این موارد بیشتر باعث صدمه زدن به محتوای پیام می‌شود. استفاده از ایموجی‌ها در پیامک شاید برای یک پیامک دوستانه برای اعضای خانواده یا دوستان مناسب باشد، اما برای بازاریابی به هیچ وجه مناسب نیست. وقتی یک ایموجی ارسال کنید به دلیل محدودیت در فضای پیامک یا اس‌ام‌اس فرصت کافی و مناسب برای شرح نماد یا ایموجی ارسالی ندارید. به همین دلیل استفاده از آن‌ها باعث سردرگم شدن خواننده می‌شود. 
به ویژه اگر از تمامی سنین در بین مخاطبین شما قرار دارند، استفاده از اصطلاحات مناسب یک گروه سنی یا حروف اختصاری آشنا برای عده‌ای خاص در پیامک مناسب نیست و گاهاً نتیجه عکس می‌دهد. 

 • اطلاعات تماس را در پیامک قرار دهید
اگر اطلاعات تماس در پیامک گنجانده نشود، مخاطب چطور از شماره تماس، ایمیل، آدرس سایت شما مطلع شود. اگر منتظر تماس مخاطب هستید، حتماً اطلاعات تماس را در پیامک قرار دهید. گاهی پیامک ارسالی فضای کافی برای اطلاعات تماس ندارد، در این حالت از یک لینک استفاده کنید که مخاطب را مستقیم به صفحه وب‌سایت یا صفحه شبکه اجتماعی منتقل کند و در آنجا اطلاعات کامل تماس را پیدا کند. 

 • پیامک فراخوان ارسال کنید 
یک پیامک باید به حدی جذاب باشد که توجه کامل مخاطب را به خود جلب کند و وی را ترغیب به خرید یا استفاده از محصولات یا خدمات مربوطه کند. در اینجا فضای کافی برای توضیح وجود ندارد و بهتر است از جزئیات غیر ضروری اجتناب کنید و در مستقیم هدفتان را بیان کنید. 

پیامک‌ها فراخوان یکی از بهترین انواع پیامک است که باعث ترغیب بخش قابل توجهی از دریافت‌کنندگان پیامک می‌شود. البته پیام فراخوان باید به صورت مستقیم و واضح بیان شود. برای ایجاد یک پیامک فراخوان مناسب می‌توانید از راهنمایی زیر استفاده کنید: 
 1. مخاطبین را دعوت کنید با شما تماس بگیرند، حتماً اطلاعات تماس را قرار دهید؛
 2. مخاطبین را دعوت به جستجو در محصولات و خدمات خود کنید، حتماً لینک وب‌سایت را ارسال کنید؛
 3. مخاطبین را به مشارکت در یک رویداد به طور مثال حراج یا استفاده از تخفیف دعوت کنید، حتماً جزئیات شامل ساعت و مکان را قرار دهید.

بهتر است تنها از یک پیام فراخوان استفاده کنید. تعداد بیشتر گاهی باعث گیج شدن مخاطب می‌شود. 

 • مخاطبین را طبقه‌بندی کنید 
طبقه‌بندی و شخصی‌سازی یکی از رازهای موفقین کمپین بازاریابی پیامکی است. به جای ارسال پیام‌های تبلیغاتی آزاردهنده و فاقد اطلاعات مهم، یک پیام حاوی پیشنهادی شگفت‌انگیز برای مشترکین خود ارسال کنید. 
برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید فهرست مخاطبین خود را طبقه‌بندی کنید و بر اساس علایق و سابقه خرید مشتریان پیامک را ایجاد کنید. به طور مثال یک فروشگاه لوازم حیوانات خانگی را در نظر بگیرید. فردی که همستر نگهداری می‌کند، به اطلاعات مربوط به قیمت، حراجی‌ها و رویدادهای مربوط به سگ‌ها نیاز ندارد. پیامک باید حاوی ارزش و اطلاعات مرتبط برای مخاطب باشد. چنین پیامکی از نرخ خواندن بالاتر برخوردار است و قادر است مخاطب عادی را به مشتری واقعی تبدیل کند. 

 • پیامی با ویژگی انسانی ایجاد کنید 
با افزودن مشخصات و اطلاعات اختصاصی سعی کنید پیامک‌های انبوه از ویژگی انسانی برخوردار گردند. علاوه بر ارائه پیشنهاد مرتبط می‌توانید جزئیاتی همچون اسم کوچک، موقعیت مکانی، خرید محصولی خاص را به محتوای متنی اضافه کنید و به پیامتان ویژگی انسانی بدهید. 
البته لازم نیست برای همه پیام‌ها از اسم کوچک استفاده کنید. پیام‌های عمومی و غیرشخصی نیازی به اسم کوچک ندارند، اما به طور مثال اگر مخاطب از محصولات شما استفاده کرد، یک پیام تشکر حاوی اسم کوچک وی ارسال کنید، از یک طرف متوجه می‌شود برای او ارزش قائل هستید و از طرف دیگر احساس می‌کند با یک انسان و نه ربات ارتباط دارد. یا اگر قصد دارید پیامک تبریک تولد یا پیام یادآوری یک رویداد را ارسال کنید، حتماً از اسم کوچک مخاطب استفاده کنید. 

 • بر مزایای خواننده پیام تمرکز کنید 
یکی از نکات بازاریابی مهم و مشهور این است که علاوه بر ویژگی‌های فنی و تخصصی، بر مزایایی محصول یا خدمات شما برای مشتری نیز تأکید و تمرکز داشته باشید. دو جمله زیر را مقایسه کنید: 

 • کفش‌های جدید ضد آب رسیدند. همین حالا مدل مورد نظر خود را سفارش دهید. 
 • این کفش‌های ضد آب باعث خشک ماندن پاها و زیبایی ظاهر شما می‌شوند. 
گزینه دوم هم ویژگی‌های کفش را دربر دارد و هم نشان می‌دهد چطور یک مشکل خاص، یعنی خیس شدن پاها در فصول سرد، را برطرف می‌کند. 

 • شامل کدهای ساده تبلیغاتی باشند
از کدهای ساده و کوتاه حاوی حروف و اعداد مانند 50FF به جای کدهای بلند همچون TFGYURF3452 استفاده کنید. برای برخی از افراد تایپ دستی اعداد و حروف آسان نیست، به همین دلیل تا حد امکان از کدهای ساده‌تر و کوتاه‌تر برای پیام‌های تبلیغاتی استفاده کنید. به دین ترتیب همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. 

 • مراقب باشید غلط املایی یا گرامری در نگارش نداشته باشید 
بسیاری از برندها غلط‌های املایی و گرامری را در زمان ایجاد پیام نادیده می‌گیرند تا تعداد حروف بالاتری را در پیام خود استفاده کنند. اما این روش اصلاً باعث موفقیت نمی‌شود. بیشتر اعتبار شما را زیر سوال می‌برد. پیامک، ایمیل و هر نوع محتوای متنی که ایجاد می‌کنید نشان‌دهنده شرکت و برند شما است و باید کاملاً حرفه‌ای و با کیفیت باشد. اگر می‌خواهید پیامک شما ارزش بالا داشته و قابل اعتماد باشد، هرگز اصول درست‌نویسی را نادیده نگیرید. 

 •  از پلتفرم‌های ارسال پیامک حرفه‌ای استفاده کنید 
پلتفرم‌های خودکار ارسال پیامک باعث بهبود فرایندهای روزانه بازاریابی، صرفه‌جویی در زمان و دسترسی بهتر به مشتریان می‌شوند. این پلتفرم‌ها کمک می‌کند تا تمامی کانال‌های بازاریابی با یکدیگر یکپارچه شده و در تمامی کانال‌ها تکرار شوند. 
این پلتفرم را بر اساس نوع شرکت، کسب و کار، محصولات یا خدمات خود انتخاب کنید، نتیجه آن اثربخش‌تر خواهد بود. این پلتفرم‌ها به طور معمول به اطلاعاتی همچون سابقه خرید و یا جستجو، نام، تاریخ تولد و عضویت در گروه ویژه مخاطبین نیاز دارد. 

 • برای ارسال پیامک یک چارچوب زمانی تعیین کنید 
حتی اگر برای تعیین یک برنامه زمانی مشخص برای ارسال پیامک، اطلاعات مورد نیاز درباره مخاطب را در اختیار ندارید، یک زمان معین برای ارسال پیامک تعیین کنید. اصول آداب و معاشرت را رعایت کنید و منطقه زندگی و ساعت شبانه روز را در نظر بگیرید. به طور مثال ارسال پیامک برای بسیاری از افراد در ساعات آخر شب، صبح خیلی زود و تعطیلات آخر هفته آزاردهنده است. 

کلام پایانی
به خاطر داشته باشید که پیامک یا اس‌ام‌اس یک کانال ارتباطی خصوصی‌تر از سایر روش‌ها است و بسیاری از مردم علاقه‌ای به دریافت پیامک تبلیغاتی در تلفن همراه خود ندارند. برای اینکه آن‌ها را ترغیب به دریافت پیام‌های خود کنید باید از تکنیک‌های مناسب و خلاقانه استفاده کنید. تا در نهایت اعتماد آن‌ها را جلب کرده و شماره تلفن خود را در اختیارتان قرار دهید. 
زمانی که موفق به جلب اعتماد مخاطبین خود شدید، از این اعتماد قدردانی کنید و هرگز از پیامک برای ارسال پیامک‌های بی‌ربط و مبهم تبلیغاتی استفاده نکنید. در موقعیت‌های خاص همچون تبریک عید یا روز تولد، یادآوری قرار ملاقات، اطلاع‌رسانی درباره محصولات و خدمات، تغییر در ساعات کاری یا موقعیت مکانی، ارائه پیشنهادهای جذاب و خدمات پس از فروش استفاده کنید. 
پیامک یکی از بهترین روش‌های اجرای استراتژی‌ها و دسترسی به مشتریان برای تیم بازاریابی است، ضمن اینکه به زمان، انرژی و هزینه بالایی نیاز ندارد. تنها با استفاده از راهکارهای مناسب نگارش پیامک و رعایت نکات مهم برای ارسال می‌توانید حجم بالایی از مخاطبین را به مشتریان واقعی تبدیل کنید.