کمپین پیامکی چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

یک کمپین پیامکی در واقع ارسال پیامک به گروهی از مشترکین برای اهداف بازاریابی است، پیامک‌های فروش و تخفیف مشهورترین انواع کمپین‌های پیامکی هستند، کمپین‌های پیامکی یک استراتژی قدرتمند برای ارائه اطلاعات ارزشمند به مردم است و در کنار سایر کانال‌های بازاریابی مانند بازاریابی از طریق وب و شبکه‌های اجتماعی اثربخشی آن چندین برابر می‌شود. 

یک کمپین پیامکی در واقع ارسال پیامک به گروهی از مشترکین برای اهداف بازاریابی است. پیامک‌های فروش و تخفیف مشهورترین انواع کمپین‌های پیامکی هستند. کمپین‌های پیامکی یک استراتژی قدرتمند برای ارائه اطلاعات ارزشمند به مردم است و در کنار سایر کانال‌های بازاریابی مانند بازاریابی از طریق وب و شبکه‌های اجتماعی اثربخشی آن چندین برابر می‌شود. 
این روزها تقریباً همه افراد دارای گوشی تلفن همراه هستند و معمولاً در سرتاسر روز آن را چک می‌کنند،به همین دلیل شرکت‌ها به راحتی می‌توانند مخاطبین خود را از طریق بازاریابی موبایلی پیدا کنند. به کمک یک پلتفرم پیام کوتاه کارآمد و حرفه‌ای می‌توانید کمپین پیامکی خود را اجرا و پیامک‌های خود را برای مخاطبین ارسال کنید. در ادامه می‌خوانیم که کمپین‌های پیامکی چگونه ایجاد می‌شوند و چطور مشکلات شرکت‌ها را حل می‌کنند. 
چرا کمپین‌های پیامکی از اهمیت بالایی برخوردار هستند؟ 

 • نرخ بسیار بالای باز کردن پیامک 
کمپین‌های پیامکی از نرخ باز کردن 98 درصد و نرخ پاسخ‌دهی 45 درصد برخوردار هستند. 

 • مشتریان را ترغیب به عکس‌العمل می‌کند
از مزایای کمپین پیامکی این است که در مشتری حسی از اضطرار برای عکس‌العمل نسبت به پیامک دریافتی ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر کمپین‌های پیامکی به مشتری اطلاع می‌دهد که مدت زمان محدودی برای عکس‌العمل دارد.به طور مثال اگر قصد استفاده از حراج را دارد باید سریع‌تر اقدام کند. هیچ کانال بازاریابی چنین احساسی را در مشتری ایجاد نمی‌کند که وی را وادار به عکس‌العمل سریع کند. 
 
 • آسان و فوری است 
کار کردن با پیامک آسان است و استفاده از آن برای همه افراد امکان‌پذیر است، در حالی که سایر کانال‌های بازاریابی به دانش بیشتر از اینترنت و حتی گوشی‌‌های هوشمند و پیشرفته‌تر نیاز دارند. تنها در یک تا نهایت دو دقیقه می‌توانید یک پیامک نوشته و ارسال کنید. در حالی که سایر روش‌های تبلیغاتی به زمان بیشتری نیاز دارند. به علاوه به کمک کمپین‌های پیامکی سریع‌تر به نتیجه می‌رسید، چراکه 95 درصد از تمامی پیامک‌ها ظرف 3 دقیقه پس از ارسال خوانده می‌شوند. یعنی کمپین‌ بازاریابی در اندک زمانی به اهداف خود می‌رسد. 

 • دارای چندین کاربرد است 
بازاریابی پیامکی برای انواع کسب و کارها و صنایع مطلوب است. بازاریابی پیامکی دنیایی از فرصت‌ها را پیش روی شرکت‌ها قرار می‌دهد. کمپین پیامکی کمک می‌کند درباره محصولات و خدمات خود اطلاع‌رسانی کنید و با حراج‌ها و پیشنهادهای استثنایی مشتریان را وسوسه کنید. از طریق کمپین پیامکی می‌توانید آپدیت‌ها و تغییرات را اطلاع دهید یا قرار ملاقات‌ها و رویدادها را یادآوری کنید. به علاوه از یک کمپین پیامکی می‌توانید برای گزارش اخبار مرتبط با برندتان، یا برای ارائه خدمات پشتیبانی از مشتری استفاده کنید. 

 • در کنار سایر کانال‌های بازاریابی عملکرد مطلوبی دارد 
کمپین پیامکی باعث بهبود نتایج سایر کانال‌های بازاریابی نیز می‌شود. از طریق پیامک می‌توانید مشتریان را ترغیب به باز کردن ایمیل یا بازدید از سایت یا سایر صفحات اجتماعی خود کنید. در حالت عادی شاید مشتریان هرگز ایمیل شما را باز نکنند یا آدرس وب‌سایت شما را نداشته باشند. اما به کمک پیامک می‌توانید لینک آن‌ها را برای مشتری ارسال کنید و سایر کانال‌های بازاریابی خود را نیز فعال کنید.
این مزایا تنها ظرف 3 تا 6 هفته به دست می‌آید و به همین دلیل امروزه یکی از بایدهای استراتژی بازاریابی هر شرکتی به شمار می‌رود. اما چگونه یک کمپین پیامکی ایجاد می‌شود؟ 

 • تشکیل یک کمپین پیامکی 
برای تشکیل یک کمپین پیامکی که البته بخشی از استراتژی کلی بازاریابی است تنها نیاز به یک پلتفرم مناسب و شماره تلفن افراد دارید و پس از وارد کردن شماره تلفن‌ها، پیامک را ارسال کنید و منتظر واکنش مخاطب باشید. 

 • شماره تلفن‌ها 
ابتدا فهرستی از مشترین تهیه کنید و سپس پلتفرم مناسب ارسال پیامک را انتخاب کرده و در آن ثبت‌نام کنید. سپس شماره تلفن‌ها را در پلتفرم مربوطه وارد کنید.  

 • ارسال پیامک 
اکنون که فهرست شماره تلفن‌ها را در اختیار دارید می‌توانید با ارسال پیامک، کمپین پیامکی خود را راه‌اندازی کنید. 
درست است که راه‌اندازی و تشکیل کمپین بسیار راحت است و تنها در دو گام انجام می‌شود. اما هر کمپینی موفق نمی‌شود و برای موفقیت کمپین پیامکی خود باید نکات بسیاری را رعایت کنید. به کمک راهنمایی‌های زیر می‌توانید بهترین نتایج را از کمپین پیامکی خود به دست آورید. 
تقسیم‌بندی: توصیه می‌شود مخاطبین پیامکی خود را تقسیم‌بندی کنید. از متغیرهایی همچون سن، جنسیت، شهر، منطقه زندگی مشترکین استفاده کنید و پیامی متفاوت ایجاد کنید تا همزمان بتوانید بسیاری از انتظارات مخاطب را از طریق کمپین پیامکی خود برطرف کنید. 
زمان‌بندی: دو روش برای ارسال کمپین‌های پیامکی وجود دارد: شما می‌توانید بلافاصله پس از ایجاد آن را ارسال کنید و یا منتظر بمانید و آن را در زمان مناسب ارسال کنید. به عنوان مثال شما می‌دانید که 3 بعد از ظهر بهترین زمان برای ارسال یک پیامک برای مخاطبتان است، و کمپین را به طریقی تنظیم می‌کنید که به صورت خودکار در ساعت معین پیامک را ارسال کند. 
آزمایش قبل از راه‌اندازی: برای ارزیابی اینکه کمپین پیامکی بر روی گوشی تلفن همراه چگونه عمل می‌کند، بهترین کار آزمایش موفقیت کمپین پیش از راه‌اندازی قطعی آن است،تنها تشکیل کمپین کافی نیست و باید ایده‌های خلاقانه‌ای هم برای کمپین پیامکی خود داشته باشید.  


 • ایده‌های کمپین پیامکی 
داشتن ایده‌های اثربخش برای کمپین پیامکی به افزایش بازگشت سرمایه و حفظ مشتری کمک خواهد کرد. گوشی هوشمند مشتری یک کانال ارتباطی خصوصی است و توصیه می‌شود چندین ایده را انتخاب کنید که بهترین مطابقت را با کسب و کار شما دارد. 

 1. پیشنهادهای منحصر به فرد ارسال کنید- مردم معمولاً شماره تلفن خود را در اختیار شرکت‌ها قرار نمی‌دهند، برای اینکه شماره تلفن به فهرست مشترکین خود اضافه کنید باید ایده‌های جذاب به آن‌ها پیشنهاد دهید. به طور مثال یک کد تخفیف 15 درصدی برای خرید از فروشگاه‌تان را پیشنهاد دهید. حتماً از پیشنهادهای منحصر به فرد استفاده کنید و آن را تنها برای مشترکین خود بفرستید. در غیر این صورت مشتری می‌تواند به سمت سایر رقبا برود. برای افزایش فروش ترجیحات مشتریان را در نظر بگیرید و تخفیفات مطلوبی را برای محصولات مورد علاقه‌شان ارسال کنید. 
 2.  پیشنهادهای تبلیغاتی فصلی و مختص تعطیلات ارسال کنید- تعطیلات بهترین فرصت برای افزایش فروش است، اکثر مردم به دنبال خرید هدیه برای عزیزانشان هستند. کمپین‌های فصلی نیز مشتریان را وسوسه می‌کند، زیرا تخفیف‌های قابل توجه برای محصولات و خدمات مورد علاقه‌شان به دست می‌آورند. از طریق کمپین پیامکی می‌توانید بهترین پیشنهادها را در بهترین زمان ارائه دهید و سطح فروش خود را افزایش دهید. 
 3. پیامک‌های یادآورنده ارسال کنید- اگر خدمات پزشکی، زیبایی، تعمیرات ارائه می‌دهید یا حتی در حوزه رستوران فعالیت می‌کنید، پیامک‌های یادآورنده بسیار مناسب کسب و کار شما هستند. با این پیامک‌ها می‌توانید قرار ملاقات، تاریخ نمایشگاه، زمان رزرو، حراج یا هر رویداد دیگری را به مشتری اطلاع دهید و از برداشت اشتباه درباره تاریخ و زمان جلوگیری کنید. با این کار مشتری می‌تواند از قبل برنامه‌ریزی کند، در صورت عدم امکان حضور در رویداد مربوطه قرار ملاقات دیگری را تعیین کند. با این نوع پیامک می‌توانید مشتریان خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کنید. 
 4. پیشنهاد اختصاصی برای هر مشتری ارائه دهید- این نوع پیامک به تیم بازاریابی کمک می‌کند در مشتریان حس وفاداری به برند مربوطه را ایجاد کنند. پیشنهادهای اختصاصی در صورتی برای کاربران ارسال می‌شود که به طور مثال در سبد خرید خود اقلامی را قرار داده‌اند اما خرید نکرده‌اند؛ یا وقتی کالای مورد نظرشان به موجودی انبار اضافه شده باشد. یا همراه با پیام تبریک تولد، یک تخفیف یا هدیه هم به صورت پیامک ارسال می‌شود. یا اینکه پیامکی برای نشان دادن امتیازهایی که مشتری جمع کرده ارسال می‌شود و در این پیامک پیشنهادی برای تعویض امتیازها با محصول یا خدماتی با ارزش نیز ارائه می‌شود. 
 5. اطلاعاتی درباره مجموعه جدید یا راه‌اندازی خط تولید جدید ارائه دهید- مشتریان وفادار شما در واقع طرفداران برند شما هستند. این افراد قطعاً منتظر محصولات و مجموعه‌های جدید شما هستند. کمپین پیامکی خود را به طریقی طراحی کنید که این مشتریان قبل از همه به اطلاعات به روز و با ارزش شما دسترسی داشته باشند. 
 6. پیامک‌های تراکنشی ارسال کنید- به کمک این پیامک‌ها می‌توانید به مشتریان اطلاع دهید سفارش آن‌ها تأیید شده است یا خیر، موقعیت سفارش را اطلاع دهید، تحویل محموله را اطلاع‌رسانی کنید. همچنین می‌توانید لینک مخصوص ردیابی محموله را به پیامک اضافه کنید. چنین پیامک‌هایی باعث افزایش وفاداری مشتریان و حفظ آن‌ها برای مدت زمان طولانی می‌شود. 
 7. مشتریان را ترغیب به پیوستن به صفحات اجتماعی برند خود کنید- به منظور افزایش دسترسی به برندتان می‌توانید به مشترکین اطلاع دهید که شما در شبکه‌های اجتماعی صفحات اختصاصی دارید. دلایل متقاعدکننده ارائه دهید که چرا باید به شبکه‌های اجتماعی شما بپیوندند. از این شبکه‌ها برای به اشتراک گذاشتن اخبار شرکت خود استفاده کنید، بازخوردها و نظرات را جمع‌آوری کنید و برخی از رویدادهای مهم و فرایندهای کاری خود را نشان دهید. 
 8. از مشتریان بخواهید بازخورد خود را ارائه دهند- به کمک یک کمپین پیامکی می‌توانید نظرات مشتریان درباره محصولات و خدمات شرکت خود را به دست آورید. به طور مثال یک هفته پس از خرید مشتری می‌توانید نظر مشتری درباره محصول خریداری شده را بپرسید. خیلی ساده از مشتری درباره محصول مربوطه سوال کنید و از رضایت یا عدم رضایت مشتری مطلع شوید. می‌توانید لینک یک نظرسنجی را ارسال کنید و چندین پرسش طرح کنید. پاسخ آن‌ها به بهبود کیفیت محصولات و خدمات شما کمک خواهد کرد. 
 • چگونه کمپین پیامکی بهتری داشته باشیم؟ 
تا به حال درباره مزایا، نحوه ایجاد و ایده‌های برتر کمپین‌های پیامکی صحبت کردیم، راهنمایی‌ها و نکات زیر به بهبود موقعیت کمپین پیامکی کمک می‌کنند. 

 • اجازه دهید مخاطبین با اختیار خودشان برای دریافت پیامک‌های شما ثبت‌نام کنند. قابل اعتمادترین راه برای ارتباط با مخاطبین را انتخاب کنید و به آن‌ها فرصت ثبت‌نام بدهید. شاید شماره تلفن همراه مخاطبین را همین حالا در اختیار داشته باشید، اما مخاطب انتظار دریافت پیامک از طرف شما را ندارد، این کار آزاردهنده است. ادب حکم می‌کند از افراد سوال کنید که آیا علاقه‌مند به دریافت پیامک از طرف شما هستند یا خیر. 
 • زمان مناسب برای ارسال پیامک را پیدا کنید. ارسال پیامک در زمانی که مردم در حال رفت و آمد به محل کارشان هستند اشتباه است. ارسال پیامک در زمان‌های خصوصی به طور مثال هنگام صرف غذا یا خواب یا صبح خیلی زود می‌تواند باعث نابودی کمپین شما و لغو اشتراک از سوی مخاطبین می‌شود. در طول ساعات کاری یا دیگر ساعات روز که اغلب مردم سرگرم گوشی تلفن همراهشان هستند می‌تواند زمان مناسب برای ارسال پیامک باشد. فراموش نکنید که پیامک ظرف 3 دقیقه پس از ارسال خوانده می‌شود. 
 • محتوایی هوشمندانه و شفاف برای پیامک‌ها ایجاد کنید. برای حفظ مخاطبین باید هر پیامک ارسالی دارای محتوایی ویژه و حرفه‌ای باشد که تقریباً برای همه قابل درک باشد. پیشنهاد خود را در ابتدای پیامک قرار دهید و حتماً از تکنیک فراخوان استفاده کنید. این روزها مردم زندگی شلوغی دارند، بنابراین بهترین پیشنهادتان را ارائه دهید تا آن‌ها را حفظ کنید. هنگامی که مشتری به یک رویداد دعوت می‌شود، بیشتر برای انجام کاری وسوسه می‌شود. پیامک فراخوان یا دعوت مشتری را ترغیب به حضور در فروشگاه یا محل کسب و کار شما می‌کند. به طور مثال در پیامک ارسالی از مخاطب بخواهید برای دریافت تخفیف، پیامک مربوطه را به مسئول فروش نشان دهد. 
 • پیشنهادی با ارزش به مخاطبین بدهید. اگر پیام شما مرتبط نباشد برای مخاطب آزاردهنده یا کسل‌کننده است. مطمئن باشید پیشنهاد شما برای مشتری با ارزش است تا هیچ کدام از مشتریان شما ناراحت نشوند. پیشنهادهای منحصر به فرد ارائه دهید. 
 • یک عامل زمانی به محتوای پیامکی اضافه کنید. وقتی مشتری برای انجام کاری مهلت زمانی داشته باشد، سریع‌تر نسبت به پیامک ارسالی عکس‌العمل نشان می‌دهد. به عنوان مثال، با ارائه یک تخفیف خوب که تنها سه روز برای استفاده از آن مهلت است می‌توانید مشتریان را ترغیب به خرید کنید. 
 • در نهایت به خاطر داشته باشید که افراد دارای علایق و نیازهای متفاوتی هستند. اطلاع از منطقه زندگی، جنسیت، سن، صنعت، شغل و ده‌ها عامل دیگر به ایجاد یک کمپین پیامکی و بهبود کیفیت آن کمک می‌کند. وقتی پیامک را برای افراد راغب و مشتاق نسبت به محصولات و خدمات خود ارسال می‌کنید، آن‌ها مطمئناً نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند و شما نیز به نتیجه مطلوب دست خواهید یافت. فرقی ندارد که در چه صنعتی فعالیت می‌کنید، مخاطب وقتی پیامک مطلوب و باارزشی را دریافت کند، به مشتری وفادار و دائمی شما تبدیل خواهد شد.