6 توصیه کلیدی ارسال پیامک برای توسعه استراتژی بازاریابی موبایلی

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۰۱


آیا می‌دانید 54 درصد از مصرف‌کنندگان خواهان دریافت پیامک‌های بازاریابی هستند و تنها 11 درصد از شرکت‌ها از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند؟ شرکت‌هایی که از ارسال پیامک استفاده نمی‌کنند، ارتباط نزدیک و شخصی با مصرف‌کنندگان را از دست می‌دهند و از آن‌ها فاصله می‌گیرند. 


اگر از آن گروه شرکت‌ها هستید که تا به حال از پیامک برای بازاریابی استفاده نکرده‌اید، بهتر است این روش را به استراتژی بازاریابی خود اضافه کنید. اگر هم در حال حاضر از این روش استفاده می‌کنید، توصیه‌های ارائه شده در این مقاله به بهبود نتایج حاصل کمک می‌کند. 

نحوه افزودن پیامک به استراتژی بازاریابی

آیا به نظر شما تمامی کانال‌های بازاریابی مشابه هستند؟ بسیاری از افراد فعال در زمینه بازاریابی از تاکتیک‌های بازاریابی اینترنتی برای بازاریابی موبایلی هم استفاده می‌کنند. آن‌ها کانال‌های منحصر به موبایل به ویژه ارسال پیام کوتاه را فراموش کرده‌اند. 
موبایل و اینترنت دو کانال متفاوت هستند. به همین دلیل باید رفتاری متفاوت در قبال آن‌ها داشته باشید تا بازگشت سرمایه بودجه بازاریابی به حداکثر برسد. 
خدمات پیامک یا پیام کوتاه روشی شخصی و خصوصی برای ارتباط با مخاطب است. احتمال پاسخ‌دهی مخاطبین به یک پیام 134 درصد بیشتر از پاسخ‌دهی به ایمیل است. اگر از روش ارسال پیام به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده نمی‌کنید، فرصت جذب 6 برابری مشتری را از دست می‌دهید.

6 توصیه مهم برای بازاریابی موبایلی اثربخش 

توصیه‌های زیر فرصتی مناسب برای فکر کردن درباره تقویت رویکرد بازاریابی و افزودن خدمات پیامکی به استراتژی بازاریابی را در اختیارتان قرار می‌دهد. 

  • برای محصولاتی با عمر انبار محدود 
در صورتی که زمینه کاری‌ شما فروش محصولات فاسدشدنی موجود در انبار مانند مواد غذایی است، ارسال پیامک به موقع به مشتریان احتمالی هشدار می‌دهد برند مد نظر خود برای خرید را انتخاب کنند. فراموش نکنید که حتماً چارچوب زمانی مرتبط را تعیین کنید. به عنوان مثال پیام حاوی پیشنهادات حراج خدمات مسافرتی را قبل از تعطیلات و در لحظه آخر ارسال کنید. 

  • ترغیب مشتریان آتی و مصرف‌کنندگان به ارسال پیام 
پیشنهادهایی حاوی واژگان و کد ارسال کنید تا مشتریان راغب را وسوسه کرده در کمپین بازاریابی پیامکی شما مشارکت کنند. با توجه به اینکه 6 برابر بیشتر از بازاریابی از طریق ایمیل پیام دریافت خواهید کرد، مسیر ارتباطی خیلی سریع‌تر توسعه خواهد یافت. با ثبت‌نام مخاطبین در بخش ارسال پیامک، می‌توانید خدمات ویژه‌ای را به مشتریان خود پیشنهاد دهید. 

جمع‌آوری اطلاعات مخاطب به صورت تدریجی و تصاعدی جهت شخصی‌سازی بازاریابی 

با پرسش‌های ساده از مخاطبین شروع کنید تا مجموعه‌ای از اطلاعات شخصی مخاطبین را جمع‌آوری کنید، این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا آهنگ بازاریابی خود را با علایق و نیازهای مخاطبین هماهنگ کنید. با توجه به دشواری‌های اخذ اطلاعات پروفایلی به صورت آنلاین، پیامک بهترین روش برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر درباره مشتریان راغب و مشتریان عادی است. هر ماه یک پرسش از مخاطبین بپرسید و پاسخ‌های آن‌ها را به دقت بررسی کنید. 

  • خودکار کردن روند پیگیری پیامک‌ها 
80 درصد از فروش پس از چهار بار پیگیری انجام می‌شود. برای بازاریابی و فروش موفق باید پشتکار و پیگیری داشته باشید. به طور مثال با ارسال پیام می‌توانید فرایند بازاریابی را برنامه‌ریزی و پیگیری کنید. پیامی حاوی لینک تقویم را برای مشتری ارسال کنید، مشتری به کمک آن می‌تواند قرار ملاقات‌ را به راحتی تنظیم کند. قبل از موعد قرار ملاقات، یک پیامک پیگیری به عنوان یادآورنده این قرار ارسال کنید و از مشتری بخواهید آن را تأیید یا برای زمانی مناسب‌تر دوباره برنامه‌ریزی کند. 

  • ایجاد برنامه وفاداری 
یک برنامه وفاداری مبتنی بر پیامک ایجاد کنید که دلیل کافی برای مشارکت در کمپین و وفاداری به برند شما را داشته باشد. گوشی‌های هوشمند مشتریان همیشه در دسترس هستند، در حالی که ممکن است کارت‌های کمپین وفاداری را همراه نداشته باشند. رضایت مشتریان زمانی افزایش خواهد یافت که استفاده از خدمات یک کسب و کار آسان باشد و بتوانند از مزایایی وفاداری خود به این کسب و کار استفاده کنند. 

  • قدرت کمپین‌ها و واژگان کلیدی 
آیا می‌دانید که می‌توانید از واژگان کلیدی برای تعریف علایق خاص مخاطبین استفاده کنید و یک کمپین خودکار درباره این علایق خاص ایجاد کنید؟ این روش استفاده از پیامک بسیار قدرتمند است. زمانی که شروع به تعامل با یک مشتری جدید و راغب می‌کنید، از وی درباره علایقش سوال بپرسید و واژگانی را پیشنهاد دهید تا به آن‌ها پاسخ دهد. هر واژه کلیدی می‌تواند یک کمپین پیامکی منحصر به فرد ایجاد کند که اطلاعات مورد نیاز و مرتبط را مبتنی بر پاسخ مشتریان ارسال می‌کند. یک روش سریع و قدرتمند برای ارتباط صمیمی و تجاری با هر مشتری راغب است، حتی قبل از اینکه مکالمه رو در رو با شما یا نماینده فروش داشته باشد. 

  • حفظ آهنگ حرکت با ترجیات مشتریان 

دنیا به سرعت در حال تغییر است. مردم در حال حاضر 5 برابر بیشتر از دهه‌های گذشته اطلاعات بدست می‌آورند. شما باید راهکارهایی را برای غلبه بر چالش‌های پیش رو پیدا کنید و در این رقابت روز افزون باقی بمانید. 

یک پیامک 160 حرفی کمتر از یک دقیقه از وقت مخاطب را به خود اختصاص خواهد داد. آن‌ها به خوبی از این موضوع آگاه هستند و به همین دلیل توجه بیشتری به پیامک نسبت به ایمیل یا تماس تلفنی دارند. ایمیل یا تماس تلفنی به توجه و وقت بیشتری نیاز دارد و برای بسیاری از افراد آزاردهنده است. پیامک‌ها را بیشتر ترجیح می‌دهند، کانالی است که احساس راحتی بیشتری با آن دارند و از طریق آن با شما ارتباط برقرار می‌کنند. از طریق پیامک وفاداری مشتریان را به‌دست خواهید آورد و مشتریان نیز ارزش این روش بازاریابی را درک خواهند کرد.