مقالات رهیاب پیام گستران

۱۳۹۹/۰۵/۲۷

شبکه‌های بی‌سیم نسل ششم (6G) و برنامه‌های سامسونگ

هر روشی که در حال حاضر برای ارتباطات شبکه استفاده می‌کنید، به کمک شبکه نسل ششم (6G) به نحوی قابل توجه بهبود خواهد یافت. در حقیقت تمامی پیشرفت‌هایی که نسل پنجم به ارمغان می‌آورد، به کمک نسل ششم بهتر هم خواهد شد. 

۱۳۹۹/۰۵/۲۷

نقش اینترنت اشیاء در بازاریابی


اینترنت اشیاء یا IoT در بازاریابی از جمله حوزه‌های ناشناخته برای تیم‌های بازاریابی در سرتاسر جهان است. اینترنت اشیاء که در گذشته فقط در برخی حوزه‌ها و کسب و کارهای ویژه حضور داشت، امروزه به گزینه‌ای متداول برای تمامی کسب و کارها تبدیل شده است. 

۱۳۹۹/۰۵/۲۶

ضرورت استفاده از اینترنت اشیاء در سال 2020 بیش از هر زمان دیگری

اکنون به دوره‌ای رسیده‌ایم که بیش از هر وقت دیگری استفاده از اینترنت اشیاء ضروری به نظر می‌رسد. اینترنت اشیاء حجم قابل توجهی از اطلاعات را ارائه می‌دهد و امکان کنترل از راه دور دستگاه‌ها را تقریباً در تمامی صنایع از درمان گرفته تا کشاورزی فراهم می‌کند. 

۱۳۹۹/۰۵/۲۶

دستگاه‌های بدون باتری در آینده‌ای نزدیک

عمر کوتاه باتری بزرگ‌ترین چالش پیش روی استقرار اینترنت اشیاء (IoT) در تمامی حوزه‌ها است. ترکیب گیرنده‌های بیدار باش (wake-up) با کاربرد پارازیتی امواج رادیویی محدود می‌تواند به نحوی قابل توجه مصرف برق IoT را کاهش دهد.

 

۱۳۹۹/۰۵/۲۶

نقش تله‌ماتیک و اینترنت اشیاء در تحول صنعت حمل و نقل تجاری


تغییر و تحولات دیجیتالی منجر به ورود دستگاه‌های همراه و بی‌سیم که از طریق فناوری‌های تله‌ماتیک (Telematic) و اینترنت اشیاء (IoT) عمل می‌‌کنند، به صنعت حمل و نقل وسایل نقلیه تجاری یا سنگین شده است. 

۱۳۹۹/۰۵/۲۵

مزایای خودروهای سواری متصل


تغییر و تحولات در فناوری‌های دیجیتال بسیاری از صنایع از جمله صنعت حمل و نقل را تحت تأثیر قرار داده است. امروزه انسان‌ها در دنیایی متصل به اینترنت زندگی می‌کنند، دنیایی که تمامی وسایل نقلیه و تجهیزات جدید مطابق با استانداردهای اتصال به اینترنت تولید می‌شوند.

۱۳۹۹/۰۵/۲۵

مزایای اتصال به نسل پنجم شبکه برای مدیریت ناوگان


تکنولوژی به طور گسترده‌ای رو به رشد است و هر روز بخش جدیدی به آن اضافه می‌شود. یکی از حوزه‌های مورد توجه اینترنت و شبکه‌های اتصال است. شرکت‌ها نیز همواره در فکر روش‌های نوآورانه و جدید برای افزایش سرعت شبکه اینترنت هستند. شبکه‌های 5G امروزه بیش از سایر حوزه‌های تکنولوژی مورد توجه قرار دارد و اکثر صنایع تلاش می‌کنند تا سیستم‌های خود را آماده استفاده از مزایای این شبکه کنند. 

۱۳۹۹/۰۵/۲۵

مزایای ساخت شهر هوشمند


از آنجا که اینترنت اشیاء (IoT) و نوآوری‌ها در این زمینه به صورت مداوم رو به رشد است، مزایا و کارآمدی حاصل از آن نیز به همان نسبت رو به رشد است. یکی از حوزه‌های رو به رشد و توسعه، شهرهای هوشمند هستند. امروزه شهرهای هوشمند دیگر رویایی مربوط به آینده نیست. به لطف راهکارهای نوآورانه اینترنت اشیاء (IoT) بسیاری از شهرهای هوشمند هم اکنون فعال بوده و به سرعت در حال توسعه هستند. در قرن 21، انسان روز به روز بیشتر در دنیای تکنولوژی غرق می‌شود، به طوری که به تدریج تمامی اقلام مورد نیاز باید هوشمند باشد.

۱۳۹۹/۰۵/۲۴

مدیریت ترافیک و وسایل نقلیه هوشمند

افزایش روز افزون وسایل نقلیه در خیابان‌ها منجر به ازدحام و تراکم بالای ترافیک می‌شود، همین مسئله متعاقباً بر سطح زندگی عادی مردم نیز تأثیر می‌گذارد. یک سیستم هوشمند مدیریت ترافیک از یک طرف اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از طرف دیگر باعث ایمن‌تر شدن خیابان‌ها، هماهنگی بیشتر در کنترل جریان ترافیک و استفاده بهتر و هوشمندانه‌تر از شبکه‌های حمل و نقل می‌شود.

۱۳۹۹/۰۵/۲۴

نگاهی تازه به خودروهای خودران و زیرساخت‌های هوشمند

دنیایی را تصور کنید که در آن خودروهای خودران در سراسر شهرها و خیابان‌ها حرکت می‌کنند. مسافرین را به مقصد رسانده و بارها را جابجا می‌کنند، طبق برنامه حرکت کرده و حتی بسیاری از مشکلات ترافیکی و راهنمایی و رانندگی را برطرف خواهند کرد. اما این نوع خودروها و چنین آینده‌ای به زیرساخت‌های مناسب نیز نیاز خواهد داشت،
برای حضور خودروهای خودران در سطح شهرها نیاز به زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب دارد. حتی این خودروها ممکن است باعث تغییر مفاهیم ساخت و ساز شهری و حمل و نقل در محیط‌های شهری شود.

۱۳۹۹/۰۵/۲۴

ردیابی وسایل نقلیه مسروقه: ضرورت استفاده از سیستم‌های ردیابی جی پی اس

سرقت انواع وسایل نقلیه از گذشته تا به حال یکی از جرایم گسترده در سرتاسر جهان و البته ایران بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی و انواع سیستم‌های ردیابی امروزه به راحتی می‌توان جلوی سرقت خودروی سواری خود را بگیرید یا در صورت به سرقت رفتن سریعاً آن را ردیابی کنید.

۱۳۹۹/۰۵/۲۴

دستگاه لاگ گیری الکترونیکی یا ELD

اصولاً فعالیت در حوزه‌هایی که به شدت تابع قوانین و مقررات هستند، چالش‌های خاص خود را دارد. هیچ وقت نمی‌دانید که قانون‌گذاران چه زمانی و با چه هدفی یک لایحه قانونی را تصویب می‌کنند، با این حال این قوانین به طور معمول به نفع جامعه است.

۱۳۹۹/۰۵/۲۳

حمل و نقل عمومی هوشمند و ایمن به کمک اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی

زیرساخت‌های ضعیف، رشد جمعیت، مهاجرت به شهرها، افزایش تعداد وسایل نقلیه و حجم بالای ترافیک و بسیاری مسائل دیگر، اغلب چالش‌هایی را پیش روی بخش حمل و نقل عمومی قرار می‌دهد. هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء راهکارهای جدیدی برای مقابله با این چالش‌ها ارائه می‌دهند و ورود به این بازار را تسهیل می‌کنند. ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

نکاتی کلیدی درباره اینترنت وسایل نقلیه

مروزه بیشترین پیشرفت‌ها در حوزه تکنولوژی در زمینه دستگاه‌های هوشمند مشاهده می‌شود. تمامی صنایع و به ویژه صنایع خودروسازی به این حوزه توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند. کاربرد سیستم‌های متصل و استفاده از اینترنت در خودروهای مدرن به سمتی پیش می‌رود که دیگر هیچ رویایی درباره خودروهای خودران و بدون راننده غیر قابل تصور نیست.


۱۳۹۹/۰۵/۲۲

آشنایی بیشتر با ردیابی تجهیزات

پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر باعث شده سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی افراد عادی از تجهیزات بیشتری استفاده کنند. این تجهیزات به مدیریت و نظارت بیشتری نیاز دارند تا در امان و سالم بمانند. هرچه سازمان‌ها مدرن‌تر می‌شوند، تجهیزات و دارایی‌های بیشتری هم در خود جای می‌دهند، برای حفظ این سرمایه باید بتوانید به درستی بر آن‌ها نظارت کرده و از موقعیت دقیق‌آن‌ها اطلاع داشته باشید. اگر تا به حال با واژه ردیابی تجهیزات آشنا نشده‌اید، در ادامه می‌توانید اطلاعات مناسبی را در این زمینه بدست آورید. 

۱۳۹۹/۰۵/۲۲

نقش مهم هوش مصنوعی در خودروهای خودران

دنیا سریع‌تر از آنچه که تصور کنید در حال تغییر است و هر روز که می‌گذرد هوش مصنوعی از پیشرفت بیشتری برخوردار می‌شود. یکی دیگر از حوزه‌های رو به پیشرفت خودروهای خودران هستند که بخش عمده‌ای از خبرهای روز دنیا و تکنولوژی را به خود اختصاص داده‌اند. ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت شهرها، تعداد خودروها نیز افزایش یافته است. یکی از مشکلات عمده در شهرهای بزرگ دسترسی به پارکینگ است. نبود فضای کافی برای پارکینگ و فرایند پیدا کردن جای پارک مناسب به خودی خود مشکلات دیگری را نیز به همراه می‌آورند. افزایش تعداد وسایل نقلیه در خیابان‌ها به همراه عدم مدیریت دسترسی به فضای پارکینگ یکی از مسائل مهم در کشور است. تا به امروز راهکارهای متفاوتی برای حل این مشکل پیشنهاد شده یا آزمایش شده است، اما یکی از جدیدترین راهکارهای مورد استفاده در شهرهای پیشرفته در سرتاسر جهان، راهکار پارکینگ مبتنی بر اینترنت اشیاء است. به کمک سیستم‌های پارکینگ هوشمند، راه‌حل‌های مناسبی برای این معضل پیشنهاد شده است

۱۳۹۹/۰۵/۲۰

رشد تعداد کاربران سیستم‌های مدیریت ناوگان در استرالیا و نیوزلند تا سال 2023 به 8/1 میلیون واحد

بر اساس گزارشاتی از تحقیقات جدید شرکت تحلیل‌گر برگ‌اینسایت (Berg Insight)، تعداد سیستم‌های مدیریت ناوگان فعال که بر روی ناوگان وسایل نقلیه تجاری در استرالیا و نیوزلند نصب شده است در سه ماهه چهارم سال 2018 حدود 9/0 میلیون واحد تعیین شده است.

۱۳۹۹/۰۵/۱۸

راهکارهای هوشمند برای مدیریت ناوگان سرویس مدارس

بیش از 25 میلیون دانش‌آموز مدارس دولتی امریکا روزانه از اتوبوس‌های مدرسه استفاده می‌کنند، این اتوبوس‌ها سالانه حدود هفت میلیارد کیلومتر مسافت را طی می‌کنند، سیستم اتوبوس مدرسه بزرگترین سیستم حمل و نقل عمومی امریکا است. دستگاه‌های تلماتیک از آخرین نوآوری‌ها هستند که این سیستم حمل و نقل را به یکی از امن‌ترین سیستم‌های حمل و نقل تبدیل کرده است، ناوگان اتوبوس‌ و سرویس‌هاس مدرسه با استفاده از این سیستم‌ها از یک طرف می‌توانند سطح ایمنی دانش‌آموزان و رانندگان را افزایش دهند و از طرف دیگر می‌توانند هزینه‌ها را کنترل کنند.

۱۳۹۹/۰۵/۱۷

تلماتیک؛ تحولی نوین در سیستم حمل و نقل

در دنیای رو به رشد امروزی، هر روز با راهکارها و رویکردهای جدیدی در صنایع مختلف روبه رو می شویم. یکی از این راهکارهای نوین در سیستم حمل و نقل، تله ماتیک (Telematics) است که به صورت تلماتیک هم نوشته می شود.تلماتیک باعث ایمن‌تر شدن وسیله نقلیه می‌شود، مسیر صحیح را نشان می‌دهد، امداد جاده‌ای را خبر می‌کند، از بروز تصادفات جاده ای جلوگیری می کند، در مواقع اضطراری با شماره‌ تلفن‌های ضروری مانند مرکز فوریت‌های پلیسی 110 یا اورژانس 115 تماس می‌گیرد. همچنین بر موقعیت مکانی وسیله نقلیه نظارت می‌کند و اطلاعات مهم را در اختیار مدیران ناوگان قرار می‌دهد.

۱۳۹۹/۰۵/۱۵

مدیریت ناوگان یا Fleet management

راهکاری نوین برای کنترل و نظارت بر ناوگان حمل و نقل
با افزایش جمعیت شهرها و لزوم مکانیزه کردن فرآیندها و استفاده از راهکارهایی نوین همچون مدیریت ناوگان (Fleet management) جهت نظارت بر ناوگان حمل و نقل درون‌ شهری، برون شهری و بین‌المللی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. با رشد و توسعه‌ی ناوگان، نظارت و کنترل بر حمل‌ و نقل به‌صورت سنتی امکان‌پذیر نبوده و باید تدابیر جدیدی درنظر گرفت.
هر روز تعداد بیشتری خودرو به ناوگان شهری و وسایل نقلیه‌ی بیشتری به ناوگان‌ برون شهری و بین‌المللی اضافه می‌شود. بدون استفاده از ابزارهای مناسب و کمک گرفتن از آخرین فناوری‌های روز دنیا، امکان مدیریت بر چنین سیستمی کار ساده‌ای نخواهد بود.